California'da İnsanların Araç Alım Gücü

Türkiyedeki araç fiyatları normal mi

• evet

Kullanılan: 6 8.6%
  • hayır

Kullanılan: 64 91.4%

• Kullanılan toplam oy
    70
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Arkadaşlar aslında konu sadece araba değil. Bu platformun konusu olduğu için bu kadar dile getiriliyor.
Geçmişten günümüze ezilen Türk lirasının sebeplerini araştırmak gerekir. Bunun teknoloji aşaması sadece %30-40' lık kısmındadır. Geri kalanı yönetim sorunudur.
Bugün ülkemizde otomobil üretimi başladığında değeri ne olacak? 30.000 TL mi ? Madem kendi üretmediğimiz üründen %60 vergi kesiyoruz. O zaman ederi bu olmalı. Ancak bu aracın satışı 100.000 TL olursa burada art niyet aranır, çok net.
TL nin dolar karşısında değeri yukselmedikce 30.000tl ye otomobil satamazsın sonuçta demir çelik vb maliyetler de dolar olarak şekilleniyor sadece %60 vergi almazsın ve 120.000tl olan bir otomobil 85.000tl olur. Tabi ilerleyen zamanlarda İthalat azalır marka olup da ihracat da artarsa paranın değeri artar bu ancak böyle olur. Bu sadece otomobil meselesi tabiki değil Örneğin Hollanda Otomobil satmıyor lakin Tarım Gıda Firmalarının değeri Toyota dan daha fazla olay birşeyler üretmekde yatıyor

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
TL nin dolar karşısında değeri yukselmedikce 30.000tl ye otomobil satamazsın sonuçta demir çelik vb maliyetler de dolar olarak şekilleniyor sadece %60 vergi almazsın ve 120.000tl olan bir otomobil 85.000tl olur. Tabi ilerleyen zamanlarda İthalat azalır marka olup da ihracat da artarsa paranın değeri artar bu ancak böyle olur. Bu sadece otomobil meselesi tabiki değil Örneğin Hollanda Otomobil satmıyor lakin Tarım Gıda Firmalarının değeri Toyota dan daha fazla olay birşeyler üretmekde yatıyor
Türk lirasının değer kaybının yüksek teknoloji ile çok fazla alakalı olmadığı konusunda aynı noktada olduğumuza sevindim. Sonuç itibariyle tarım için öyle çokta yüksek bir teknoloji gerekmediğini düşünüyorum.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Bunun renk ile alakası yok 2 basit şeyi belirttim.
1.si Ülkemizde maalesef Yüksek Teknoloji üretmemenin getirdiği değersiz para birimi nedeniyle Geçmişten Günümüze Dolar kuru altında eziliyoruz bunu siyasi olarak söylemedim gerçek bu
2.si Bu tamamen kişisel ben üretmediğimiz bir mal dan Toplam %60 vergi alınmasını normal buluyorum size göre normal değilse fikrinizi belirtin lakin durumu siyasi olarak gruplandırmaya çalışarak carpitmayin eğer kendi markamız ile üretiyor olsaydık o zaman bende sizin gibi eleştirirdim bu bir bakış açısı
kendi yerli uretim olarak tabir ettigimiz otomobil veya farkli urunler de yurtdisinda uretilen urunler ile ayni fiyata hatta kalitesini dusunursek daha pahaliya satiliyor arkadasim siz saniyormusunuz ki yerli araba olsa yurt disi araclarla ve fiyatlari ile rekabet edebilecek ,bugun yerli uretim elektronik olarak uretilen urunler bile yurt disina ucuz ihrac edilirken biz yerli halka cok pahaliya satiliyor bence

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Türk lirasının değer kaybının yüksek teknoloji ile çok fazla alakalı olmadığı konusunda aynı noktada olduğumuza sevindim. Sonuç itibariyle tarım için öyle çokta yüksek bir teknoloji gerekmediğini düşünüyorum.
Eğer Toyota dan daha büyük bir Tarım Gıda Markası olacaksaniz yine yüksek teknoloji gerekir Bugün Hollanda Ziraat Teknolojilerine her yıl 40 Milyar € Bütçe ayırıyor bu Toyota nın Yıllık Arge miktarından çok daha fazla tabi Ülkemizin Çok daha verimli ve geniş toprak alanlarına sahip olduğunu düşününce biz Yüksek Teknolojiye ihtiyaç duymadan Tarım Makinelerimızı Tohum Gübre vb ni verimli üretme üzerine çalışarak da başarı elde edebiliriz tabi kısıtlı başarı hele Yüksek Teknoloji ve Arge yi de eklemeyi başarırsak Amazon Alibaba Wallmart Hatta Dev Enerji firmalarının Tarım Sektörüne yöneldiği gelecegi düşününce Şuanki Ekonomimizi rahatlıkla 3 e 5 e katlayacak potansiyel mevcut

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
kendi yerli uretim olarak tabir ettigimiz otomobil veya farkli urunler de yurtdisinda uretilen urunler ile ayni fiyata hatta kalitesini dusunursek daha pahaliya satiliyor arkadasim siz saniyormusunuz ki yerli araba olsa yurt disi araclarla ve fiyatlari ile rekabet edebilecek ,bugun yerli uretim elektronik olarak uretilen urunler bile yurt disina ucuz ihrac edilirken biz yerli halka cok pahaliya satiliyor bence
Ben daha ucuza satılır demedim zaten vergi alınmazsa vergi avantajı olur o kadar dedim

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
arkadaslar bugun babadan miras kalsa hic calismadan uretmeden babadan kalan mirasi satarak nereye kadar dayanilabilir arkadasin belirttigi gibi 16 yıldır memleketi meslek lisesi kıvamına getiren idaredir bir ulkenin boyle yonetilemiyecegi hic ekonomiden anlamiyan hic belediyecilikten anlamayan ha beni o koltuga otutturmussun ha onlari fark yok cin bile 16 senede nereden nereye geldi kaldiki bu kadar vergi oduyoruz araclara vergi dogru yere gitse hadi neyse vergilerin nereye gittigi malum ,sundan eminim amaclari Turkiyenin yasam kosulu kalkinmasi ve refah duzeyi icin calismak degil

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Arkadaşlar aslında konu sadece araba değil. Bu platformun konusu olduğu için bu kadar dile getiriliyor.
Geçmişten günümüze ezilen Türk lirasının sebeplerini araştırmak gerekir. Bunun teknoloji aşaması sadece %30-40' lık kısmındadır. Geri kalanı yönetim sorunudur.
Bugün ülkemizde otomobil üretimi başladığında değeri ne olacak? 30.000 TL mi ? Madem kendi üretmediğimiz üründen %60 vergi kesiyoruz. O zaman ederi bu olmalı. Ancak bu aracın satışı 100.000 TL olursa burada art niyet aranır, çok net.
Kendi arabamızı üretme mevzusu fos çıkacak gibime geliyor.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
arkadaslar bugun babadan miras kalsa hic calismadan uretmeden babadan kalan mirasi satarak nereye kadar dayanilabilir arkadasin belirttigi gibi 16 yıldır memleketi meslek lisesi kıvamına getiren idaredir bir ulkenin boyle yonetilemiyecegi hic ekonomiden anlamiyan hic belediyecilikten anlamayan ha beni o koltuga otutturmussun ha onlari fark yok cin bile 16 senede nereden nereye geldi kaldiki bu kadar vergi oduyoruz araclara vergi dogru yere gitse hadi neyse vergilerin nereye gittigi malum ,sundan eminim amaclari Turkiyenin yasam kosulu kalkinmasi ve refah duzeyi icin calismak degil
Sorma 2002 de sağlam miras devraldılar. Yıl 2002 İmf ye borçlu 99 krizinden çıkmış enflasyonun %68 Faizin %87 olduğu Türkiye yılda 30 Milyar $ ihracat yapıyor Yıllık ekonomik hacmi 112 Milyar $ İnsanların %46 si köylerde yaşıyor Asgari ücret 120$ 180tl Asgari ücretle 120 litre benzin alınabiliyor 300 gr ekmek 25 krs 720 ekmek alınabiliyor Yıl 2019 oldu 17 yılda Asgari ücret 380$ 2000tl asgari ücretle 350 litre benzin 300 gr dan 1350 ekmek alınabiliyor ülkede demirden şekerden baska fabrika yoktu ilk giga fabrikayı bu iktidar açtı İsrail'den Heron dilenirdik Savunma Sanayisinde şimdi %70 Yerli Teknolojiye sahibiz kendi Telefonumuzu üretiyoruz Tübitak Dünyada kendi uydusunu üretebilen 5 ülkeden biri haline getirdi İhracat 30 Milyar $ dan 214 milyar $ a çıktı Katma değerli ürün üretimi 1.4Milyar $ dan 36 Milyar$ a çıktı Yılda yapılan Arge miktarı 150 Milyon $ ken bugün Sadece Aselsan yılda 8 Milyar $ Arge yapıyor Toplam Arge 25 Milyar $ in üzerinde İlaç Sanayi %14 Yerli iken bugün %46 gibi yüksek bir yerlilik oranına sahip Ekonomik büyüklüğümüz 800 Milyar $ a çıktı Kişi başı milli gelir 3000$ dan 10000$ oldu lakin siz rakamlar değil hayaller aleminde yaşıyorsunuz. Ben çok iyi durumdayız demiyorum lakin miras değil enkaz devralınmış siz %68 enflasyon 24 Milyar $ İmf borcu İsrail'den Heron dilenen Yıllık ihracatı 30 Milyar $ Asgari ücreti 120$ olan ülkeyi miras olarak nitelendiriyorsaniz geçmiş olsun

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Kendi arabamızı üretme mevzusu fos çıkacak gibime geliyor.
araba gibi isleri gectik artik ucan daire yapicaz yillardir bunlari uretiyoruz
upload_2019-2-25_16-20-59.png upload_2019-2-25_16-20-10.png upload_2019-2-25_16-16-25.png upload_2019-2-25_16-16-25.png upload_2019-2-25_16-20-10.png upload_2019-2-25_16-20-59.png https://onedio.com/haber/cok-gizli-...igi-ama-kesin-urettigimiz-16-milli-sey-715329

upload_2019-2-25_16-16-25.png

upload_2019-2-25_16-20-10.png

upload_2019-2-25_16-20-59.png

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Bunların tamamı uçak hariç üretiliyor öyle eski Türkiye yok artık. Uçak Gemisinin adı TCG Anadolu ve 2016 dan itibaren Tersanede üretimine başlandı Mayıs Ayında bitecekti Haziran a sarktı lakin %76 sinin bittiği yaklaşık 1 ay önceki Fuarda doğrulandı bu da havadan görüntüsü https://m.sabah.com.tr/galeri/turkiye/turkiyenin-ilk-ucak-gemisi-tcg-anadolu-havadan-goruntulendi
3 ay sonra yalanlardan bunu da çıkarırsin :)

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Bunların tamamı uçak hariç üretiliyor öyle eski Türkiye yok artık. Uçak Gemisinin adı TCG Anadolu ve 2016 dan itibaren Tersanede üretimine başlandı Mayıs Ayında bitecekti Haziran a sarktı lakin %76 sinin bittiği yaklaşık 1 ay önceki Fuarda doğrulandı bu da havadan görüntüsü https://m.sabah.com.tr/galeri/turkiye/turkiyenin-ilk-ucak-gemisi-tcg-anadolu-havadan-goruntulendi
soyleyecek soz bulamiyorum siki bir a haber ve atv izleyicisisin sanirim ::)) ucacagiz yakinda hedef 2023 kardes tek suclu dolar disgujler siyaset yapmiyacagim daha da birsey yazmiyorum :)

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Son düzenleme:

ffsahin

Asfalt Kurutucu
12 Ocak 2019
45
94
635
TCG Anadolu uçak gemisi değildir.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
puahahahahhahahahahahah :D ya ağlanacak halimize gülüyoruz.. Arkadaş her şeye ''gizli tutulan silah'', ''gizli tutulan uçak'', ''gizli tutulan sistem'' etiketi yapıştırmışlar. Ulan bu insanlar en ufak bir şey yapsalar ''İŞTE BİZ YAPTIK!'' diye yıllarca reklamını yapan insanlar, savaş uçağı yapacak yok bilmem ne füzesi yapacak da gizli tutacak ha ? Puhahhahahahahahahahahaha

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Sorma 2002 de sağlam miras devraldılar. Yıl 2002 İmf ye borçlu 99 krizinden çıkmış enflasyonun %68 Faizin %87 olduğu Türkiye yılda 30 Milyar $ ihracat yapıyor Yıllık ekonomik hacmi 112 Milyar $ İnsanların %46 si köylerde yaşıyor Asgari ücret 120$ 180tl Asgari ücretle 120 litre benzin alınabiliyor 300 gr ekmek 25 krs 720 ekmek alınabiliyor Yıl 2019 oldu 17 yılda Asgari ücret 380$ 2000tl asgari ücretle 350 litre benzin 300 gr dan 1350 ekmek alınabiliyor ülkede demirden şekerden baska fabrika yoktu ilk giga fabrikayı bu iktidar açtı İsrail'den Heron dilenirdik Savunma Sanayisinde şimdi %70 Yerli Teknolojiye sahibiz kendi Telefonumuzu üretiyoruz Tübitak Dünyada kendi uydusunu üretebilen 5 ülkeden biri haline getirdi İhracat 30 Milyar $ dan 214 milyar $ a çıktı Katma değerli ürün üretimi 1.4Milyar $ dan 36 Milyar$ a çıktı Yılda yapılan Arge miktarı 150 Milyon $ ken bugün Sadece Aselsan yılda 8 Milyar $ Arge yapıyor Toplam Arge 25 Milyar $ in üzerinde İlaç Sanayi %14 Yerli iken bugün %46 gibi yüksek bir yerlilik oranına sahip Ekonomik büyüklüğümüz 800 Milyar $ a çıktı Kişi başı milli gelir 3000$ dan 10000$ oldu lakin siz rakamlar değil hayaller aleminde yaşıyorsunuz. Ben çok iyi durumdayız demiyorum lakin miras değil enkaz devralınmış siz %68 enflasyon 24 Milyar $ İmf borcu İsrail'den Heron dilenen Yıllık ihracatı 30 Milyar $ Asgari ücreti 120$ olan ülkeyi miras olarak nitelendiriyorsaniz geçmiş olsun
Neden başka ülke ile karşılaştırmıyoz

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Normalde devletin halk için olması gerekir bizde ise devlet öyle bir konuma getirilmiş ki devlet yaşasın da halk ne yaparsa yapsın düşüncesi var. Anadolu insanı da yüzyıllardır bu düzenin bi parçası olmuş zaten sesini çıkarmıyor. Baştakiler de düzeni kurmuş sürekli yeni bir düşman, devlete yeni bir tehdit. Sonra silah yatırımları vs. dur ya hitler dönemi değil mi bu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım