KAPALI C5 hakkinda lutfen kullanmis olan ve kullananlar

3n3s37

Senkromeççi
8 Eki 2019
7
0
60
31
İstanbul
Marka
Ford
Saygideger abiler ustalar kardeslerim, nacizane kardesiniz olarak birkac sorum olacak. Akademisyen hekim olarak gorev yapmaktayim istanbulda. Daha yasim kucuk ama evliyim
:)
Allah izin ederse bi bebis bekliyoruz subatta. Suan da fiesta 1,4 dizel titanium x aracim var. Bebekten dolayi bagaji genis guzel gorunen genis d segmenti donanimli bi arac istiyorum. Ev aldigim icin maddi olarak tas catlasin 70 bin tl cikabiliyorum. Araci subattan sonra alabiliyorum ama garantici bi insan oldugum icin simdiden araclara goz atmaya basladim ki zamani geldiginde nokta atisi yapabileyim. Lafi cok uzattim kusurama bakmayin.
Oncelikle citroen c 5 ile ilgili bir suru video izledim forumlara hatta yabanci forumlara bile baktim. Tek istedigim araci kullanmis veya halihazirda kullanan abilerimin kardeslerimin yorum yapmasi. Ben 1.6 hdi manuel in en az sx pk ve ustu versiyonlarini dusunuyorum. Otomatik turevleri araclarin bi sikinti da daha cok masraf ve ugrastiracagini biliyorum manuel bana kafi onu kabullendim bu yuzden. Videolarda bir kisi bile kotu bisey dememis zaten 4-5 kisi bu aracla ilgili bilgiler veriyor youtube da. Forumlarda ozellikle bizim tr forumlarinda insanin akli bulaniyor. Bu aracin 1.6 hdi kasasinda ne gibi sorunlar ne gibi masraflar ne kadar surelerde ortaya cikar kronik sorunu nedir? Tecrubeli olanlardab yorum istiyorum lutfen. Cunku bi kisim, ucan hali diyor 18 lik janta ragmen bi kisim suspansiyonu leş diyor. Yok efendim motor arabayi cekemiyor volan arizasi veriyor baski balatasi bu yuzden cabuk bitiyor(aracin agir olmasiyla alakali mi bilmiyorum okudujlarim bunlar) surekli orasindan burasindan ses cikiyor gibi ( bunlar varsa da kesin cozumleri var mi) seyler. Anlamadim gitti. Araca bakan biriyim bakarim yani sesine vs takintim vardir. Bir diger sorum da kardes bak ben bunu kullandim ama d segment misal latitude da var ayni fiyatlarda buna da bak ama bunda da bu bu sikinti var gibisinden yonlendirecek olanlar da varsa cok iyi olur. Kisaca ozetlersek kullanan kullanmis olan ( babasinda dayisinda arkadasinda olanlar etraftan duyanlar degil rica ederim) araba da sorunlar sunlardir su surede cikar konforu gercekten su sekildedir. Yol tutusu soyledir. Ama sen su araca da bak ama onda da bunlar bunlar vardir. Gerisi sana kalmistir diye yazarsa cok cok sevinirim. Cok uzun oldu ama kendimi ifade etmek ve tam karar vermek icin boyle oldu kusura bakmayin herkese sevgiler saygilar. Simdiden tesekkur ederim.
Not: okumadigim izlemedigim video kalmadi. Aracin pdf halinde kullanim klavuzunu, donanim fiyatlarina kadae bulup okudum.

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Merhaba,
Ben 2.0 dizel mondeo selective kullaniyorum. 1.6 manuel dizel selective veya titanium paket oldugu surece beklentinizi karsilayacaktir. Genis, konforlu ve keyifli bir arac. Ikinci eli passat’a gore daha yavas olsa da, bakim maliyeti vs mantiklidir. Malum sitede 55.000 den 100.000 e kadar ilanlar var. hatta 2.0 dizeli de vergisinin yuksekligi sebebiyle makul fiyata bulunabilir. Uzun yillar keyifle binersiniz. Dizel motoru da peugeot ile ortak kullanilan dayanikli bir motordur
Umarim aradiginiz araci bulur keyifle kullanirsiniz
Selamlar

3n3s37

Senkromeççi
8 Eki 2019
7
0
60
31
İstanbul
Marka
Ford
1.6 hdi mcp c4 kullandım motor ile ilgili merak ettiğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz.
Hocam mcp degilde manuel alacam ama mcp ile ilgili sanzimanla ilgili arti eskiler yani sorunlari soruyorum 1-2. Viteslerde hoplatmasi ve hantalligi disinda bakimi kronik masraflarini dinleyebilirim kafama yatarsa onuda alabilirim. Bunlarin disinda size sorum aracin mekaniginde ki kronik sorunlari ve elektronik arizalaei kronik var mi varsa ne surede biktirwcak kadae midir yoksa aracin konforlugu ve kalitesinin yaninda takilmayacak seyler mi ?

sinan

Yönetici
Yönetici
Admin
8 Eyl 2016
417
4,115
4,095
37
İstanbul
Bizim c5'miz vardi. Cok konforluydu, ortlaama 6.5 yakar, son hiz 195, virajda yana yatar biraz ama o konfora deger. Ic mekan cabuk asinir klima tuslari vs silinmisti. Genel intibasi iydiir bende

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Hocam mcp degilde manuel alacam ama mcp ile ilgili sanzimanla ilgili arti eskiler yani sorunlari soruyorum 1-2. Viteslerde hoplatmasi ve hantalligi disinda bakimi kronik masraflarini dinleyebilirim kafama yatarsa onuda alabilirim. Bunlarin disinda size sorum aracin mekaniginde ki kronik sorunlari ve elektronik arizalaei kronik var mi varsa ne surede biktirwcak kadae midir yoksa aracin konforlugu ve kalitesinin yaninda takilmayacak seyler mi ?

Hocam şöyle parça parça yazayım.

Motor:
Biz 0 almıştık ve 94xxx de sattık. Hdi motor gerçekten az yakan bir motor. C5 ile çok rahat 6-6.5 lt ile gezecektir. Ama bu motorun eksiği biraz eski olduğu için turbo boşluğu ve çok gürültülü ve aşırı titreşimli.
Titreşimden kastım şöyle belirteyim. Motorun bazı basit parçaları zamanla aşınıyor ve yuvasından çıkıyor. Benim araba da da bu yaşandı ve hava filtresinden motora giden hortumun klepsi aşına aşına etkinliğini kaybetmiş ve yerinden çıkmış. Araya plastik bir çatal sıkıştırarak sorunu çözdüm üstüne 2000 km yapmıştım :)
WhatsApp Image 2019-10-08 at 18.52.18.jpeg

Şanzıman: Mcp şanzıman bildiğiniz gibi tek kavrama yani otomatikleştirilmiş manuel bir şanzıman ve yaşanmayacak bir şanzıman asla değil. Geçişleri hızlı değil ama standart bir kullanıcı nasıl atıyorsa vitesi öyle atıyor ama gerçekten konforlu vites geçişi istiyorsanız ayağınızı gazdan çekmeniz gerekiyor aynı manuelde yaptığınız gibi buna alıştıktan sonra beklediğinizden ve internette söylenilenden daha konforlu gelecektir. Açıkcası 4 ileri tam otomatik şanzımana bile tercih ederim. Alıştıktan sonra o kadar ki rahat. Şanzımanın kronikleşmiş bir sorunu olduğunu duymadım ama bildiğim kadarıyla 120000 km civarı baskı balata-volan filan değişmesi gerekiyor. Tabii bu kullanıma da bağlı olabilir. Sanayide tanıdığım ustam sana 3500 e değişiriz demişti.

Elektronik arıza: Kullanıcı tecrübesi olarak yaşadıklarımı sayayım.
Sağ arka cam durduk yere bozuldu sebebini bilmiyorum.
Bir kere sebepsiz yere radyo bozuldu.
Benim araba da immobilezer da bir sorun vardı ve anahtardaki pilin bitiriyordu. Aylık pilin değişmesi gerekiyordu.
Bazen nadir de olsa silecekler sapıtıyordu. Öne su püskürtmek istediğimde su arkaya akıyordu ama arka silecek devreye girmiyordu.

Şimdilik Citroen tecrübemden aklıma gelenler bunlar. Eğer aklınıza bir soru gelirse bildiğim kadarıyla seve seve cevaplarım. İyi forumlar.

SuperB

Elit Apaçi
7 Eyl 2016
56
24
970
Bende şuanda 2013 1.6 e hdi otomatik c5 var kesinlikle tavsiye ederim yakıt konfor gayet başarılı tek olumsuz yanı otomatik şanzuman bi tık yavaş bir önceki aracım superb di ondan geçince yavas geliyo ama sorunsuz ve masrafsız araç ben aldım gayette memnunum

3n3s37

Senkromeççi
8 Eki 2019
7
0
60
31
İstanbul
Marka
Ford
Hocam şöyle parça parça yazayım.

Motor:
Biz 0 almıştık ve 94xxx de sattık. Hdi motor gerçekten az yakan bir motor. C5 ile çok rahat 6-6.5 lt ile gezecektir. Ama bu motorun eksiği biraz eski olduğu için turbo boşluğu ve çok gürültülü ve aşırı titreşimli.
Titreşimden kastım şöyle belirteyim. Motorun bazı basit parçaları zamanla aşınıyor ve yuvasından çıkıyor. Benim araba da da bu yaşandı ve hava filtresinden motora giden hortumun klepsi aşına aşına etkinliğini kaybetmiş ve yerinden çıkmış. Araya plastik bir çatal sıkıştırarak sorunu çözdüm üstüne 2000 km yapmıştım :)
Ekli dosyayı görüntüle 21233

Şanzıman: Mcp şanzıman bildiğiniz gibi tek kavrama yani otomatikleştirilmiş manuel bir şanzıman ve yaşanmayacak bir şanzıman asla değil. Geçişleri hızlı değil ama standart bir kullanıcı nasıl atıyorsa vitesi öyle atıyor ama gerçekten konforlu vites geçişi istiyorsanız ayağınızı gazdan çekmeniz gerekiyor aynı manuelde yaptığınız gibi buna alıştıktan sonra beklediğinizden ve internette söylenilenden daha konforlu gelecektir. Açıkcası 4 ileri tam otomatik şanzımana bile tercih ederim. Alıştıktan sonra o kadar ki rahat. Şanzımanın kronikleşmiş bir sorunu olduğunu duymadım ama bildiğim kadarıyla 120000 km civarı baskı balata-volan filan değişmesi gerekiyor. Tabii bu kullanıma da bağlı olabilir. Sanayide tanıdığım ustam sana 3500 e değişiriz demişti.

Elektronik arıza: Kullanıcı tecrübesi olarak yaşadıklarımı sayayım.
Sağ arka cam durduk yere bozuldu sebebini bilmiyorum.
Bir kere sebepsiz yere radyo bozuldu.
Benim araba da immobilezer da bir sorun vardı ve anahtardaki pilin bitiriyordu. Aylık pilin değişmesi gerekiyordu.
Bazen nadir de olsa silecekler sapıtıyordu. Öne su püskürtmek istediğimde su arkaya akıyordu ama arka silecek devreye girmiyordu.

Şimdilik Citroen tecrübemden aklıma gelenler bunlar. Eğer aklınıza bir soru gelirse bildiğim kadarıyla seve seve cevaplarım. İyi forumlar.
Ugrasin ilgin ve detaylica anlatimin icin cok tesekkur ederim hocam :) cok guzel ozetledin. Anladigim kadariyla cozulemeyecek abartili ve masrafli sorunlari yok. Kararimi verdim c5 alacagim. Mcp veya manuel ama mcp ehdi ilk tercihim olacak. Cok sagol tekrardan. Son sorum en az sx pk veya dynamiq paket almak istiyorum 18 inch jantlarin artisi ve eksisi var midir?

Son düzenleme:

3n3s37

Senkromeççi
8 Eki 2019
7
0
60
31
İstanbul
Marka
Ford
Bende şuanda 2013 1.6 e hdi otomatik c5 var kesinlikle tavsiye ederim yakıt konfor gayet başarılı tek olumsuz yanı otomatik şanzuman bi tık yavaş bir önceki aracım superb di ondan geçince yavas geliyo ama sorunsuz ve masrafsız araç ben aldım gayette memnunum
Hocam ilginiz icin cok tesekkur ederim. Sizinde gorusleriniz dogrultusunda primer olarak amacim mcp sanziman alacgim surecte mcp bulamazsam eger manuele yonelirim cok tesekkur ederim. Hocam sizede son sorum 18 inch jantlarin artilari ve eksileri size gore nedir suanda kullaniyorsaniz

Son düzenleme:

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Ugrasin ilgin ve detaylica anlatimin icin cok tesekkur ederim hocam :) cok guzel ozetledin. Anladigim kadariyla cozulemeyecek abartili ve masrafli sorunlari yok. Kararimi verdim c5 alacagim. Mcp veya manuel ama mcp ehdi ilk tercihim olacak. Cok sagol tekrardan. Son sorum en az sx pk veya dynamiq paket almak istiyorum 18 inch jantlarin artisi ve eksisi var midir?

C5 kullanmadım ondan 18 inç nasıl olur bilemem bence 17 ile almaya çalışın hem daha konforlu,performanslı olur ve az yakar.
ehdi mcp kombinasyon lu c4 kullandım Hdi ile Ehdi arasındaki kıyaslamayı da yapayım isterseniz.

Motor ciddi yapılanmaya gidilmiş. Gır gır gır ses yok hatta devir çevirince benzinliye yakın bir ses çıkarıyor yani çıkardığı ses çirkin değil. Titreşim azalmış ve motorda bahsettiğim o boruların gevşeme sorunu da boruları daha iyi sabitleyerek çözülmüş ve alt devirlerdeki güçsüzlük ortadan kalkmış ve daha akıcı bir motor haline gelmiş.

Tabii bu yeni motor da start and stop teknolojisi var. O da çok güzel çalışıyor. Sarsıntı filan yok AMA start and stop olduğu için akü çok daha maliyetli oluyor bu yüzden alırken akü durumuna dikkat edin.

Mcp konusunda öncelikle kesinlikle tecrübe edin ve ona göre alın. Ben o şanzımanı tam 5 yıl kullandım artık elim ayağım gibi olmuştu ne zaman vites atacağını filan ezbere biliyordum hatta yeni arabamda bile nadiren de olsa vites atacak diye ayağımı gazdan çektiğim oluyor öyle söyleyeyim. Kesinlikle kullanın eğer beğenmeme veya alışamama gibi bir durum olursa kulağım çınlasın istemem :)

3n3s37

Senkromeççi
8 Eki 2019
7
0
60
31
İstanbul
Marka
Ford
C5 kullanmadım ondan 18 inç nasıl olur bilemem bence 17 ile almaya çalışın hem daha konforlu,performanslı olur ve az yakar.
ehdi mcp kombinasyon lu c4 kullandım Hdi ile Ehdi arasındaki kıyaslamayı da yapayım isterseniz.

Motor ciddi yapılanmaya gidilmiş. Gır gır gır ses yok hatta devir çevirince benzinliye yakın bir ses çıkarıyor yani çıkardığı ses çirkin değil. Titreşim azalmış ve motorda bahsettiğim o boruların gevşeme sorunu da boruları daha iyi sabitleyerek çözülmüş ve alt devirlerdeki güçsüzlük ortadan kalkmış ve daha akıcı bir motor haline gelmiş.

Tabii bu yeni motor da start and stop teknolojisi var. O da çok güzel çalışıyor. Sarsıntı filan yok AMA start and stop olduğu için akü çok daha maliyetli oluyor bu yüzden alırken akü durumuna dikkat edin.

Mcp konusunda öncelikle kesinlikle tecrübe edin ve ona göre alın. Ben o şanzımanı tam 5 yıl kullandım artık elim ayağım gibi olmuştu ne zaman vites atacağını filan ezbere biliyordum hatta yeni arabamda bile nadiren de olsa vites atacak diye ayağımı gazdan çektiğim oluyor öyle söyleyeyim. Kesinlikle kullanın eğer beğenmeme veya alışamama gibi bir durum olursa kulağım çınlasın istemem :)
Bi tanidik bulduk denemeye gidicem yarin. Buradan paylasacagim yorumlarimi. :)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Konuyu actigim mesajda istanbulu belirttim. Haklisiniz surekli dur kalk yapacagim. Yarin bi arac buldum deneyip yorumlari yazacagim executive paket e- hdi
İstanbul'u okuduğumu hatırladım ama tekrar baktığımda görememiştim. Bu şanzımanı kullananlar genelde dur kalkta çok ısındığını ve araçlarını sağa çekip beklemeleri gerektiğinden bahsediyorlardı. Eğer güzergahınız iyiyse binilebilir. Bende istanbulda 3 yıl easytronic kullanmıştım. Çok dik yokuşlarda geri geri giderken şanzımanın çok zorlandığı hatta bazen aracı kaldiramadigi durumlar oluyordu. Onun dışında kabul edilebilir şanzımanlar

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım