BMW E85 Z4 3.0i @mustafagorke

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Arkadaşlar Merhaba herkese. Mustafa adım.

Bu konu hem bir tanışma hem de araç tanıtımı gibi olacak.

Dededen beri Honda'cıyız aslında. 76 civic, 86 accord, 91 civic, integra, 05 civic accord gibi bir çok modeli uzunca yıl kullandık.

Sonrasında BMW'ye döndük. 6 yıldır F30 ve F10 kullanıyorum.

Uzunca zamandır hayalimdeki arabaya geçtiğimiz hafta kavuştum.

Kendisi 2003 model E85 Z4. M54B30 kodlu 3.000cc sıralı 6 silindir atmosferik 231hp'lik bir canavara sahip.
86.000km de değişensiz ve boyasız şekilde satın aldım.
Vites maalesef otomatik. 6 ileri manuel olmasını isterdim ama 5 ileri otomatik yine de keyifli. En azından konforlu.

6'lı cd changer, elektrikli hafızalı ısıtmalı koltukları, business ses sistemi far yıkama cruise control spor modu gibi gayet yeterli donanımları var.

Rengi titansilver metalik fakat uzunca zaman önce füme renk folyo ile kaplanmış.

Motor stock durumda. Herhangi bir oynama yapmayı kesinlikle düşünmüyorum. Hava filtresi bile takmayacağım. Orjinal kalmasını istiyorum.
Z4'ler standart olarak 2 parçadan oluşan kule gergisi ile beraber geliyor. Bende orjinal bir kule gergisi daha var. Ciddi anlamda rijitlik katıyor.

Yaşına göre iç aksamlarında yapılması gerekenler var. Bardaklık ve iç kapı kollarındaki soyulmalar gibi basit şeyler değişecek.
Direksiyonun bir kısmı vites ve el freni körüğü alcantara kumaş ile kaplanmış. Yenileyeceğim. Belki fonksiyonel M direksiyon ile değiştirebilirim.
Tente kumaşının elden geçmesi ve temizlenmesi gerekiyor.

Aldığım günün hemen ertesinde sipariş ettiğim 19" BBS CH-R jantları taktım. Yay da düşünüyordum fakat gerek yok diye düşünüyorum.
Önler 235/35/19 , arkalar 255/30/19. Bu jant ve lastiklerle çamurluklar tam anlamıyla dümdüz oldu, doldurdu. Arkadan bakıldığında tampondan taşan geniş lastik oldukça vahşi gözüküyor.
Lastiklerim Continental ContiSportContact 5P. Yine de 19" olduğu için viraj çıkışlarında sarabiliyor. Daha iyi bir lastiğe geçebilirim.
P-Zero veya Pilot Sport 4S.
Orjinal 17" jantların üzerindeki Michelin Pilot Sport 4S'lerin gözünü seveyim. İstanbul Parka çıkacağım zaman muhtemelen bu jant/lastik kombinasyonunu kullanırım.

Folyoyu sökeceğim. Titansilver rengi hiç sevmediğim için tekrar kaplatmayı düşünüyorum. Nardo gri ilk seçeneğim.

Elimde hardtop mevcut. Arabayı nardo gri yaparsam onu da siyah yapma durumum var. Kışa kadar karar veririz.

Supersprint race egzoz ve Y pipe düşünüyorum. Kararsızım. Önerilere açığım.

Şimdilik bir kaç fotoğraf ekleyebiliyorum.

Değerli yorumlarınızı ve fikirlerinizi lütfen paylaşın. Teşekkürler.

18740
18741
18742
18743

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Arkadaşlar Merhaba herkese. Mustafa adım.

Bu konu hem bir tanışma hem de araç tanıtımı gibi olacak.

Dededen beri Honda'cıyız aslında. 76 civic, 86 accord, 91 civic, integra, 05 civic accord gibi bir çok modeli uzunca yıl kullandık.

Sonrasında BMW'ye döndük. 6 yıldır F30 ve F10 kullanıyorum.

Uzunca zamandır hayalimdeki arabaya geçtiğimiz hafta kavuştum.

Kendisi 2003 model E85 Z4. M54B30 kodlu 3.000cc sıralı 6 silindir atmosferik 231hp'lik bir canavara sahip.
86.000km de değişensiz ve boyasız şekilde satın aldım.
Vites maalesef otomatik. 6 ileri manuel olmasını isterdim ama 5 ileri otomatik yine de keyifli. En azından konforlu.

6'lı cd changer, elektrikli hafızalı ısıtmalı koltukları, business ses sistemi far yıkama cruise control spor modu gibi gayet yeterli donanımları var.

Rengi titansilver metalik fakat uzunca zaman önce füme renk folyo ile kaplanmış.

Motor stock durumda. Herhangi bir oynama yapmayı kesinlikle düşünmüyorum. Hava filtresi bile takmayacağım. Orjinal kalmasını istiyorum.
Z4'ler standart olarak 2 parçadan oluşan kule gergisi ile beraber geliyor. Bende orjinal bir kule gergisi daha var. Ciddi anlamda rijitlik katıyor.

Yaşına göre iç aksamlarında yapılması gerekenler var. Bardaklık ve iç kapı kollarındaki soyulmalar gibi basit şeyler değişecek.
Direksiyonun bir kısmı vites ve el freni körüğü alcantara kumaş ile kaplanmış. Yenileyeceğim. Belki fonksiyonel M direksiyon ile değiştirebilirim.
Tente kumaşının elden geçmesi ve temizlenmesi gerekiyor.

Aldığım günün hemen ertesinde sipariş ettiğim 19" BBS CH-R jantları taktım. Yay da düşünüyordum fakat gerek yok diye düşünüyorum.
Önler 235/35/19 , arkalar 255/30/19. Bu jant ve lastiklerle çamurluklar tam anlamıyla dümdüz oldu, doldurdu. Arkadan bakıldığında tampondan taşan geniş lastik oldukça vahşi gözüküyor.
Lastiklerim Continental ContiSportContact 5P. Yine de 19" olduğu için viraj çıkışlarında sarabiliyor. Daha iyi bir lastiğe geçebilirim.
P-Zero veya Pilot Sport 4S.
Orjinal 17" jantların üzerindeki Michelin Pilot Sport 4S'lerin gözünü seveyim. İstanbul Parka çıkacağım zaman muhtemelen bu jant/lastik kombinasyonunu kullanırım.

Folyoyu sökeceğim. Titansilver rengi hiç sevmediğim için tekrar kaplatmayı düşünüyorum. Nardo gri ilk seçeneğim.

Elimde hardtop mevcut. Arabayı nardo gri yaparsam onu da siyah yapma durumum var. Kışa kadar karar veririz.

Supersprint race egzoz ve Y pipe düşünüyorum. Kararsızım. Önerilere açığım.

Şimdilik bir kaç fotoğraf ekleyebiliyorum.

Değerli yorumlarınızı ve fikirlerinizi lütfen paylaşın. Teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 18740Ekli dosyayı görüntüle 18741Ekli dosyayı görüntüle 18742Ekli dosyayı görüntüle 18743
Maşallah aracın duruşu çok diri. Benim neslimin dream car larından birisidir E85 oyunlarda az yarışa girmedik kendisiyle. Ayrıca Güncel Z4 ten katbekat yakışıklı olduğunu düşünüyorum yeni kasa biraz eğreti ama E85 tam bir Z4. Allah ağız tadıyla binmeyi nasip eylesin :) Yapılacak işleri zevkle izlenecek bir konu daha geldi, forumu ve bu konuyu projelerle süslendirmeyi ihmal etmeyin:D

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Maşallah aracın duruşu çok diri. Benim neslimin dream car larından birisidir E85 oyunlarda az yarışa girmedik kendisiyle. Ayrıca Güncel Z4 ten katbekat yakışıklı olduğunu düşünüyorum yeni kasa biraz eğreti ama E85 tam bir Z4. Allah ağız tadıyla binmeyi nasip eylesin :) Yapılacak işleri zevkle izlenecek bir konu daha geldi, forumu ve bu konuyu projelerle süslendirmeyi ihmal etmeyin:D

Teşekkür ederim, elimden geldikçe paylaşacağım 👍

Güzel otomobil, iyi günlerde kullanın.
Nardo grey Audi ile özdeşleşmiş bir renk, böyle bir roadster'a bmw ruhunu yansıtacak daha canlı renkler yakışır diye düşünüyorum.

Teşekkürler. Nardo grisi dediğiniz gibi Audi ile biliniyor daha çok ama bu rengin başarılı bir şekilde uygulandığı modeller var. Farklı bir şey denemek istiyorum. Yabancı forumlarda görüp çok beğendim. Buyrun..
18774

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Teşekkür ederim, elimden geldikçe paylaşacağım 👍

Teşekkürler. Nardo grisi dediğiniz gibi Audi ile biliniyor daha çok ama bu rengin başarılı bir şekilde uygulandığı modeller var. Farklı bir şey denemek istiyorum. Yabancı forumlarda görüp çok beğendim. Buyrun..
Ekli dosyayı görüntüle 18774

Nasıl M3 ile phoenix yellow bağdaştıysa ve diğer markalarda bunu göremiyorsak , marka geleneklerine bağlı kalarak orijinal görüntüsüne benzer bir şekilde yapılmasından bahsetmiştim. Tabi bu şahsi bir fikir sadece
Yoksa kişisel zevk ve tercihler doğrultusunda her otomobil her renge kaplanabilir :)

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Nasıl M3 ile phoenix yellow bağdaştıysa ve diğer markalarda bunu göremiyorsak , marka geleneklerine bağlı kalarak orijinal görüntüsüne benzer bir şekilde yapılmasından bahsetmiştim. Tabi bu şahsi bir fikir sadece
Yoksa kişisel zevk ve tercihler doğrultusunda her otomobil her renge kaplanabilir :)

Tekliflere açığım :)

İlk etapta tente ve iç donanımı elden geçireceğim. Kaplamayı bu süre zarfında düşünürüm artık

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Z4'ü Maslak sanayiye bıraktım bugün, bir kaç gün o usta senin bu usta benim dolaşacak.

Yeni tentemizi aldık, hafta sonu takılacak Yavuz usta (cabriotente.com) tarafından.

Genel bakımlarını da bütün bmw'leri götürdüğüm Maslak BMW Hüsamettin usta yapıyor.

Folyolar sökülüyor, lifte kaldırılıp aracın alt tarafı dahil iç dış motor detaylı temizlik yapılacak.

Sonrasında pasta cila. Rengi ve boya kondisyonu hoşuma giderse herhalde kaplama yapmam.

Direksiyon, vites ve el freni körüklerini alcantara kaplamak için Bekar oto döşeme ile çalışacağım.
Anlaşabilirsek koltuk döşemelerini de deri-alcantara karışımı elden geçirebiliriz.

Supersprint egzozdan kötü haber geldi. Ellerinde yok, 1.5ay sürüyor İtalya'dan gelmesi takılması. Bekleyeceğimi sanmıyorum.
İskender usta yolları gözüktü. Eisenmann race son susturucu ile İskender usta karışımı bir şeyler olabilir.

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Evet arkadaşlar merhaba tekrar.
Z4 sanayiden çıktı.
Yaptıklarım var vazgeçtiklerim var değişen planlar gelişmeler var.

Öncelikle tente sorunsuz bir şekilde değişti. Eskisi ile arada çok fark var.
Folyo söküldü ve ufak süprizlerle karşılaştık. Sağ tarafı boyatmak durumunda kaldım çünkü folyo altında gözüme hoş gelmeyen eskiden kalma izlerle karşılaştık.
Tamponlar söküldü, ayakları elden geçti, boyandı ayarları yapıldı.
Detaylı iç dış motor temizliği ile pasta cila ve seramik koruma yapıldı. Tenteye de su geçirmeyen bir koruma uygulandı.
Egzoz değişikliğinden tamamen vazgeçtim. Aracı kullanırken ve sonrasında satarken tamamen stock halde olmasını istiyorum.
Renk değişikliği fikrini de tamamen çıkardım gündemden. Orjinal titansilver metalik rengi pasta cila ve seramik sonrası çok hoşuma gitti.
Direksiyon simidi, vites ve el freni körüğünü de şimdilik yenilemiyorum. Hali hazırdaki alcantara kumaşa detaylı bakım yapıldıktan sonra pek ihtiyaç gerekmedi.

Şu an için detay fotoğrafları vakit bulup çekemedim. Güzel bir mekanda ekipmanlarla bir galeri oluşturmayı düşünüyorum. Belki bir video da olabilir.

Selamlar..

19133
19134

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Maşallah makina at gibi dimdik duruyor ve son yapılan temizlikler detaylar ile şıkır şıkır olmuş. içinden vs de şöyle güzel detaylar görsek güzel olurdu. çok beğendiğim bir model ama piyasada hep topalları geziyordu, böyle nadir kalan bir örneğini görmek mutlu etti. Son bir işlem de farların temizlenmesi gibi, bunlarda sanırım kronik ve yaşın da etkisi ile içeriden de islenme oluyor.

Şu yeni teknoloji far temizleme ile güzel olabilir :

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Maşallah makina at gibi dimdik duruyor ve son yapılan temizlikler detaylar ile şıkır şıkır olmuş. içinden vs de şöyle güzel detaylar görsek güzel olurdu. çok beğendiğim bir model ama piyasada hep topalları geziyordu, böyle nadir kalan bir örneğini görmek mutlu etti. Son bir işlem de farların temizlenmesi gibi, bunlarda sanırım kronik ve yaşın da etkisi ile içeriden de islenme oluyor.

Şu yeni teknoloji far temizleme ile güzel olabilir :

Çok teşekkür ederim, evet dediğiniz gibi piyasada oldukça fazla patlak diye tabir ettiğimiz hor kullanılmış modeller var. Ben elimden geldiğince kıymetini bilerek kullanmaya çalışıyorum.

Fotoğraf dediğim gibi en kısa sürede gelecek :)

Far temizliğini 1-2 yere sordum, içini açmamız lazım açarsak bir daha eskisi gibi olmuyor dediler ama araştıracağım, link için teşekkürler.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Çok teşekkür ederim, evet dediğiniz gibi piyasada oldukça fazla patlak diye tabir ettiğimiz hor kullanılmış modeller var. Ben elimden geldiğince kıymetini bilerek kullanmaya çalışıyorum.

Fotoğraf dediğim gibi en kısa sürede gelecek :)

Far temizliğini 1-2 yere sordum, içini açmamız lazım açarsak bir daha eskisi gibi olmuyor dediler ama araştıracağım, link için teşekkürler.

far açma kapama konusunda işini hassas yapıp, orjinal işler yapan ve orjinal malzeme kullanan yer için de burasını tavsiye ederim. Bu yüzden açıp temizliği vs de hakkıyla yapacaktır.

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW

far açma kapama konusunda işini hassas yapıp, orjinal işler yapan ve orjinal malzeme kullanan yer için de burasını tavsiye ederim. Bu yüzden açıp temizliği vs de hakkıyla yapacaktır.

İlk fırsatta görüşeceğim kendileriyle, teşekkürler tekrar :)

Öncelikle merhaba, bende 2004 Merlot Z4 2.5 sahibiydim çok keyifli ve bir o kadar ilgi çekici bir araç almışssınız. Allah kazasız belasız güzelce binmeyi nasip eder umarım :) 3.0 gerçekten tadından yenmeyecek bir araba, her hangi bir sorunuz vs olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım :)

Merhabalar size de. Renk çok güzel TR'de görmedim hiç. Teşekkürler iyi dilekleriniz için, her zaman her konuda destek oluruz birbirimize, aklımda :)

Ne kadar güzel arabalar alıp, bunlar ile uğraşıyor ve çok daha güzel hale getiriyorsunuz ...
Keşke benimde böyle şeyler için uğraşacak vaktim olsa...

Ellerine sağlık, uzun yıllar, kazasız belasız sürmeniz dileğiyle.

Çok teşekkürler. Uzun yıllar olmasa da sahip olduğum süre boyunca elimden gelip vakit buldukça kondisyonunu korumaya eksiklerini gidermeye çalışacağım. Amaç hem keyif almak hem düzgün diri bir araç haline getirmek.

Umarım sizde gerçekleştirecek zaman bulursunuz :)

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Maşallah harika bir alet ya. Allah nazarlardan saklasın.
Imkani olan herkesin hayatta bir kez roadster olmazsa cabrio o da olmazsa coupe bir araç kullanması lazım bence :)
Hayatın tadı bunlarda
Amin teşekkürler. Katılıyorum, roadster kullanmak hakikaten tecrübe edilmesi gereken bir duygu. Motor gücü veya sesi değil olay. Değişik bir havası var.

Maşallah.Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin alet fena

Amin çok teşekkür ederim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım