Bedelli Askerliğe gidecek var mı ?

ayazoglu

Profesör
3 Kas 2017
61
67
1,010
BULGARIA/ISTANBUL/ANKARA
Marka
Audi
Arkadaşlar merhaba forumumuz dan askerliğe bedelli olarak gidecek olan var mı var ise hangi bölük
maksat otomobil sever dostlarımız hem ailesinden hem de arabasından uzak kalacaklar belki aynı yerlerde denk gelir diye böyle bir başlık açmak istedim herkese hayırlı günler dilerim
ben (hava er tug.k.lığı kütahya yolcusuyum) :)

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Arkadaşlar merhaba forumumuz dan askerliğe bedelli olarak gidecek olan var mı var ise hangi bölük
maksat otomobil sever dostlarımız hem ailesinden hem de arabasından uzak kalacaklar

Bu kadar dramatize etmeye gerek yok, ailesinden arabasindan ayri kalacak diye. Hepi topu 21 gun askerlik yapacaksaniz, ona da askerlik denirse :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bedelli askerlik hakkını kaybetmemek için kilo vermem gerekiyordu, verebildim.. Pazartesi günü kiloyu verdiğime dair raporu alıp bankaya da ücreti yatırıp başvuruyu yapacağım hayırlısıyla.. Zaten teorik dersler, beden eğitimi falan derken çabucak biter 21 gün.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Bedelli askerlik hakkını kaybetmemek için kilo vermem gerekiyordu, verebildim.. Pazartesi günü kiloyu verdiğime dair raporu alıp bankaya da ücreti yatırıp başvuruyu yapacağım hayırlısıyla.. Zaten teorik dersler, beden eğitimi falan derken çabucak biter 21 gün.
Sınırda mısın hocam kiloda?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
hazır vermişken devamını da getir hacı :D diyet listen var mı ?
Tabii.. Zaten askere gidene kadar spora devam edeceğim. En erken 2 ay sonra gelse, ben 2 aya kadar bir 10 kiloya daha yakın kilo veririm zaten. Sporu bırakmayı düşünmüyorum :D Bir diyet listem var ama ben diyet listesi uygulamayı sevmiyorum. Daha önce 25 kilo vermiştim bu kiloları tekrar geri almadan evvel. O zaman nasıl beslendiysem yine aynı besleniyorum. İşe yarıyor :D

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Bedelli askerlik mi paralı askerlik mi bilmem ama ben kafası karışık olanlardanım. @Cenk ben kilo ile askerlikten muaf olmayı düşünüyorum sen kilo vermişsin :) 180 boyundayım kaç kilo olursam erteleme alıyorum biliyor musun?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bedelli askerlik mi paralı askerlik mi bilmem ama ben kafası karışık olanlardanım. @Cenk ben kilo ile askerlikten muaf olmayı düşünüyorum sen kilo vermişsin :) 180 boyundayım kaç kilo olursam erteleme alıyorum biliyor musun?
Benim bildiğim liste bu şekilde hocam..
1.80 için 107 veya üstünde olman gerekiyor.
askerlik-boy-kilo-muafiyet.png

Normal şartlarda ben muayeneye geçen sene girdim. 1 sene ertelediler, bu sene de girseydim 1 sene daha erteleyeceklerdi. Ben hem 1 sene kaybetmek istemiyorum, hem hazır vaktim varken kiloyu vermek istiyorum, hem de çürük raporu almak istemediğim için bu yola başvurdum hocam. Eğer bu sene bedelli çıkmasaydı ben de kilo falan vermezdim.

ayazoglu

Profesör
3 Kas 2017
61
67
1,010
BULGARIA/ISTANBUL/ANKARA
Marka
Audi
Bu kadar dramatize etmeye gerek yok, ailesinden arabasindan ayri kalacak diye. Hepi topu 21 gun askerlik yapacaksaniz, ona da askerlik denirse :D
reyis dramatize derken öyle bir amacım kessinlikle yok ta gel gelelim elin suriyelisi burda nargile içsin diye neden onlar için savaşayım ?
maksat aynı yere düşen olur muhabbete oradan da devam edebilmek ...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Ben yüksek lisansla uzatıp o ara doktora yapacam sonuç itibariyle 6 sene falan erteleyebiliyorum.Şu an 90 kiloyum ama hep kilo alıyorum,ha o olmasa bile ilerde yine gerçek bir bedelli çıkma ihtimali var.Çok kararsızım bedelli yapıp yapmamak arasında.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Zaten bedelli askerlik denen uygulama saçmalık. Normal askerlik düzenlemesi de saçmalık. Askere gidenlerin %80-90'ı geri hizmet elemanı olarak çalıştırılıyor. Bildiğimiz askerlikle, asker olmakla bir alakaları yok. İçtima, mıntıka temizliği, tuvalet temizliği, komutan postalığı v.s ile geçiyor askerlikleri. Adam akıllı bir sisteme geçilmesi lazım. Askerlik meslek haline dönüştürülmeli, normal vatandaşa ise 20-30 gün temel askerlik eğitimi verir terhis edersin. Vatandaşa ne diye 6 - 12 ay komutan postası, temizlikçi muamelesi yapıyorlar hiç anlamam.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben yüksek lisansla uzatıp o ara doktora yapacam sonuç itibariyle 6 sene falan erteleyebiliyorum.Şu an 90 kiloyum ama hep kilo alıyorum,ha o olmasa bile ilerde yine gerçek bir bedelli çıkma ihtimali var.Çok kararsızım bedelli yapıp yapmamak arasında.
Bir daha bedelli çıkar mı bilinmez. Seneye askerlik sistemini değiştiriyorlarmış. Kısa - uzun dönem kalkıyor, herkes 9 ay askerlik yapacak. 3 ay acemi birliğinde askerlik yaptıktan sonra geriye kalan 6 ay askerlik yapmak istemiyorsan o günün asgari ücret tutarı kadar 6 aylık parayı bankaya yatırırsan terhis ediliyorsun. Yok ben 6 ay daha yapacağım dersen de asgari ücret alarak devam ediyorsun. Yani, bu hükümetin dediğine pek güven olmaz ama bir daha bedelli askerlik çıkmayacak şekilde düzenlemeyi yapacağız diyorlardı.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
6 yıl az değil neler değişir bu ülkede ayrıca muafiyet ihtimalim var en kötü 3 ay yapıyorsun,bir kumar oynuyorsun ve 2 ay kaybediyorsun.Kafam karışık,hem askere git hem 30 bin TL gidiyor,yarın öbür gün istemeden 100 kilo olduğumu farzet biraz daha alıp muaf oluyorsun o kadar para zaman boşa gitmiş olacak.Bu ay netleştirecem gidip gitmeyeceğimi.Zaten şu ana kadar ki başvuru 80-90 bin civarında.400-500 bin deniyor o sadece internetten pdf indirenlerin sayısı.Yani polonun broşürünü indiren herkes polo almış oluyor mu?Demek ki çoğu insanın aklı karışık.

Tutar.1903

Anıl Tutar
Profesör
22 Ara 2016
503
969
1,970
ankara
Marka
Opel
Ben bedelliye karşı değilim profesyonel ordu olması kesinlikle elzem onu geçtim milli savunma üniversitesinden gelen subay astsubaylar daha tornavida tutmasını ismini söylemeyi beceremiyorlar şuara gelenler bizi çok yoruyor :) bizim zamanımızda önümüzde savaş harekat ekranının klavyeleri sökülür torbaya atılır ezbere çekip yerleştirirdik şimdiki adam alo diye Gemide telefon açıyor içimi döktüm sizede :oops::eek:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
6 yıl az değil neler değişir bu ülkede ayrıca muafiyet ihtimalim var en kötü 3 ay yapıyorsun,bir kumar oynuyorsun ve 2 ay kaybediyorsun.Kafam karışık,hem askere git hem 30 bin TL gidiyor,yarın öbür gün istemeden 100 kilo olduğumu farzet biraz daha alıp muaf oluyorsun o kadar para zaman boşa gitmiş olacak.Bu ay netleştirecem gidip gitmeyeceğimi.Zaten şu ana kadar ki başvuru 80-90 bin civarında.400-500 bin deniyor o sadece internetten pdf indirenlerin sayısı.Yani polonun broşürünü indiren herkes polo almış oluyor mu?Demek ki çoğu insanın aklı karışık.
Maddi durumun ve gidebilecek zamanın varsa bence çıkar aradan gitsin. Kafan rahat eder en azından. Yarın öbür gün yüksek lisans yapanlar için de bir karar çıkmayacağı garanti değil. Keza kilo muafiyeti ile ilgili de sıkıntı çıkmayacağı garanti değil. Sen yüksek lisansı bitirdikten sonra mecbur askerlik için başvuru yapacaksın. Kilo fazlan olursa seni en az 3 yıl erteleyecekler. 3 yılın sonunda sana muaflık verirler ki yine mevzuat değişmezse o da. Eskiden 5 yıl bekletiyorlardı mesela. Üstelik aldığın yahut almak zorunda olduğun kilo da cabası. Yaş ilerledikçe o fazla kilo verilmiyor hocam. Zamanın ve maddi durumun varsa ver 15 lirayı, yap 21 gün kurtul.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
reyis dramatize derken öyle bir amacım kessinlikle yok ta gel gelelim elin suriyelisi burda nargile içsin diye neden onlar için savaşayım ?
maksat aynı yere düşen olur muhabbete oradan da devam edebilmek ...

Yok ben gidip gitmemeyi elestirmiyorum. Sonucta hukumet boyle bir yasa cikariyor, sen yasa disi bir is yapmiyorsun ki :) Neticede bundan faydalanmak belli kosullar dahilinde tum ulke vatandaslarini kapsayan bir durum..
Ama ailemden arabamdan 21 gun ayri kalacagim nedir ya :D ? Dramatize etmekten kastim o

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ben de başvurumu tamamladım bayram tatili sonrasında.

Bende ağır derecede uyku apnesi var. Sadece bununla %35 engelli raporu alabiliyorum. Uyurken solunum destek cihazı kullanıyorum. Bunu da bedelli açıklandıktan kısa bir süre sonra öğrendim. Normal şartlar altında askerlikten muaf olmam gerekir ama 3 ay içinde verdiğim dilekçeye cevap gelmeme ya da ret alma durumu olduğundan, hiç bu yola başvurmadım.

Bu ülkede kaçırdığım fırsatları uç uca eklesem burdan köye yol olur... Bu yüzden ben hiç beklemedim, imkanı ve zamanı olanların da değerlendirmesi taraftarıyım.

Meseleye sadece 15bin TL olarak bakmamak lazım. 12 ay askerlik yapan bir vatandaşın devlete maliyeti belki daha bile fazladır. Bugün 9mm bir tabanca fişeği 2 tl düşünün yani :) Barınma, beslenme, lojistik ve görevli personel masrafları ile birlikte ciddi bir mali yük doğurur devlete. Bu yüzden bedelli askerliğin düzenlenerek sürekli hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum ben.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım