Bir küçük masum corolla meselesi :)

ucanadamyoktur

E.Enes KOLUMAN
Asfalt Kurutucu
27 Eki 2020
39
179
735
Eskişehir
Marka
Toyota
2001 Toyota Corolla 1.6 vvt-i Sol special 110hp 150 nm tork değerlerine sahip. Araç aslında 2006 yılından bu yana ailemizin üyesi. Alındığında 100.000 kmde idi şu anda 288.xxx kmdeyiz. Türkiye şartlarında maalesef ki LPGli bir şekilde tabiri caizse fırın olarak hayatına devam ediyor. Gerçi hayatının büyük bir bölümüne araba olarak 2018 yılı 208.000 kmden itibaren fırın oldu :) Klasik bir japoncu ve hafif petrolhead olarak stock binemedim. İlk modifiyemiz olan simota hava filtresi kiti ile başladık sonrasında domino gibi devamı geldi.

Şu anda araç üstünde olanlar ;

Motor:
-1.8 vvt-i emme manifoldu
-1.8 vvt-i gaz kelebeği
-1.8 vvt-i benzin enjektörleri (195cc -> 255cc)
-Simota short air intake
-Custom oil cacht tank
-Prins technomax LPG kiti
-0.50 nüral piston

Egzoz:
- Header oem
- 51 mm ara boru
- Orta sustucu 51 mm spor susturucu
- Son susturucu Corolla Tsport oem 51 mm

Yürüyen:
-TA Technix coilover
-O.Z. Racing Ultraleggera 7 ofset 35 ET 16"
-195/45/16 Kumho HS51

Durduran 😅 :
- Ön fren sistemi komple corolla Tsport'a çevrildi
- 255 mmden 275 mm'e çıkartıldı
- Kaliper pistonları 52 mmden 57 mm'e çıkartıldı
- Motul dot 5.1

Şimdilik üstündekiler bunlar yapım aşamasını da burada yavaş yavaş paylaşırım. Motor ve egzoz güncellemelerinden sonra dyno testine çıkmadık popo dynosuna ve tahminlere göre 130-140 hp arasında diye düşünüyoruz.

Aracın videoları youtube kanalımda mevcut : https://www.youtube.com/channel/UCYyVVq6n5ZyL34JvzBsJAJw

Moderatör tarafında düzenlendi:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Araca yapılan işlemleri görünce nedense nasıl bir araç oldu acaba diye düşündüm,corolladan bahsediyoruz dedim.Araç gerçekten çok iyi duruyor,duruşunu ve yapılan işlemleri çok beğendim,gayet sade ve bakımlı görünüyor,sonradan takma jant beğenmem normalde jantlar enfes.

Hayırlı olsun kazasız belasız kullanımlarınız olsun.

Son düzenleme:

ucanadamyoktur

E.Enes KOLUMAN
Asfalt Kurutucu
27 Eki 2020
39
179
735
Eskişehir
Marka
Toyota
Araca yapılan işlemleri görünce nedense nasıl bir araç oldu acaba diye düşündüm,corolladan bahsediyoruz dedim.Araç gerçekten çok iyi duruyor,duruşunu ve yapılan işlemleri çok beğendim,gayet sade ve bakımlı görünüyor,sonradan takma jant beğenmem normalde jantlar enfes.

Hayırlı olsun kazasız belasız kullanımlarınız olsun.
Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Modifiye konusunda abartı her yerine bir şey takayım gibi bir düşücede değilim olabildiğince sade olmasından yanayım bu kadar oynamanın yanında hala daha ne bir spoiler nede ön ekim mevcut onlarında zamanında orjinal olarak servite satılanlarını arıyorum açıkçası ama bulması fazlasıyla zor diyebilirim hala araştırma içerisindeyim :)
Bir işi yarım bırakmayanlara bayılıyorum. Modifiye gerçek anlamda budur işte. Mevcut bir sistemi geliştirerek daha iyi hale getirmek. Onca işlemden sonra en önemlisi olan frenleri pas geçmemenizi alkışlıyorum.
Çok teşekkür ederim. Frenler hassas noktamdı yetmedi aşikardı japonların özellikle 90-2000 serilerinin fren durumları ortada gerçi düzenli bakımlarını yapıp yeterliymiş gibi gelse de belli süre sonra ısındıktan sonra soğumama durumu çok rahatsız ediciydi şu anda olması gerektiğinin fazlası bile oldu aslında. Ön frenleri yaptıktan sonra bu yıl arkaları diske çevirecektim planlar bu yöndeydi ama ekonominin alıp başının gitmesiyle bu planıda biraz askıya almam gerekti.
Uzun zamandır kendi araçlarımız dahil beyazdan nefret ediyordum, maşallah bu çok güzel duruyor
Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.
Maşallah kazasız belasız daha da uzun yıllar kullanmak nasip olsun :) youtube videolarında ses ve gidiş şahane
Amin cümlemize inşallah. Ses olarak tam istediğimdeyim aslında ama gidiş alışmaktan ötürü yeterli gelmiyor desem yeri biraz daha bir yerlerden kazanabilsek güzel olacak :)
Araçta uzatılmış miata esintileri var. Bu kasayı hiç böyle görmemiştim. Gidişi de görüntüsü gibi çok tatlıdır eminim :)
Uzatılmış miata düşüncesi hiç aklıma gelmemişti gözlem ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim :)
İşlemler çok tadında, görüntüde çok güzel. Kazasız belasız kullanın.
Çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. Sizlerde kazasız belasız kullanın :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Aracınızı uzun sürelerce ilmek ilmek doğru dokunuşlarla işlemişsiniz ortaya da böyle güzel bir araç çıkmış. Olmazsa olmaz dokunuşlarla normal bir Corolla konusundan daha ziyade hevesli olarak okuduğum bir konu oldu.

Güzel günlerde kullanınız, kazasız belasız.

ucanadamyoktur

E.Enes KOLUMAN
Asfalt Kurutucu
27 Eki 2020
39
179
735
Eskişehir
Marka
Toyota
Aracınızı uzun sürelerce ilmek ilmek doğru dokunuşlarla işlemişsiniz ortaya da böyle güzel bir araç çıkmış. Olmazsa olmaz dokunuşlarla normal bir Corolla konusundan daha ziyade hevesli olarak okuduğum bir konu oldu.

Güzel günlerde kullanınız, kazasız belasız.
Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Şu zamana kadar dediğiniz gibi olabildiğince OEM ve araca uygun üretilmiş parçalar kullanarak keyifli bir sürüş elde etmeye çalıştım başarılı da oldum gibi hissediyorum her ne kadar eksiklerimiz hala daha olsa da :)

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
439
1,422
2,645
Marka
Ford
Kısa süre deneyimleme şansı buldum Enes sağ olsun bu aracı. Gerçekten çok emek verilmiş ve çok güzel bir araç.

Abdulsamet Memiş

Abdulsamet Memiş
Asfalt Kurutucu
27 Haz 2020
37
55
685
İstanbul
Marka
Yok
2001 Toyota Corolla 1.6 vvt-i Sol special 110hp 150 nm tork değerlerine sahip. Araç aslında 2006 yılından bu yana ailemizin üyesi. Alındığında 100.000 kmde idi şu anda 288.xxx kmdeyiz. Türkiye şartlarında maalesef ki LPGli bir şekilde tabiri caizse fırın olarak hayatına devam ediyor. Gerçi hayatının büyük bir bölümüne araba olarak 2018 yılı 208.000 kmden itibaren fırın oldu :) Klasik bir japoncu ve hafif petrolhead olarak stock binemedim. İlk modifiyemiz olan simota hava filtresi kiti ile başladık sonrasında domino gibi devamı geldi.

Motor:
-1.8 vvt-i gaz kelebeği
-Simota short air intake
-Custom oil cacht tank
-0.50 nüral piston

Egzoz:
- Header oem
- 51 mm ara boru

Yürüyen:
-TA Technix coilover
-195/45/16 Kumho HS51

Durduran 😅 :
- Motul dot 5.1

Şimdilik üstündekiler bunlar yapım aşamasını da burada yavaş yavaş paylaşırım. Motor ve egzoz güncellemelerinden sonra dyno testine çıkmadık popo dynosuna ve tahminlere göre 130-140 hp arasında diye düşünüyoruz.

Aracın videoları youtube kanalımda mevcut : https://www.youtube.com/channel/UCYyVVq6n5ZyL34JvzBsJAJw
Maşallah araç müthiş olmuş elinize sağlık.Yerinde modifiyelerle kaliteli bi proje olmuş.Performans anlamında nasıl geri dönüş aldınız,başka araçlarla veya stock bir Corolla ile deneme fırsatınız oldu mu?

ucanadamyoktur

E.Enes KOLUMAN
Asfalt Kurutucu
27 Eki 2020
39
179
735
Eskişehir
Marka
Toyota
Maşallah araç müthiş olmuş elinize sağlık.Yerinde modifiyelerle kaliteli bi proje olmuş.Performans anlamında nasıl geri dönüş aldınız,başka araçlarla veya stock bir Corolla ile deneme fırsatınız oldu mu?
Çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. Yt kanalımda bir kaç deneme var ama çoğunda her şey tam iken egzoz oem'di katalizörüne kadar o yüzden bu haliyle denediğim net hatırladığım stock vectra 2.0 ile 200e kadar 2-2.5 boy önündeyim, 1.6 jtdm yazılımlı giulietta ile yine 1.5 2 boy arasında oluyor, filtre ve orta iptalli 4afe kodlu motora sahip ae111 corolla ile denediğimizde yol müsait olmadığından 3te 100de basıp 170e kadar yürüdüğümüzde 3 boy civarıydı. Daha önce sadece filtre 51lik ara boru kat iptal orta oem sonda varex varken arkadaşımda aynı aracın stock haliyle denediğimizde de 2-2.5 boy civarı bir fark vardı ama bu hali ile zze112 corolla ile deneyemedik.
Ercüment, foruma hoşgeldin :)

Maşallah corolla'ya, çok karakterli duruyor.
Hoşbuldum abicim. Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim :)

Abdulsamet Memiş

Abdulsamet Memiş
Asfalt Kurutucu
27 Haz 2020
37
55
685
İstanbul
Marka
Yok
Çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. Yt kanalımda bir kaç deneme var ama çoğunda her şey tam iken egzoz oem'di katalizörüne kadar o yüzden bu haliyle denediğim net hatırladığım stock vectra 2.0 ile 200e kadar 2-2.5 boy önündeyim, 1.6 jtdm yazılımlı giulietta ile yine 1.5 2 boy arasında oluyor, filtre ve orta iptalli 4afe kodlu motora sahip ae111 corolla ile denediğimizde yol müsait olmadığından 3te 100de basıp 170e kadar yürüdüğümüzde 3 boy civarıydı. Daha önce sadece filtre 51lik ara boru kat iptal orta oem sonda varex varken arkadaşımda aynı aracın stock haliyle denediğimizde de 2-2.5 boy civarı bir fark vardı ama bu hali ile zze112 corolla ile deneyemedik.

Hoşbuldum abicim. Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim :)
Çok güzel,performans anlamında da gayet güzel o zaman.Ağırlığı da göz önünde bulundurursak yaşına ve teknolojisine göre atmosferik için güzel değerler.Türkiye'de üstüne fazla çalışılmamış araç ve motor ile proje nefis olmuş.Performansı dışardan göründüğü gibi olmadığından muhtemelen uzun yolda falan bayağı komik anlar yaşanıyordur diye tahmin ediyorum 😀.Benim de hayalim böyle oem+ bi Audi A4 B5.Bu tip temiz, kaliteli malzeme kaliteli işçilikli araçları görünce seviniyorum.Keyifli sürüşler dilerim...

Son düzenleme:

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
285
408
995
İstanbul
Marka
Tofaş

Motor:
-1.8 vvt-i gaz kelebeği
-Simota short air intake
-Custom oil cacht tank
-0.50 nüral piston

Egzoz:
- Header oem
- 51 mm ara boru

Yürüyen:
-TA Technix coilover
-195/45/16 Kumho HS51

Durduran 😅 :
- Motul dot 5.1

Aracınız çok güzel.Corolla'nın çok tutulmayan bir kasasını bu şekilde görmek de çok güzel.Tek önerim kule gergisi olacak

ucanadamyoktur

E.Enes KOLUMAN
Asfalt Kurutucu
27 Eki 2020
39
179
735
Eskişehir
Marka
Toyota
Çok güzel,performans anlamında da gayet güzel o zaman.Ağırlığı da göz önünde bulundurursak yaşına ve teknolojisine göre atmosferik için güzel değerler.Türkiye'de üstüne fazla çalışılmamış araç ve motor ile proje nefis olmuş.Performansı dışardan göründüğü gibi olmadığından muhtemelen uzun yolda falan bayağı komik anlar yaşanıyordur diye tahmin ediyorum 😀.Benim de hayalim böyle oem+ bi Audi A4 B5.Bu tip temiz, kaliteli malzeme kaliteli işçilikli araçları görünce seviniyorum.Keyifli sürüşler dilerim...
Ağırlık konusunda gerçekten başarılı yakıt ve gidiş konusun gerçekten güzel şeyler yaşatıyor o yüzden kendisinden kopamıyorum gibi bir durum söz konusu :) Yol tutuş konusunda stock bir corolla iken motor olsada bir yere kadar komik anlar yaşanıyordu şu anda baya direksiyon başında kahkahaya sebep veriyor :) Umarım hayallerinize en kısa zamanda ulaşırsınız çokta güzel olur :)
Aracınız çok güzel.Corolla'nın çok tutulmayan bir kasasını bu şekilde görmek de çok güzel.Tek önerim kule gergisi olacak
Çok teşekkür ederim düşünceleriniz için. Kule gergisini çok istiyorum fakat ülkede bulmak zaten imkansıza yakın el yapımı olanında işçiliği hoşuma gitmiyor daha doğrusu daha düzgün bir işçilik olsa o para değer ama kendimin daha özenerek güzel yapabileceği bir malzemeye o paraları uygun görmüyorum. Nasip olursa yurtdışından araca uygun TRDnin ürettiğin 3 nokta bağlantılı olan kule gergisini düşünüyorum.

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
894
1,631
2,320
İst.
Marka
Ford
Ağırlık konusunda gerçekten başarılı yakıt ve gidiş konusun gerçekten güzel şeyler yaşatıyor o yüzden kendisinden kopamıyorum gibi bir durum söz konusu :) Yol tutuş konusunda stock bir corolla iken motor olsada bir yere kadar komik anlar yaşanıyordu şu anda baya direksiyon başında kahkahaya sebep veriyor :) Umarım hayallerinize en kısa zamanda ulaşırsınız çokta güzel olur :)

Çok teşekkür ederim düşünceleriniz için. Kule gergisini çok istiyorum fakat ülkede bulmak zaten imkansıza yakın el yapımı olanında işçiliği hoşuma gitmiyor daha doğrusu daha düzgün bir işçilik olsa o para değer ama kendimin daha özenerek güzel yapabileceği bir malzemeye o paraları uygun görmüyorum. Nasip olursa yurtdışından araca uygun TRDnin ürettiğin 3 nokta bağlantılı olan kule gergisini düşünüyorum.
Hoş geldin Ercüment :) ekonomi dolayısıyla 3zz’den ayrılamayanlar kervanındayız. Yaptıklarını ilgiyle takip ediyordum buraya gelmen iyi oldu. Belki ilerde bende coil ve 1zz upgrade’e girebilirim fakat malum kurlar.. İstanbul tarafına yolun düşerse muhakkak haberleşelim, keyifli gazlamalar :))

ucanadamyoktur

E.Enes KOLUMAN
Asfalt Kurutucu
27 Eki 2020
39
179
735
Eskişehir
Marka
Toyota
Hoş geldin Ercüment :) ekonomi dolayısıyla 3zz’den ayrılamayanlar kervanındayız. Yaptıklarını ilgiyle takip ediyordum buraya gelmen iyi oldu. Belki ilerde bende coil ve 1zz upgrade’e girebilirim fakat malum kurlar.. İstanbul tarafına yolun düşerse muhakkak haberleşelim, keyifli gazlamalar :))
Hoş buldum :) Aslında ekonomisini geçtim artık japon üretim bir 1zzfe'ye geçmek istiyorum fakat dediğin gibi kurlar bize muhalefet oluyor :) Haftsonu İstanbuldayım gibi gözüküyor müsaitlik durumu olursa görüşelim mutlaka :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım