Bir otomobili "kaliteli" yapan özellikler

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Bir otomobile "kaliteli" diyebilmemiz için sizce hangi özelliklere sahip olmalı ?

Bir otomobil sonradan "kaliteli" hâle getirilebilir mi ? Yoksa kalite doğuştan gelen bir şey midir ?

(Buyrun beyin fırtınasına)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yuksek hizda ve kararli viraj limitlerini yuksek yalitim ve konforla birlestirebilen, makul dayaniklilikta, uyumlu motor-sanziman ikilisine sahip her otomobil benim icin temel anlamda kalitelidir. İc mekan, malzeme, tasarim, donanim, tuketim gibi seyler benim icin ikinci planda gelir. Surusun her asamasinda seckinlik sunmayi basarabilmesi kalite icin yeterlidir.

Sonradan bunlara sahip olunabilir mi ? Aracin uretimine bagli. Kimi araca bir kac dokunusla bu surusu elde edebilirsin. Kimi araca da servet doksen bir halt elde edemezsin.

Son düzenleme:

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,698
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
  • Rijit Şasi
  • Kaliteli ön ve alt takım
  • Ses ve rüzgar yalıtımı hesaba katılmış iç mekan
  • Konforlu ancak yol tutuştan taviz vermeyen süspansiyonlar
  • iyi bir kavrama sistemi
  • kaliteli fren sistemi
  • en sonda da hayatı kolaylaştıran sürüş asistanları ile ses sistemini veren otomobil bence kalitelidir.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Artırıyorum : " Aydınlatma "

Dün , aydınlatmasız köy yollarında bi-xenon farlı bir araçla yolculuk yaptım . Şuana kadar resmen eziyet çekiyormuşuz (bundan sonra da çekmeye devam edeceğiz :D )
Normali böyleyse adaptifi nasıldır kim bilir ...

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Artırıyorum : " Aydınlatma "

Dün , aydınlatmasız köy yollarında bi-xenon farlı bir araçla yolculuk yaptım . Şuana kadar resmen eziyet çekiyormuşuz (bundan sonra da çekmeye devam edeceğiz :D )
Aydinlatma genellikle ucuz yontemle bile halledilebiliyor. Yeter ki nasil yapildigi bilinsin. Halojen farli bir araci bile cok guvenli hale getirmek mumkun gece yolculuklarinda. Maalesef elden bir sey gelmeyecek tek far, led veya bi xenon koyduk demek icin koyulmus, mercek kalitesi yetersiz olanlar. Onlari adam etmek bazilarinda mumkun degil, bazilarinda da tuzlu. Ama far olayina katiliyorum. Hatta guvenlik testlerinde aydinlatmanin da olmasi gerektigini kac yildir soyluyordum ki yeni yeni koymaya basladilar testlere.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Kalite izlenimden ibaret, dayanıklı oluş, yol tutuş, konforlu oluş gibi kavramlar aracı kaliteli yapmaz.Başarılı yapar.

Bu bir meyve sepetidir herkes yiyeceği meyveyi alır.

Kavramları biribirinden ayrır ve çorba yapmazsak kalite meyvesi de benim adıma izlenimden ibarettir.

Mesela bir Volvo kaportası kalitedir, premium ve genellikle alman otomobillerinin iç mekanı ve yalıtımı kalitedir.

Fakat yol tutuş, multimedya(enfotainment sistemi), otonom sürüş, dayanıklı ve sağlam olma özelliği vs vs. kalite ile ölçülmekten çok hitap ettikleri kavram güvenlik, güvenli sürüş, sürüş zevki, eğlence ve ses sistemleri gibi düşünülebilir. Elma ile armutu ayırmak gerek.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
1-) Güvenlik
2-) Yol tutuş
3-) Çalışılmış özel hissettiren detaylar
4-) Donanım ve yalıtım zenginliği
5-) Motor

Son düzenleme:

kazim4444

Kazım AYDIN
Profesör
3 Şub 2017
200
246
1,235
23
Marka
Audi
Yalıtım ve konfor.
Her anlamda konfor sürücü içinde kendini rahat hissediyorsa o araba kalitelidir benim için. Bu rahat ilerleyiş, yüksek hızda güven hissi, görüş açıları, oturma pozisyonu, koltuk rahatlığı hatta belki de en önemlilerinden yukarıda da belirtildiği gibi aydınlatma. Bir arabanın içinde kendimi her anlamda rahat hissedebiliyorsam kalite benim için o’dur. Bir dünya teknolojik oyuncaktan ziyade benim için yolda hissettirdikleri ve bana verdiği güven daha önemli.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Konfor, güvenlik, yol tutuş ve malzeme kalitesi. Kaliteli araç ile daha kalitesiz araç arasındaki farkı otobana çıkıp çok yüksek hızlarla sürüş yaptığınızda ilk olarak anlıyorsunuz bence. Biri sessiz, sakin, yormadan ve güvensiz hissettirmeden giderken diğerinde arabayı gitmesi için dizginliyorsunuz. Sonunda da birinde daha az diğerinde daha çok yorulmuş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra ufak gibi görünen bazı detaylar da önemli. Mesela cam açma tuşlarına kadar kaliteli ve kalitesi araç arasındaki fark anlaşılıyor. Aynı şekilde ön sileceklere su sıkıp sileceği çalıştırdığınızda o silecek suyu yan camlara akıyorsa bilin ki o araç kalitesiz sınıftadır.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Konfor, güvenlik, yol tutuş ve malzeme kalitesi. Kaliteli araç ile daha kalitesiz araç arasındaki farkı otobana çıkıp çok yüksek hızlarla sürüş yaptığınızda ilk olarak anlıyorsunuz bence. Biri sessiz, sakin, yormadan ve güvensiz hissettirmeden giderken diğerinde arabayı gitmesi için dizginliyorsunuz. Sonunda da birinde daha az diğerinde daha çok yorulmuş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra ufak gibi görünen bazı detaylar da önemli. Mesela cam açma tuşlarına kadar kaliteli ve kalitesi araç arasındaki fark anlaşılıyor. Aynı şekilde ön sileceklere su sıkıp sileceği çalıştırdığınızda o silecek suyu yan camlara akıyorsa bilin ki o araç kalitesiz sınıftadır.
Sert plastikler konforsuz ve yalıtımı az sürüş.
Konforsuz yalıtımsız ve kötü plastikli sürüş
Bunlar kalitesiz arabalar mı oluyor?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Onlar yol tutuş limiti ve sürüş zevki yüksek arabalar oluyor kalite iddiaları yok.

THE TURK

Bahadır
Profesör
25 Ocak 2020
98
279
1,210
Türkiye
Marka
Renault
Bana göre,ruhu olan,kullandığımda bana keyif veren her otomobil kalitelidir.2004 Renault'dan almadığım sürüş zevkini 88 model Audi'den aldığım için bana göre böyledir.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Sert plastikler konforsuz ve yalıtımı az sürüş.
Konforsuz yalıtımsız ve kötü plastikli sürüş
Bunlar kalitesiz arabalar mı oluyor?
verdiğiniz örnekler @Mt.Akina ’nın da dediği gibi kaliteli değil, sürüş zevki veren arabalardır. Zaten kendi sınıflarında da bu nedenle en ucuz markalardır. Alfa İtalyan spor arabalar arasında, Lotus da İngiliz spor arabalar arasında en uygun fiyatlı araçlardır. Dolayısıyla sert plastikli gelirler, trim sesi vardır, daha çabuk arıza çıkartma potansiyelleri vardır vs. vs. Çok keyifli motorhead arabalarıdır orası ayrı.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
verdiğiniz örnekler @Mt.Akina ’nın da dediği gibi kaliteli değil, sürüş zevki veren arabalardır. Zaten kendi sınıflarında da bu nedenle en ucuz markalardır. Alfa İtalyan spor arabalar arasında, Lotus da İngiliz spor arabalar arasında en uygun fiyatlı araçlardır. Dolayısıyla sert plastikli gelirler, trim sesi vardır, daha çabuk arıza çıkartma potansiyelleri vardır vs. vs. Çok keyifli motorhead arabalarıdır orası ayrı.
Aslında 4C ve Exige ucuz araçlar değiller.Kendi sınıflarında da dahi.Arıza çıkartma ve ucuz oluştan daha çok demek istediğim o araçları alanlar kalite için almıyorlar yani üretenlerin de böyle bir iddiaları da yok :)

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
kaliteli değil, sürüş zevki veren arabalardır.
O zaman kalite dediğiniz bu oluyor. Alfa romeonun lotusun; daha çabuk arıza çıkartacak donanımları daha azdır. Sürüş makineleridir ve bu konuda cidden kaliteliler.Ucuz dediğiniz arabalarda karbon şase var:) Ucuz diyorsunuz da buraya Mclaren atıyorum
Şimdi Mclaren720S Mercedes S klastan daha az elegant malzeme kullandığı daha az yalıtım kullandığı daha az konforlu olduğu için daha kalitesiz mi oluyor?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
O zaman kalite dediğiniz bu oluyor. Alfa romeonun lotusun; daha çabuk arıza çıkartacak donanımları daha azdır. Sürüş makineleridir ve bu konuda cidden kaliteliler.Ucuz dediğiniz arabalarda karbon şase var:) Ucuz diyorsunuz da buraya Mclaren atıyorum
Şimdi Mclaren720S Mercedes S klastan daha az elegant malzeme kullandığı daha az yalıtım kullandığı daha az konforlu olduğu için daha kalitesiz mi oluyor?
Mclaren diğerine oranla kaliteli malzeme kullanmamış oluyor.Mclaren yine Mclaren :)

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
İşini iyi yapan ürünler kalitelidir benim gözümde.
Ekonomi için üretilen bir araç ekonomi yapıyorsa kalitelidir.
Lüks için üretilen araç o lüks duygusunu yaşatıyorsa kalitelidir.
Hız için üretilen araç sürüş zevki ile hız duygusunu veriyorsa kalitelidir.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım