AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Biliyorum burası elektronik forumu değil ama daha önceki zamanlarda böyle konu açan arkadaşlara çözüm odaklı fikirler verildiğini görmüştüm. Her türden bilgili insan var yani burada. Ondan sizlere sormak istedim.
Birkaç gün önce oyun oynarken baş gösterdi bu sorun. Ne olduğunu anlayamadım ta ki yeniden başlattığımda verilerin olmadığını görene kadar.. Windows ssd üzerine kurulu olduğu için uzun sürmesi dışında açılmasında bir sıkıntı yok. Ama işte depo olarak kullandığım harddiskimdeki bütün verilerim gitti. Filmler, oyunlar, diziler... Ama en önemlisi fotoğraflar. Küçüklüğümden beri bütün anılarım bunun içerisinde😔
Birkaç araştırma yaptım ve genellikle yaşanan olaylardan biraz daha farklı benim arıza. Genelde kafa vurma, asla veri okumama gibi sorunlar var. Ama benim harddisk ne tuhaftır ki bazen hiçbir şey olmamış gibi çalışıyor fakat uzun sürmüyor. Bilgisayarı yeniden başlattığımda veriler gözüküyor ve sonrasında gidiyor. Mesela az önce bilgisayarı açtım hemen harici diskimi takıp birkaç fotoğraf dosyası aktardım ama verilerin kaybolması uzun sürmedi. Bir klasör kopyaladım ikincisini kopyalarken hız(mb/s) kademeli olarak azaldı ve 0 oldu.
Yani kısacası hdd çalışıyor ama çalışmıyor. Hdd komple gitse içini açıp kontrol edeceğim ama bir umut belki düzelir diye ellemiyorum. Fotoğraflarımı ve videolarımı alayım gerisi önemli değil, indirilir.
Ne yapmalıyım? Sorun nedir? Düzelir mi? Buraya kadar okuyup yardımcı olmaya çalışanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
harddiskler,artık tamamen çağın gerisinde kalmış şeyler.Laptobumda 5 tb lık 2.5 inç 5400 rpm hdd kullanıcısı olarak söylüyorum.Ben de veri depolama için ssd&hdd aynı anda kullanıyorum.

Soruna gelirsek,bunu yapan bazı yerler var oralara gidip bilgi alabilirsin.Öte yandan hdtune ile bir bad sector taraması yap.Temiz bir hdd de bir tane bile 0 kırmızı olmamalı,1 tane bile kırmızı alan varsa o fermuar gibi açılır zamanla ve hiç beklemediğin bir anda hdd patlar gider.

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,074
4,070
26
PITS veri kurtarmayı son çare olarak deneyebilirsiniz, asla hdd'yi açıp elinizle düzeltme yapmaya çalışmayın, çizilme olursa kurtarma imkansız hale geliyor diye biliyorum.

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
harddiskler,artık tamamen çağın gerisinde kalmış şeyler.Laptobumda 5 tb lık 2.5 inç 5400 rpm hdd kullanıcısı olarak söylüyorum.Ben de veri depolama için ssd&hdd aynı anda kullanıyorum.

Soruna gelirsek,bunu yapan bazı yerler var oralara gidip bilgi alabilirsin.Öte yandan hdtune ile bir bad sector taraması yap.Temiz bir hdd de bir tane bile 0 kırmızı olmamalı,1 tane bile kırmızı alan varsa o fermuar gibi açılır zamanla ve hiç beklemediğin bir anda hdd patlar gider.
Bad sector taraması yaptım. Hdd çalıştığı sürece damage yok. Quick scan yaptım sorunsuz. Ama derin tarama yapınca hiç testin sonuna kadar gidemedi. Ya pc kapandı ya da program yanıt vermedi kapandı.
Dediğim gibi çalışınca herşey gayet normal ama gidince sıkıntı büyük

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
EaseUS Data Recovery yazılımını deneyebilirsiniz. Zamanında eniştemin doktora teziyle birlikte çoğu veriyi kurtarmıştım. Bir arkadaşımın daha harici diskini direk corrupt olan dosyalar dışında kurtarmıştım.
Bende kurulumu vardı ama maalesef paylaşamam çünkü bozulan harddiskimin içinde kaldı :/

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Öncelikle diski başka bir bilgisayara takıp deneyin. O da olmazsa kartını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Disk kafa atmıyorsa, ve çalıştığı zaman içindeki verileri sorunsuz görüyorsanız fiziksel bir sorun yoktur, problem kartta olabilir. Bire bir aynı model bir diskin kartı olması gerek.
Son çare olana dek diski açmayın kesinlikle. Bir defa açılınca, verinin profesyonel olarak kurtarılması gerekecek. Geri dönüşü olmaz.

Bu arada sormadım, disk USB harici disk mi, yoksa normal sabit disk mi?
Son olarak, önemli verilerin mutlaka bir kopyası olmalı. Yoksa böyle üzücü durumlar kaçınılmaz.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,064
3
15,330
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Mutlaka R-Studio.

Ben bozuk hard diskten dosya kurtarma muhabbetlerine asla inanmayan birisiydim, taa ki bu programı keşfedene kadar.

4 kez başarılı kurtarma deneyimim oldu. Bir tanesi komple benim silmem, 3'ü de arızalı disklerden. Dosyaların %80'i kurtarıldı. Crackli kullanıyorduk ama en son hayatımızı kurtardığı için orijinal olarak aldık.

Hard diski açarsanız game over olur, hiç boşuna siz uğraşmayın fiziksel temasla. Eğer yazılım ile imkanınız var ise kurtarabilirsiniz.

Çok fazla ihtimal olabilir. Kafa vurmuyorsa, disk sarsıntısız ve zorlanmadan çalışıyorsa (zaten sıkıntılı olan HDD kulağınızı dayadığınızda belli eder kendini) HDD'nin elektronik kartında sıkıntı olabilir. Bu tarz bir durumda bu kartın değişimi kolaylıkla yapılabilir. Siz yapamazsınız ama ucuz maliyetle başkası yapabilir.

Eğer kafadaysa sorun o zaman bilemiyorum, kurtarma yazılımları da fayda etmez ama siz yine de bir deneyin derim. Programın ücretsiz versiyonunu indirin, crack filan uğraşmayın. Ücretsiz versiyon taramanızı sağlar ama kurtarmanıza imkan tanımaz. En azından yapabiliyor mu görmüş olursunuz.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul

Bu biraz göreceli. Yüksek kapasiteli ve hız gerektirmeyen işler için hala iyi bir seçenek çünkü birim boyut başına maliyeti oldukça az SSD'lere kıyasla. Bir de işin arıza boyutu var. Her ne kadar SSD'ler genel olarak daha sorunsuz olsa da, tek bir elektrik şokuna bakıyor bütün olay. Veri gitti mi, geri dönüşü yok gibi bir şey. Ama öbür taraftan HDD'de maliyetli de olsa alternatif veri kurtarma yolları mevcut(diskleri başka bir karta transfer etme, veya sorun elektronik ise kartı değiştirme vs.).

Veri arşivlemek için en iyi yol teyp aslında(evet şu seneler önceki teypler:)). Bozulma riski iyi depolandığı sürece neredeyse yok. Gel gelelim onlara okuma-yazma yapan cihazlar normal vatandaşlar için çok pahalı kalıyor maalesef.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,064
3
15,330
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Bu biraz göreceli. Yüksek kapasiteli ve hız gerektirmeyen işler için hala iyi bir seçenek çünkü birim boyut başına maliyeti oldukça az SSD'lere kıyasla. Bir de işin arıza boyutu var. Her ne kadar SSD'ler genel olarak daha sorunsuz olsa da, tek bir elektrik şokuna bakıyor bütün olay. Veri gitti mi, geri dönüşü yok gibi bir şey. Ama öbür taraftan HDD'de maliyetli de olsa alternatif veri kurtarma yolları mevcut(diskleri başka bir karta transfer etme, veya sorun elektronik ise kartı değiştirme vs.).

Veri arşivlemek için en iyi yol teyp aslında(evet şu seneler önceki teypler:)). Bozulma riski iyi depolandığı sürece neredeyse yok. Gel gelelim onları okuma-yazma yapan cihazlar normal vatandaşlar için çok pahalı kalıyor maalesef.

SSD şu anda sadece normal tüketici için mantıklı. HDD halen en mantıklı çözüm konu dışı ama bu konuda bir iki kelam etmek isterim.

SSD'lerin bozulma riski daha düşük, bu bir gerçek. Ama bir elektrik dalgasına her şey gidebilir. Gitti mi kurtaramazsınız. HDD'de işler biraz daha eski usül fiziksel ilerliyor. Parayı basıp her türlü dosyalarınızın bir kısmını kurtarabilirsiniz.

HDD'ler ucuz, zaten bahsetmişsiniz bunu. Artı çalışma yapılarından dolayı bazı çözümlerinden dolayı hala daha avantajlı.

Mesela bizim sunucularda "swap" dediğimiz bir şey vardır, bellek azaldığında depolamadan belli bir miktarı alıp bellek olarak kullanır. Tabii ki belleğe göre daha yavaştır ama sunucunun çökmesinden iyidir. Windows Vista mesela bunu yıllar önce ReadyBoost adıyla kullanıyordu. USB bellek takıyordunuz ve sistem onu RAM olarak işliyordu.

Bu dediğim olayı SSD ile yaptığınızda SSD'yi deli gibi öldürüyor ve ömrünü kısaltıyor, HDD'de ise problem yaratmıyor. Hatta SSD kullanan sunucu firmalarında (mesela bizimkisi) rica ederler lütfen swap kullanmayın bize zarar veriyorsunuz diye :)

Depolama için en iyi yöntemler;
1000 yıllık periyotlarda en yüksekten en kısa süreye;

1.) M-DISC (Bu da Blu-Ray'dir aslında)
2.) Blu-Ray
3.) DVD
4.) HDD
5) SSD (En kısası, bence CD'den filanda kısa)

Teypi koymadım çünkü çok eski bir teknoloji, ve bunu transfer edecek donanımı yarın öbürgün günümüz bilgisayarına dahil etmek zor olabilir.

Son düzenleme:

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
SSD şu anda sadece normal tüketici için mantıklı. HDD halen en mantıklı çözüm konu dışı ama bu konuda bir iki kelam etmek isterim.

SSD'lerin bozulma riski daha düşük, bu bir gerçek. Ama bir elektrik dalgasına her şey gidebilir. Gitti mi kurtaramazsınız. HDD'de işler biraz daha eski usül fiziksel ilerliyor. Parayı basıp her türlü dosyalarınızın bir kısmını kurtarabilirsiniz.

HDD'ler ucuz, zaten bahsetmişsiniz bunu. Artı çalışma yapılarından dolayı bazı çözümlerinden dolayı hala daha avantajlı.

Mesela bizim sunucularda "swap" dediğimiz bir şey vardır, bellek azaldığında depolamadan belli bir miktarı alıp bellek olarak kullanır. Tabii ki belleğe göre daha yavaştır ama sunucunun çökmesinden iyidir. Windows Vista mesela bunu yıllar önce ReadyBoost adıyla kullanıyordu. USB bellek takıyordunuz ve sistem onu RAM olarak işliyordu.

Bu dediğim olayı SSD ile yaptığınızda SSD'yi deli gibi öldürüyor ve ömrünü kısaltıyor, HDD'de ise problem yaratmıyor. Hatta SSD kullanan sunucu firmalarında (mesela bizimkisi) rica ederler lütfen swap kullanmayın bize zarar veriyorsunuz diye :)

Depolama için en iyi yöntemler;
1000 yıllık periyotlarda en yüksekten en kısa süreye;

1.) M-DISC (Bu da Blu-Ray'dir aslında)
2.) Blu-Ray
3.) DVD
4.) HDD
5) SSD (En kısası, bence CD'den filanda kısa)

Teypi koymadım çünkü çok eski bir teknoloji, ve bunu transfer edecek donanımı yarın öbürgün günümüz bilgisayarına dahil etmek zor olabilir.
Teybin güzelliği zaten eskiliğinde yatıyor :) . Tamamen analog bir teknoloji, mantığı basit, arıza ve bozulma ihtimali son derece az. Sandığımızdan da yaygın kullanılıyor özellikle bolca veriye sahip şirketler(google, amazon vs.), uzun dönemli arşivlerinde teyp kullanıyor. Çünkü maliyeti düşük ve dediğim gibi ömrü uzun. Bireysel kullanıcı için USB-C'li son teknolojilere entegre sürücüler 2-5 bin dolar arasında değişiyor. Daha büyük ölçeklerde de son derece ciddi sistemler kullanılıyor.
Mesela 15 ve 30 TB'lık kasetler, HDD'lerle bile kıyaslanamaz bir fiyat avantajı var. https://www.hepsiburada.com/hp-c7977a-lto-7-ultrium-rw-data-kartus-15-tb-p-HBV00000L728O?

Son düzenleme:

parad0x

Senkromeççi
6 Eki 2019
14
0
60
33
Kırklareki
Marka
Fiat
Hocam masaüstü bilgisayarsa kablolarını kontrol et psu dan gelen hdd power kablosunda ek veya dönüştürücü kullandıysan yapabilir farklı psu da deneyebilirsin yada bilgisayarda. Eğer sorun devam ederse diski görmediği zaman hemen bilgisayarı resetleyip biosta görebiliyor musun ona bak ona göre farklı bir iki tavsiyem daha olabilir

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım