BMW 316i Touring (F31)

Station Wagon otomobilleri tercih eder misiniz?

• Evet

Kullanılan: 51 96.2%
  • Hayır

Kullanılan: 2 3.8%

• Kullanılan toplam oy
    53

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Herkese selamlar,
Ailece kullandığımız otomobilimizi tanıtmadığımı hatırladım. Her dakika ortalıkta görebileceğiniz bir model olmadığından belki ilgi çekici gelir bazılarınıza...

BMW 316i Touring
dGX2n41.jpg

Touring takısı biraz yabancı geliyor insanlara ilk başta. Station Wagon dersem herkes ''Heee'' moduna geliyor, yüzler ekşiyor genellikle. Ülkemizde Station Wagonların sevilmediği bir gerçek, fakat benim gözüme hep güzel gözükmüşlerdir...

VMELln1.jpg

Motordan başlayayım, sıradan bir 316i ile farkı yok. N13 kodlu makineye sahip. 136 beygir gücüne sahip, 220 nM torku var. 0/100'ü 9.2 saniye, Maksimum hızı ise 210 Km/h. Tüketim açısından işler aslında baya esnek: 3.9 litreyi de gördüm, zorladığımda 17 litre ortalama ile de gezdim. Genellikle ortalama 8-8.5 arası yakıyor normal kullanımda. Uzun yol yaparken ise 7 litrelere düşüyor. Bu da uzun yolda bir depo ile 800 km demek.

Performansı çok mükkemmel değil, fakat günlük bir kullanıcı için yeterli. (BMW standartlarına göre) 320i'ler ile karşılaştırmak gerekirse, düşük hızlarda çok büyük fark yok fakat 100 Km/h'lerden sonra 320i bizimkini boy boy ayırır.

Konfor ile devam edelim, Station Wagon olmasından dolayı arkadaki baş mesafesi inanılmaz. Diz mesafesi de gayet iyi. 190'a kadar sorun yok, 190'dan sonrası da öne otursun zaten :) İzolasyonu F30'a göre bariz bir şekilde daha iyi. Baya garip bir durum, ben de anlam veremedim. Süspansiyon'da F30 ile bir fark yok, bana göre çok güzel konfor-tutuş dengesi ama kişisel bir mesele tabii.

Bagaj ise sınıfının biraz altında, fakat genel bir kullanıcıya yeter. Passat Variant'dan bariz bir şekilde daha küçük. Bagajın üzerindeki cam kısım bagajdan bağımsız bir şekilde açılıyor. Bu torba vs. koyarken çok rahat oluyor.

(Ekranı küçültün, vitesi değiştirin, koltukların rengi kalsın ama kumaş yapın otomobilin içi aynen böyle :D:D)
Opsiyonlar açısından ise biraz değişik bir kombinasyonlu bir otomobil. Sport line bir otomobil. Buna artı olarak Hi-fi muzik sistemi var, çok güzel çalışıyor, beni tatmin ediyor en azından. Sunroof var. Cruise Control yoktu, fakat biz almadan önce taktırdık, çok seyahat ediyoruz. Elektrikli hafızalı koltuklar var, deri değil fakat rahatlar. Deri koltuğun da çok hayranı değilim zaten. Koltuk ısıtma, SOS gibi sistemler de var. Elektrikli bagaj kapağı da var ama öyle ayağını alttan geçirince açılmıyor. (Bence hiç sorun değil)

Şimdi insanlardan genellikle aldığım tepkileri aktarayım biraz isterseniz:
''Çok uzun ama yaa!'' Hayır değil, F30 ile aynı boyutta.
''Çok ağır ama dimi bu?'' Standart bir F30'dan sadece 60 kilo dağa ağır.
Hatta emin olmamakla birlikte, sanırım F30'un ağırlık dağılımı 48:52 iken F31'in 50:50 civarında. Kesin bildiğim bir bilgi değil, bilen düzeltsin lütfen...

Touring ile Sedan'ın farklılıklarına bir kaç şey daha ekleyeyim:
Trim sesi şu an için hala yok (60.000 km'deyiz)
Fren pedalının hissi çok daha iyi, F30'unki çok yukarda kavrıyordu.
İzolasyonu daha iyi...

Station wagon'ları almayı düşünüp çekincesi olan herkese yardımcı olabilirim. Çok keyifliler bence, Türkiye'deki algı çok farklı olsa da gözünüz alıştı mı çok yakışıklı duruyorlar.
Bu arada Türkiye'de bu arabadan 5 tane var , 316i haliyle. 320d gördüm bir tane, bir tane de 320d xDrive gördüm.

Her türlü soruyu çekinmeden sorabilirsiniz, iyi forumlar... :D:D

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Birde unutmadan sorayım youtube da videonuz varmı acaba araba ile ilgili
yoksa ben başkasıyla karıştırdım mı acaba:)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,347
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
BMW'lerden tamamen soğumuş biriyim ama objektif baktığımda rengi tam Touring kasasına uygun bir renk olmuş. Bu renk sedanda bu kadar şık durmazdı muhtemelen. Güle güle kullanın.
Edit: Sedan yerine tercihim her zaman SW olur :)

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
BMW'lerden tamamen soğumuş biriyim ama objektif baktığımda rengi tam Touring kasasına uygun bir renk olmuş. Bu renk sedanda bu kadar şık durmazdı muhtemelen. Güle güle kullanın.
Edit: Sedan yerine tercihim her zaman SW olur :)
Teşekkür ederim, F30'da da aynı renkle yanyana koyduk. Touring'e daha çok yakışıyor bu renk haklısınız :D:D

Otopark Forum Türkiye otomobil kültürünün en yüksek düzeyde olduğu yer, bir kez daha kanıtlamış olduk sanırım :) Station Wagon'lar candır :)

Son düzenleme:

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Babama şirket arabası değişeceği vakit Passat Variant al diye yalvardım ama nafile. Çok uzun ve park yeri bulmak problem diye almadı. Oysa konfor, izolasyon ve genişlik bakımından hele bide uzun yol faktörü işin içine girerse Variant, Sedana kıyasla bariz daha iyi olduğunu hissettiriyor. Station Wagon candır Aracın çok güzel güle güle kullanın inşallah.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Babama şirket arabası değişeceği vakit Passat Variant al diye yalvardım ama nafile. Çok uzun ve park yeri bulmak problem diye almadı. Oysa konfor, izolasyon ve genişlik bakımından hele bide uzun yol faktörü işin içine girerse Variant, Sedana kıyasla bariz daha iyi olduğunu hissettiriyor. Station Wagon candır Aracın çok güzel güle güle kullanın inşallah.
Teşekkürler, bu tamamen denk geldi bize. Normalde Passat Variant bakıyorduk. O da çok keyifli bir araba...
Bu arada sedan ile uzunlukları aynı onun da. Keşke ikna etseydiniz... :D:D:D

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Çok güzel bir araç keşke daha fazla fotoğraf görebilseydim, SW araçlara bayılıyorum sedanla kıyaslama yapmak istemem onun yeri ayrı öbürünün yeri ayrı ama gel gelelim ankette de cevapladığım gibi SW araç tercih ederim özellikle böyle BMW-Mercedes-Audi gibi Premium markalarda daha bir hoş oluyor.Aynı uzunlukta olduğunu bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum.Bence çok güzel bir tercih de bulunmuşsunuz bunun bir tık üstü zaten 320d xdrive o da şu an ülkemiz için maddi olarak çok zor opsiyon.Vites farklı demişsiniz yazınızda Manuel olduğunu okumadım Manuel mi?Renk konusuna gelince SW için güzel bence de süper bir renk ama şöyle caf caflı koyu metalik bir BMW Mavi tonları ya da yeşil tonları bu arabayı apayrı bir noktaya taşıyabilirdi.Arabaya D logosunu yapıştırın trafikte çeviren Almanya'dan mı getirdiniz der Türkiye'de o kadar az...:D:D

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Vites farklı demişsiniz yazınızda Manuel olduğunu okumadım Manuel mi?
Aaaah keşke :( Şimdi bunu sadece BMW fanları bilir, hatta çoğu da bilmez. Dizel motor ile ZF8 ilerinin kombinasyonu ile kullanılan vites topuzu, benzinli motorlar ile ZF8 ilerinin kombinasyonu ile kullanılan vites topuzu farklı. P tuşu dizellerde daha büyük, benzinlilerde daha küçük.

Arabaya D logosunu yapıştırın trafikte çeviren Almanya'dan mı getirdiniz der Türkiye'de o kadar az...:D:D
Alman mısınız diye soran oluyor baya :D:D . 316d haliyle baya bir var Avrupa'da.

Çok güzel bir araç keşke daha fazla fotoğraf görebilseydim
Daha çok fotoğraf paylaşmaya çalışırım, bir kavuşayım arabayla...

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Şimdi baktım, ilk resimdeki 125i imiş. Sanrım dediğiniz gibi Paddleshift ile geliyor bu, şu ana kadar bindiğim dizellerde paddle shift olduğu ve benzinlilerde olmadığı için öyle düşünüyordum... :D
Paddleshift ile geliyordu eskiden. Şimdi o opsiyonları ayırdılar. Bizim vites koluyla gelip, paddleshift'li olan BMW'ler var artık.

Dizelle bir alakası yok yani. Opsiyonlarla alakalı tamamen.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım