Bir İlginç Pist Günü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Bugün (21.05.17) güncel arabamla ilk defa piste girdim. Daha önce dört kere girmiş olduğumdan pisti az çok biliyor nerede ne yapılır öğrenmiştim. Ama eskiden manuel ve 116 beygirlik güçsüz bir aracım ve hata affeden lastiklerim varken bugün tamı tamına 40 kişi ile birlikte giriyordum, yağmur yağıyordu, daha güçlü ve otomatik bir arabadaydım ve en güzeli ise ekonomi lastiklerim vardı. Biraz endişeliydim ama en bomba durum ise 40 aracım 28 kadarının bir "BMW BULUŞMASI" olduğunu öğrenmem oldu. Girişte geyik yaptığım çalışanlardan biri "Hepsi M paket" olmaz bir şey dese de içeride bu 28 aracın neredeyse 15'inin gerçek M Otomobili olduğunu görünce iyice korktum. Islakta kesin 8 milyon lira zarar çıkacak diye düşünürken saat geldi ve piste girdim. Ama önümdeki 20dklık etkinlik hiç düşündüğüm gibi olmadı. Saçma sapan konvoy yapmaya çalışan 15 M Otomobili... Sürekli olarak fren yapan 116 beygir arabamla 120 ile döndüğüm virajda 80lere kadar düşen bir etkinlik. Ve muazzam beni mi geçeceksin hareketleri. Madem gazlamaya gelmedin yol ver dimi? Virajlarda tampon tampona gittiğim adamlar düzlükte pilot kesilip bütün zevkimi, verdiğim paramı, bu kadar beklediğim süreyi mahvediyor, beni de delirtiyordu. İlk iki turdan sonra nedendir anlamadım, o arabamı tanıyacağım ben fikri yok oldu ve tam bir kasap şeklinde bu insanları rahatsız eder oldum. Ve sonuç aldım da. 2 tur sonunda 2 litre dizel arabamla neden M Araçlarına sahip olduğunu anlamadığım iki aracı isyan ettirip yolumu almış ve önüm açık ulan çok güzel diye gazlayabilir olacaktım ki bu abilerden bir üçüncüsü "arkamda grup dışından biri var ya" demiş olacak ki resmen yol keser gibi fren yapmaya başladı. Kendisini de finish-start düzlüğünün çıkışındaki virajın kaçıs alanında bıraktıktan sonra(arkamdaki geçmesin diye 120 ile viraja girilmediğini fark eden e36) cidden piste girmiş oldum. Bu şekilde son tura kadar geldikten sonra 7. virajda bir z4 ve m3 e yaklaşırken m3'ün camından bir elin bana" geç geç" yaptığını görüp iyice güldüm.Ve kazasız belasız, az lastik yemeli etkinliğimizin soğuma turuna girdim ki az evvel benden rahatsız olup yol veren, ya da vermek zorunda kalan arkadaşlar soğuma turunda gazladı gitti ki ilginçtir. Neyse bu değişik pist tecrübem bitti gitti derken arabada bulunan arkadaşımın tuttuğu sürelere göre en iyi sürenin 2.52.02 olduğunu öğrenmiş sevinerek geyik yaparken Sinan abi gelip "o arabanın hakkı 2.42" diyerek moral bozmalı ufak bir gaza getirdi. :) Bundan sonra ki etkinlerde arabasının ömrünü uzatmak isteyen insanların hevesinin geçip, daha da piste gelmeyeceklerini umarak 2.42-2.45 kovalamayı düşünüyorum.

Bu da böyle bir anımdır. Piste gelmiş olan varsa neden bahsettiğimi daha iyi anlamıştır bugün açısından. Otopark foruma yazmıycam da kime anlatıcam dimi? :)

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
O grubu göremeden çıktım İstanbul Parktan, malum akşam final vardı yolumda 80 km civarı, 3 günde dönmek istemedim :) ama s2000 ciler kendi aralarında konuşurken kulak misafiri oldum.
+ Abi ben S2K yol tutmaz diyordum
- Aslında tutacak araba değil.
Nasıl değil ortadan motorlu lan o diye dalmak istedim. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Pistte arkadan gelip geçmek isteyen araca yol verme zorunluluğu gibi bir kural yok mu? Benim fındık motorlu arabamla hothatch'lerin önünü kesme gibi bir özgürlüğüm mü var? Veya adam Kangoo ile Porsche'nin önüne kırıp geçirmemeyi denese olacak mı öyle?

Yanlamak gibi bu da yasak değil mi? Yaptırımı yok mu?

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Pistte arkadan gelip geçmek isteyen araca yol verme zorunluluğu gibi bir kural yok mu? Benim fındık motorlu arabamla hothatch'lerin önünü kesme gibi bir özgürlüğüm mü var? Veya adam Kangoo ile Porsche'nin önüne kırıp geçirmemeyi denese olacak mı öyle?

Yanlamak gibi bu da yasak değil mi? Yaptırımı yok mu?

Çıktıktan sonra sürekli bunu konuştuk arkadaşla.Bir ara pite girip bu nedir yahu demeyi düşündüm, sonra pek güvenmedim ne yapacaklar ki çok kalabalık bir grup. Emin olmamakla birlikte bu bir piste deneyimi diye geçiyor ve sanırım öyle bişey yok.Sonuçta viraj içinde geçiş bile çok zorunda olmadıkça önerilmiyor. Belki birilerine göre de ben etkinliğin huzurunu bozdum. Araçları gruplandırırken beygire gruplandırmak en mantıklısı ama dediğim gibi bu durumda hothatch fındığın önünü kesti :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Çıktıktan sonra sürekli bunu konuştuk arkadaşla.Bir ara pite girip bu nedir yahu demeyi düşündüm, sonra pek güvenmedim ne yapacaklar ki çok kalabalık bir grup. Emin olmamakla birlikte bu bir piste deneyimi diye geçiyor ve sanırım öyle bişey yok.Sonuçta viraj içinde geçiş bile çok zorunda olmadıkça önerilmiyor. Belki birilerine göre de ben etkinliğin huzurunu bozdum. Araçları gruplandırırken beygire gruplandırmak en mantıklısı ama dediğim gibi bu durumda hothatch fındığın önünü kesti :)
Valla şaşırttı. O zaman ben bir gün piste girecek olursam, arkamdakileri önemsemeden dilediğim gibi bencilce davranabilirim, kimseyi umursamadan çizgimi kasabilirim demektir.o_O

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Valla şaşırttı. O zaman ben bir gün piste girecek olursam, arkamdakileri önemsemeden dilediğim gibi bencilce davranabilirim, kimseyi umursamadan çizgimi kasabilirim demektir.o_O

zaten sen istemesen de Süleyman hırçınlığıyla yıkar ortalığı :D

geçmiş olsun @TuncYcl hocam... Yağmurla birlikte yazık olmuş

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Dünkü pist gününden @sinan (Sinan'ın yanındaki ben değilim farklı bir takipçi arkadaş)
Bu arada S2000'ler hariç ben Bmw'leri (çoğunluğu E92 M3) de üzülerek izledim
Honda Civic RS ile (ki gitmiyor) çoğu Bmw'den daha sağlam turlar attık. 2.44 en iyi zamanımızdı

Ekli dosyalar

• 20170521_145545.jpg
    20170521_145545.jpg
    375.4 KB · Görüntüleme: 247

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Gördüğüm en kötü pist günüydü. İyi ki bugün girmemişim dedim. Aslında girecektim. satın almayı yapmıştım ancak yağmur var diye rezervasyonu 17 eylül'e kaydırdım .
s2k çok güzel bir arabadır. pistte de çok iyi sürelere çıkartabilir. ancak kullanıcı kitlesini görünce gerçekten tadım kaçtı. belki bir iki tane düzgün çıkar dedim ama yok olmadı. hepsi birbirinin kopyası kişilerdi. üzüldüm. yazık o arabalara.
ilk iki seansı izledim, m'ler üçüncü seansta piste çıkmış anlaşılan. onları görmedim. ancak zaten gördüklerim bana yetti. dumanından arkadaşımı boğan, yol vermeyip üstüne bir de spin attıktan sonra önüne kıran dti corsa mı dersiniz, motorunu eline alan dumancı polo mu dersiniz.. bu piste girmenin bir kriteri yok mu yahu? arabasına binlerce lira harcamış, güzel bir süre yapmak için piste girmiş insanların önüne nasıl kırarsınız? bu hak yemek değil mi? o insanların vaktini parasını çalmış olmuyor musunuz? kimse kusura bakmasın bu dumancı tiplerin piste alınmaması lazım. istanbulpark yönetimine bugün şikayet yazacağım böyle şey olmaz. her isteyen piste girememeli. arabası gerekli kriterleri karşılamalı. o corsa'nın karşılamadığı aşikar. zaten dumanından arkasındaki adam önünü göremiyor nasıl süre çıkartacak?

a3'ün içindeki sen olduğunu sonradan öğrendim. ilk araç olarak çıkmanız büyük avantajdı. arkanızdakiler epey sorun yaşamış @sinan

iki arkadaşım o seanstaydı:

RSA Stage 1 Golf TDI 2.50 döndü
RSA Stage2 Scirocco 3.00 döndü (7 tur corsa mağduru)

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Gördüğüm en kötü pist günüydü. İyi ki bugün girmemişim dedim. Aslında girecektim. satın almayı yapmıştım ancak yağmur var diye rezervasyonu 17 eylül'e kaydırdım .
s2k çok güzel bir arabadır. pistte de çok iyi sürelere çıkartabilir. ancak kullanıcı kitlesini görünce gerçekten tadım kaçtı. belki bir iki tane düzgün çıkar dedim ama yok olmadı. hepsi birbirinin kopyası kişilerdi. üzüldüm. yazık o arabalara.
ilk iki seansı izledim, m'ler üçüncü seansta piste çıkmış anlaşılan. onları görmedim. ancak zaten gördüklerim bana yetti. dumanından arkadaşımı boğan, yol vermeyip üstüne bir de spin attıktan sonra önüne kıran dti corsa mı dersiniz, motorunu eline alan dumancı polo mu dersiniz.. bu piste girmenin bir kriteri yok mu yahu? arabasına binlerce lira harcamış, güzel bir süre yapmak için piste girmiş insanların önüne nasıl kırarsınız? bu hak yemek değil mi? o insanların vaktini parasını çalmış olmuyor musunuz? kimse kusura bakmasın bu dumancı tiplerin piste alınmaması lazım. istanbulpark yönetimine bugün şikayet yazacağım böyle şey olmaz. her isteyen piste girememeli. arabası gerekli kriterleri karşılamalı. o corsa'nın karşılamadığı aşikar. zaten dumanından arkasındaki adam önünü göremiyor nasıl süre çıkartacak?

a3'ün içindeki sen olduğunu sonradan öğrendim. ilk araç olarak çıkmanız büyük avantajdı. arkanızdakiler epey sorun yaşamış @sinan

iki arkadaşım o seanstaydı:

RSA Stage 1 Golf TDI 2.50 döndü
RSA Stage2 Scirocco 3.00 döndü (7 tur corsa mağduru)

Üçüncü seansta piste girdim ve birlikte piste girdiğimiz Bmw'li grup gerçekten tehlikeliydi..Önümüzdeki bir M Z4 drift attı. Bir Z4 tarafından virajda sıkıştırıldık (zor topladı), bir E36 da önümüzde yüksek hızda kontrolü kaybetti ve ciddi kaza yapıyordu.Şans eseri topladı aracı (muhtemelen lastikleri kabaktı zaten çoğu virajda sorun yaşadı)..Brifing'de yasak olduğu belirtilmesine rağmen pist yönetimi tüm bu hareketlere göz yumdu. Cumartesi günü de pistte 2 adet kaza yaşanmış
M3 sahibi olup Civic RS'e geçildiğinde gaza abanarak sıkıştırmaya çalışıp saçma sapan pist dışına çıkan araçları saymıyorum bile
Pist yönetimi anladığım kadarıyla aba altından sopa gösteriyor ancak herhangi bir yaptırım uygulamıyor ve durumu esnek tutuyor
Ancak bu tarz durumlar ilerde ciddi problemler yaratabilir, o yüksek süratte oluşabilecek herhangi bir temasta maddi manevi kayıp yaşanabilir

Son düzenleme:

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Bende bu işi anlamıyorum senelerce ucuzlasın diye bağırdılar. Ucuzladı ne oldu? Yavaş gidersin, çok iyi değilsindir anlarım. Ets'de konvoy yapar gibi gitmek milleti sıkıştırmak nedir? Ne kadar saçma sapan şey varsa yapıyorlar. Pist kültürü nedir bilmezler sonra bize pist verin diye facebook gruplarından bir taraflarını yırtarlar. Afedersiniz ama şu tarz olayları görünce bu insanlara toprak yol bile haram diyesim geliyor. Çık piste, kas süreni ondan sonra git. İstersen çıkışta konvoy yap istersrn kimi ilgilendirir. Ancak milletin para verip zevk almak için girdiği pisti böyle kullanmaya hakları olduğunu düşünmüyorum. Pist yönetiminin bu tarz kişileri belirleyip ehliyetleri üzerinden bunlara yasak koyup bir daha piste sokmamasının tarafındayım.

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
S2000 'lerin çıktığı seansı tribünden izledim. Taraftar kitleleriyle birlikte gelmişler. Bir tane ponpon kızları vardı. Her geçişlerinde "kesiciye sok beeaaaa" diye bağırıyordu. Hiçbiri kesiciye sokmayınca rezil olduk millete diye debelenip durdu. 13-15 yaş takipçilerine canlı yayın yapıyodu sanırım bu ponpon.
Edit: kız dediğime bakmayın. siz anladınız onu

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Anladığım kadarıyla bir çok bilinçsiz tiplerle dolmuş bu pist günü. Beterin beteri vardır ki çok şükür bunca bilinçsiz ve dengesiz tipin arasında bir kaza falan yaşanmamış. Öyle olsa iş çok daha vahim yerlere gelebilirdi, malum bu tarz insanların bireysel hareket etme yetisinden öte sürü psikolojisine dahil olma eğilimleri var.

İnsanlara saygı gösteren, pist ve araba kullanma kaidelerine uygun hareket eden insanların seansa katılmadan evvel piste girecek olan tiplerin profiline şöyle bir bakıp ona göre tercihini yapması daha yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Parası ödenmesine rağmen rezervasyonu daha sonraki bir tarihe erteleme fırsatınız olursa, tercihinizi bu yönde kullanmanız daha iyi olacaktır bundan sonra diye düşünüyorum. Hem canınıza, hem malınıza, hem de psikolojinize zarar gelme ihtimali daha azalmış olur en azından.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım