KAPALI Kaza yaptım. Onarım için neresi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
Arkadaşlar bundan iki ay önce sıfır honda rs almıştım dün kaza yaptım aracın sol çamurluk tarafı ve tampon baya zarar gördü aracımız kaskolu ray sigortadan yaptırmıştım aracı çorludaki honda bayine götürdüm kaskonuzun anlaşması yok dediler bizimle autoking diye bir şirketle anlaşmalıymış, anlaşmalı olan en yakın honda bayide istanbulda 100 km ötede siz olsanız istanbula mı yoksa hemen yakınımızdaki autokingemi götürürsünüz ve bu masraflar için cebimizden para çıkarmı, hasardan dolayı tazminat alabilirmiyiz

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Geçmiş olsun. Allah bir daha göstermesin inşaallah.. Autoking meselesinden önce kaza nasıl oldu ? Daha doğrusu kaza tespit tutanağına ne yazıldı ? Kazada karşı taraf mı suçlu, siz mi suçlusunuz ? Bunları bilmek lazım cebinizden para çıkıp çıkmayacağı hususunu söyleyebilmek için. Fakat karşı taraf suçluysa ve tutanağa böyle işlendiyse, tamir masrafınız olmaz. Hasardan dolayı değer kaybı davası açıp tazminat alabilirsiniz. Eğer siz suçluysanız kendi cebimden yaptıracağım demezseniz sizin kaskonuz hasarınızı karşılar. Ama bu sefer de hasarsızlık indiriminiz varsa o düşer, ödeyeceğiniz yıllık kasko priminiz yükselir.

Autoking meselesinde ise genelde Autoking, yetkili servisin aksine elinden geldiğince tamir yoluna gider. Yetkili servisler daha fazla para kazanmak için tamir olunabilecek şeyleri bile değiştirip yeni parça sipariş eder. Sizin bahsettiğiniz Autoking'de ustalar nasıldır bilemem ama yetkili servislerden daha iyi işçilik yaparlar. Açıkçası Autoking mi 100 km uzakta ki yetkili servis mi sorusundan önce aracınızı incelemesi için gönderilen eksperin ne karar verdiğini öğrenmeniz gerekiyor. Kasko şirketlerinin gönderdiği eksperler Autoking'de veya yetkilide yapılacak dediği zaman sizin tercihiniz pek işe yaramayabiliyor maalesef.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,348
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle geçmiş olsun. İstanbul'a götürme kararı almadan önce İstanbul'daki yetkili servislerini arayıp anlaşmaları olup olmadığını sorun. Buradaki muhtemel sorun sizin kasko poliçesinde. En başta onu detaylı şekilde bir incelemenizi öneririm. Çoğu kasko şirketleri uygun fiyatlı paketlerinde yetkili serviste onarım ve orijinal parça kullanımı yerine Auto King'de imkanları yapılabilecek tüm onarımların yapılması (hatta bu kapsamda bir arkadaşım kazada kırılan ön radyatör fanının yapıştırılarak onarılması gibi saçmalığı bile yaşamıştı) ve parça değişimlerinde de "orijinale eşdeğer muadil parça kullanımı" koşullarını koyar. Müşteri orijinal parça diye ısrar ettiğinde ise fiyat farkını tahsil eder. Kaskonuzu bu bağlamda inceleyin. Eğer genişletilmiş kasko yaptırmadıysanız muhtemelen Ray Sigorta ile anlaşmalı bir servis olması da pek bir şey değiştirmeyecektir.

Hasardan dolayı tazminat şöyle olabilir: Eğer arabada değer kaybı oluşturacak kadar büyük tramer kaydı çıkarsa, onarım yapılıp aracın hasarı sisteme işlendikten sonra kasko yaptırdığınız sigorta şirketine değer kaybının tazmini için başvurabilirsiniz. Karşı taraf kusurluysa, sigorta şirketi bunu karşı taraftan tahsil edip sizin hesabınıza yatıracaktır. Kusur sizdeyse bu değer kaybı tazmin edilebiliyor mu açıkçası bilmiyorum. Ben olsam aracım sizinki gibi yepyeniyse idareten onarımını değil, hasarlı parçaların yetkili serviste direk olarak orijinal parçalarla değişimini tercih ederdim. O yüzden 17 yaşındaki arabama bile genişletilmiş kasko yaptırıyorum.

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
Sagolun arkadaşlar kaza aslında hiç olmayacak biyerde oldu 35 km hızla tali bir 4 yolda oldu, ben bayırı çıkıyodum, soldanda bir araç geliyordu yol verir diye düşündüm vermedi, ani bir manevrayla saga kırdım kurtarırım diye karşı tarafta sola kırar diye ama karşı taraf dondu kaldı ne fren ne manevra hiç bişey yapmadı benim sol onunda sag taraf baya hasar gördü,kadın bir şofördü oda başkasına kızmış aklım yerinde degildi diyo,kasko işini ray sigortadan genişletilmiş olarak yaptık, istanbuldaki marmara hondayı aradık bizim anlaşmamız var getirin dediler, dün çorludaki onur hondada 20 bin civarı tutar dedi ordaki görevli resim yüklemeyi beceremedim, şimdi birazdan çıkıcaz agır agır götürücem istanbuldaki servise

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Sagolun arkadaşlar kaza aslında hiç olmayacak biyerde oldu 35 km hızla tali bir 4 yolda oldu, ben bayırı çıkıyodum, soldanda bir araç geliyordu yol verir diye düşündüm vermedi, ani bir manevrayla saga kırdım kurtarırım diye karşı tarafta sola kırar diye ama karşı taraf dondu kaldı ne fren ne manevra hiç bişey yapmadı benim sol onunda sag taraf baya hasar gördü,kadın bir şofördü oda başkasına kızmış aklım yerinde degildi diyo,kasko işini ray sigortadan genişletilmiş olarak yaptık, istanbuldaki marmara hondayı aradık bizim anlaşmamız var getirin dediler, dün çorludaki onur hondada 20 bin civarı tutar dedi ordaki görevli resim yüklemeyi beceremedim, şimdi birazdan çıkıcaz agır agır götürücem istanbuldaki servise
Bu durumda yol hakkı sağ taraftakinin olduğu için siz haklısınız

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tekrar geçmiş olsun hocam.. Autoking dediğim gibi mümkün olduğunca tamir eder. Muhtemelen de daha düşük maliyete yapar. Böylece aracınızın tramerinde daha az hasar kaydı gözükür. Yetkili serviste ise tramer kaydınız daha yüksek olur. Zaten 20 bin lira civarı diye söylemişler. Ama bununla beraber aracınızı satarken yetkili servis bakımlı ve onarımlı olması, kayıtlarının yetkili serviste saklı tutuluyor olması da bir avantaj. Artık burada seçim sizin tercihinize kalmış. Mantıktan ziyade kişisel tercih meselesi denebilir. Yetkili bakımlı - onarımlı olsun istiyorsanız orada yaptırmanız yerinde olur.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Autoking'e güvenim yok (İkitelli bayinde yaşandı bu olay).
Corolla'yla ışıkta dururken arkadan bir 3008 (MPV olanında) düşük hızda vurmuştu (sabah sersemliği, adam arkada ışıkta duruyordu bir an ön taraf yürüdü sanmış freni bırakınca geldi vurdu). Arka tampon onarımı için 1000 lira istediler. Bir kaportacıda tampon tamiri+boyama vs. sıfır gibi yaptı adam 300 lira mı 350 lira mı ne almıştı (tramere işlendi yani, nakit bir şey vermedik kusur tamamen karşıda olduğu için).

Şimdi baktım biraz da bayiden bayiye değişiyor herhalde. Maslak çok övülmüş. İkitelli'ye söven sövene.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Autoking'e güvenim yok (İkitelli bayinde yaşandı bu olay).
Corolla'yla ışıkta dururken arkadan bir 3008 (MPV olanında) düşük hızda vurmuştu (sabah sersemliği, adam arkada ışıkta duruyordu bir an ön taraf yürüdü sanmış freni bırakınca geldi vurdu). Arka tampon onarımı için 1000 lira istediler. Bir kaportacıda tampon tamiri+boyama vs. sıfır gibi yaptı adam 300 lira mı 350 lira mı ne almıştı (tramere işlendi yani, nakit bir şey vermedik kusur tamamen karşıda olduğu için).

Şimdi baktım biraz da bayiden bayiye değişiyor herhalde. Maslak çok övülmüş. İkitelli'ye söven sövene.
Son kasa jetta'yı abim Bjk'nin tesislerinin olduğu Çekmeköy yolunda ilerlerken uyuyakalıp refüje sürttü. Aracın sol kısım tamamen göçük, derin çizikler içinde kaldı. Maslak Autoking'e götürüldü araç. Kaç para tuttu hatırlamıyorum ama sol tarafın tüm birleşim yerlerine, kapıyı açıp menteşe kısımlarına, fitillerin altına falan komple baktım. Değişim olmadı, tamir yapıldı. Cidden güzel işçilik çıkarmışlardı. Birleşim yerleri, boyama falan oldukça güzeldi. Belli ki bayiden bayiye değişiyor bu işin kalitesi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,348
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam yanlış anlamadiysam siz şimdi 20 bin tutacak hasarlı aracınızı yürütüp İstanbula gidebileceksiniz değil mi? Bence o 20 degildir ya olmamalı yani
Oluyor oluyor. Bizim 20k lik olan Mazda 3 de yürüye yürüye servise gitmişti. Airbag filan açmadan 20 bin. Önden çarpmalarda çok sağlam masraf çıkıyor maalesef.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Oluyor oluyor. Bizim 20k lik olan Mazda 3 de yürüye yürüye servise gitmişti. Airbag filan açmadan 20 bin. Önden çarpmalarda çok sağlam masraf çıkıyor maalesef.
Doğrudur reis yetkiliye araç sokmadığımız için bilmiyorum ben şu an da fiyatların ne olduğunu. 20 bin tl masraf ve araç yürüyor denince gözümün önüne gelen sahne bu

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
İyi günler tekrardan hepinize Aracı honda marmaraya bıraktık bugün ordaki arkadaşlar çorludan geliyoz diyince şaşırdı,direksiyonu saga yada sola tam kırınca ses çıkıyodu ganırtır gibi çamurluga falan sürtüyodur demiştim alakası yokmuş iyi kaza yapmamışsınız dediler direksiyonu çeviren mekanizmada sorun varmış,kaza olurken eşimin emniyet kemeri takılı degildi kitlenmiş en çok masraf bu tutar diyo servis görevlisi,dıştan bakılınca çok bişi yok gibi ama baya masraf çıkıcak

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
He bide arkadaşlar eksper aramış teli duymadım sonra aradım numara yabancı olunca sen kimsin önce bir kensini tanıt bakayım diyo eleman artist artist baya sinirlendim, benim kim oldugumu ara servisini ögren diyo elemanla baya atıştık, şikayet için ray sigortayı aradım ilk poliçe yapma zamanı beni defalarca arayanlara bu defa işim düşünce ulaşamıyorum,şimdi eve gideyim heryere yazacam bunların anşadıkları dil bu

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İyi günler tekrardan hepinize Aracı honda marmaraya bıraktık bugün ordaki arkadaşlar çorludan geliyoz diyince şaşırdı,direksiyonu saga yada sola tam kırınca ses çıkıyodu ganırtır gibi çamurluga falan sürtüyodur demiştim alakası yokmuş iyi kaza yapmamışsınız dediler direksiyonu çeviren mekanizmada sorun varmış,kaza olurken eşimin emniyet kemeri takılı degildi kitlenmiş en çok masraf bu tutar diyo servis görevlisi,dıştan bakılınca çok bişi yok gibi ama baya masraf çıkıcak
Tam anlayamadım hocam kusura bakmayın. Direksiyonu sağa ve sola kırınca ses çıkıyordu demişsiniz. Kazadan önce mi sonra mı bu ses çıkıyordu ? Bir de buna ek olarak emniyet kemerinin mekanizması mı kilitlenmiş ?

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
Tam anlayamadım hocam kusura bakmayın. Direksiyonu sağa ve sola kırınca ses çıkıyordu demişsiniz. Kazadan önce mi sonra mı bu ses çıkıyordu ? Bir de buna ek olarak emniyet kemerinin mekanizması mı kilitlenmiş ?
Kazadan sonra hocam tam saga ve tam sola kırınca ganıttırma gibi ses çıkıyordu

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Anladım hocam. Maalesef 20-30 bin lira arası bir maliyet tutacak gibi duruyor. Karşı tarafa değer kaybı davası açmayı ihmal etmeyin. Her ne kadar tavırlarında saygısız bir üslup takınsalar da yine bu iş için sigortacınızla konuşup bilgi alabilirsiniz.

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
Anladım hocam. Maalesef 20-30 bin lira arası bir maliyet tutacak gibi duruyor. Karşı tarafa değer kaybı davası açmayı ihmal etmeyin. Her ne kadar tavırlarında saygısız bir üslup takınsalar da yine bu iş için sigortacınızla konuşup bilgi alabilirsiniz.
Gelince aradım sigortayı eksperi şikayet ettim ilgileneceklerini sölediler bakalım yarın inş degişir ne zormuş bu kaza işleri

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Gelince aradım sigortayı eksperi şikayet ettim ilgileneceklerini sölediler bakalım yarın inş degişir ne zormuş bu kaza işleri
Allah tekrarını göstermesin inşaallah hocam ama zordur. 2 kez bende uğraşmak zorunda kaldım bu işlerle. Hatta birinde eksper ile boğaz boğaza geldim bile denebilir. En kısa zamanda, daha fazla uğraştırmadan çözülür işiniz inşaallah.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım