KAPALI C Suv kıyaslama. Neden Opel Grandland X?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bildiğiniz gibi C suv lar artık ciddi anlamda populer ve bizde yakın zamanda biz de bu gruba katıldık. Bu yazıyı genel olarak rakipleri ile donanım/fiyat olarak kıyaslamak için yazıyorum. Hepsini maalesef kullanma fırsatım olmadığı için sürüşlerini kıyaslayamayacağım.
Bütçe:200000 Tl
İlk önce herkesin arabadan bir beklentisi vardır. Bizimkisi ise konfor,biraz az yakması ve donanım.
Başlangıç olarak kendi tercihlerimden dolayı elediğim bir kaç Suv var onlar:
Maalesef Subaru,Mazda çok güzel suvları var ama 2.0 motordan dolayı onları elemek zorunda kalıyor.
Açıkcası kuru tip çift kavrama istemiyordum. Bir arkadaşımın 2009 model arabası 140000 km de baskı balatası değişti. Diğer arkadaşımın 2016 model arabası 25000 km de hata verdi. Durum şans işi ve ben bu şansa dahil olmak istemedim. Bu yüzden Tucson,Sportage,Kadjar,Karoq,Ateca yı direk eledim ve Nissan Qashqai de genel olarak beğenmediğim için onu eledim.
İlk uğradığımız bayi Opel oldu...
Bayide girişteki araba mavi renk ve kaslı yapısı ile hoşuma gitti. Hatta dış tasarım olarak kardeşi 3008 göre çok daha beğendim. Ama içi herkes gibi beni de etkilemedi. Bu arabanın kilit noktası sunduğu donanımlar oldu. Excellence pakette Afl+ farlar,ön,arka koltuklar ve direksiyon ısıtma,elektrikli bagaj kapağı,kör nokta,şerit takip,otomatik fren,grip control,geri görüş kamerası gibi bir çok donanım ve metalik boyanın standart sunulması ve 1.2 motor ile fiyatının 198k olması ile ilgimizi çekmiş. Test sürüşüne de çıktığımızda arabayı genel olarak iyi bulduk. 1.6 dizel motoru ile detaylı test yazısını bir kaç gün önce yazmıştım onun linkini bırakayım: http://garajtv.com/opel-grandland-x/
2. Uğradığımız bayi Citroen oldu...
Daha C5 Aircross gelmedi ama 3008 ve Grandlandx in abisi diyebileceğimiz bu arabalarda kullanılan teknolojiyi ilk kullanan üvey evlat gibi görülen C4 Picasso vardı. Evet bir suv değildi ama eksiği neydi ki. Sonuçta alınacak suvların %90 ı arazi bile yapılamıyor ayrıca bu araba çok daha geniş,kullanışlı ve iç tasarımına direk olarak hayranım. Üstüne bir de Full+full dizel otomatik versiyonu 198k fiyatı var. Aslında fiyat performans olarak baya iyi ama bu arabayı elememizin sebebi geleceğinin belirsiz olmasıydı. İngiltere,fransa da Picasso ismi yerine Airspace isminin kullanılması ve belki de C5 Aircross gelişi ile satışının çekilecek olması. Ama yüksek ve donanımlı bir araba arıyorsanız C4 Picasso ya da göz atın derim.
3. Uğradığımız bayi Peugeot oldu...
Herkesin eminim ki 3008 varken diğerlerine hatta Opel e filan bakmaya ne gerek var. Özellikle o iç mekan varken diğerleri alınmaz diye düşünüyor hatta bende öyle düşünüyordum ama hayaller ile gerçekler çok farklıymış. Bayiye girdik içini inceledik ve herkes gibi çok beğendik. Ama işin için fiyat gelince işler çok değişti. 3008 1.2t eat6 Allure paketi ile 211000 tl ve allure paket de öyle donanımlı gözükmüyor. Kardeşi Grandland X ile farkı Metalik boya,elektrikli bagaj kapağı,otomatik fren(vb. güvenlik donanımları),kör nokta,led farlar,220v priz,kablosuz şarj. Metalik boya ve bagaj kapağı ekleyince fiyat farkı 17000 tl çıkıyor. Bayide 1 kuruş indirmeyince elemek zorunda kaldık.
4. Uğradığımız bayi Ford...
Kuga 1.6 dizel otomatik Titanium fiyat olarak 193000 tl donanım olarak geri görüş,otomatik park,anahtarsız giriş gibi güzel donanımların standart sunulması da güzel ve dizelin yakıt avantajı da var ama alacak olan kişiye ne içini ne de dışını sevdiremedim. Bundan dolayı elemek zorunda kaldık ama dizel otomatik ve gerekli donanımlara sahip bir suv istiyorsanız öneririm. Belki Xenon fark olsa fena olmazdı onunda fiyatı 7800 tl.
5. Uğradığımız bayi Volkswagen
Tiguan açıkcası yakıt ve donanım olarak pek beklentimizi karşılamıyordu. 1.4 Tsi Comfortline 200000 tl di ama donanım olarak önemli olduğu için eledik.
6. Durak Kodiaq oldu. Fiyat/donanım olarak çok beğendiğim bir araba ama kullanacak kişiye fazla büyük geldiği için eledik ama ortalama 10 litre yakıt önemli değilse kesinlikle öneririm Test Yazısı: http://garajtv.com/skoda-kodiaq-ilk-surus/

Opel e geri dönüşte. 1.2t excellence istedik ama ellerinde ciddi ciddi yokmuş hatta çevre illeri de arayınca şuan stokta alınabilecek 19 tane tane Grandland x varmış ve bunlardan 1 tanesi 1.2t excellence mış ama onda da ellerinde Excellence+cam tavan+19 jant opsiyonlusu varmış. Onunda fiyatı bütçeyi geçiyordu ama Opel cam tavan ve 19 jantı hediye edince fiyat istediğimiz kıvama geri geldi. Bide bir arabanın 3 tane gri opsiyonu olur mu? Geyik başlığa attığım renk ile alakası yokmuş. :D
maxresdefault.jpg

Az önce kaporayı verip tam bu spec 1.2t eat6 satın aldık. Alırım bir hayırlı olsun :)

636512819140106117_DSCN4333.JPG

Aldığımız renk buymuş. :D

Ağustos ayı gibi arabayı tanıyıp @Ugur hocamla test videosunu da çekeriz :) Araba daha izmirden gelecek benim de elime geçince garaj da başlığını açacağım :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Suv ligi pek ilgimi çekmediği için çok bilgi sahibi değilim açıkçası. Peki hangisini beğendin, alırdın diye sorsan bir suv'umsu araç neye göre değerlendirilir onu da bilmiyorum. Galeride Kuga'nın içine oturdum, sağına soluna baktım ama pek fikir sahibi de olamamıştım. O sebeple bu kompakt suv'lar hakkında şunu beğendim, bu alınır diyebilecek kadar fikir sahibi olmadığımı itiraf edebilirim. Bununla beraber yeni araç yeni araçtır, keyiflidir, heves ettirir. O sebeple aracınızı güle güle, kazasız günlerde kullanın inşaallah.

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Suv ligi pek ilgimi çekmediği için çok bilgi sahibi değilim açıkçası. Peki hangisini beğendin, alırdın diye sorsan bir suv'umsu araç neye göre değerlendirilir onu da bilmiyorum. Galeride Kuga'nın içine oturdum, sağına soluna baktım ama pek fikir sahibi de olamamıştım. O sebeple bu kompakt suv'lar hakkında şunu beğendim, bu alınır diyebilecek kadar fikir sahibi olmadığımı itiraf edebilirim. Bununla beraber yeni araç yeni araçtır, keyiflidir, heves ettirir. O sebeple aracınızı güle güle, kazasız günlerde kullanın inşaallah.

Teşekkürler hocam. Benimde hiç ilgim yok,sevmiyorum ne yapalım kullanacağız artık :)

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,025
4,274
4,220
varsova
Marka
Porsche
ben ford sevdigim icin midir bilmiyorum C SUVlarda ford kuga'nin tasarimini begeniyorum ki bunlarin 2.0 motorlulari var amerikada SUVA gore cok yeterli performansi.. Kugalar amerikada Espace diye satiliyor yanilmiyorsam

Bu sizin aracin icmekani merak ettim, googledan bakicam simdi,

Edit: Googleda gordugum aracin ic mekan tek renkti, sizinkide oyleyse sade bir goruntusu var, direksiyonu disinda guzel gorunuyor bence..

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
ben ford sevdigim icin midir bilmiyorum C SUVlarda ford kuga'nin tasarimini begeniyorum ki bunlarin 2.0 motorlulari var amerikada SUVA gore cok yeterli performansi.. Kugalar amerikada Espace diye satiliyor yanilmiyorsam

Bu sizin aracin icmekani merak ettim, googledan bakicam simdi,

Edit: Googleda gordugum aracin ic mekan tek renkti, sizinkide oyleyse sade bir goruntusu var, direksiyonu disinda guzel gorunuyor bence..

İç mekan olarak sade ve basit. Vitesin oralar pek güzel değil ayrıca kullanışlılık olarak çok daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Eto3401

Elit Apaçi
13 Nis 2018
94
187
760
Marka
Volkswagen
Bugün 2,0 dizel Subaru Forester için fiyat geldi. 190 k elegance paketine.2,0 atmosferiğine 185 teklifi geldi. C suv dediklerimizden daha suv ve doluluğu da sağlam bir araba gerçekten. Tabi mtv de fark çok.Ancak gerçekten araba almak isteyen birine ısrarla öneririm
Evet, Forester o paralara nadir gerçek suvlardan. Boxer motor ve 4 çeker sistemi de çok özel.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hayırlı olsun, açıkçası bende öyle körü körüne 3008 demez, bir şans verirdim GrandLand X e... iyi seçim ...

Hoş konu ile ne kadar alakalı ama benim aklım almıyor..
nasıl olurda 3008 1.2lt ilk benzinlisine 200 küsür K fiyat konur... bu nasıl bir piyasa... aman Allahım ya

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Hayırlı olsun, açıkçası bende öyle körü körüne 3008 demez, bir şans verirdim GrandLand X e... iyi seçim ...

Hoş konu ile ne kadar alakalı ama benim aklım almıyor..
nasıl olurda 3008 1.2lt ilk benzinlisine 200 küsür K fiyat konur... bu nasıl bir piyasa... aman Allahım ya
Arabayı bir de Almanya da doldurayım dedim Kdv dahil 36000 euro ya denk geliyor. Bizim burada ise ötv siz fiyatı 123000 tl aslında bayi Almanya ya kıyasla baya ucuza satıyor ama o ötv işi berbat ediyor.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,698
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Hayırlı olsun. Ben şahsi olarak içini sevmediğimden ısınamadım Grandland X'e ancak anlattığın üzere piyasa çok b.ktan. Donanımlı araç isteyince makul bir tercih oluyor. Bayinin cam tavan+19" jant hediyesine takıldım. Ciddi bir indirim olmuş. 19" yerine alternatif başka birşey verselermiydi acaba diye içimden geçirdim (malum konforu törpülüyor.)

Ağzına kadar dolu bir araca sahip olurmuşsunuz keyfinin sürün. ;)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hayırlı olsun, kazasız belasız.

Grandland X bu ara sık görmeye başladım (gördükleriminin tamamına yakını D), güzel duruyor dıştan. Motor-şanzıman Pöjo'dan bildiğim kadarıyla. İçine baktım da, sade güzel duruyor, karman çorman ve koca ekranlı araçları sevmiyorum. Tek hoşuma gitmeyen yanı direksiyonu oldu. Gözüme kötü gelen bir tuhaflık var.

Fiyat kısmına girmiyorum, 200 bin lira çok fazla bence. Zevkler, tercihler.

Bugün 2,0 dizel Subaru Forester için fiyat geldi. 190 k elegance paketine.2,0 atmosferiğine 185 teklifi geldi. C suv dediklerimizden daha suv ve doluluğu da sağlam bir araba gerçekten. Tabi mtv de fark çok.Ancak gerçekten araba almak isteyen birine ısrarla öneririm
Doktor Forester başka bir şey. Onu almayı düşünen kişi 2 çeker şehir suvu almaz. 4x2 şehir suvu alacak kişi de gidip onu almaz. Türkiye'de öyle araçlara (1998cc-...) sahip olmak için gerçekten sahip olmak gerekiyor, yoksa ÖTV'si MTV'si falan göze çok batar.

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Hayırlı olsun. Ben şahsi olarak içini sevmediğimden ısınamadım Grandland X'e ancak anlattığın üzere piyasa çok b.ktan. Donanımlı araç isteyince makul bir tercih oluyor. Bayinin cam tavan+19" jant hediyesine takıldım. Ciddi bir indirim olmuş. 19" yerine alternatif başka birşey verselermiydi acaba diye içimden geçirdim (malum konforu törpülüyor.)

Ağzına kadar dolu bir araca sahip olurmuşsunuz keyfinin sürün. ;)

Teşekkür ederim :) Cam tavan+19 jant aslında hediye değilde mecburiyetten verdiler. Biz alırken Türkiye de sadece alınabilecek 19 tane 1.2t Excellence Grandland x varmış. O da 19 jant+cam tavanlıymış yoksa bende istemiyorumdum. Konfor,performans düşürüyor 2 desibel ses artıyor ve yakıt tüketimi de artıyor bide üstüne normalde excellence pakette standart olan Grip Control de 19 jantlar ile standart olmuyor. Yani çokta alınacak bir opsiyon değil. Yol tutuş ve görüntü artısı varda. Konforu için aldığımız bir Cuv da ona gerek yok :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770

Doktorum senle de konuştuk. Fiyat listesinde çok farklı rakamlar vardı. Aynısı Cx5 için de geçerli. Eğer kapora vermeseydik bir şekilde bundan aldırırdım :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Doktor Forester başka bir şey. Onu almayı düşünen kişi 2 çeker şehir suvu almaz. 4x2 şehir suvu alacak kişi de gidip onu almaz. Türkiye'de öyle araçlara (1998cc-...) sahip olmak için gerçekten sahip olmak gerekiyor, yoksa ÖTV'si MTV'si falan göze çok batar.

Gerçekten sahip olmayı istemek gerekiyor***

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım