Artık trafik cezaları da sigorta bedeline etki edecek

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,533
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Resmi Gazetede dün yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik esasına göre
Söz konusu Yönetmelik değişikliği ile, trafik kuralı ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenlerinin sigorta priminin tespitinde kullanılabilmesi mümkün hale gelmiştir.

735D37F9-3098-4DE0-930C-AB9F0E52D8C1.png

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Arkadaşlar bu konuya doldum,o sebepten aşağıdakileri yazmazsam canım sıkılacak.

Biz mantıklı diye diye diye, hız sınırını 3 yüzdelik dilime böldüler, cezaları asgari ücretli bir kişinin bir aylık maaşını dahi geçecek şekilde ayarladılar, her köşe başında pusuya yatıp dolaylı yoldan para kazanan çalışan beyaz sivil poliscikler ortaya çıktı...

Biz hala devam edelim, evet hak ediyoruz diye demeye.

En basit cam filmi cezasında bile 2 sene önce neler yaşadığımızı herkes biliyor, cam filminden ceza yeyip, sonra o ceza kalkıp sonra bir daha yürürlüğe girmiş en sonunda belli bir derecede serbest kaldığını ve herkesin cebini yaktığını unutmamanızı hatırlatırım.

Bu ülke cezayı arkadan yaz gönder memur bey diyen zenginleri de gördü, para ile engelleneceğini düşünüyorsanız eğer uyandırayım.

Mesele madem buysa vatandaşın da aklı var merak etmeyin, gider arabasını akrabasının üstüne yapar, sigortaya yine hasarsız bir şekilde başlar/devam eder.

Not:Sık sık ceza alan birisi değilim, ömrü hayatımda bir kere ceza yedim(5-6 senedir, araç kullanıyorum).Ama yazık bu insanlara...

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Makas atan, saçma sapan yerlerde drift yapmaya çalışan, alkollü araç süren, kırmızı ışıklarda geçen, şehir içinde yüksek hız yapan, muayenesini zamanında yaptırmayan sürücülere uygulanacak ceza üzerinden trafik sigortasının artması olayına karşı değilim..

Fakat.. Çoğu kişinin hem fikir olacağı gibi saçma sapan yerlere avcı misali milletten para söğüşleme amacı taşıyan ve trafik cezalarının büyük yüzdesini oluşturan radar uygulamasından dolayı trafik sigortası primlerinin artması bana da adil gelmiyor.

Netice itibariyle ilk paragrafta açıkladığım üzere sevindiren, ikinci paragrafta açıkladığım üzere bir miktar üzen bir durum oluşmuş vaziyette. İnşaallah bu uygulama ilk paragrafta bahsettiğim yanlış hareketlerin azalmasına bir nebze olsa faydalı olur da bizi üzen kısmı telafi etmiş olur.

Not: İyi niyetle yapılmış, vatandaştan daha fazla para koparma amacı taşımayan bir uygulamaysa ceza yemeyen sürücülerin de sigorta primlerinde düşüş yaşanması gerekiyor. Yanlışı cezalandırıyorsan doğruyu, doğru örnek olanı da ödüllendirmek gerek ki uygulamanın amacı yine söğüşleme olmasın.

Son düzenleme:

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Arkadaşlar bu konuya doldum,o sebepten aşağıdakileri yazmazsam canım sıkılacak.

Biz mantıklı diye diye diye, hız sınırını 3 yüzdelik dilime böldüler, cezaları asgari ücretli bir kişinin bir aylık maaşını dahi geçecek şekilde ayarladılar, her köşe başında pusuya yatıp dolaylı yoldan para kazanan çalışan beyaz sivil poliscikler ortaya çıktı...

Biz hala devam edelim, evet hak ediyoruz diye demeye.

En basit cam filmi cezasında bile 2 sene önce neler yaşadığımızı herkes biliyor, cam filminden ceza yeyip, sonra o ceza kalkıp sonra bir daha yürürlüğe girmiş en sonunda belli bir derecede serbest kaldığını ve herkesin cebini yaktığını unutmamanızı hatırlatırım.

Bu ülke cezayı arkadan yaz gönder memur bey diyen zenginleri de gördü, para ile engelleneceğini düşünüyorsanız eğer uyandırayım.

Mesele madem buysa vatandaşın da aklı var merak etmeyin, gider arabasını akrabasının üstüne yapar, sigortaya yine hasarsız bir şekilde başlar/devam eder.

Not:Sık sık ceza alan birisi değilim, ömrü hayatımda bir kere ceza yedim(5-6 senedir, araç kullanıyorum).Ama yazık bu insanlara...
para lazım yetmiyor bazı gelir kaynakları da kesildi bugünlerde özellikle ceza kesmeye çalışan trafik polisi sayısında artış gözlemliyorum belki de yanılıyorum geçen far ampülüm patlamış ceza kesti belki de haklı ama yolda giderken patlamış ampül sürücü kusuru bile değil bence

• Üzgün
Tepkiler: Mt.Akina

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,179
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Arkadaşlar amaç caydırıcılıksa zaten kural ihlallerini kapsayan gayet büyük miktarlı cezalar var. 5bin tl cezayı tınlamayan adamın sigorta primi 750den 1500e çıksa ne fark edecek? Tekrar söylüyorum sigorta bize ödeme yaparsa kaza gibi durumlarda hasarsızlık indirimi diye aldığımız indirim iptal olur sonuçta bize yine zam gelmez. Ödeyecekse benim yediğim cezayı sigortam, primim artsın o zaman. Tamamen zengini zengin etme üzerine bi olay sigorta şirketlerinin işine gelecek

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Söz konusu Yönetmelik değişikliği ile, trafik kuralı ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenlerinin sigorta priminin tespitinde kullanılabilmesi mümkün hale gelmiştir.

Eğer amacından sapmadan kullanılacaksa gayet mantıklı ve desteklediğim uygulama 👍

Kaza yapmassak sigortamız geri yatsın aq

Ayu bugüne kadar yazdığın en mantıklı istek bu olabilir uafsudhgudfhgudfg

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Makas atan, saçma sapan yerlerde drift yapmaya çalışan, alkollü araç süren, kırmızı ışıklarda geçen, şehir içinde yüksek hız yapan, muayenesini zamanında yaptırmayan sürücülere uygulanacak ceza üzerinden trafik sigortasının artması olayına karşı değilim..

Fakat.. Çoğu kişinin hem fikir olacağı gibi saçma sapan yerlere avcı misali milletten para söğüşleme amacı taşıyan ve trafik cezalarının büyük yüzdesini oluşturan radar uygulamasından dolayı trafik sigortası primlerinin artması bana da adil gelmiyor.

Netice itibariyle ilk paragrafta açıkladığım üzere sevindiren, ikinci paragrafta açıkladığım üzere bir miktar üzen bir durum oluşmuş vaziyette. İnşaallah bu uygulama ilk paragrafta bahsettiğim yanlış hareketlerin azalmasına bir nebze olsa faydalı olur da bizi üzen kısmı telafi etmiş olur.

Not: İyi niyetle yapılmış, vatandaştan daha fazla para koparma amacı taşımayan bir uygulamaysa ceza yemeyen sürücülerin de sigorta primlerinde düşüş yaşanması gerekiyor. Yanlışı cezalandırıyorsan doğruyu, doğru örnek olanı da ödüllendirmek gerek ki uygulamanın amacı yine söğüşleme olmasın.
Bu devlet hicbir zaman isi dogruyu yapani odullendirmedi. Yillarca gunu gunu vergi odedim odemeyenlere af cikti mesela en basiti

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu devlet hicbir zaman isi dogruyu yapani odullendirmedi. Yillarca gunu gunu vergi odedim odemeyenlere af cikti mesela en basiti
Amac soguslemek olunca boyle oluyor maalesef. Ama sen devlet olarak kurallara uyan, ceza yemeyen vatandasin sigorta primini odul olarak dusurursen iste o zaman insanlar motive olur. He buna ragmen tinlamayip her turlu ceza yiyenler olacak ona yapacak bir sey yok. Ama samimiysen boyle yapilmali.

hi-men

Profesör
8 Eyl 2016
180
290
1,335
Aydın
Marka
Fiat
Cezaların alt sınırı olmalı artı olarak bütçeye orantılanmalı. Driftin cezası 5bin TL ama zengin birinin lastik masrafıda aşağı yukarı aynı fiyat. Bunlar için 5bin tl sadece 1öğünde mekana bıraktıkları paralar olduğu için istediği kadar drift yapar caddede-trafikte. Örneğin ceza oranı 5/1 olduğunu varsayalım. 100.000 lira aylık kazanan bu elemanlar için ceza 20.000 Tl yazılmalı. Veyahut başka bir ceza için, farketmeksizin tüm hepsi bütçeye orantılanmalı. O da belli basamaklarla yükselmeli. Örneğin 0-2500 15/1 - 2500-6000 12/1 gibi gibi bütçe arttıkça ceza miktarı katlanarak artmalı

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bunları okuyunca , gidişatı görünce yada ne demek isterseniz :D

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
peki bu durumda plakaya yazılanmı yoksa eds ye yazılan ceza mı belki arabayı başkası kullanıyor nasıl olacak

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım