Başıma Gelen Talihsiz Bir Kaza

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Merhaba herkese iyi forumlar. Bu sabah başıma gelen talihsiz bir olaydan kısaca bahsetmek istiyorum ve bir soru sormak istiyorum. Sabah işe gitmek için mahalleden E5’e bağlanmak üzere ana caddeye çıkarken bir anlık dalgınlıkla önümdeki araca arkadan vurdum. Hızlı olmamama rağmen aracımın sağ alt kısmı içeri girdi ve kırıldı. Kaza yaptıktan sonra antifiriz akıtmaya başladı. Aracın fotoğraflarını çekip kenarı çektik ve tutanak tuttuk. Sormak istediğim soru ise hasarı fotoğraflardan görüyorsunuz. Aracın kaskosunu bozdursam mı bozdurmasam mı diye düşünüyorum. Kazadan sonra aracı servise götürdüm. Çekici çağırmaya gerek yok diye düşünerek. Sizce büyük bir hasar kaydı çıkar mı? Ne yapmalıyım, öneriniz nedir? Ayrıca ortalama kaç gün içinde araç servisten çıkar? Bilgisi olanlar yazarsa çok sevinirim. Çok teşekkürler iyi forumlar.

1710E530-D99A-43DD-9A6F-00FC562192B8.jpeg

8C602DC9-DF39-4ACB-ACFC-8B7518D9ABC0.jpeg

Son düzenleme:

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Sanıyorum sağ alt taraf diğer aracın köşesine denk gelmiş, radyatör ya da başka bir su bağlantısının rekor, dirsek vb. bir parçası kırılarak suyu akıtmıştır. En kötü senaryo radyatör delinmiştir. Bakılmadan tam net bir şey çıkmaz ama motor içindeki parçaların çok büyük masraf çıkaracağını düşünmüyorum. Ama tabi servis için aynı şeyi söyleyemem. Radyatördeki ufacık bir eziklikle bile değiştirmeye kalkarlar. Hatta şöyle ki bu kazada far ayaklarından biri bile kırılmış olsa o farı da değiştirirler, örnek olsun diye söyledim. Eğer serviste yaptırmaya kararlıysanız direk kaskoyu kullanın sizin ufak diye düşündüğünüz hasardan onlar neler çıkarır neler. Servis harici dışarıda kendiniz yaptırırsanız bence çok fazla maliyet çıkmayacaktır Renault parçaları çok pahalı olmuyor.

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Sanıyorum sağ alt taraf diğer aracın köşesine denk gelmiş, radyatör ya da başka bir su bağlantısının rekor, dirsek vb. bir parçası kırılarak suyu akıtmıştır. En kötü senaryo radyatör delinmiştir. Bakılmadan tam net bir şey çıkmaz ama motor içindeki parçaların çok büyük masraf çıkaracağını düşünmüyorum. Ama tabi servis için aynı şeyi söyleyemem. Radyatördeki ufacık bir eziklikle bile değiştirmeye kalkarlar. Hatta şöyle ki bu kazada far ayaklarından biri bile kırılmış olsa o farı da değiştirirler, örnek olsun diye söyledim. Eğer serviste yaptırmaya kararlıysanız direk kaskoyu kullanın sizin ufak diye düşündüğünüz hasardan onlar neler çıkarır neler. Servis harici dışarıda kendiniz yaptırırsanız bence çok fazla maliyet çıkmayacaktır Renault parçaları çok pahalı olmuyor.
Anladım. Uzun uzun açıklama yaptığınız için öncelikle teşekkür ederim. Tamponun bazı bölgelerinde ufak ufak boya kalkmaları da olmuştu. Muhtemelen tamponu da boyuyacaklardır diye düşünüyorum. Motor aksamlarında, rot ayarlarında, aracın gidişini etkileyecek mekanik aksamlarda (radyatör hariç) ciddi bir şey yoktur diye düşünüyorum dışarıdan bakınca, doğru düşünüyorum değil mi?

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Mekanik bir sıkıntı olacağını sanmıyorum bu hasar da ancak yine de kontrol edilmeli tabi ki. Tamponda boya çatlaması varsa servis boyayacaktır tabi ki.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Radyatörü delinen, hasar gören ve soğutma sıvısını akıtan aracınızı sürerek servise mi götürdünüz?

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Radyatörü delinen, hasar gören ve soğutma sıvısını akıtan aracınızı sürerek servise mi götürdünüz?
Radyatör delindi mi bilmiyorum. Sadece soğutma sıvısı aktı ama kaputu açtığımda soğutma sıvısı pek eksilmemişti. İşe geç kalmamak için de aracı sürerek servise götürdüm(8km) Umarım sorun olmamıştır.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Büyük ihtimalle o akan soğutma sıvısı değil cam suyuydu. Eğer akmış olsa soğutma suyu kabında su almazdı. Clio 5'lerde hasar alan tarafta cam suyu haznesi yer alıyor.

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Büyük ihtimalle o akan soğutma sıvısı değil cam suyuydu. Eğer akmış olsa soğutma suyu kabında su almazdı. Clio 5'lerde hasar alan tarafta cam suyu haznesi yer alıyor.
Antifiriz olduğuna eminim. Benim antifirizim yeşil. Fotoğraflara da bakarsanız görürsünüz zaten. Yeşil renkte antifiriz akmış. Ama tabi emin değilim. Antifiriz olmuşta olabilir olmamışta. Ama olmuş olsa dahi yolda trafik vs yoktu. Bomboş yoldu. Dur kalk vs hiç olmadı. Bi ışıkta durdum o kadar. Zarar vermemiştir herhalde motora değil mi?

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Bu şekilde olmayacak hiç bişey kesin değil siz servisten haber bekleyin, hatta haber verin bu şekilde aracı sürdüm diye söyleyin hararet durumu olmuş mu kontrol etsinler.

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Bu şekilde olmayacak hiç bişey kesin değil siz servisten haber bekleyin, hatta haber verin bu şekilde aracı sürdüm diye söyleyin hararet durumu olmuş mu kontrol etsinler.
Bana kasko için geri dönüş yapıcaklar zaten yarın muhtemelen. O sırada geri dönüş yaptıklarında söylerim. Gerçi onlar her şeyini kontrol eder ama yine de söylediğiniz gibi ne olur ne olmaz haber vermek gerekiyor.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Radyatör delindi mi bilmiyorum. Sadece soğutma sıvısı aktı ama kaputu açtığımda soğutma sıvısı pek eksilmemişti. İşe geç kalmamak için de aracı sürerek servise götürdüm(8km) Umarım sorun olmamıştır.
Soğutma sıvısının kontrolünü yaparak gittiyseniz sorun olmamıştır tabi ki ama yine de riskli bir duruma kalkışmışsınız.

Geçmiş olsun tekrardan.
Kaçağın olduğu yer tespit edilir o bölge onarılır/değiştirilir. Tampon far ayaklarını kastırdıysa onlar tamir edilir veya değiştirilir. Fazla bişey varmış gibi durmuyor, en büyük kazanız bu olsun.

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Soğutma sıvısının kontrolünü yaparak gittiyseniz sorun olmamıştır tabi ki ama yine de riskli bir duruma kalkışmışsınız.

Geçmiş olsun tekrardan.
Kaçağın olduğu yer tespit edilir o bölge onarılır/değiştirilir. Tampon far ayaklarını kastırdıysa onlar tamir edilir veya değiştirilir. Fazla bişey varmış gibi durmuyor, en büyük kazanız bu olsun.
Amin inşallah. Allah kimseye kaza bela vermesin. Servise aradığında tekrardan bunun bilgisini vereceğim. Teşekkür ederim.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
372
759
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Soğutma sıvısını servise götürdüğünüzde tekrar kontrol etseydiniz keşke içiniz rahat ederdi bende büyük bir sıkıntı olacağını sanmıyorum küçük rakamlarla halledersiniz. Bence kaskodan yaptırın max 1500 2000Tl tutacak bir mebla cebinizden ödemeyin bu devirde resimleri ve servis geçmişleri de var zaten. Benim arka stop değişip tampon boyanacağı zaman 3 günde teslim etmişti Göral Peugeot.

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Soğutma sıvısını servise götürdüğünüzde tekrar kontrol etseydiniz keşke içiniz rahat ederdi bende büyük bir sıkıntı olacağını sanmıyorum küçük rakamlarla halledersiniz. Bence kaskodan yaptırın max 1500 2000Tl tutacak bir mebla cebinizden ödemeyin bu devirde resimleri ve servis geçmişleri de var zaten. Benim arka stop değişip tampon boyanacağı zaman 3 günde teslim etmişti Göral Peugeot.
Benim götürdüğüm servis bugünlerde aşırı yoğun. Benim tahminimce gelicek haftanın ortalarında çıkar gibi düşünüyorum salı-çarşamba. Ben de son kararı öyle verdim. Kaskodan hallettiricem hepsini. Radyatörde bir sorun yoksa çok bir şey tutmaz zaten. Öyle umuyorum yani :) Sigorta numarasını filan yazmamıştım tutanak kağıdına aceleden ama hepsi ruhsatın içinde servise bıraktım. Onlar halleder yüksek ihtimalle diye düşünüyorum.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
891
1
1,687
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Büyük geçmiş olsun hocam. Daha beteri durumların yaşanmaması dileğiyle.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım