Arka Cam Filmini Sökme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar Merhaba.

Arabamın cam filmleri içler acısı bir hal aldığı için son zamanlarda bu konuya göz atmaya başladım.

Eskimiş filmler diğer camlardan öyle ya da böyle bir şekilde sökülüyor da, en önemlisi rezistansa zarar vermeden arka cam filmi sökme işlemi. Bayağı faydalı bilgiler içeren videolar buldum, belki faydası olur diye sizlerle de paylaşmak isterim. :)

Cam filmi sökme konusunda bildiğiniz farklı yöntemler veya ipuçları varsa sizler de paylaşırsanız sevinirim. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
...
Cam filmi sökme konusunda bildiğiniz farklı yöntemler veya ipuçları varsa sizler de paylaşırsanız sevinirim. :)
Paylaşımlarınız gerçekten çok faydalı oldu, çok teşekkür ederim. :D

Yalnız son günlerde bu konu daha acil bir hal aldı. Buhar makinesi arıyorum, henüz bulup alamadım. Buhar makinasına sıra gelmeden evdeki daha ilkel imkanlarla yapmak için öneriniz var mı? En büyük sorun benim camların yıllarca yediği Antalya güneşinin üstüne 4 yıldır benim elimde de güneşe maruz kalması. Muhtemelen cama kaynamıştır.

Az sonra ne olacaksa olsun deyip girişeceğim arabaya, ama patlarsam yine buraya döneceğim :) Polis abilerle çok şeyyapmadan halletmek istiyorum bu konuyu.

@yaso taze işlem yapan sensin. Bir yeşillendirsene buraları.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Durun durun silmeyin konuyu, bende yarın sökeceğim.

WD-40 yardımıyla söken video izledim bende. Elimde yarı dolu WD-40 var onunla arka camı sökmeyi deneyeceğim.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
valla dün @yaso yazdı sök diye, alfadakiler zaten film özelliğini yitirdiğinden dursa da olur demiştim ama dünden beri çevremde whatsapp facebook gruplarında vs bi 10 kişi ceza yedi, instagram story ve facebook film söktürürken veya sökerken foto paylaşanlarla dolup taştı. O esnada @bt abimiz de bana ulaşıp söktüğünü söyledi, bende ondan gelen emre boynum kıldan ince dedim :D zaten sanayii bölgesindeydim, daldım filmciye çocuk falçatayla köşeden bi dokundu anında geldi zaten filmler :D Bi tek arka camı sökmedik. Onda da rezistans sıkıntısı var, zaten filmin varlığı yokluğu belli bile olmuyor

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Durun durun silmeyin konuyu, bende yarın sökeceğim.

WD-40 yardımıyla söken video izledim bende. Elimde yarı dolu WD-40 var onunla arka camı sökmeyi deneyeceğim.
Ben de buhar makinası alacaktım ama vaktim yoktu, bugün arabayı çıkarmak zorundaydım, o yüzden arka rezistansı da gözden çıkararak gözü kararttım giriştim.

İlk başta sağ camdan başladım. Köşeden maket bıçağıyla biraz kaldırtıp başladım çalışmaya. Çok eski olduğu için güneşle iyice kaynamışlar, o yüzden bol bol parçalandı, maket bıçağıyla baştan almak zorunda kaldım işlemleri. En son büyük parça denk getirince de yavaş yavaş fazla güç uygulamadan, özellikle kenarlarını da sökülen büyük parçaya dahil etmeye özen göstererek işlemi bitirdim. Fazla yapışkan artığı olmadı, olanını da jiletle temizlemek mümkün. Sağ camın filmini sökmek 20dk. kadar sürdü.
upload_2017-10-27_16-41-5.png

Bitince böyle oldu
upload_2017-10-27_16-43-34.png

Sol camda durum çok daha vahimdi. Muhtemelen sabit bir yere park edilmiş benden önce, solu daha çok güneş almış. Durumu perişandı. Çok uğraştırdı. Aynı şekilde köşelerden başladım filan ama parçalanıp durdu. Böyle durumda geniş alanlarda süreci hızlandırma adına ucu keskin geniş bir spatula çok iş görür. Babam sağ olsun bizdeki tek spatula da derz dolguyla kaplanmış, geniş alanları mecbur çakıyla filan kazıdım.
upload_2017-10-27_16-44-20.png

Dediğim gibi durumu berbattı. Sol cam tek başına 2 saatimi aldı. İşlem sonunda cam dıştan aşağıdaki gibi gözüküyordu. :/
upload_2017-10-27_16-47-0.png

En sonunda cezanın caydırıcılığının etkisiyle, biraz da "zaten yarısı aldığımdan beri hasarlı" diyerek arka cam rezistansını gözden çıkardım, elimle çatır çutur söktüm. Öyle maket bıçağına filan gerek bile kalmadı diyebilirim. 5dk.da tamamen söktüm arka camdan. Zaten kenarlardan baloncuklar çıkmaya başlamıştı, 1-2 sene sonra kendi kendine kalkardı arka cam =)
upload_2017-10-27_16-49-29.png

Benim tavsiyem WD-40'tan ziyade buhar makinesi kullanmanız. Özellikle arka camdan rezistanslara zarar vermeden sökmek mümkün olur. Ben filmleri söktükten sonra babam aradı, buhar makinesi aldım dedi. (biraz geç kalınca küfür gibi geldi:D) Yapışkan artıklarını temizlemek için jiletle kazımak yerine buhar makinesini denerim artık.

Yağmurlu çamurlu geceler gelsin, arka cam rezistansının akıbetini deneyimleyip burada paylaşacağım. Yarısı zaten çalışmıyordu. Hangileri olduğunu biliyordum, güncel durumunu tekrar gözlemleyeceğim :)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Valla canım abim normalde video falan çekmemiştim ama sen beni etiketleyince dedim abime güzelce anlatayım. Filmi sökmekte sorun yok dün telefondan anlatmaya çalıştım ama en büyük sorun camda kalan yapışkan artıkları. En büyük silahlarımız kolonya, mikrofiber bez, düz tornavida, 50 kuruşluk derby tıraş bıcağı.
Öncelikle maket bıcağıyla cam filmlerini bir ucundan kaldırıp mümkün mertebe filmi bütün şekilde yukarıdan aşağı veya sağdan sola soldan sağa şekilde camdan ayırıyoruz. Sonra kalan yapışkanları da aşağıda çektiğim şekilde temizliyoruz.
1-Yan kapı camları
Bu işlem için bir fısfıs başlığı olan rezervuara şampuanlı veya sabunlu bir su hazırlayıp cama sıkıyoruz. Üzerinden jiletle çekiyoruz. Korkmayın hiçbir şekilde en ufak çizilme olmuyor. Bu işin en kolay yolu budur.
2-Cam fitillerinde kalan yapışkanlar
Bu kısımda elimiz girmediği için düz tornavidaya bezi bağlayıp üzerine kolonya döküyoruz ve fitilleri videodaki gibi ileri geri temizliyoruz. Yan fitilleri de bu şekilde yapacağız.
3-Arka cam
Gelelim en lanet bölüme. Bu camda rezistanslar olduğu için jilet kullanmayı düşünmeyin bile. Bu yüzden mikrofiber bezimize kolonyayı boca edip başlıyoruz ovalamaya. Geçene kadar kolay gelsin :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Valla canım abim normalde video falan çekmemiştim ama sen beni etiketleyince dedim abime güzelce anlatayım. Filmi sökmekte sorun yok dün telefondan anlatmaya çalıştım ama en büyük sorun camda kalan yapışkan artıkları. En büyük silahlarımız kolonya, mikrofiber bez, düz tornavida, 50 kuruşluk derby tıraş bıcağı.
Öncelikle maket bıcağıyla cam filmlerini bir ucundan kaldırıp mümkün mertebe filmi bütün şekilde yukarıdan aşağı veya sağdan sola soldan sağa şekilde camdan ayırıyoruz. Sonra kalan yapışkanları da aşağıda çektiğim şekilde temizliyoruz.
1-Yan kapı camları
Bu işlem için bir fısfıs başlığı olan rezervuara şampuanlı veya sabunlu bir su hazırlayıp cama sıkıyoruz. Üzerinden jiletle çekiyoruz. Korkmayın hiçbir şekilde en ufak çizilme olmuyor. Bu işin en kolay yolu budur.
2-Cam fitillerinde kalan yapışkanlar
Bu kısımda elimiz girmediği için düz tornavidaya bezi bağlayıp üzerine kolonya döküyoruz ve fitilleri videodaki gibi ileri geri temizliyoruz. Yan fitilleri de bu şekilde yapacağız.
3-Arka cam
Gelelim en lanet bölüme. Bu camda rezistanslar olduğu için jilet kullanmayı düşünmeyin bile. Bu yüzden mikrofiber bezimize kolonyayı boca edip başlıyoruz ovalamaya. Geçene kadar kolay gelsin :)
Haah, videolar tam da benim kalan işlemlerimin videoları olmuş. Eline sağlık kardeşim. :)

Edit: Yalnız konuyu ilk açtığımda paylaştığım videolarla, uygulamada kısıtlı zaman ve imkanlar yüzünden kasap gibi girişmek zorunda kalmam tam bir hayaller/hayatlar durumu oldu :D

Son düzenleme:

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Haah, videolar tam da benim kalan işlemlerimin videoları olmuş. Eline sağlık kardeşim. :)

Edit: Yalnız konuyu ilk açtığımda paylaştığım videolarla, uygulamada kısıtlı zaman ve imkanlar yüzünden kasap gibi girişmek zorunda kalmam tam bir hayaller/hayatlar durumu oldu :D
Yarın bende öncesi sonrası yapmaya çalışırım. Benimkiler de en az 3 yıllık olsa gerek. İnşallah çok yapışkan bırakmaz.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Bence cam filmi yasağı kalkacak. Komplo teorisi vol1 :D Halihazırda zaten çoğunuzun cam filmi vardı yasak olsa bile :D şimdi olayı çok büyüttüler 420 tl gibi bir ceza çıkınca herkes koşa koşa filmleri çıkarttı. Yasağı tekrar kaldırdıklarında ise yandaş tedarikçi cam filmi işine girecek :D

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Dün zeytin işi çıkınca film işi bugüne kaldı. Tamamen sökme yaklaşık 2.5 saat sürdü. Özellikle arka kelebekler çok uğraştırdı. Resimdeki spatula benzeri trim döşeme yardımcısı çok işe yaradı.

Cam filmi değeri 250-TL
Sokulunce aracın değer kaybı 2500-TL

Poposu erimiş kim Kardashian gibi oldu :(
254ec1b9cfe1433ccb78b98ff243acce.jpg
2632e71227726aecedc404ef0ddd9e28.jpg
ccd376f2000983bfdb2c64c4f12dcc13.jpg
9bba15ba728eb9afada99e2a50e67f00.jpg
e442a83f15d20d2e98905bce672fde30.jpg
3923337ccc98d1be25a7109ab26c80fb.jpg

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Bende dün söktüm. 30 dkmı aldı. Ama benim arka camda film yoktu. Tırnakla kaldırıp çektim, sonrada kalan hafif yapışkanları cam-sil'le temizledim.Öyle uğraştıran bi tarafını görmedim ben. Millet 100 lira 200 lira vs veriliyor diyor bu işlemin nesi bu kadar tutar anlamadım. Yada benim filmler dandikti :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bende dün söktüm. 30 dkmı aldı. Ama benim arka camda film yoktu. Tırnakla kaldırıp çektim, sonrada kalan hafif yapışkanları cam-sil'le temizledim.Öyle uğraştıran bi tarafını görmedim ben. Millet 100 lira 200 lira vs veriliyor diyor bu işlemin nesi bu kadar tutar anlamadım. Yada benim filmler dandikti :)
Hocam camın durumuna göre değişiyor. Benim tek cam temizlik hariç 2 saat sürdü. Çok eskiydi ve belli ki hem filmin kendisi kalitesizdi hem de kalitesiz işçilikle uygulanmıştı. Benim camları söküp temizleseler 300 bile isterlerdi :D

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Filmin kalitesi, kaç yaz geçirdiği ve uygulama kalitesine göre değişkenlik gösterir. Yeni çekilmiş film tek parça çıkabilirken eski filmlerin tek parça alınması neredeyse imkansızdır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Filmin kalitesi, kaç yaz geçirdiği ve uygulama kalitesine göre değişkenlik gösterir. Yeni çekilmiş film tek parça çıkabilirken eski filmlerin tek parça alınması neredeyse imkansızdır.

%100 katılıyorum. Maalesef kalitesiz, eski ve berbat işçilikle çekilmiş filmin sökme kabusunu dibine kadar yaşadım. :(

...
Bunun yöntemi kenar yerlerden bir şekilde kaldırıp öyle yavaş yavaş çekmek değil mi ?
Aynen öyle hocam. Hatta kaldırdıktan sonra plastik spatula ve buhar makinesi (yoksa saç kurutma makinesi) kullanmak işleri kolaylaştırır. Hiçbir şey bulamazsanız kolonya sıkın öyle sökün. Ama yavaş yavaş çekmek kilit nokta.

Bugün kalitesiz de olsa bir buhar makinesi geldi. Rezistansı olmayan yan camlarda en kötüsü bile çok iş gördü. Kalitelisi çok büyük rahatlık sağlar.
Arka camda ise elimdeki imkanlar arasından sonuç alabildiğim tek şey şu oldu: Kolonyayı hem cama hem de elimdeki fiber beze sıkıp, parmağımın ucuyla rezistansa paralel şekilde bastırarak kalan yapıştırıcıları temizleyebildim. Uzun süren, güç ve sabır isteyen bir işlem. Benim bugünlük gücüm ve sabrım bitti. Sonradan devam edeceğim.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Arkadaşlar Merhaba.

Arabamın cam filmleri içler acısı bir hal aldığı için son zamanlarda bu konuya göz atmaya başladım.

Eskimiş filmler diğer camlardan öyle ya da böyle bir şekilde sökülüyor da, en önemlisi rezistansa zarar vermeden arka cam filmi sökme işlemi. Bayağı faydalı bilgiler içeren videolar buldum, belki faydası olur diye sizlerle de paylaşmak isterim. :)

İlk videodaki alt yazılar harika :d

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım