Bu nasıl bir fiyatlama...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
Geçenlerde Megane 4 fiyatlaması epey garipsenmisti.ayni paket (baz) benzinli si ile dizeli arasında 24 bin TL fark vardı(65_89)

Şimdi de golf fiyatlarına baktım.yeni çıkardıkları 1.0 TSI motorun satılmaması icin ellerinden geleni yapmışlar resmen.ayni araba aynı paket fiyat farkının azlığı gerçekten garip o kadar para veren 3bin TL daha verir 1.4 TSI alır.anlamak imkansız gerçekten.kime satacaklar merak ediyorum

Yeni golf 1.0 TSI dsg comforline 99300 TL
Yeni golf 1.4 TSI dsg comforline 102500 tl

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,190
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1.4 tsi motor eski nesil kaldı artık, malum 1.5 tsi çıktı. Elde kalan, stokta bulunan 1.4 tsi üniteli araçları başka nasıl elden çıkaracaklar, işte böyle.1.0 motorun fiyatını gören bir çok kişi, 2-3 bin lira daha vereyim de biraz daha güçlü bir motor alayım diyecek ve elde kalan eski nesil motorların hepsi tüketilmiş olacak.

Son düzenleme:

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
1.4 tsi motor eski nesil kaldı artık, malum 1.5 tsi çıktı. Elde kalan, stokta bulunan 1.4 tsi üniteli araçları başka nasıl elden çıkaracaklar ? 1.0 motorun fiyatını gören bir çok kişi, 2-3 bin lira daha vereyim de biraz daha güçlü bir motor alayım diyecek ve elde kalan eski nesil motorların hepsi tüketilmiş olacak.

TSI motorun neredeyse en sorunsuz olan serileri 1.4 TSI 122 ve 125 lik seriler.ve çokta fazla tutuluyorlar.yeni nesil den kasıt 1.0 daki 3 silindirli motorsa ben almayayım.3bin TL daha verir 1.4 alırım.hic affetmem :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,190
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
TSI motorun neredeyse en sorunsuz olan serileri 1.4 TSI 122 ve 125 lik seriler.ve çokta fazla tutuluyorlar.yeni nesil den kasıt 1.0 daki 3 silindirli motorsa ben almayayım.3bin TL daha verir 1.4 alırım.hic affetmem :)
Şimdi şöyle, 1.5 tsi motorlar 1.4 tsi'ların yerini alacak. Fakat Türkiye'ye tam olarak getirilmeden evvel elde kalan ve bir daha üretilmeyecek 1.4 tsi'ları çıkarmak gerek. Bunu da en düşük motor hacmi olan 1.0'a yakın bir fiyatta konumlandırıp eldeki 1.4'leri çıkaracaklar. Akabinde zaten 1.5 tsi gelecek ve 1.0 motor da zaten satılmaya devam edecek. Bana sorsan ben de 1.4 tsi motor alırım 3 bin lira farka.

Son düzenleme:

bmwcierman

Taklacı Güvercin
14 Mar 2017
40
32
295
Hadi golf 100 bini geçti. Sözde aynı sınıf tenekeler de hemen 100 bin barajı yapmış. Bravo

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Golf 100 bini gecti diyorsunuz da digerlerinin de ondan asagi kalir yani yok..Piyasadaki fiyatlar uc asagi bes yukari ayni
100 psikolojik esik olsa gerek :)

hilmiugur

Profesör
19 Eki 2016
202
409
1,535
Marka
Hyundai
Sonuçta maddi durumu iyi olanlara giren çıkan olmuyor. Onlar gene ulaşıp alabiliyorlar bu arabaları. Fakir kesim ise daha fakir oluyor.

Her şeye ulaşması daha da zor oluyor. Zaten onlar kimsenin umrunda değil.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,190
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ne kadar onaylamasam da ve sevmesem de çare 2.el otomobil. 90-100 bin lira bandında henüz 2, bilemedin 3.bakımını görmüş c ve d segment temiz araçlar var. Hem devlete bir ton haraç veriyoruz hem de boş arabalara biniyoruz. Gider az km yapmış 2.el alırım en azından kendimi mutlu ederim.

tesla

Profesör
3 Şub 2017
358
453
1,095
2016 fiyatlarıyla 2017 fiyatları arasında çok fazla fark var. 100.000 tl den aşağı binilebilecek eli ayağı düzgün araç kalmadı. Fiyatlara baktıkça moralim bozuluyor.
hakkatten ya vergi ayagına firmalarda mı bindiriyo nedir, bazı modeller vergi artışından 3-4 bin tl etkilenmişken dediğiniz gibi bazı modeller 2016 modelinde 103k falan yazan yanında 2017 modelinde olmuş 134k. insan çok kötü hissediyor. 100 e almadık o zaman şimdi haybiye 30k fazladan zam vereceğiz aynı araca diyor. hani araçları 2016 başında ithal ettiler alırken dolar euro 2 tl idi şimdi 3,5 oldu onun farkı deseler yeni gelenler için, düşünüyorum düşük fiyattanda alsalar bunlar ne yapr ne eder kur farkına yatarlardı zaten.

tesla

Profesör
3 Şub 2017
358
453
1,095
Ne kadar onaylamasam da ve sevmesem de çare 2.el otomobil. 90-100 bin lira bandında henüz 2, bilemedin 3.bakımını görmüş c ve d segment temiz araçlar var. Hem devlete bir ton haraç veriyoruz hem de boş arabalara biniyoruz. Gider az km yapmış 2.el alırım en azından kendimi mutlu ederim.
valla doğru bende isterim 85k dizel b sınıfına vermektense 4 yaşında c serisi almak amaaaaaaa işte amaaaa; kimse kimseye o kadar güvenmiyor ki herkes çekiniyor ikinci elden. hep duyuyoruz aracı alıpta ertesi hafta satmaya çalışanları, ya bizimde başımıza gelirse ya bir sorunu varda gizledilerse diye. çok yakın arkadaşımın başına geldi geçen sene pertten toplanmış aracı bel altı lokal boya diye geçirmişler. sonra bir mekanda şans eseri eski sahibiyle denk geliyor bu araç benimdi nasıl topladınız bunu perte çıkmıştı diyor orda kıyamet kopuyo zaten galeriyle takışma sonrası kavga gürültü kıyamet. sahibinden alsak kimi chip atmış oluyo motor bir daha iflah gelmez. bitane pilot aile dostumuz vardı aracı tertemizdi ama fabrikasyon hatası vardı bileşim noktasında boşluk ses ve soguk havayı kesemediler. alan insanda yazık 3.000 binde kız gibi arabayı kredisini ödeyemiyor diye satıyor demekki diye üzülmüştür bilmeden 25k maaş alan adam hakkında :) he bunlar kadar çok parası olup telefon değiştirir gibi satın alıp hobi olarak 10-15k kilometre kullanıp piyasadan ucuza elden cıkarıp gidip yeni araç alanlarda var. esnafla uğraşmak istemeyip garantisiz arabaya binmem deyip kız gibi araçlarını 2 yılda bir yenileyenler de var. ama işte o riske girmeyi kimse istemiyor. hani aslında bakıldıgı zaman 80 e mercedes e serisi alsan motoru sorunlu cıksa sandık motor atmak 10k. gene clio ya binmekten iyidir ama o paraları verip sorunlrla uğraşmak adamın hevesinide alıp götürüyor. bende sizin gibi düşünüyorum ama asla cesaret edip alamam bence kendi adıma sıfır alcak durumum olupta ikinci el yüksek segment almayı

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Sonuçta maddi durumu iyi olanlara giren çıkan olmuyor. Onlar gene ulaşıp alabiliyorlar bu arabaları. Fakir kesim ise daha fakir oluyor.

Her şeye ulaşması daha da zor oluyor. Zaten onlar kimsenin umrunda değil.
Bahsedecegim miktarlar hayalidir. Gecen sene bankada 1 trilyon param olsaydi akbank 6.5 milyar faiz verecekti her ay.1 sene sonunda 12 carpi 6.5 arti 1 trilyon para ile girecektim.ama turk lirasi deger kaybetmeye devam ettigi icin daimi zararda olacaktim. Araba alim satimlari ile ugrasan arkadasim gecen sene aldigi arabalari bu sene daha pahali satti diye seviniyor.sen pahali sattinda paranin degeri ayni degilki alacagi arabada artti. Demem o ki zengin insanlarinda tanidiklari olmadan paralari sularini cekmeye basladi.anca 3 ~ 5 trilyon para kurtarir . Lafi acilmisken secim yaklasiyor cevap vermek icin.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,190
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
valla doğru bende isterim 85k dizel b sınıfına vermektense 4 yaşında c serisi almak amaaaaaaa işte amaaaa; kimse kimseye o kadar güvenmiyor ki herkes çekiniyor ikinci elden. hep duyuyoruz aracı alıpta ertesi hafta satmaya çalışanları, ya bizimde başımıza gelirse ya bir sorunu varda gizledilerse diye. çok yakın arkadaşımın başına geldi geçen sene pertten toplanmış aracı bel altı lokal boya diye geçirmişler. sonra bir mekanda şans eseri eski sahibiyle denk geliyor bu araç benimdi nasıl topladınız bunu perte çıkmıştı diyor orda kıyamet kopuyo zaten galeriyle takışma sonrası kavga gürültü kıyamet. sahibinden alsak kimi chip atmış oluyo motor bir daha iflah gelmez. bitane pilot aile dostumuz vardı aracı tertemizdi ama fabrikasyon hatası vardı bileşim noktasında boşluk ses ve soguk havayı kesemediler. alan insanda yazık 3.000 binde kız gibi arabayı kredisini ödeyemiyor diye satıyor demekki diye üzülmüştür bilmeden 25k maaş alan adam hakkında :) he bunlar kadar çok parası olup telefon değiştirir gibi satın alıp hobi olarak 10-15k kilometre kullanıp piyasadan ucuza elden cıkarıp gidip yeni araç alanlarda var. esnafla uğraşmak istemeyip garantisiz arabaya binmem deyip kız gibi araçlarını 2 yılda bir yenileyenler de var. ama işte o riske girmeyi kimse istemiyor. hani aslında bakıldıgı zaman 80 e mercedes e serisi alsan motoru sorunlu cıksa sandık motor atmak 10k. gene clio ya binmekten iyidir ama o paraları verip sorunlrla uğraşmak adamın hevesinide alıp götürüyor. bende sizin gibi düşünüyorum ama asla cesaret edip alamam bence kendi adıma sıfır alcak durumum olupta ikinci el yüksek segment almayı
Vallahi cesaret anlamında benim için de kolay değil doğru.. Ama 90-100 bin arasına ben dizel bir c segment bile alamıyorsam aklımda araçlardan o zaman el mecbur 2.ele yönelmek zorunda kalıyorum. Dediğiniz gibi 2.elin riski yüksek ama bayağı derin araştırıp uğraşmak gerek. Bazı marka ve modeller var ki onlar apaçi eline düşmüyor, yazılım v.s kolay kolay yaptırılmıyor. Forumdan bir takipçiye 2.el 90 küsür liraya henüz 2.bakımını görmemiş 1.6 tdci manuel titanium mondeo aldırdık. Takipçi gayet mutlu, araçta sadece 1 lokal boya varmış o kadar. Baktığında bunları görüp de bomboş arabalara para vermek gerçekten beni kızdırıyor ve hevesimi kırıyor. Ben de 90-100'ü 2.ele kolay vermem ama denk gelirse, düşeş gelirse dakika kaçırmam öyle diyeyim.

hilmiugur

Profesör
19 Eki 2016
202
409
1,535
Marka
Hyundai
Bahsedecegim miktarlar hayalidir. Gecen sene bankada 1 trilyon param olsaydi akbank 6.5 milyar faiz verecekti her ay.1 sene sonunda 12 carpi 6.5 arti 1 trilyon para ile girecektim.ama turk lirasi deger kaybetmeye devam ettigi icin daimi zararda olacaktim. Araba alim satimlari ile ugrasan arkadasim gecen sene aldigi arabalari bu sene daha pahali satti diye seviniyor.sen pahali sattinda paranin degeri ayni degilki alacagi arabada artti. Demem o ki zengin insanlarinda tanidiklari olmadan paralari sularini cekmeye basladi.anca 3 ~ 5 trilyon para kurtarir . Lafi acilmisken secim yaklasiyor cevap vermek icin.

Güzel hesaplamışsınız lakin şöyle bir durum da var 1 milyon lirası olan adamın ne iş yaptığı, aylık geliri vs yi yok sayamayız. Zengin olup da kur üzerinden işleri yürümeyen insan neredeyse yok. Ve ülkeye kur üzerinden getirdiği için yurt dışında zarar etmiş gibi gözükse de ülke içinde aslında kar ediyor.
Benim asıl bahsetmek istediiğim şey mesela sizin araba alım satımıyla uğraşan arkadaşınız hemen hemen dengede götürürken parasını; geliri düşük olan bir insanın çoğu şeye ulaşması daha da zorlaşıyor. Arkadaşınızın alım gücü geçmişe göre düşmezken, fakir kesimin alım gücü düşüyor böylece kesimler arasındaki makas artmış oluyor.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Güzel hesaplamışsınız lakin şöyle bir durum da var 1 milyon lirası olan adamın ne iş yaptığı, aylık geliri vs yi yok sayamayız. Zengin olup da kur üzerinden işleri yürümeyen insan neredeyse yok. Ve ülkeye kur üzerinden getirdiği için yurt dışında zarar etmiş gibi gözükse de ülke içinde aslında kar ediyor.
Benim asıl bahsetmek istediiğim şey mesela sizin araba alım satımıyla uğraşan arkadaşınız hemen hemen dengede götürürken parasını; geliri düşük olan bir insanın çoğu şeye ulaşması daha da zorlaşıyor. Arkadaşınızın alım gücü geçmişe göre düşmezken, fakir kesimin alım gücü düşüyor böylece kesimler arasındaki makas artmış oluyor.
Kesinlikle hemfikirim ozellikle asgari ucret karsisi yemegin giyimin herseyin kat kat daha pahalanmasi.kur icin hem fikir degilim yurtdisina ciktigimda canim sigara cekiyor 8 euro diyor adam adamlarin 8 lirasi bizim 32 liraya geliyor. Ama yurtdisindan gelen insanlarinda doviz birakmamasi icin onumuzle gelenle kavga ediyoruz o ayri. Istanbulda ayda 5 milyar giren evin ben gecindigini dusunmuyorum. Ne iyi bir yerde ev ne araba nede iyi bir yasam imkansiz hale geliyor. Yasayanlar varda 20 sene sonra anca bir eve sahip olacaksam ne onemi varki ? Insan zevk duskunudur her parayla oyle boyle geciniliyorda yasam denirse. Zamanla orta kesimi sildiler artik ya zengin yada fakir var bence

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım