seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Beyler 2010 model Ford Focus aracıma pasta cila yaptırma niyetindeydim. Ama internete araştırdığım kadarı ile Pasta cila işlemi yeni boyanmış bir araçlara uygulanması gerekiyormuş boya kalınlığı fabrikadaki robotların uyguladığı kalınlıkla aynı olmadığı için elle atılan boya daha kalın ve bölgesel olarak kalınlığı değiştiği için pasta cila ile inceltilip dengeleniyormuş. Pasta cila anladığım kadarı ile araçlarımıza zararlı boyasını inceltiyor. Boya koruma ise temizleme-parlatma-korumaymış biraz uzattım galiba bu konuda bilgim olmadığı için araştırıp anladığım budur. Bir yanlışım varsa düzeltin uzun lafın kısası buradan anladığım kadarı ile pasta cila değilde boya koruma yaptırmam gerekiyormuş istanbul avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz yer usta varmı.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
pasta cila yeni boyanmış bir araca uygulanacak diye bir şart yok, evet düzgün yapılmayan bir pasta cila boyayı inceltebilir ancak boya koruma dediğimiz operasyonun da pek farkı yok :) önemli olan düzgün bir işçilikle bunu uygulamak.

adı pasta cila veya boya koruma farketmez. aracınızın boyasında ne tür sıkıntılar var önce bunu analiz edip uygun teşhisi ve güvenilir işyerini tespit etmek önemli :)

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
@alfhonso hocam haklısınız peki önerebileceğiniz usta veya bir mekan var mı İstanbul Avrupa yakasında.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Beyler 2010 model Ford Focus aracıma pasta cila yaptırma niyetindeydim. Ama internete araştırdığım kadarı ile Pasta cila işlemi yeni boyanmış bir araçlara uygulanması gerekiyormuş boya kalınlığı fabrikadaki robotların uyguladığı kalınlıkla aynı olmadığı için elle atılan boya daha kalın ve bölgesel olarak kalınlığı değiştiği için pasta cila ile inceltilip dengeleniyormuş. Pasta cila anladığım kadarı ile araçlarımıza zararlı boyasını inceltiyor. Boya koruma ise temizleme-parlatma-korumaymış biraz uzattım galiba bu konuda bilgim olmadığı için araştırıp anladığım budur. Bir yanlışım varsa düzeltin uzun lafın kısası buradan anladığım kadarı ile pasta cila değilde boya koruma yaptırmam gerekiyormuş istanbul avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz yer usta varmı.

Öncelikle ;

* Pasta veya cila her otomobile uygulanabilir ve bu uygulama için de yeni boyanmış olması gibi bir şart yoktur.
* Pasta boyayı değil verniği inceltir. Bu yapılan işlemler boya üstündeki vernik tabakası üzerinde yapılır. Tabi genel olarak boyayı inceltiyor denir.
* Pasta veya cilanın farklı iki şey olduğunu da belirteyim. Pastayı macun şeklinde zımpara gibi düşünebilirsiniz.
* Cila otomobilin parlak görünmesini sağlamak için uygulanır. Çok kısıtlı bir koruyuculuğu vardır (Su kaydırma gibi)
* Boya korumanın (seramik, wax vs..) da tam anlamıyla koruyuculuğundan bahsetmek mümkün değildir. Bu yapılan işlemlerin çoğu kozmetik kaygılarla yapılan işlemlerdir. Tam anlamıyla koruyuculuk istiyorsanız boya koruma filmi (ppf) yaptırmanız gerekir.

Son olarak bu işlemleri profesyonel birine yaptırın.

Son düzenleme:

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Genelde avrupa yakası olunca detay merkezi olarak paddock ve special works mekanları öneriliyor. hangisinden güzel fiyat alırsanız ona gidin. ikisi de işini layıkıyla yapan işletmeler.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım