California'da İnsanların Araç Alım Gücü

Türkiyedeki araç fiyatları normal mi

• evet

Kullanılan: 6 8.6%
  • hayır

Kullanılan: 64 91.4%

• Kullanılan toplam oy
    70
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ozkokelii

Profesör
15 Kas 2017
191
267
1,335
26
Isparta
Sırf araba manyaklığım yüzünden LA'e taşınmak istiyorum. İnsanların alım gücü çok yüksek olduğu için ''Part Time'' çalışan bir üniversiteli burda ultra zegin kişilerin bindiği 5.0 GT bir Mustang'e binebiliyor ve benzinin fiyatını düşünmeden LA'den Meksika'ya gidebiliyor. Ben burda motoruma 15 TL link benzin koyduğumda kadran oynamıyor orada adam deposunu yarılıyor.
Ufaktan gelelim hocam yasamiyo olsak kanacaz

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
Jetta modelinde sonradan değişmediyse ABD'ye özel olarak üretilme kararı alındığı için çift kavramadan vazgeçip tam otomatiğe geçmiş olmaları normaldir. ABD müşterisi pek sevmiyor çift kavrama araçları.

ABD ve Avrupa'da izlediğim testlerden edindiğim bilgilere göre C segment otomobiller yaklaşık 25 - 35-38 bin euro arasında değişen fiyatlara sahip. Yani asgari ücret düşünüldüğünde ulaşması Türkiye'ye göre çok daha kolay bu bariz belli oluyor. Asgari ücretin üzerine çıkıp normal işlerde çalışan ve biraz daha fazla kazanan kişiler içinse daha kolay tabi.

TL'nin döviz karşısında çok değersiz olması, vergi oranlarının da aşırı fazla olması fiyatları bu hale getiriyor maalesef. Neticede bunun siyasete falan çekilecek bir yanı yok. İçinde yaşadığımız koşullar neyse onu söylüyoruz.

Nasıl siyasete çekilecek bir yanı yok?
İçinde yaşadığımız koşulları oluşturan 16 yılın sorumlusu ben değilim, vergileri de forumdan insanlar belirlemiyor. Koşulları belirleyen siyaset, siyaseti belirleyen idare olduğuna göre gayet eleştirilebilir.

İçinde yaşadığımız absürd komediden daha vahim durumun tüm sorumlusu 16 yıldır memleketi meslek lisesi kıvamına getiren idaredir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Nasıl siyasete çekilecek bir yanı yok?
İçinde yaşadığımız koşulları oluşturan 16 yılın sorumlusu ben değilim, vergileri de forumdan insanlar belirlemiyor. Koşulları belirleyen siyaset, siyaseti belirleyen idare olduğuna göre gayet eleştirilebilir.

İçinde yaşadığımız absürd komediden daha vahim durumun tüm sorumlusu 16 yıldır memleketi meslek lisesi kıvamına getiren idaredir.
Siyasete cekilecek bir durum yok derken 'siyaset yapma kardesim burasi otomobil forumu ' diyecek kisiler icin siyasi gorus, dava, ideoliji kivamina sokulacak bir durum yok anlaminda soyluyorum.

Mevzu akp'yi ve onlarin yonetimini elestirmekse forum gecmisine dair yazdiklarim cikarilsa Silivri'ye en onden bilet ayiracak olan muhtemelen benimdir bu forumda.

Son düzenleme:

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
Siyasete cekilecek bir durum yok derken 'siyaset yapma kardesim burasi otomobil forumu ' diyecek tipler icin siyasi gorus, dava, ideoliji kivamina sokulacak bir durum yok anlaminda soyluyorum.

Mevzu akp'yi ve onlarin yonetimini elestirmekse forum gecmisine dair yazdiklarim cikarilsa Silivri'ye en onden bilet ayiracak olan muhtemelen benimdir bu forumda.

Kişiselleştirmeye gerek yok, bu ayıp onların.
Biz de derdini çekiyoruz işte.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Kişiselleştirmeye gerek yok, bu ayıp onların.
Biz de derdini çekiyoruz işte.
çok kötü bir döneme denk geldik biz araba meraklıları olarak malesef hakettiğimizden çok daha vasat arabalara binmek zorundayız ,meslek lısesi kıvamı lafı tam olarak izah ediyor arkadaşın dediği gibi

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bunlar daha iyi günlerimiz... bu vergiler daha da artacak ... yakıt pahallanacak ... alırken vergisini peşinen ödediğimiz herşey daha bir “kalınlaşacak” ...

Bu ülkede böyle dostlar, temelde yatan bir kaç, çok ciddi sorunumuz var ... onları çözüp toplumun tamamı, kazançları oranında vergi vermeye başlamadan, bu sistem değişmez..

Bu hayalleri görüp huzursuz olanlara abi, kardeş, yeğen tavsiyesi olsun... kaçabiliyorsanız, kaçın

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Valla hiç boşuna ağlanmaya sızlanmaya gerek yok. Başkasının parası ülkeye geldikçe geldi kaç yıl, biz de yüksek binalara yoldaki araçlara bakıp zengin olduk sandık. Afedersiniz de başkası onu, bunu üretirken biz ne yaptık yan gelip yattık. Bunlar iyi günlerimiz...

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Araç fiyatlarını normal mi sorusuna Hayır demeyi mantıksız buluyorum zira Doların durumu belli alınan vergi belli. Doların fiyatı normal değil denebilir ama dolar 5.30 iken Otomobil fiyatları gayet normal Ötv + KDV %60 vergi alınıyor ki üretmediğimiz bir mal olduğu düşünülürse o da normal. Asil sorun Dolar ki o da böyle gelmiş İnşallah böyle gitmez diyelim

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Asıl sorun dolar öyle mi ?
Bunu söylerken ÖTV + (ÖTV*KDV) olarak yazıp sonrasında asıl sorun dolar diyebiliyorsan konuşmaya gerek yok.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
arkadasin rengi biraz belli yanilmiyorsam dolar boyle gelmis diyor vergi falan normalmis
Bunun renk,dil,din,ırk ile hiç bir alakası yok. Bu dolara normal diyenin de alnını karışlarım. 3. dünya ülkesi konumuna düşürdüler verdikleri kararlardan ötürü. Bunları görmeyip hala dolar yüzünden oldu diye konuşulması mantık dışı. Bu dolar kendi kendine mi yükseldi bu kadar ? Hiç çıkıp konuşanların suçu yok. Bunu savunan adamlar marketler haksız kazanç sağlıyor diyor zaten. Yok bu kafayı hiç bir şekilde kabul etmiyorum.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,698
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Türkiyedeki araç fiyatları normal mi
*evet

Normalden ne kastedildiğini kestiremediğimden evet demek zorunda hissettim kendimi çünkü;

1. Kendi atalık tohumuna sahip çıkmayıp İsrail tohumu ile tek yıllık üretim yapan ve buna bağlı olarak kendi ineğinin gübresi yetmediğinden kimyasal gübreler ile kendi toprağını zehirleyen bir toplumda,
2. Elektrikten tasarruf adına sabah bile ışık ihtiyacı duyup enerji harcayan, bilim insanları bu uygulamadan vazgeçin dese de inadım inat kıçım dört kanat mantığı ile daha çok enerji tüketen bir toplumda,
3. Et para ediyor diye süt ineklerini kesen, sütün litresi 4 lira olunca süt ineği ithal eden toplumda,
4. Her bir aracı üzerinden KDV vergisi alan, aracıların fahiş fiyatlandırmasına sebep olup tanzim satış noktalarından insanlara domates-biber satışı yapan bir toplumda,
5. Mısır ithal edilmeden 3 gün önce mısırda kdvyi ötvyi sıfırlayan, sonra tonlarca mısır ithal eden bakan yakınlarına kıyağın kralını yaparak ötvyi kdvyi tekrar çıkartan bir toplumda,

(Madde madde saymaya kalsak hepimiz biliyoruz ki bitmez bu liste)

Normal kardeşim normal, hem de gayet normal..

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Aldığımız her ürün de KDV var.. ve fiş almadığımız her "nakit" alışverişimizde bu KDV tahakkuk edilmediği gibi, beyan da edilmiyor.....
Fiş kesilse bile, devlete beyan edilen KDV nin yine yaklaşık %50 si tahsil edilemiyor...

Kabaca bir hesapla ödediğimiz KDV lerin sadece %25 i devlete geri ödenebiliyor...
Esnafın ve patronların ödediği (!) vergi veya neyi ödediği ise ap ayrı bir konu ...

Çok derinlere gitmeye, üretmiyoruz, tüketiyoruz vs lere gelmeden bile sorunun kaynağı bellidir.
Bizim en temelde vatandaşlık bilgimiz zayıf, verginin kutsallığı kalmamış ve vurgun yapıp zengin olmaktan başka hiç bir gayemiz yok.
Din-iman para olmuş, hak, hukuk hak getire.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Bunun renk ile alakası yok 2 basit şeyi belirttim.
1.si Ülkemizde maalesef Yüksek Teknoloji üretmemenin getirdiği değersiz para birimi nedeniyle Geçmişten Günümüze Dolar kuru altında eziliyoruz bunu siyasi olarak söylemedim gerçek bu
2.si Bu tamamen kişisel ben üretmediğimiz bir mal dan Toplam %60 vergi alınmasını normal buluyorum size göre normal değilse fikrinizi belirtin lakin durumu siyasi olarak gruplandırmaya çalışarak carpitmayin eğer kendi markamız ile üretiyor olsaydık o zaman bende sizin gibi eleştirirdim bu bir bakış açısı

CaganBey

Profesör
7 Ocak 2019
125
337
1,285
İstanbul
Marka
Nissan
Opera Anlık Görüntü_2019-02-25_131433_www.mobile.de.png

Bu fiyat herhalde herşeyi açıkliyacak nitelikte. TR'de 40K ya alınan araba ile Avrupa'da 40K'lık arabanın arasındaki fark herşeyi açıklıyor.
Biz böyle üretmedikçe durum gittikçe daha kötüye gidecek.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Ekli dosyayı görüntüle 17553
Bu fiyat herhalde herşeyi açıkliyacak nitelikte. TR'de 40K ya alınan araba ile Avrupa'da 40K'lık arabanın arasındaki fark herşeyi açıklıyor.
Biz böyle üretmedikçe durum gittikçe daha kötüye gidecek.
Normalde bir ev alabilmek için 7-8 tane temiz GTR35 parası vermek gerekir. Türkiyede temiz bir GTR35 alabilmek için ise en az 6-7 ev parası vermek gerekir.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Arkadaşlar aslında konu sadece araba değil. Bu platformun konusu olduğu için bu kadar dile getiriliyor.
Geçmişten günümüze ezilen Türk lirasının sebeplerini araştırmak gerekir. Bunun teknoloji aşaması sadece %30-40' lık kısmındadır. Geri kalanı yönetim sorunudur.
Bugün ülkemizde otomobil üretimi başladığında değeri ne olacak? 30.000 TL mi ? Madem kendi üretmediğimiz üründen %60 vergi kesiyoruz. O zaman ederi bu olmalı. Ancak bu aracın satışı 100.000 TL olursa burada art niyet aranır, çok net.

Focuscu

Düz Yol Gazcısı
12 Ocak 2019
19
35
120
Antalya
Marka
Ford
Bu ülkede vatandaşın hep görev ve sorumluluğu var hiç hakkı yok. İnsan gibi yaşamanın gereği olan bir ev bir araç için hayatımızın 15 senesini ipotek ediyoruz. Geri kalanı da çocuğumuzun geleceği için harcıyoruz. Zaten 2.0 motorlu bir araca binmek aşırı lüks bize. Neyimize bizim güzel araba. Hep böyleydi diyenlere de diyecek birşey bulamıyorum . Çocuklarınız sizin çektiğiniz sıkıntıları çekmez umarım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım