KAPALI Broadway savrulma sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SerkanUney

Serkan ÜNEY
Senkromeççi
20 Kas 2019
21
6
70
22
Ankara
Marka
Ford
Merhaba arkadaşlar 97 model broadway 1.4rni aracım ile 120km/h nin üzerine çıktığımda rüzgardan çok etkileniyor. Aracım yüksek bir araç biliyorum ama yola biraz daha tutunmasını istiyorum. Yol tutuşunu nasıl artırabilirim? Amortisörleri söktürüp spor yay taktırsam bu bir çözüm olurmu ? Ön tampona karlık taktırsam etkisi olurmu ?

WhatsApp Image 2019-10-20 at 14.19.43.jpeg

WhatsApp Image 2019-10-20 at 14.19.42 (1).jpeg

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,925
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Araç çok temiz ve çok güzel duruyor gerçekten,lakin bu araçlarla zaten 120-140 km/h hızlara çıkmak iyi değil,hafif olduğu için yanal rüzgarlardan etkilenecektir.Çok etkili bir çözüm maalesef yok,o hızlara çıkmamak dışında.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,179
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yaptığının ne kadar karşılığını alacağın meçhul, varsa imkan dediklerini yap ille de buna binecem diyosan 120de değil 130da olur bu sefet de

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Biraz zor seçtim ama aracın üzerinde kışlık lastik var galiba. Eğer öyleyse onu takmak için erken. Gezinmemeyi önce adam akıllı tutuşu olan, yüzmeyen bir lastikle sağlamak lazım. Yetmediği noktada doğru bir yay takımı rüzgardan etkilenme konusunda belli ölçüde işe yarayacaktır ama sizi ne derece tatmin eder onu bilemem.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,179
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Biraz zor seçtim ama aracın üzerinde kışlık lastik var galiba. Eğer öyleyse onu takmak için erken. Gezinmemeyi önce adam akıllı tutuşu olan, yüzmeyen bir lastikle sağlamak lazım. Yetmediği noktada doğru bir yay takımı rüzgardan etkilenme konusunda belli ölçüde işe yarayacaktır ama sizi ne derece tatmin eder onu bilemem.
eğer konum ankaraysa günün bikaç saati hariç 7 derecenin altındayız abi bi haftadır. Gece muhtemelen daha soğuk oluyodur biz sabah yola çıktığımızda 2 derece falan gösteriyor araba

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
eğer konum ankaraysa günün bikaç saati hariç 7 derecenin altındayız abi bi haftadır. Gece muhtemelen daha soğuk oluyodur biz sabah yola çıktığımızda 2 derece falan gösteriyor araba
Havalar dediğin gibiyse kışlığa uygun tabi. Biz Zonguldak'ta 16 derecenin altını henüz görmedik mesela. Onun haricinde hava sıcaklığı uygun olsa bile rüzgardan etkilenerek gezinme sorununun lastikten kaynaklı olup olmadığını da aracı virajlarda biraz zorlayarak anlamak gerekiyor. Bazı lastiklerin kuru tutuşu zayıf, özellikle yüksek hızlarda rüzgar vurdukça sabit kalmakta zorlanır.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,179
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Havalar dediğin gibiyse kışlığa uygun tabi. Biz Zonguldak'ta 16 derecenin altını henüz görmedik mesela. Onun haricinde hava sıcaklığı uygun olsa bile rüzgardan etkilenerek gezinme sorununun lastikten kaynaklı olup olmadığını da anlamak gerekiyor. Bazı lastiklerin kuru tutuşu zayıf, özellikle yüksek hızlarda rüzgar vurdukça sabit kalmakta zorlanır.
Lastik konusunda dediklerine aynen katılıyorum zaten.
Bu arabaların kaderi bu bence bir çok şey yaparsın yere iyi bassın diye bu sefer çok bastığı için az gider. Bulunuyorsa eğer (hiç sanmam ama) denilen gibi spor yay takılabilir, press kesme gibi işlere hiç girmesin tutuş bekleyen. Arka tarafa bi spoiler de düşünülebilir ama işte sonunda boşa harcanan para olma ihtimali de var

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu arabaların kaderi bu bence bir çok şey yaparsın yere iyi bassın diye bu sefer çok bastığı için az gider. Bulunuyorsa eğer (hiç sanmam ama) denilen gibi spor yay takılabilir, press kesme gibi işlere hiç girmesin tutuş bekleyen. Arka tarafa bi spoiler de düşünülebilir ama işte sonunda boşa harcanan para olma ihtimali de var
Lastikler bu konuda kontrol edildikten sonra istenen seviye elde edilemezse tabi mecbur mevzu yay takıp aracı biraz alçaltmaya ve sertleştirmeye doğru gider. Düzgün bir yayla beraber muhakkak eskiye oranla bir fark hissedilir ama dediğim gibi ne derece tatmin eder onu bilemeyiz. Keza kanat konusu da öyle. Dediğin gibi bu araçların kaderi bu. Yay kestirme, presleme falan olacak işler değil. Rüzgardan etkilenmesin derken her yerde seke seke gitmek de var. Oldukça hafif araçlar, yerden yükseklikleri de hatrı sayılır düzeyde olunca rüzgardan etkilenmeme ihtimali çok düşük oluyor.

SerkanUney

Serkan ÜNEY
Senkromeççi
20 Kas 2019
21
6
70
22
Ankara
Marka
Ford
Evet kışlık lastik var bridgstone lm20 sabahlari 6.30da ise gidiyoruz -1 dereceyi gordum Ankarada

SerkanUney

Serkan ÜNEY
Senkromeççi
20 Kas 2019
21
6
70
22
Ankara
Marka
Ford
Havalar dediğin gibiyse kışlığa uygun tabi. Biz Zonguldak'ta 16 derecenin altını henüz görmedik mesela. Onun haricinde hava sıcaklığı uygun olsa bile rüzgardan etkilenerek gezinme sorununun lastikten kaynaklı olup olmadığını da aracı virajlarda biraz zorlayarak anlamak gerekiyor. Bazı lastiklerin kuru tutuşu zayıf, özellikle yüksek hızlarda rüzgar vurdukça sabit kalmakta zorlanır.
100 ile rahatlikla viraja girebiliyorum ama düz yolda basarken 140-150 den sonra ucacakmis gibi oluyor

Son düzenleme:

SerkanUney

Serkan ÜNEY
Senkromeççi
20 Kas 2019
21
6
70
22
Ankara
Marka
Ford
Spor yay bulunuyo ama taktirsam mi diye kararsiz kaldim

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İyi günler, aynı motor-şanzıman ve süspansiyona sahip olan, Clio I aracım vardı belki R9 'da yerden biraz daha havada olabilir.Size tavsiyem, arkada torsiyon ayarı mevcut, torsiyonu çok aşırı olmamak kaydı ile indiriniz, ön tarafa da arkadan daha alçakta olacak şekilde spor yay ayarlarsanız belki tutuşunuz bir nebze de olsun iyileşir, fakat yol konforunuz bozulacak, içerideki trim sesleriniz artacaktır.Yapılan onca işlemden sonra doğru ayarı deneye deneye bulmanız gerekiyor, yapılmaz diye bir şey yok illaki yapılır fakat - leri + larından fazla olabilir.

izmir oto

Taklacı Güvercin
14 Tem 2019
90
35
445
44
Merhaba arkadaşlar 97 model broadway 1.4rni aracım ile 120km/h nin üzerine çıktığımda rüzgardan çok etkileniyor. Aracım yüksek bir araç biliyorum ama yola biraz daha tutunmasını istiyorum. Yol tutuşunu nasıl artırabilirim? Amortisörleri söktürüp spor yay taktırsam bu bir çözüm olurmu ? Ön tampona karlık taktırsam etkisi olurmu ?

Ekli dosyayı görüntüle 22200
Ekli dosyayı görüntüle 22201
Diyelim ki denilen herşeyi yaptınız 140 150 girebiliyorsunuz.araci aniden durdurmak istediniz nasıl durdurabilceksiniz🤔

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım