1. Foruma kayıt olmak için tıklayın !

Avrupa'dan Ülkemize Gelen Araçların Trafik Kurallarına Uymaması

Konu, 'Sohbet' kısmında sefaozc tarafından paylaşıldı.

1. sefaozc

sefaozc Asfalt Kurutucu

Beğenilen Mesajlar:
    353
    Marka:
    BMW
    Herkese selam. Her gün ortalama 50 km İstanbul yollarında ömrünü harcayan(harcayan diyorum çünkü 50 km duruma göre 3-4 saat sürebiliyor) biri olarak, Avrupa ülkelerine ait plakalı araçlar nedense Türkiye'ye girer girmez sanki bagajdaki tespiği vites topuzuna asıyor. Hiç biri yaşadıkları ülkedeki gibi davranmıyor burada, biz mi onları öyle yapıyoruz bilmiyorum ama Avrupa'da olduklarından farklı oldukları kesin. Sizler ne düşünüyorsunuz, neden oluyor olabilir?

Ozgur Gunes, bt, sputnik ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Cenk

Cenk Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    26.725
    Marka:
    Ford
    Yasadigim memlekete gelen yabanci plakali gurbetciler, trafik polislerinden ceza yediklerinde polislerle olan sohbetlerinde tam olarak sunu soylediklerini duydum; Avrupa'da zaten rahatca suremiyoruz bari burada rahat surelim.

3. sefaozc

sefaozc Asfalt Kurutucu

Beğenilen Mesajlar:
    353
    Marka:
    BMW
    Oha bu kadarını beklemiyordum :d bir de bunlar oy moy veriyor değil mi :d

alptamer, Porsche ve Cussler bunu beğendi.
  4. Ugur

Ugur Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    3.185
    Marka:
    Skoda
    Özgürlükler ülkesiyiz de ondan, bunu ciddi söylüyorum bu arada şaka yapmıyorum, özellikle ülkemizden yurtdışına en az bir kere gitmiş kişilere sorun veya konuşmalarına falan bakın belirtir zaten onlar da.

Ozgur Gunes ve Cussler bunu beğendi.
  5. Cenk

Cenk Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    26.725
    Marka:
    Ford
    Burada yasalar ve kanunlar pek sıkı olmadigi icin kendilerince ozgurlugun tadini cikariyorlar. Sanki Avrupa'da ki trafik kazasinda ölen insan da burada ki degil. Ilginc kafadalar anlayacaginiz. Oy meselesinde de bana kalsa gurbetcinin, yani Turkiye'de ikamet etmeyenlerin oy hakkini vatandasligi bile olsa elinden alirdim. Burada hayatini surdurmeyenin oy kullanmasi sacma geliyor bana.

Feridun, Sailor, bt ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. sputnik

sputnik Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    5.405
    Marka:
    Toyota
    Geçen gün denk geldim, 1-1.5 hafta ancak oldu. Kadının biri Alman plakalı aracıyla yaya geçidinde üstümüze doğru geldi frene basmadan. Arkasından bağrındım ama duydumu bilemem.
    Almanya'da yapsın onu, kan alırlar herhalde (kolundan).

alptamer, Ozgur Gunes, Sailor ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  7. Onemanband

Onemanband Profesör

Beğenilen Mesajlar:
    1.620
    Marka:
    Renault
    Plaka tanıma sistemlerinden ceza yemiyorlar zaten o açıdan kafaları rahat :) radardı şuydu buydu zaten euro bazında yaşadıkları için çoğuna çerez parası gibi geliyordur.

Porsche ve bt bunu beğendi.
  8. bt

bt Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    30.863
    Marka:
    Opel
    Ciddi sıkıntılılar. Forumda da birini paylaştığım pek çok vukuat yaşadım trafikte. Şehir içi veya uzun yol dinlemiyorlar, zincirinden kurtulmuş deli köpekler gibi gidiyor çoğu. Bunu yaparken de burada yaşayanların insan olup can taşıdıklarını tamamen görmezden geliyorlar. Daha bugün bir Hollanda plakalı E63 AMG, şehirler arası yolda çok dar bir yerde anormal bir makasla girdi önümüze. Resmen arabaya saygımdan ses etmedim :')

petrich ve Cenk bunu beğendi.
  9. mgdedeoglu

mgdedeoglu Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    5.450
    Kanunu koyarsın, hatayı yaptın mı cezanı ödersin. Gerisi hikaye.

kaanc5 ve Cenk bunu beğendi.
  10. Mt.Akina

Mt.Akina Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    5.822
    Marka:
    Renault
    Bildiğim kadarıyla, TR'deki araçlar gibi ceza plaka üzerine yazılırsa-Örneğin 82'den geçmek, kameralı yerde kırmızıda geçmek, ya da uzun yolda radara girmek yahut HGS'den ortalama hızın tutmaması gibi durumlarda(kısacası elektronik ceza durumlarında) sınır kapısından geçerken yedikleri cezaları ödemek zorundalar yoksa geçemiyorlar, fakat plakaya yazılmadıkça ne TR plakalı araçta ne de EU plakalı araçta Türkiye'de yaptırım yok bu sebepten biraz gevşek davranıyor olabilirler lakin ülkemizde de saydığım duruma benzer önlemler mevcut çok da serbest değil sanırsam.Ama EU'ya göre kıyaslandığında cennet gibi gelebilir, onlar için çünkü ehliyet puanında düşme yok, ehliyetin elden alınma korkusu yok, cezalar desen şu anki kurla çarparsan bedava vs vs.Örneğin 180 tl kırmızı ışık cezası aslında 30-35 Euro.Işıkta yaya çizgisine basma 80-90 tl yani 15 euro falan.Biri çıkana kadar 500-550 küsür tl ceza yese 100 Euro verip çıkar.Hesap böyle ceza da parasıyla değil mi kardeşim?:D:cool:

Son düzenleme: 12 Mayıs 2018
  11. sefaozc

sefaozc Asfalt Kurutucu

Beğenilen Mesajlar:
    353
    Marka:
    BMW
    Bence ehliyet puanı sistemini faiz sistemine entegre ederlerse araç alırken bu puana göre bir fiyat faiz ve fiyat çıkarırlarsa ve tabii ki polisler işini düzgün yaparsa bir nebze rahatlarız.

Kim? bunu beğendi.
  12. yty

yty Asfalt Kurutucu

Beğenilen Mesajlar:
    534
    Marka:
    Ford
    Almanya'ya gittiğimiz zaman Alman plaka araçla Fransa tarafına geçtik bir seferinde ufak bir ihlal yaptık in cin top oynayan bir yolda biraz sonra bir motorlu takıldı peşimize jandarma bakıyormuş bir de o bölgeye. Bizimkiler bir şey dedi adam kelepçeleri çıkardı içeri alacak neredeyse :D:D sonra da bir güzel ceza yedik miss miss. Türkiye'de pek ceza olayı yok bunlara

Son düzenleme: 13 Mayıs 2018
  13. byilmaz

byilmaz Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    3.199
    Marka:
    Audi
    Memleketin davarini Avrupa bile egitemiyor, o da icindeki hayvani yurdum topraklarinda serbest birakiyor.Bakmayin Avrupa’da kurallara uyduklarina. Tamamen mecburiyetten, kendileri de biliyor orada af yok direk bam bam bam..
    Burada adam tem otoyolunu tikayip drift yapiyor, plakasi falan acik, adam basina bir sey gelmeyeceginden o kadar emin ki bunu bir de sosyal medya kanallarina post atip ustunden reklam geliri kazaniyor..

Daha gecen hafta Alman plakali bir Suv trafik var diye tek serit gidis gelis olan yolda benim seridimi ihlal etti. Acayip tutuldum actim cami Almanya’da boyle mi araba kullaniyorsun diye bagirdim. Hic istifini bile bozmadan yoluna devam etti

Son düzenleme: 13 Mayıs 2018
  14. petrich

petrich Taklacı Güvercin

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Malesef %80lik kısmını türkiyede tutunamayan bir baltaya sap olamayan insanların oluşturduğu bir gurbetçi kitlesine sahibiz. Bu başlıkta da görüldüğü gibi ülkemizdeki insanlar bile davranışlarından memnun değil gurbetçilerimizin. Eğitilemedikleri için avrupadaki insanlarda malesef Türkiye hakkında kötü izlenim yaratıyorlar.

Kim?, Ozgur Gunes, sputnik ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  15. Emresildir05

Emresildir05 Takipçi

Beğenilen Mesajlar:
    15
  16. Feridun

Feridun Düz Yol Gazcısı

Beğenilen Mesajlar:
    210
    Son 3 kusur yildir yurt disinda yasayan birisi olarak bu konuda cok haklisiniz dediginiz hersey dogru. Burda tipalari yemez ama tr ye girer girmez askan kesilirler burda bir yapsin bakalim tr de yaptiklarini adami megletirler. Malesef o sekilde kuralbtanimaz embesil kisilerden dolayi burda da butun turklere ayni gozle bakiliyor neredeyse. Bir dugun olur tuneli kapatip icinde lastik yakanlar vs vs. Gecen gunlerde bu olay yasanmis ama mahkeme cok guzel bir karar vermis. Ama biraz daha agir ceza verebilirlerdi.

bt ve byilmaz bunu beğendi.
  17. cansermo

cansermo Taklacı Güvercin

Beğenilen Mesajlar:
    180
    Çözümü basit aslında.
    Plaka okuma radar vs. gerekli yazılım değişimiyle yabancı plakaları da okuyabilecek hale getirilir ve yabancı plakalara araç sahipleri için dişe dokunur bir ceza uygulanır örneğin yerli plakalara kesilen cezanın 10 katı ceza kesilmesi gibi.
    Böyle olunca da türkiyeye gelip kiraladıkları ve ya yakınlarının araçlarıyla kural ihlalleri yapma ihtimalleri var cezası daha düşük diye.

18. Feridun

Feridun Düz Yol Gazcısı

Beğenilen Mesajlar:
    210
    Bu sene plakalarin okunacagina dair bir paylasim gormustum fakat dogru yalan bilemiyorum.

cansermo bunu beğendi.
  19. Emresildir05

Emresildir05 Takipçi

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Olay bu kadar basit cezayı ödemeden de gümrükten geçirmeyeceksin olacak bitecek.

cansermo bunu beğendi.
  20. byilmaz

byilmaz Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    3.199
    Marka:
    Audi
    Arkadaşlar yabancı plakalı otomobillere zaten ceza yazılabiliyor. Cezayı ödemeden de otomobil gümrükten geçemiyor
    Mevzu bunun uygulanmaması

Sayfayı Paylaş