Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Daha bugün 36 küsür litre mazot aldım hocam, yol bilgisayarında 413 kilometre tahmini gidilebilecek yol gösteriyor aracım. 27-28 litreyle 400 kilometreyi zor görüyorum. İsterseniz yakıt göstergesinin fotoğrafını konuya atabilirim.
Bence biraz fazla yakıyor bence bi baktırın derim. Biraz terslik var gibi. Yada çok agresif kullanıyorsunuz diyebilirim. Gelecek sefer depoyu doldurunca biraz düşük devir kullanmayı denerseniz bence motor arızası mı yoksa kullanım tarzı mı güzel bir sonuca varırız gibi. Bende dizel araç kullanmama rağmen agresif kullanınca ortalama 8.4-8.6 lara kadar çıkıyor hatta daha üstü bile gördüm.

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
Kesinlikle bir anormallik var o motor full depoyla 900-1000 km kadar gidiyor fiesta mk7 titanium x de,ya çok agresif kullanıyorsunuz ya da bir sıkıntı var bence.Benim 1.4 atmosferik Accent Blue bile 600-700 km yol yapıyor 40 litre benzinle,tabii full eco modda.
Genellikle hırçın kullanıyorum hocam, ondan olabilir galiba.

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
Bence biraz fazla yakıyor bence bi baktırın derim. Biraz terslik var gibi. Yada çok agresif kullanıyorsunuz diyebilirim. Gelecek sefer depoyu doldurunca biraz düşük devir kullanmayı denerseniz bence motor arızası mı yoksa kullanım tarzı mı güzel bir sonuca varırız gibi. Bende dizel araç kullanmama rağmen agresif kullanınca ortalama 8.4-8.6 lara kadar çıkıyor hatta daha üstü bile gördüm.
Biraz hırçın kullandığımı rahatlıkla söyleyebilirim hocam, daha önce bahsettiğiniz şeyi denedim ama 100 kilometre bile oynamamıştı diye hatırlıyorum. Belki de dediğiniz gibi bir sorun vardır.

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
219
300
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Citroen C4 1.6 Hdi 110'luk. 4 kişi+yarı bagaj.

Denizli-Afyon-Denizli yapıldı. Giderken 110 dönerken kar ve sis sebebiyle 70-90 arası hızla yol bilgisayarı 4.6 pompada 5.5 litre yaktı.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Ben de Passat Variant ın şu ana kadar ki değerlerini paylaşiyim ... Araç 1.4 tsi 150 ve DSG

Şu sıra sık sık iki ev arası gidip geliyorum.. 2km ve motor ısınamadan duruyor... sonra tekrar çalışıyor .. hava da soğuk bu ülkede ((Hollanda) ... Bu mesafede 9lt yakıyor araç...

Şehir dışı otoban sürüşlerinde 5.5-6 arası yakıyor ... tabi çok uzun yolum (max 50km ye gittim şimdiye kadar) olmadı ama hep hız sınırları içinde kullanıyorum (bilemiyoruz nerede ne radarı var henüz 😅)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Aynı şartlarda bir diğer depo denemesi, 305 km'de 37 litre benzin yakarak, 100km/L üzerinden hesapla yaklaşık 12.1 litre benzin yakmışım.Eğer ayağıma hakim olup basmazsam, 10 küsür litreleri görmek işten değil.
Kış şartlarında, agresif, Ankara şehir içi sabah (8.00) ve akşam (17.30) işe-gidiş dönüş trafiği dahil-bir miktar dur-kalklarla- (V.ort yaklaşık 30km/h), depo tamamlamadan tamamlamaya yaptığım hesapta ama biraz da normal git-gel temposunun haricinde şehir içinde gezme var. Buna göre 475 km'de 48.74 lt benzin yakarak, 100 km/L üzerinden hesapla 10.26l benzin tüketmişim.

12 litrelerden 2 puanla 10 litrelere düşmesi beni çoook sevindirdi, yazın 9 litreleri görürsem çok mutlu olacağım. :D

Ayağıma hakim olursam demişim yukarıda ama işte eh diyelim :D son 100 km'de biraz hakim olmamız etkiledi sanırsam.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ecosport yarı depo dolu 200 km gider diyor depo 52 litre 😃.
Evin önünde yokuş var baya dik
Clio 7.8
Sandero 7.5
Mercedes c 13.5
Ecosport 52.9 gösteriyor
Psikolojik sıkıntısı var bu arabanın
Amerikan tork konvertörü takınca aracın genetiği bozulmuş, psikolojisi alt üst olmuş. 1 litre motor 5 litrelik motorlarda kullanılan şanzımanı kabul edemiyor :D

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,106
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Amerikan tork konvertörü takınca aracın genetiği bozulmuş, psikolojisi alt üst olmuş. 1 litre motor 5 litrelik motorlarda kullanılan şanzımanı kabul edemiyor :D
2014 te hindistan için üretilmeye başlamış boyu 4.01 miş.brezilya falan derken amerika akabinde avrupada baya yüksek satış rakamlarına ulaşmış ,beğenilmiş olucakki senede yarım milyona yakın satmış tüm dünyada.çoğu b segmentten kısa iken sonra 4.09 un üstüne tamponlarla çıkarmış ford ,a suv olmuş b suv.buda yarı depo fotosu
2541ED6F-1A06-458B-A787-AB7258B8B1C5.jpeg

Amerikada falan 2.0 4 çeker versiyonu var

simbat

anonim
Profesör
Beta Programı
16 Ara 2019
218
185
1,135
45
istanbul
Yakıt hariç kötü bir araç değil bir 10k kadardir kullaniyoruz ,4x4 biraz daha güçlüsü keyifli olurmuş gerçekten,malum ulkemizde 1.0 motora duaciyiz

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
2014 te hindistan için üretilmeye başlamış boyu 4.01 miş.brezilya falan derken amerika akabinde avrupada baya yüksek satış rakamlarına ulaşmış ,beğenilmiş olucakki senede yarım milyona yakın satmış tüm dünyada.çoğu b segmentten kısa iken sonra 4.09 un üstüne tamponlarla çıkarmış ford ,a suv olmuş b suv.buda yarı depo fotosuEkli dosyayı görüntüle 33229
Amerikada falan 2.0 4 çeker versiyonu var
Yakıt hariç kötü bir araç değil bir 10k kadardir kullaniyoruz ,4x4 biraz daha güçlüsü keyifli olurmuş gerçekten,malum ulkemizde 1.0 motora duaciyiz
Sürüşü falan güzel olan bir araç aslında ama işte bu şanzıman düşük hacimli motorlarla pek verimli değil. Buna benzer şanzımanı fiesta, focus, mondeo falan da kullandı ki hala bazıları kullanıyor. Onlarda da verimlilik sıkıntısı oluyor. Yurt dışında muhtemelen fiyat uygunluğu da tercih sebebi olmuş olabilir. Zira Puma çıktıktan sonra Ford, bu aracın marka içi konumunu Puma'nın altına çekti. Haliyle fiyatlara yansımış olması da muhtemel bu durumun. Şu aracın verimlilik için hakkı olan şanzıman yeni yedi ileri çift kavrama. Aracın üretimi devam edecek mi bilemiyorum. Galiba Ford bununla ilgili net bir açıklama yapmadı. Sonraki versiyon muhtemelen mevcut şanzımanla satılmaz.

Bu arada yol bilgisayarı değerlerinde bir anormallik hissederseniz yol bilgisayarını kalibre etmeyi deneyebilirsiniz. Ford forumlarında bazılarının bu konuda sıkıntısı olabiliyordu.

Son düzenleme:

simbat

anonim
Profesör
Beta Programı
16 Ara 2019
218
185
1,135
45
istanbul
Sürüşü falan güzel olan bir araç aslında ama işte bu şanzıman düşük hacimli motorlarla pek verimli değil. Buna benzer şanzımanı fiesta, focus, mondeo falan da kullandı ki hala bazıları kullanıyor. Onlarda da verimlilik sıkıntısı oluyor. Yurt dışında muhtemelen fiyat uygunluğu da tercih sebebi olmuş olabilir. Zira Puma çıktıktan sonra Ford, bu aracın marka içi konumunu Puma'nın altına çekti. Haliyle fiyatlara yansımış olması da muhtemel bu durumun. Şu aracın verimlilik için hakkı olan şanzıman yeni yedi ileri çift kavrama. Aracın üretimi devam edecek mi bilemiyorum. Galiba Ford bununla ilgili net bir açıklama yapmadı. Sonraki versiyon muhtemelen mevcut şanzımanla satılmaz.
Kesiinlikle sanziman yakıt açısından kötü ama kullanım olarak araçi sarsıntı vs gibi durumlar yok ve okuduğum kadarı ilede sağlam olduğu söyleniyor

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kesiinlikle sansizaman yakıt açısından kötü ama kullanım olarak araçi sarsıntı vs gibi durumlar yok ve okuduğum kadarı ilede sağlam olduğu söyleniyor
Zaten kendini kurtaran yanı da bu. Zahmetsiz, akarı kokarı olmayan bir şanzıman olduğundan kendini o noktada affettiriyor bir yere kadar.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım