Avrupa'dan Ülkemize Gelen Araçların Trafik Kurallarına Uymaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Arkadaşlar yabancı plakalı otomobillere zaten ceza yazılabiliyor. Cezayı ödemeden de otomobil gümrükten geçemiyor
Mevzu bunun uygulanmaması

Peki bu gürcistandan araç getirenler neden hgs/ogs/radar/trafik cezası yok diyorlar ?
Bir de bizim arkadaş var onlarda kullanıyordu çatur çutur gidiyor ve ceza vs. de vermedi.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Peki bu gürcistandan araç getirenler neden hgs/ogs/radar/trafik cezası yok diyorlar ?
Bir de bizim arkadaş var onlarda kullanıyordu çatur çutur gidiyor ve ceza vs. de vermedi.

Nasil olmaz boyle bir mantik olabilir mi ? Dunyanin neresine gidersen git kurallari cignersen ceza odersin. Veya bir yol ucretliyse papaz gibi bunu odersin. Trafik kurallari globaldir. Kirmizi isigin her yerde anlami bellidir. Odeyecegin ceza ise ulkesine gore degisir
Ha soyle bir durum var yabanci plakali araclara bir pozitif ayrimcilik oldugunu dusunuyorum. Yani artik polis ugrasmak mi istemiyor veya altinda farkli bir neden mi var bilemiyorum ama bu araclara ceza bir sekilde yazilmiyor ve es geciliyor gozlemledigim kadariyla

Feridun

Profesör
24 Ara 2017
185
678
2,135
Ankara - Almanya
Marka
Nissan
Nasil olmaz boyle bir mantik olabilir mi ? Dunyanin neresine gidersen git kurallari cignersen ceza odersin. Veya bir yol ucretliyse papaz gibi bunu odersin. Trafik kurallari globaldir. Kirmizi isigin her yerde anlami bellidir. Odeyecegin ceza ise ulkesine gore degisir
Ha soyle bir durum var yabanci plakali araclara bir pozitif ayrimcilik oldugunu dusunuyorum. Yani artik polis ugrasmak mi istemiyor veya altinda farkli bir neden mi var bilemiyorum ama bu araclara ceza bir sekilde yazilmiyor ve es geciliyor gozlemledigim kadariyla
Benim kayinpeder daha once radara girdi ve ceza odedi fakat radar sonrasi cevirmede polis ceza yazdi bilgileri aldi ve imzaladi evragi daha sonra vergi dairesine gidip odedi. Mesela bulgar vs eu uyesi olan hangi ulke olursa olsun radar a girdiginiz taktirde arkanizdan plakanin kayitli oldugu adres e ceza geliyor. Eu ulkeleri arasinda olan bir anlasma bu. Fakat tr ile yabanci ulkeler arasinda trafik cezalari ile alakali bir anlasma vs olmadigi icin tr de yabanci plakalara kesilen cezalarin gonderilecegi bir adresleri olmadigindan dolayi ceza gonderilemiyor. Sadece polis kendisi ceza keserde imzalar iseniz o cezayi odemek zorundasiniz onun haricinde kameralarin cektigi cezalar gecersiz. Yalniz bu sene bu olay ile ilgili bir calisma yapilmis ve sistem yabanci plakali araci taniyacak bu sekilde kapilardan cikarken tahsil edilecegi soyleniyor neladar yalan nekadar dogru bilemem. Gecen sene plaka tanima sistemi benim plakami okumamisti. Bu ayin 24 u yola cikacagim yine kontrol ederim.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Benim kayinpeder daha once radara girdi ve ceza odedi fakat radar sonrasi cevirmede polis ceza yazdi bilgileri aldi ve imzaladi evragi daha sonra vergi dairesine gidip odedi. Mesela bulgar vs eu uyesi olan hangi ulke olursa olsun radar a girdiginiz taktirde arkanizdan plakanin kayitli oldugu adres e ceza geliyor. Eu ulkeleri arasinda olan bir anlasma bu. Fakat tr ile yabanci ulkeler arasinda trafik cezalari ile alakali bir anlasma vs olmadigi icin tr de yabanci plakalara kesilen cezalarin gonderilecegi bir adresleri olmadigindan dolayi ceza gonderilemiyor. Sadece polis kendisi ceza keserde imzalar iseniz o cezayi odemek zorundasiniz onun haricinde kameralarin cektigi cezalar gecersiz. Yalniz bu sene bu olay ile ilgili bir calisma yapilmis ve sistem yabanci plakali araci taniyacak bu sekilde kapilardan cikarken tahsil edilecegi soyleniyor neladar yalan nekadar dogru bilemem. Gecen sene plaka tanima sistemi benim plakami okumamisti. Bu ayin 24 u yola cikacagim yine kontrol ederim.

Bir sey tam yapilsa hayal kirikligina ugrarim :)
Rahat olun bir sey olmaz. Istanbul’da eds’ler minibus seridine donmus, yabanci plakaya gelene kadar yapilacak cok is var

Feridun

Profesör
24 Ara 2017
185
678
2,135
Ankara - Almanya
Marka
Nissan
Dogrudur fakat sistemin plakami tanimiyor olmasi veya ceza yazmiyor olmasi kurallari degistirmiyor ne yazikki disarida nasi uyuyorsak turkiye de de uymak zorundayiz. 12 sene teknik servislik yaptim ankarada gunde 200 km ye yakin yol yapardim. Turkiye trafigine cok hakimim bazen sikistiriyorlar ama tabi kardiligini aliyorlar. ;)
Bir sey tam yapilsa hayal kirikligina ugrarim :)
Rahat olun bir sey olmaz. Istanbul’da eds’ler minibus seridine donmus, yabanci plakaya gelene kadar yapilacak cok is var

Eto3401

Elit Apaçi
13 Nis 2018
94
187
760
Marka
Volkswagen
Muhtemelen Linç yiyeceğim ama, örnek olması açısından, Alican abiyi izlerseniz rahmetli sınırdan girer girmez kemeri çıkarırdı. Veya TIR videolarında Almanya sınırlarından çıkar çıkmaz kemeri çıkarıyordu. Gurbetçilerin geneli böyle ne yazık ki.

Feridun

Profesör
24 Ara 2017
185
678
2,135
Ankara - Almanya
Marka
Nissan
Muhtemelen Linç yiyeceğim ama, örnek olması açısından, Alican abiyi izlerseniz rahmetli sınırdan girer girmez kemeri çıkarırdı. Veya TIR videolarında Almanya sınırlarından çıkar çıkmaz kemeri çıkarıyordu. Gurbetçilerin geneli böyle ne yazık ki.
Herkezin dusunce ve fikirleri farkli. Linc lik bir durum yok. Insanin kendi icerisinden de gelmesi gerekli biraz. Ben ankara da yasarken de surekli emniyet kemeri takardim. Eskiden takmazdim ama son 6 senedir surekli takiyorum. Cunki yasamak guzel. Bir kac arkadasimi kaybetdim bu tur olaylarda ve bir ara videolar izlerdim sanirim bunlardan dolayi bilinc altima yerlesti. Ha suda bir gercek yalan konusmaya gerek yok. Yurt disinda arac kullanir gibi turkiye de kullanilirsa emin olun yurt disindan gelen adami bizim insanimiz oldurur. Ister istemez turkiye trafigine ayak uyduruyor insanlar. Benim kendi sahsi dusuncem bu sekilde.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Herkes kendinden sorumlu. Kemer takmayan canına kıymet vermeyen insandır. O kemer uyarısını susturmak için sistemi kandıranlar kendilerini kandırıyorlar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Herkes kendinden sorumlu. Kemer takmayan canına kıymet vermeyen insandır. O kemer uyarısını susturmak için sistemi kandıranlar kendilerini kandırıyorlar.

İçlerinde ki en basit kaza diyebileceğimiz 1.16'da ki kazada muhtemelen o kadının kaburgaları kırılmıştır. Şansı varsa iç organlarını parçalamaz. Ama vurduktan sonra doğrulamadığına göre durum vahim. Yani en düşük hızda bile kemersiz bir kazada ölme ihtimalin %90'ın üzerinde çok net.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Herkezin dusunce ve fikirleri farkli. Linc lik bir durum yok. Insanin kendi icerisinden de gelmesi gerekli biraz. Ben ankara da yasarken de surekli emniyet kemeri takardim. Eskiden takmazdim ama son 6 senedir surekli takiyorum. Cunki yasamak guzel. Bir kac arkadasimi kaybetdim bu tur olaylarda ve bir ara videolar izlerdim sanirim bunlardan dolayi bilinc altima yerlesti. Ha suda bir gercek yalan konusmaya gerek yok. Yurt disinda arac kullanir gibi turkiye de kullanilirsa emin olun yurt disindan gelen adami bizim insanimiz oldurur. Ister istemez turkiye trafigine ayak uyduruyor insanlar. Benim kendi sahsi dusuncem bu sekilde.
Ya trafiğe uymak, ayak uydurmak ayrı bir şey kuralları kasıtlı bir şekilde aykırı davranış sergilemek ayrı bir şey.

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
604
1,463
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
Normal yaşayan halk düzgün kullanıyor mu ki ? Gurbetçiler açısından da hemen durumu özetliyim sizlere, trafik kuralları konusunda maalesef hiç bir şekilde yaptırım yok. En basitinden emniyet kemeri takmama cezası 90 tl mi ne, adam diyor ki takmam öderim yazsın ne olucak. Halbu ki salak farkında değil kaza yapsa camdan fırlayacak. Ceza 90 yerine 900 yapıldığı zaman herkes takacak, ama o cezayı alacaksın ! Kimse araya tanıdık sokup silderemeyecek ceza. Ben Santa Monica beach'te dünyanın en saçma cezasını ödedim, arabamın kafası dışarı bakar halde park ettim meğersem içeri bakması gerekiyormuş tabela varmış görmedim 'Head in parking' diye. Yanılmıyorsam 65$ ceza ödemiştim, bir daha öyle park ettim mi ? ASLA. Emniyet şeridin'den giderler ceza yazılmaz, engelli insanların yerine park ederler ceza yazılmaz, trafikte sola dönüş eğer 2 şeritse kaynak yapa yapa 5 şerite çıkartırlar. Neden ? Çünkü yaptırım yok, ceza yok. Benim eski kız arkadaşım alkollü yakalandı 2500$ ceza 6 ay ehliyet'e el koyma, 6 ay boyunca haftanın 3 günü trafik okuluna gitme (ders başı 60-100$) cezası aldı. Ki almış olduğu ceza en hafifi. Engelli yerine park etme cezası minimum 275$ üstüne bir de arabanı çekiyorlar total olarak 400$ a patlıyor. Cezalar yükselmediği müddetçe ve cezaların yaptırımı olmadığı sürece bu davarlar bitmeyecek. Eğitimsiz elini kolunu sallaya sallaya ehliyet alan yaratık bunlar, arka sis açıp gezende aynı gurbetçilerde aynı. Şimdi hemen size paint te hazırladığım bir şablonu göstereceğim. Düşünün ki 4 yol ağzında trafiktesiniz ve karşıya geçmek istiyorsunuz ama önünüzde olan davarlar kapatmış geçiş hakkınızı çünkü onlara yeşil yanıyor, ceza var mı bu davarlar için ? Tabikide yok. Biraz fazla konuştum ama cidden çok doluyum ben bu trafik konusunda. Aslında olay tamamen Türk insanının 'BEN' merkezli olmasından kaynaklı, ne zaman ki 'BEN' demeyi bırakıp diğer insanları düşünmeye başlarız o zaman gelişiriz. Adamlar düğün yapıyor kornadan kulağım deliniyor resmen ya, banane senin düğününden akşam gelinle damat sevişecek diye sen neden beni rahatsız ediyorsun, neden etrafında olan diğer insanları düşünmüyorsun? Nefret ediyorum insanların bencilliğinden. Oh be içimi döktüm rahatladım :D:D Hepinize güzel bir gün olsun :D:D

Ekli dosyalar

• busch-1104-skrzyzowanie-samoprzyl-h0.jpg
    busch-1104-skrzyzowanie-samoprzyl-h0.jpg
    75.4 KB · Görüntüleme: 182

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
@CaliKaan Turkiye’de trafige cikanlarin buyuk bir kismi duzgun kullanmiyor otomobilini.
Bizim elestirdigimiz nokta yurtdisinda sut dokmus kediye donen gurbetcilerin Turkiye trafiginde canavar kesilmesi, hicbir kurali tanimamasi
Eseklik baki maalesef

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Valla ben kurallara uymaktan sıkıldım bu ülkede, artık dizel arabamda var, tabiri caizse ilaç reprezantı gibi kullanıyorum. Ama Avrupa’da yaşasaydım düzgün kullanırdım. Bence her insan girdiği ortama uyum sağlıyor. Gurbetçinin durum da bu.

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
604
1,463
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
@CaliKaan Turkiye’de trafige cikanlarin buyuk bir kismi duzgun kullanmiyor otomobilini.
Bizim elestirdigimiz nokta yurtdisinda sut dokmus kediye donen gurbetcilerin Turkiye trafiginde canavar kesilmesi, hicbir kurali tanimamasi
Eseklik baki maalesef
Tamam iste bende ondan bahsediyorum fakat anlamadiniz sanirim, kural ve yaptirim olmadigi icin insanlar kafasina gore kullaniyor. Ornek olarak; yaya yolunda veya karsidan karsiya gecene yol verildigi zaman size Turkiye’de arkadan vurma veya korna calip kufur etme ihtimalleri % ? Siz bunu kural yapip ve yuksek meblali cezalar uygularsaniz yani kuralinizin bir yaptirimi olursa, o butun davarlar sut dokmus kedi olacaktir.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Tamam iste bende ondan bahsediyorum fakat anlamadiniz sanirim, kural ve yaptirim olmadigi icin insanlar kafasina gore kullaniyor.

:) Bunu söylüyoruz zaten. Normal halk düzgün kullanıyor mu diye cümleye başlamışsın o yüzden açıklama yaptım. Gurbetçiler sözde medeniyet görmüş insanlar ya..

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Ya 2 yıl önce Osmancıkta trafik cezası yedik 4 dakika içerisinde 3 ayrı ceza.
Olay şöyle oldu memleketten eve dönüyoruz enerji bomba yola yeni çıkmışız basa basa geliyoruz.
Sonra hız sınırı 50 yazdı peşine şak flaş ben 140 dan düşene kadar bir tane yedim zaten dedim 1 tane yedik. Dedim başka yoktur yedik cezayı yüzde 15 indirimli öderim dedim devam hemen peşine bir tane daha öh yani dedik devam ettim sonra üçüncüyü de yeyince dedim tamam dur dört varsa yemeyelim bari.
İstanbula geldik belgeleri hazırladım her şeyi gittim kartala başvurdum hala sonuç fln yok yarın aracın muayenesi var geçen gün ödedim en sonunda aftan da yararlandım 1900 küsür olmuş faizle birlikte af olunca 800 civarı ödedim.
Özet ile olan yine benim cebime oldu o gün o yaz oradan geçen gurbetçilerden büyük çoğunluğu beş kuruş para ödemeden geçti, ödemiş olsa bile 900/4 (Euro 4 kabul etsek) 225 Euro adama dokunmaz zaten.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım