Bıdık | Yaris 1.33 Multidrive S

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Herkese merhaba. Sizlere 1.5 yıldır kullandığımız Yaris 1.33 hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Silindir Hacmi ve Adedi: 1329cc, 4 silindir, dual vvt-i (çiftli akıllı değişken zamanlı supap)
Yakıt Püskürtme: Elektronik kontrollü doğrudan enjeksiyon
Besleme Tipi: Atmosferik
Beygir Gücü: 99bg
Maksimum Tork: 125nm
Azami Devir: 6000d/d
Şanzıman: Sanal oranlı 7 ileri CVT (Multidrive S)
Çekiş: Önden çekişli
0-100 KM Hızlanma: 12.6sn
Maksimum Hız: 175km/s
Uzunluk: 3950mm
Genişlik: 1695mm
Yükseklik: 1520mm
Bagaj Hacmi: 286lt
Boş Ağırlık: 1060kg
Dönüş Çapı: 9.60mt
Yakıt Deposu: 42lt
Lastik Ölçüleri: 185/60/R15
Şehir İçi Ortalama Tüketim: 6.3lt/100km
Şehir Dışı Ortalama Tüketim: 4.5lt/100km
Karma Yakıt Ortalaması: 5.1lt/100km
Karma Co2 Salınımı: 119g/km
Kendi Deneyimlediğim En Düşük Tüketim: 4.8t (15 km'si sahil yolunda olan toplam 20kmlik sürüş)
Üstte yazdığım rotada çok dikkat etmeden tüketim ortalaması: 5.3lt
Gerçekçi Şehir İçi Ortalaması (Sürüş Karakterine Göre Değişir, İstanbul için): 6.5-8lt/100km
(Alttaki Donanımlar ve 185'lik lastik Fun Special donanımıyla geliyor)
Sürücü: Deri direksiyon, derinlik ve yükseklik ayarı var, sürücü koltuğu yükseklik ayarı var, sürüş pozisyonu yüksek
Teknoloji: Yol bilgisayarı, USB-AUX, radyo-cd çalar
Güvenlik: Sürücü hava yastığı, sürücü diz hava yastığı, yolcu hava yastığı, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, ABS (antiblokaj fren sistemi), ASR (çekiş düzenleme sistemi), ESP (elektronik denge sistemi)
Dış Donanım: Ön sis farları, alüminyum alaşım jant
EuroNcap: Yetişkin yolcu %89, Çocuk yolcu %81, Yayalar %60, Donanımlar %86

Arka koltuklar yatınca zemin tamamen düz olmuyor, bagajda tam boy stepne var.

Motoru soğukken ilk çalıştığında (devir düşene kadar) biraz sesli onun dışında çok sessiz, aracın çalışıp çalışmadığını anlamayanlar oluyor. Sürüş esnasında gaza oturulmadıkça yine oldukça sessiz.
Dönüş çapı 9.6mt. Bundan önce kullandığım arabalardan sonra çok başarılı buluyorum. Boyutundan dolayıda özellikle sıkça kullandığım Bakırköy'ün ve Fatih/Fındıkzade'nin dar sokaklarında çok rahat.
İç alanı ön-arka bu sınıf bir araba için çok ferah.

Trim sesleri 5 bin km gibi başladı. Ön kapı tutamaçları soğuk havalarda sessiz ama sıcak havalarda gırç gırç ses yapıyor (açıp-kaparken tuttuğunuz zaman, hareket hâlinde ses gelmiyor). Bozuk yollarda cdçalardan titreme sesi geliyor.

Otopark testinde de değinilmişti, arabada eşya gözünden çok oyuğu var. Yan aynaların ayar bölümünün altındaki göz beklentimden iyi, otopark kumandası durduğu uzun süreçte düşmedi. Onun dışında ön kapılarda göz var, vites önünde bir göz birde çift bardaklık yer var. Koltuk arasında bir geniş bardaklık var. Sol ön havalandırma üstünde bir göz var. Bunlar kullanılabilir seviyede, el freninin oradaki oyuklara bir şey koymadım, koyulacak derinlikte değil zaten. Torpido üstündeki oyukta sadece görüntü için, yeterli derinlik yok oraya ancak kalem vb. konur. Devamlı kullanıcı değildim ama bildiğim kadarıyla önceki Yarislerde olan işlevsel iç bölüm bunda yok. Arka koltuk ileri geri oynatılabiliyordu, yatınca zemin sıfır oluyordu, torpido 2 bölmeliydi vs.

Şimdilik aklıma bunlar geliyor. Merak ettiğiniz bir şey varsa, sorarsanız bildiğim kadarıyla cevaplarım.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    714.6 KB · Görüntüleme: 530
  • 2.jpg
    2.jpg
    431.7 KB · Görüntüleme: 484
  • 3.jpg
    3.jpg
    295.5 KB · Görüntüleme: 480
  • 8.jpg
    8.jpg
    249.6 KB · Görüntüleme: 475
  • 9.jpg
    9.jpg
    303.2 KB · Görüntüleme: 423
  • 10.jpg
    10.jpg
    302.5 KB · Görüntüleme: 468
  • 11.jpg
    11.jpg
    218.3 KB · Görüntüleme: 462
  • 13.jpg
    13.jpg
    338.4 KB · Görüntüleme: 500
  • 17.jpg
    17.jpg
    244.4 KB · Görüntüleme: 412
  • 16.jpg
    16.jpg
    317.3 KB · Görüntüleme: 329
Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@alfhonso Teşekkürler. Aslında mavi niyetindeydik ama bir sonraki partide gelir dediler. Arabayı satıp gittiğimiz için aldık, tek renk seçeneği buydu.

@istanbul Teşekkürler. Net hız bilmiyorum özellikle onu denemedim, normalde 1500 devirde tutuyor eco modda arabayı, Yumurta varmış gibi gaza basın dedikleri şekilde kullanırsanız. Sanırım 100 gibi 2000'e doğru gidiyordu. Denediğim zaman sağlıklı cevap verebilirim.

@mehmet basyigit Teşekkürler. Yaris'in orta donanımı sayılır bu, hatta 1.33'ün başlangıç üstü. Life, Fun, Fun Special, Style, Style Red donanım seçenekleri var (X-trend diye dış görünümü değiştiren bir donanım daha çıktı 2016'da). Life sadece 1.0'da var. 1.33'ün başlangıcı Fun. Fun ile Fun Special arasında yanlış hatırlamıyorsam alüminyum alaşımlı jant, sis farı ve karartılmış arka cam dışında fark yok.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Valla ben bu rengi çok beğeniyorum ya, beyaz arabadan nefret etmiş biriyim ama bu beyaz başka beyaz :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Devir bandın harika. CVT resmen yanan her benzinin hakkını veriyor. Düz yolda 100 km hızla giderken anlık tüketim bilgisi verebilir misin.

Sabah sahilde denedim, yol dümdüz değil ve 100km/s uzun süre gidemedim radarlardan ve diğer araçlar dolayı.
100km/s giderken anlık tüketim 3,8-5,1 arasında değişti.
Yolun genelinde 70km/s ile gittiğim için onu da yazayım, 2,9-4,2 arasında değişimler oldu yolun durumuna göre ama çoğunlukla 3,3lt yazısını gördüm.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
İnci beyazı mı öyle bir isimle geçen bir beyaz çok yakışmış.Güle güle binin:) Bir de şuan ortalama tüketiminiz ne merak ettim

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
İnci beyazı mı öyle bir isimle geçen bir beyaz çok yakışmış.Güle güle binin:) Bir de şuan ortalama tüketiminiz ne merak ettim

Teşekkürler. Evet inci beyazı, 084 (glacier pearl mica).
Uzun zamandır sıfırlamıyorum, bir ara sadece çok kısa mesafe kullanıldı. O kullanım dahil 7,1lt.
Bu sürüşte şu kadar yaktı gibi bir veri görme imkanım yok. Yol bilgisayarında en baştan bu yana yapılan km ve onun yanında 2 ayrı km yeri bulunuyor (trip a-trip b), araba çalıştığından bu yana kaç km hızla gittiği, anlık tüketim, son sıfırlamadan bu yana tüketim ve kalan benzinin ortalama menzili görülebiliyor.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Güzel günlerde kullanın, inci beyazı gerçekten çok hoş renk. Işığın açısına göre boya durumu da iyi ise(hare vs yok ise) sim şöleni yaşanıyor kıvrımlarında.
Bu toyotalardaki en sevmediğim konu motor hacmi. 300cc yüzünden bir üst vergi diliminde olmak çok kötü :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Güzel günlerde kullanın, inci beyazı gerçekten çok hoş renk. Işığın açısına göre boya durumu da iyi ise(hare vs yok ise) sim şöleni yaşanıyor kıvrımlarında.
Bu toyotalardaki en sevmediğim konu motor hacmi. 300cc yüzünden bir üst vergi diliminde olmak çok kötü :)

Teşekkür ederim.
Araç temizken ve hava güneşliyken dediğiniz gibi hoş duruyor ama yine de bir lacivert değil. :) Dünyanın en güzel boyası olsa bile arabada beyaz sevemedim. Hare oluyor maalesef, ben de çok üstüne düşerek -detailing vs.- bakan biri değilim. Ama çok göstermiyor tabii ki siyah araba gibi.
Maalesef öyle, 1.6 motorlarla aynı vergiyi ödemek hoş değil. Neyse ki bu yıl alt dilime düştü, arabanın yaşlanması tesellim oldu :D.
Artık 329 cc zedeler olmayacak. Auris dışında kalmadı. Yaris'te geçen yıl makyajla birlikte, Corolla'da ise bu yıl ilk çeyrekte kalktı bu motor seçeneği. Yeni Auris'in gelmesiyle de bu motor tarihe karışacak.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Alırken en mantıklı tercihti. Kullandıkça mantığın yanına sevgide eklendi. Severek kullandım. Özenerek baktım, temiz kullandım. Saygısız, dikkatsiz insanlardan ve yoldaki/öndeki araç tekerleklerindeki ufak tefek taşların sıçramasında dolayı 2-3 yerinde küçük izler dışında bir şey yoktu.
Sık uzun yol yapmayan ve bagaj ihtiyacı olmayan kişiler için çok mantıklı bir araba olduğunu düşünüyorum. B sınıfı alacak olsam bakacağım ilk araba kesinlikle yine Yaris olur. Yeni sahibine hayırlı uğurlu olsun, iyi günlerde kullansın, Allah kaza bela vermesin.

Ekli dosyalar

• 8.jpg
    8.jpg
    340.1 KB · Görüntüleme: 89
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım