KAPALI C Segment Şehir İçinde Kullanımı Kolay Araç Seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
Selamun Aleyküm arkadaşlar,

Yeni bir araç arayışına girdim, aslında kafamdaki arabayı anlatabilmek için önce sürüş karakterimi tanımlamak gerekir diye düşünüyorum.
Ondan önce arkadaşlar ben haftanın 6 günü 09:00-19:30 çalışan ve iş saatlerinden dolayı bisiklet, model araba vs. bir sürü zevklerini bir köşeye bırakmış birisiyim ki bu araba konusunda da böyle. İşe gidişim 5-10 dakika arasında değişiyor ve arabama vakit ayırabileceğim haftalık bir tatil günümün dışında sadece ve sadece yarım saatim var. O da iş çıkışı yolu uzatırsam oluyor diyebilirim.

Benim için kontağı açtıktan sonra devir saati üstlerde kalmaya başlıyor ki arabamı ısıtacak bir zamanım bile yok. Senede 5000-6000 kilometre yapacak benzinli bir araç arayışı içindeyim. Ama öyle her konuda naz yapacak bir otomobil aramıyorum. Belki çok şey istiyorum bütçem dahilinde ama en azından bahsettiğim özelliklerin bir kısmını karşılayan bir otomobil olursa benim için iyi olur. Değerli forumdaşlardan yardım bekliyorum.

Öncelikle sorun çıkarmamalı, yanlış anlaşılmasın ufak tefek şeyleri kesinlikle olabilir ama beni yarı yolda bırakmamalı. Model olarak sorun çıkarma potansiyeli olacak kadar eski olmasa daha iyi olur. Benim için üst sınır en fazla C sınıfı olur diye tahmin ediyorum çünkü hafiften kıvraklığa sahip ve şehir içinde kullanımı kolay olan arabaları seviyorum. Ve son olarakta gerçekten hırçın bir araç olmalı, böyle direksiyonu çevirdiğinizde kafasını o yöne sokmalı ki ani tepkiler verebilsin isteklerime. Burada daha çok Sinan abinin bahsettiği ´ısıran araba` kavramı gibi düşünebilirsiniz.

Bilmiyorum şimdilik iki adayım var, birisi suzuki swift sport diğeri ise hepimizin bildiği bir araç olan honda civic ep-3 typer. Daha önce bu araçları kullanan tecrübeli arkadaşlar varsa fikirlerini belirtirler umarım. Özellikle aracı ısıtamama gibi durumlarda turbolu araçların çok büyük sorunlara yol açacağının farkındayım, söylemeden edemeyeceğim pek fazla uzun yol yapan birisi değilim. Şehir içinde birazcık hırçınlaşacak kadar hızlı olsun yeterli benim için ki 0-100`ü 9 saniyenin altındaki her araç ideal galiba bana. Sorun çıkarma konularında atmosferik motorlar daha az istekli diye biliyorum.
Yakıt konusunda da atmosferik motorlar daha dar bi aralıkta yakıyor diyebilirim, küçük turbolu araçlarda bile uzun yolda 7-8 litre yakan motorlar basınca üst sınır olarak 20`leri görebiliyor.

Bahsetmeden edemeyeceğim, bakımlarını kesinlikle çok iyi yaparım o konuda bir sıkıntı yok. Sokak çocuğu olsun dediysek merhameti de esirgemeyeceğiz tabi. :) O bizi yarı yolda bırakmıyorsa biz de onu bırakmayacağız, çoğu pazartesi bir yerlerine bir şeyler yapılacak. Bu arada kesinlikle satılmayacak, günlük olarak bineceğim ona. Yani piyasa şartları dert değil, üç konuda rahatlıkla müsade gösterebilirim ona. ;
-Çok hızlı olmasına gerek yok.
-Piyasası olmasına gerek yok.
-Az yakmasına da gerek yok, ama tepesine çıktığımda 13-14 bandını geçmezse benim için çok daha iyi olur.

Sizce hangi araba kafamdaki araç betimlemesine uygun arkadaşlar?Teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için. :) Tam da unutuyorken konuya ekleyeyim, gaz tepkisi de önemli benim için. Benim fındık turbolu fiesta`da ani gaz değişimlerinde tepki gelene kadar akşam oluyor. Ani vites düşürürken aracın dengesi bozulmasın diye gaza dokunsan tepki gelmiyor.:D

Özetlemek gerekirse hırçın, sorun çıkarmayan, bakım masrafları düşük ve şehir içi kullanımına uygun bir araç arıyorum diyebilirim rahatlıkla.

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Her şey var fiyat yok lütfen fiyat aralığı belirtin otomobil seçimi bölümüne taşıyalım zaten yanlış bölümde konu.

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
Her şey var fiyat yok lütfen fiyat aralığı belirtin otomobil seçimi bölümüne taşıyalım zaten yanlış bölümde konu.
Hocam kendi ülkemde yaşamıyorum, o yüzden belirtmedim. Ama ülkemizde ortalama bir ep-3 typer fiyat aralığındaki bir otomobil olabilir diye düşünüyorum.

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
2003-2008 arası. Dediğiniz kasa çok hissiz kalıyor.
Hocam aslında daha önce baktım ama şimdi fiesta`dan inip fiesta´ya binmek garip olur gibi. Bu arada 2.0 atmosferik miydi acaba? Birde turbo olanları vardı galiba aynı kasada. Aslında ep-3 typer çok iyi ama temizine de çok iyi para istiyorlar ve temizini bulmakta çok zor. Çoğu çok kötü kullanılmış.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Avrupada yaşıyorsunuz diye biliyorum, doğrusunu isterseniz neden C segmentine çıkmak istediğinizi anlayamadım B’nin daha sportif olan versiyonları yeterli olur diye tahmin ediyorum.

Siz yine fiyat aralığı yazın euro üzerinden bile olsa, öbür türlüne önersek havada kalır. Şahsen sert kullanacaksam, sorun da çıkarmamasını istiyorsam sağlam olması gerekiyor aracın olabildiğince de yüksek modelli olması gerekiyor bu açıdan bakınca Swift Sport’tan iyisi pek olmaz sanırım.Nurburgring’te saatlerce gazlanan kiralanan otomobiller.

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
Avrupada yaşıyorsunuz diye biliyorum, doğrusunu isterseniz neden C segmentine çıkmak istediğinizi anlayamadım B’nin daha sportif olan versiyonları yeterli olur diye tahmin ediyorum.

Siz yine fiyat aralığı yazın euro üzerinden bile olsa, öbür türlüne önersek havada kalır. Şahsen sert kullanacaksam, sorun da çıkarmamasını istiyorsam sağlam olması gerekiyor aracın olabildiğince de yüksek modelli olması gerekiyor bu açıdan bakınca Swift Sport’tan iyisi pek olmaz sanırım.Nurburgring’te saatlerce gazlanan kiralanan otomobiller.
Bütçem 5-6K hocam, bir tane suzuki swift sport buldum 2013 model ve 170.000 kilometrede. Araç hemen satıldı, kaçırdık galiba. Ben kararımı suzuki swift sport`tan yana verdim. :) Bakıyorum ilanlara şimdilik, yeni arkadaş swift sport olacak gibi, hayırlısı bakalım. Teşekkürler bu arada. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam aslında daha önce baktım ama şimdi fiesta`dan inip fiesta´ya binmek garip olur gibi. Bu arada 2.0 atmosferik miydi acaba? Birde turbo olanları vardı galiba aynı kasada. Aslında ep-3 typer çok iyi ama temizine de çok iyi para istiyorlar ve temizini bulmakta çok zor. Çoğu çok kötü kullanılmış.
Mk6 Fiesta ST'de 2.0 atmosferik motor var. Keşke ben de Fiesta'dan indiğimde o Fiesta'ya binebilseydim. Garip olduğunu düşünen arabama binmesin derdim. ¯\_(ツ)_/¯

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
Mk6 Fiesta ST'de 2.0 atmosferik motor var. Keşke ben de Fiesta'dan indiğimde o Fiesta'ya binebilseydim. Garip olduğunu düşünen arabama binmesin derdim. ¯\_(ツ)_/¯
Uygun fiyatlı swift sport bulamazsam ona yöneleceğim galiba hocam, teşekkürler bu arada. Umarım zevkli bir arabadır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım