Bir otomobili "kaliteli" yapan özellikler

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Sonradan kaliteli. hatatatAhşap direksiyon,+vites topuzu ve deri kaplı torpido ile bence daha da güzel olabilir. :D belki plastikler yerine ahşap kullanımı hakim olsa fena olmaz.Yalnız iç mekan hoşuma gitti.Sırıtmıyor.
x5_853423300mkz.jpg

Son düzenleme:

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,012
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Öncelikli olarak sağlam ve dayanıklı olması, diğer herşey sonra gelir. Kaliteli her malda bu beklenti vardır, 60-70 liraya da %100 pamuk gömlek var, Lacoste da 500 liraya da. Arma ve gösteriş meraklısı olanlar bir yana, sağlamlık nedeniyle alan da çok. Diğer gömleklerin bir sezon en iyi ihtimalle üç sezonda rengi ve şekli bozulacaktır. Lacoste vb.de çok daha uzun süre kullanma olanağı vardır.

Uzun uzadıya yazacak şeyler var ama üstte makul yorumlar gelmiş ben de uzatmayayım. Sağını mıncıkladım yumuşaktı, şurası şöyleydi burası böyleydiden önce bu gelir. Bir arabanın ekonomik ömrü 10 yıldır, bu süreçte bile zırt pırt sorun açan araç hangi marka olursa olsun kalitesizdir.

Bu örnek çok doğru olmamış bence. Lacoste çok sevdiğim ve çok da giydiğim bir marka olduğundan söyleyebilirim ki daha alt sınıfındaki markalardan uzun ömürlülük açısından hiçbir farkı yoktur. Hatta bazı ürünlerinde değişim yapmaktan ben sıkıldım diyebilirim. Bu hatta Burberry, Gucci, Armani gibi markalarda da böyle. Bu markaları pahalı yapan uzun ömürlülükleri değil sektöre yön vermeleridir. O sene bu markaların yaptığı çizimler, renkler vs. 3-5 sene modanın gidişatını belirler. Alt markalar gelmişken bu markalar diğer şeylere yönelir bile. Mesela Balenciaga çorap ayakkabı yaptı, herkes peşinden gitti. Oysa hiç de uzun ömürlü değil Balenciaga’nın ayakkabısı. Moda’da maalesef böyle durum. Ama mesela saat dünyasında tam tersi. 80 senelik bir Omega saati bakım yaptırıp bir 80 sene daha kullanabilirsin. Guess saati kullanamazsın gibi. Arabada da kaliteli araba uzun ömürlü olur. Rolls Royce mesela hala 50-60 yıllık modelllerine parça üretiyor. Ha keza Mercedes. Zaten klasik olarak hangi aracı en çok görebiliyorsan onlar uzun ömürlü / bu bağlamda kaliteli araçlardır.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,062
4,348
4,220
varsova
Marka
Porsche
planli eskitme yapmayan firma kalmadi desek yeridir, artik teknoloji, tekstil, otomotiv nerdeyse butun sektorlerde firmalar urunleri eskisin tamir edilemesin diye arge yapiyor.

pahali alirim uzun sure kullanirim mantigi artik kalmadi gibi bisey

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bu örnek çok doğru olmamış bence. Lacoste çok sevdiğim ve çok da giydiğim bir marka olduğundan söyleyebilirim ki daha alt sınıfındaki markalardan uzun ömürlülük açısından hiçbir farkı yoktur. Hatta bazı ürünlerinde değişim yapmaktan ben sıkıldım diyebilirim. Bu hatta Burberry, Gucci, Armani gibi markalarda da böyle. Bu markaları pahalı yapan uzun ömürlülükleri değil sektöre yön vermeleridir. O sene bu markaların yaptığı çizimler, renkler vs. 3-5 sene modanın gidişatını belirler. Alt markalar gelmişken bu markalar diğer şeylere yönelir bile. Mesela Balenciaga çorap ayakkabı yaptı, herkes peşinden gitti. Oysa hiç de uzun ömürlü değil Balenciaga’nın ayakkabısı. Moda’da maalesef böyle durum. Ama mesela saat dünyasında tam tersi. 80 senelik bir Omega saati bakım yaptırıp bir 80 sene daha kullanabilirsin. Guess saati kullanamazsın gibi. Arabada da kaliteli araba uzun ömürlü olur. Rolls Royce mesela hala 50-60 yıllık modelllerine parça üretiyor. Ha keza Mercedes. Zaten klasik olarak hangi aracı en çok görebiliyorsan onlar uzun ömürlü / bu bağlamda kaliteli araçlardır.

Moda için dedikleriniz doğru (Lacoste, "marka satıyor" olsa da kalite olarak piyasadaki çoğu markadan uzun ömürlü, rengi, şekli bozulmayan ürünlere sahip, bu da benim gözlemim). Ancak söylediğim mantığın "bu devirde bile" geçerli olduğunu düşünüyorum. Aldığın bir mal (o mal her ne olursa bu araba diye sınırlandırmayalım kendimizi) ekonomik ömrü içinde arıza çıkarıyorsa, bozuluyorsa (ürünün tipine göre değişir başına ne geleceği) kalitesizdir.
@inzfatih haklısınız. Günümüzde markalar kalitesiz olma yarışında diyebiliriz. :)

*Saat, saat markasından alınır. :)
Farklı farklı kaliteli saat markası varken gidip moda markasından saat alınmaz, çünkü hemen hemen hepsi Çin'de yaptırıyor.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
2. Güvenlik: Bunun için genelde sahibinden deki kazalı arabalar ilanlara bakıyorum. Hava yastığı açmayan bir sürü araba çıkıyor maalesef.
Edit: Hatta şimdi bir tane daha denk geldim.

2008 elegant İlan No: 856814967 https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-2008-elegant-856814967/detay
Bir araba bunu söylemek için yetmez ki...

Fabrikada airbag takmayı unutmuşlar galiba :)

Son düzenleme:

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
767
1,137
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
2. Güvenlik: Bunun için genelde sahibinden deki kazalı arabalar ilanlara bakıyorum. Hava yastığı açmayan bir sürü araba çıkıyor maalesef.
Edit: Hatta şimdi bir tane daha denk geldim.
Bildiğim kadarıyla emniyet kemeri takılı değilse daha büyük sakatlıklara yol açmamak adına airbagler patlamayabiliyor. Özellikle direksiyon. Airbag açmamış Mercedes E serisi w212FL bile görmüştüm.
Edit: Videosunu buldum.

Son düzenleme:

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Bildiğim kadarıyla emniyet kemeri takılı değilse daha büyük sakatlıklara yol açmamak adına airbagler patlamayabiliyor. Özellikle direksiyon. Airbag açmamış Mercedes E serisi w212FL bile görmüştüm.
Edit: Videosunu buldum.

Emniyet kemeri takılı değilse zaten devreye girmediğini biliyorum. Ya da araba park halindedir yine devreye girmez.

Bu arabayı satan hastaneden babamın arkadaşı. Arabanın ne koşulda kaza yaptığını bildiğim için buraya attım. Zaten ilanı da bana babam gösterdi.

Son düzenleme:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,285
1
9,436
4,970
kocaeli
Aklıma gelen bir özellik daha var .

Bagaj kapağının kollarının , bagaj içinde açıkta bulunması - bagaj alanından yemesi + dolu iken kapandığında eşyaları ezmesi vb ...

Bu fotoğrafta gördüğünüz araç 2019 model bir Toyota Corolla . Kimse bu aracın üst düzey bir kalitede olduğunu söylemez , ülkemiz şartlarında lüks olsa da orta sınıf sıradan bir otomobil . Ama ne olursa olsun şu görüntü ile karşılaşmak istemezdim .
Renaultda maalesef bunu yapıyor , Fluanceler de böyleydi yanılmıyorsam . Hele 2007 Symbolde , kol kavisli ve bagajda fazla yüksek değildi . Onda bu durumun etkileri kolaylıkla gözlemleniyordu .

Peki ya diğer markalar :
Çokça eleştirilecek yönü olan , eleştirilen , kullancısı olarak benimde birçok eleştiride bulunduğum Linea'da ise üretici böyle bir sistem yapmış

Gördüğünüz gibi bagaj dışından makaslı ve pistonlu bir sistem . Bagajın içine (hacmine veya içerideki eşyalara) herhangi olumsuz bir etkisi yok
(Bunun da başka dezavantajları olduğunu düşünenler varsa yazabilir)

Toyota'yı fazla yermiş olmayalım , benimde sevdiğim markadır , toyotayı sevenleri de üzmeyelim bir de Avensis bulayım . İşte bu bagaj nasıl oluru göstereyim diye bakıyordum ki , birde ne göreyim ? Maalesef Avensis'te de kollar açıkta bırakılmış , üzgünüm :)

Peki ya nasıl olmalı ? Diye düşünenler için 2 örnek bırakıyorum .

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aklıma gelen bir özellik daha var .

Bagaj kapağının kollarının , bagaj içinde açıkta bulunması - bagaj alanından yemesi + dolu iken kapandığında eşyaları ezmesi vb ...

Bu fotoğrafta gördüğünüz araç 2019 model bir Toyota Corolla . Kimse bu aracın üst düzey bir kalitede olduğunu söylemez , ülkemiz şartlarında lüks olsa da orta sınıf sıradan bir otomobil . Ama ne olursa olsun şu görüntü ile karşılaşmak istemezdim .
Renaultda maalesef bunu yapıyor , Fluanceler de böyleydi yanılmıyorsam . Hele 2007 Symbolde , kol kavisli ve bagajda fazla yüksek değildi . Onda bu durumun etkileri kolaylıkla gözlemleniyordu .

Peki ya diğer markalar :
Çokça eleştirilecek yönü olan , eleştirilen , kullancısı olarak benimde birçok eleştiride bulunduğum Linea'da ise üretici böyle bir sistem yapmış

Gördüğünüz gibi bagaj dışından makaslı ve pistonlu bir sistem . Bagajın içine (hacmine veya içerideki eşyalara) herhangi olumsuz bir etkisi yok
(Bunun da başka dezavantajları olduğunu düşünenler varsa yazabilir)

Toyota'yı fazla yermiş olmayalım , benimde sevdiğim markadır , toyotayı sevenleri de üzmeyelim bir de Avensis bulayım . İşte bu bagaj nasıl oluru göstereyim diye bakıyordum ki , birde ne göreyim ? Maalesef Avensis'te de kollar açıkta bırakılmış , üzgünüm :)

Peki ya nasıl olmalı ? Diye düşünenler için 2 örnek bırakıyorum .

3F287F12-778C-4003-9D18-6582EFA32896.jpeg

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel

Avensis bu iş için çok yanlış olmuş. Arabanın yürüyeni Corolla. Yanlış hatırlamıyorsan arkada klima çıkışı bile yoktu.
Avensis bir bakıma segmentinin Fiat Egea-Skoda Scala sı. (Alt segment şasesi üzerine üst segmentin özellikleri)
Toyota dan kalite görmek istiyorsan K Platformu kullanan arabalara bakmanı tavsiye ederim.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
İki link bırakıyorum aralarındaki ilişkiden kaliteli yapan özellik anlaşılıyor :)
ve
Müzik sistemi benim için arabada kaliteyi belirleyen özelliklerden biri olsa da asıl önemli özellik değil de Geneli oturaklı yani"toto"mun rahat ettiği, ama bastığımda giden,virajda mahcup etmeyen ama aynı zamanda da yanımdakileri tedirgin etmeyen arabalar bence kalitelidir. Premium segmennte bunun harmonisini eski mercedesler ve yeni BMW'lerde yakaladım. Yeni mercedesler ve Eski BMW'ler ise aradığım rahatlıktan aşırı olmamak kaydıyla biraz noksanlar. Ne diyorsun olum sen Caddy'e biniyorsun diyenler olacaktır illaki haklısınız :) Ama burda aradığım rahatlık arabasına ve segmentine göre tabii ki. Mesela Caddy diğer rakiplerine göre bunu başarma oranı olarak yüksek ama genele vurduğunda %55 ise dobloda bu %45 tir. Segment içinde bunu başarma oranı yüksek olan arabalar kalitelidir bence.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Kalite olayının bir standardı yok bence. Her ülkede ve her ekonomide kalite algısı değişiyor. Hatta 2 kişinin kalite algısı bile farklı olabiliyor, ki bu başlık da bu kalite algısının farklılığına yönelik bir başlık olmuş zaten (çok da hoş bir konu bu arada). Mesela kimi şoförler için Clio RS kalitenin ta kendisidir. Neden, çünkü araba küçük ve çok güçlü. Ayrıca bazı versiyonları da gayet uygun. Kimisine göre 1955 Citroën DS kalitenin mimarıdır. Neden, çünkü araba havalı süspansiyonun mucidi. Şu anki Rolls Royceler bile DS'nin piyasaya sürdüğü sistemi kullanıyor. Kimisine göre Fiat Fiorino çok kaliteli bir araçtır. Yeni nesil Fiorino; geniş, güçlü, az yakıyor, parçaları sağlam ve ucuz, masrafsız, hem aile hem iş aracı olabiliyor, nispeten teknolojik, yakışıklı, motor zaten Multijet, falan filan. Kimisine göre Rolls Royce kalitedir. Boş konuşmayacağım bu konuda. Kendisi zenginin malı ben de züğürt... Şimdi bazı kesimler için Clio RS çöp bir araba. Çok yakar, tutulmaz, takır tukur ses yapar, bazıları gereksiz pahalı, çok küçük gibi sebepleri vardır. 55 DS Citroën'i çoğu kişi bilmez, bazı normlara göre de kıytırık bir araba diyenler olacaktır. Araç çok eski, çok pahalı falan işte. Fiorino da kimisine göre uyduruk bir arabadır. Panelvana binilir mi, bu da ne panelvan ne hususi, Fiat işte, çok sarsıyor, çok güçsüz, iç mekan çok kalitesiz, çok çirkin gibi yorumlar alıyor zaten. Rolls Royce için de kalitesiz diyen zenginler vardır elbet. Ben kalitesiz diyemiyorum, dilim varmıyor. Bu işlerle pek ilgilenmeyen vatandaş Rolls Royce için çok pahalı, ne gerek var, ev alırım falan der ama. Bu sebeple kalite görecelidir. Benim de kalite anlayışım var elbet. Bence her araba olmasa da çoğu araba kalitelidir kendine göre.

Ama kalite = Mitsubishi Carisma :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Aslında başlı başına "kaliteli araba" (veya kalitesiz) demek çok doğru olmayabilir...
Kelime anlamıyla da bakacak olursak, "kalite" kelimesinin aracın bir özelliğine göre kullanmak o şekilde değerlendirmek daha doğru olabilir...

Örneğin, sürüş özellikle bakımından Ford kaliteli bir araba iken, belki iç mekan özellikleri olarak o kadar kaliteli olmayabilir...
Veya Toyota, sorunsuzluk ve kalite kontrol olarak oldukça kaliteliyken, dış tasarım (hadi bu da göreceli ya! ) veya sürüş dinamikleri olarak o kadar kaliteli olmayabilir.

Belki bir araç özelinde bakarken eğer "kaliteli" olduğu alanlar çoksa, o araca "genel olarak kaliteli bir araba" denebilir...

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Kalite en basit tanımıyla, müşteri isteklerine cevap verebilmektir. Kalite ile ilgili ilk kayıtlar MÖ 2150 yılına kadar uzanır. Ünlü Hamurabi Kanunları’nın 229. maddesinde şu ifadeler yer alır; ‘eğer bir inşaat ustası bir adama ev yapar ve yapılan ev yeterince sağlam olmayıp sahibinin üstüne çökerek ölümüne sebep olursa o inşaat ustasının başı uçurulur’

Kaynak Vikipedi...

tamda günümüzde ihtiyaç duyulan kanunmuş :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım