AÇIK Başka bir araca geçmeli miyim ? (3008, RAV4, C5 Aircross ...gibi )

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar merhaba,

2020 nin son haftasında mevcut aracım olan 2018 Passat Variant Highline (1.4TSI 150) ı almıştım.
Aslında genel olarak gayet memnunum, bagajı büyük, iki çocuğumuz ile tam bir aile arabası formatında. Konfor seviyesi özellikle yalıtım konusunda gayet yüksek (bence), tüketimi makul, önemli bir donanım eksiği de yok (tabiki güncel bir çok asisten sistem mevcut değil. Kondisyon olarak ta iyi, zaten Hollanda da araçlar çok yorulmuyor.

Bir kaç haftadı bir değişiklik arayışına girdim. Değişiklik düşünmemde 3 temel sebep var.
1- VW grubundan bıktım. (Türkiye de de çok kullandım, hep onlara denk geldim.. ve artık sıkıldım) ... bir sorun vs yaşadığımdan değil, fazla alışkınım diyelim.
2- Farklı bir karoser denemek istiyorum. Uzun boyluyum, Türkiyede HB ve sedan kullandım hep. Burada da büyükçe olsada yere görece yakın bir SW kullanıyorum. Diz mesafesi değil ama inip binmek daha kolay deniyor SUV lara.
3- Bir parça elektrik destekliği olan, Hybrid bir araç istiyorum. PHEV e erişebilir miyim emin değilim. ama düşündüğüm modellerin Hybrid modelleri makul gibi gözüküyor.

Aslında genelde SUV seven biri değilim ... ama batarya konusu işin içine girince maalesef sedan arabaların oldukça sıkıştığını düşünüyor ve görüyorum

Sorum şu .. sizce böyle bir geçiş yapmalımıyım... 2021 model, çok aşırı donanımlı olmayan 3008 Hybrid (yeni kasa, Allure, 225hp), Rav4 (Hybrid) ve c5 aircross (hybrid, 225) erişilebilir gözüküyor. RAV4 ün PHEV i bütçeyi aşıyor.. krediye falanda girmek istemiyorum keza 3008 içinde eğer eski kasaya düşmezsem, 300hp lik PHEV i için 7-8k euro daha para bulmak gerekiyor.

Bu arabalar içinde en güzeli açık ara 3008 diye düşüyorum .. hem iş hem dışı çok şık ve özgün... Aircross fiyat olarak en uygunu ve muhtemelende aralarındaki en konforlusu, Rav4 de en sağlamı dır diye düşünüyorum .. 2021 yazında kullandığım Corolla Hybrid den sonra bir sempatim var Rav4 e karşı açıkçası ...

Aklıma bunlar geliyor .. ama sizin de önerilenize açığım .. ne dersiniz ? değer mi .. yoksa bekleyip full elektriğe mi geçmeli ?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Yine phev için 2 yıldan daha uzun süre bir değişim yapılacaksa aralarında en hızlı piyasaya sahip olan beğendiğinizi de söylediğiniz 3008 mantıklı görünüyor.Rav4 e geçerseniz pheve daha geç geçersiniz phevden önceki en sağlam hibrit kombinasyonu rav4 le geliyor çünkü.Yakıt sorunsuzluk uyum olarak. Citroeni hiç bilmiyorum yorumlayamayacağım.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
994
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Mevcut kasa Passat'ın konforu ve yalıtımı biraz şehir efsanesi olarak devam ediyor. Burda süspansiyon ve koltuk konforu olarak C5 Aircross bayagi iyi. Cok uzun km yaptım kendileri ile kesinlikle çok başarılı bir model. Ben dizel olanı kullandım, motor + sanziman + donanım + konfor + kullanışlıdır olarak çok başarılı buldum.

3008 ise daha küçük arac, nispeten sert ve sportif. Malzeme kalitesi de çok iyi, tasarım zaten malum. Özellikle vag grubu siradanligi ve sıkıcılığından sizi çok rahat kurtarır.

Ben muhtemelen kalbimi dinler ve bu geçişi yapardım.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Mevcut kasa Passat'ın konforu ve yalıtımı biraz şehir efsanesi olarak devam ediyor. Burda süspansiyon ve koltuk konforu olarak C5 Aircross bayagi iyi. Cok uzun km yaptım kendileri ile kesinlikle çok başarılı bir model. Ben dizel olanı kullandım, motor + sanziman + donanım + konfor + kullanışlıdır olarak çok başarılı buldum.

3008 ise daha küçük arac, nispeten sert ve sportif. Malzeme kalitesi de çok iyi, tasarım zaten malum. Özellikle vag grubu siradanligi ve sıkıcılığından sizi çok rahat kurtarır.

Ben muhtemelen kalbimi dinler ve bu geçişi yapardım.

Evet, C5 aircross un süspansiyon konforu bir kaç gömlek yukarıda deniyor...
Ben test sürüşü dahi yapmadım ama yerli yabancı tüm önce gelen ve istikrarlı yorumcuların yorumları bu şekilde oluyor.

Tabi aile arabası olarak kullanılacak bir araç için çok iyi bir şey bu lakin özellikle arkada birileri varken viraj yapmak artık pek söz konusu değil :)
Yalnız şöyle bir durumda var.. Hollanda da yol kalitesi çok yüksek, öyle çukur, çöküntü ve kötü bir şekilde yamanmış yol bulmak zor. Sert kasisler (Türkiyede AVM otoparklarında olanlar) veya gelişi güzel yapılmış tümsekleri bulmakta zor... ondan dolayı bu yumuşak süspansiyon sisteminden faydam biraz az olabilir.

Açıkçası, piyasasının biraz daha hareketli olmasının da etkisiyle, 3008 belki daha iyi bir seçim olacak ama bagajı sanırım bir parça daha küçük .. ve arka koltukları da C5 gibi hareketli değil..ama raç tabiki çok şık, özgün ... ve sürüşü muhtemelen de daha iyi..

Rav4 ün pratikliği (priz olmadan hybrid kullanım ve düşük tüketim... ), garantisi, Toyota oluşu ... bir yandan 3008 ve c5 in Phev omasından dolayı sağladığı vergi avantajları, Avrupalı olmaları, daha rafine ve muhtemelen konforlu yolculuk apıları ..ufak gibi gözükse de, otopark alanlarındaki öncelikleri gibi konular da var..

Aslında tam elektrikli, yeni Kia Niro, belki Hyundai Ioniq 5 gibi bir araç almak ta mantıklı ama onlarında ikinci elleri daha yok ve ilk alımları da bütçenin üzerinde...

Kafa karışık.. bir oraya bir buraya gidiyorum :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım