KAPALI Büyük şehirde düz vites kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Arkadaşlar bi satıcı ile anlaştık 2008 auris 85 binde düz vites araç için bu hafta içi işlemleri bitiricez. Aracın düz vites olması ve 5-10 bin km istanbulda kullanılacak olması beni çok düşündürüyor. Büyük şehirlerde trafikli şehirlerde düz vites araç kullanmadım varsa önerileriniz bekliyorum

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yakit tuketimini dusunmeden tavsiye vermek gerekirse; uzun sureli durmalarda yahut trafik isiklarinda ayagini dinlendirmek icin mutlaka el freni cekik bekleyin ve ayaklarinizi uzatmak yerine geriye cekin. Trafikteyken yolda meyil gordugunuzde 25-30 kmh hiza kadar bosta gidebilirsiniz. Onunuzdeki aracla mesafeniz fazla acilmamissa bos yere debriyaj 1.vites ve hemen ardina fren yapmamaya calisin. Mesafe biraz acilsin ki daha az debriyaja basin yahut 1.vites yarim debriyaj gitmek zorunda kalmayin. Hafif akan trafikte 1 ve 2.viteste arac 20 kmh gibi hizlarda rolanti hiziyla ayaginizi tamamen debriyajdan ve gazdan cektiginizde ilerleyebiliyor bu da ayaklarinizi dinlendirmek icin size firsat verir. Simdilik aklima gelen bunlar acikcasi. Geldikce yine bu baslik altinda paylasiriz.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Teşekkür ederim ilk günler geceleri çıkıp arabaya alışıyım debriyajını frenini limitlerini tepkilerini görüyüm diyorum @CenkGs @assettocorsaa aracı günlük kullanmıyor olmam bi avantaj ama istanbulda yola çıktığım an en az 10 15 dk trafik garanti birde vites değiştirmeye alışana kadar ayna yol konsantrasyonumu kaybederim diye korkuyorum

fthz

Profesör
19 Eyl 2016
111
60
1,035
38
istanbul
Düz vites avantajdır ama İstanbul trafiği deyince insana soldan soldan geliyorlar :D pratiklik mühim tabi, düşünecek çok şey yok kimse usta şoför olarak doğmuyor. Arkadaşların dediği gibi sol bacağı dinlendirmek gerekebilir. Benim tavsiyem ise trafik yoğunluğunda birinci köprüyü kullanacaksan altunizadeye kadar orta sonrasında sağ şerit; ikinci köprüyü kullanacaksan daima sağ şerit :D daha çabuk aktığını düşünüyorum.

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Yıllarca manuel kullandıktan sonra otomatik aldım son arabamı. Ve klasik lafı söyledim
"Manuel kullanmak hamallıkmış."
Arabanın azıcık fazla yakmasını aldığım konfor ile takas etmiş oldum.
Arabam Peugeot 308 1.6 BlueHDİ EAT6

Berkay.Kerim

Asfalt Kurutucu
27 Eyl 2016
30
46
645
Ankara
Marka
Peugeot
Bir tavsiye daha ayak debriyajda çok fazla bekleyemeyin onun yerine boşa almayı tercih edin aksi takdirde baskı balatanızın ömrünü azaltırsınız

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,347
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bir tavsiye daha ayak debriyajda çok fazla bekleyemeyin onun yerine boşa almayı tercih edin aksi takdirde baskı balatanızın ömrünü azaltırsınız
Aynı tavsiyeyi farklı bir sebeple verebilirim. Yoğun trafikte bir süre sonra insanın dikkati akmayan trafikte bile dağılır. Sıkışıklıkta viteste beklerken dalgınlıkla insan debriyajı bırakabiliyor. Hem ayağınızın yorulmasının önüne geçer, hem de arabanızı yürüterek tatlı tatlı öndeki araca dokundurmanızı engeller. Durur durmaz vitesi boşa almayı alışkanlık haline getirmek faydalıdır.

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Hocam istanbulda manuel araç kullanıyorum 5-10 bin km çok üzmez sizi şehir içi bide aurislerin pedallar yumuşak endişe etmeyin.

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
bence şu manuel kullanma olayı biraz fazla abartılıyor gibi. bi yerden sonra alışıyorsunuz, aracı beğendiyseniz sırf manuel diye vazgeçmeyin derim ben.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Sol bacak ağrısından muzdarip olan bir sürü tanıdığım var bi daha mı diyorlar manuel için İstanbul da. Hiç otomatik kullanmadıysan manuel kullanmak pek ilk başlarda sıkıntı olmuyor lakin günün birinde otomatik ile uzun bir süre trafikte kullanma şansın olursa işte o zaman otomatik sevdası başlar.
Normalde İst da araç kullanan diğer arkadaşım tatil için şehir dışında birkaç ay kalıp geldiğinde unutmuşum şu trafiği haklıymışsın otomatik şart demişti.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben hem otomatik ve manual araba kullandim. Istanbulda otomatik iyi guzelde pompada fena hesap cikiyo.
Ayak agrisi 15 dk da gecer. Ama cuzdandaki boşlul icin ay sonunu bekliycen

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Yorumlar için teşekkürler. @CanSoylu 4 yıldır istanbulda otomatik kullanıyordum araba kardeşime gitti. 1.6 düz vites aurisi bugün aldım sarıyerden fatihe geldim 3 4 defa stop ettim trafikte ama korna küfür yemedim pek. Şu an için memnunum inşallah hep böyle kalır :) @istanbul aynı aracın tam otomatiği ve düzü arasında 2,5 lt fark var dediğiniz doğru günlük araç kullanan biri olmadığım için benzin düz versiyonu benim için ve bütçem için en idealiydi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım