Astra H kasa dizel otomatik dondu, nasıl çalıştırabilirim?

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
Eşimin 1 aydır kullanmadığı aracı çalıştırmak istediğimde çalışmadı, marş basıyor ancak araba çalışmıyor, genel olarak insanlar mazot pompasının donduğunu onu ısıtmam gerektiğini söyledi ancak bu pompa nerede onu da bilmiyorum, internetten bakmaya çalıştık sağ arka tekerin üstünde olduğunu düşündük ancak emin de değiliz, bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olurs sevinirim

Onemanband

Fatih
Panpa
Beğeni puanı
2,710
Marka
Ford
Kars'ta yaşadığım günler aklıma geldi. yürüyen dizelin 2. viteste donduğuna bile şahit olmuştum :) Kamyoncular pülmüz kullanır ya da alttan ateş yakarlardı kontrollü bir şekilde. Mazot pompasını ısıtmanız (ne kadar ısıtacağınızı bilmediğiniz için) kesin çözüm olmayabilir, net bilmemekle birlikte çok soğuk havalarda yakıtın akışkanlığının etkilendiğini de duymuştum.

Böyle soğuk iklimlerde yaşayan insanlar ya peşinen dizelden uzak duruyorlar ya da farklı tekniklerle soğuktan korumaya çalışıyorlar motorlarını.

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
Kars'ta yaşadığım günler aklıma geldi. yürüyen dizelin 2. viteste donduğuna bile şahit olmuştum :) Kamyoncular pülmüz kullanır ya da alttan ateş yakarlardı kontrollü bir şekilde. Mazot pompasını ısıtmanız (ne kadar ısıtacağınızı bilmediğiniz için) kesin çözüm olmayabilir, net bilmemekle birlikte çok soğuk havalarda yakıtın akışkanlığının etkilendiğini de duymuştum.

Böyle soğuk iklimlerde yaşayan insanlar ya peşinen dizelden uzak duruyorlar ya da farklı tekniklerle soğuktan korumaya çalışıyorlar motorlarını.
antalyadan erzuruma taşınınca böyle oluyor, satmaya karar vermiştim zaten evin önünde duruyordu, benim arabayı servise bırakınca kullanalım dedim maalesef çalışmadı

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
kontağı 3-4 kere açıp kapayın daha sonra marş yapın ama marşı hemen çekmeyin 3-4 saniye kadar yapın, depoda ki yakıt durumu nedir?
Depo full, dediğiniz işlemi yaptık, aküde problem yok, ya boruda ya mazot pompası donmuştur dediler

TSIDSG

Panpa
Beğeni puanı
9,443
Depo full, dediğiniz işlemi yaptık, aküde problem yok, ya boruda ya mazot pompası donmuştur dediler
kızdırma bujileriniz için herhangi bir arıza lambası yaktı mı araç?
mazot pompasının donduğunu daha önce duymamıştım, -40 derece çatır çatır çalışıyor dizel motorlar, mazotunuz da donmuş olabilir benzin veya ether koklatın biraz

Son düzenleme:

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
kızdırma bujileriniz için herhangi bir arıza lambası yaktı mı araç?
mazot pompasının donduğunu daha önce duymamıştım, -40 derece çatır çatır çalışıyor dizel motorlar, mazotunuz da donmuş olabilir benzin veya ether koklatın biraz
motor şeklinde bir işaret ve arıza işareti yandı

TSIDSG

Panpa
Beğeni puanı
9,443
motor şeklinde bir işaret ve arıza işareti yandı
kızdırma bujilerinizde çalışmıyor olabilir, dediğim gibi benzin koklatarak çalıştırabilirsiniz, bir kişi kontağa geçer birisi de hava filtresinin oradan çok az damla damla marş yaparken damlatırsa ilk ateşleme de kolaylık sağlar

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
kızdırma bujilerinizde çalışmıyor olabilir, dediğim gibi benzin koklatarak çalıştırabilirsiniz, bir kişi kontağa geçer birisi de hava filtresinin oradan çok az damla damla marş yaparken damlatırsa ilk ateşleme de kolaylık sağlar
sağol hocam dediğini deneyelim bakalım

Onemanband

Fatih
Panpa
Beğeni puanı
2,710
Marka
Ford
antalyadan erzuruma taşınınca böyle oluyor, satmaya karar vermiştim zaten evin önünde duruyordu, benim arabayı servise bırakınca kullanalım dedim maalesef çalışmadı
:) çok iyi anlıyorum sizi. doğuya ilk kez giden insanların çoğu yaşıyor bu sorunları. oralarda insanlar kışa hazırlanmayı çok iyi bilirler, sağda solda biraz soruşturursanız envai çeşit metot anlatırlar. kimisi kuytu yerlere çeker arabasını, kaputu iyice duvara yaklaştırıp battaniyeyle sarar. kimisi kapalı garajında soba yakar vs..

Samed M.

Panpa
Beta Programı
Beğeni puanı
3,066
Marka
Hyundai
Bizde ilk aracımızı İç Anadolu' dayken almıştık. Kış geldi, sabah ineriz ya çalışmaz ya camlar buz tutar; bırakıp yürürdük sonra. :D

Patri

Profesör
Beğeni puanı
437
Hocam gaz ve fren pedalına sonuna kadar bas, bu sırada kontağı hazır konumuna kadar çevir ve pedallara basılı tutarak bekle, km saatinde çıkacak olan ecn kodlarını buraya yaz. Bakalım.

Son düzenleme:

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
Bizde ilk aracımızı İç Anadolu' dayken almıştık. Kış geldi, sabah ineriz ya çalışmaz ya camlar buz tutar; bırakıp yürürdük sonra. :D
Müdür burası -20 -30 yürünecek gibi değil, allahtan benim araba benzinli de çalışıyor

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
Hocam gaz ve fren pedalına sonuna kadar bas, bu sırada kontağı hazır konumuna kadar çevir ve pedallara basılı tutarak bekle, km saatinde çıkacak olan ecn kodlarını buraya yaz. Bakalım.
Hocam motorsinan ın dediğini deneyim dedim ama hava filtresi tork vidalı evde bakıcam var mı diye, sizin dediğinizi de deneyip resmi koyarım yarın

mcanerg

Panpa
Beğeni puanı
3,408
Marka
BMW
  • Konuyu başlatan
  • Yasaklı
Arabayı sattığımdan dolayı usta getirip çalıştırmak durumunda kaldım, ilgilenenlere çok teşekkür ederim