Chip tuning ne kadar tehlikeli?

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Jetta 1.2 TSI 2015 model aracıma bir kaç yerden chip tuning için fiyat aldım. Stock 105PS 175NM gücü 132PS 215NM torka çekebileceklerini söylüyorlar. Peki bunu fabrika neden yapmıyor? O kadar AR-GE yapılıyor, test yapılıyor sonucunda bu arabaya 105PS veriyorlarsa ben bu işten biraz şüphelendim açıkçası. Daha önceden böyle bir uygulama yapıp sorun yaşayan oldu mu? Ya da memnun musunuz? Bu aracın motoru şanzımanı turbosu soğutma sistemi artık aklıma neler gelmiyorsa onlar bu gücü kaldırabilecek kapasitede mi? Yakıt tüketimininde düştüğünü söylüyorlar bu ne kadar doğru? Aynı soruları fiyat aldığım yerlerede sordum ama güvenmiyorum doğrusu dediklerine.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,851
26,177
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Daha fazla güç + sakin kullanım demek tüketimi düşürür ama arabaya yatırım yapılmadığı sürece bana saçma geliyor. Zaten arabalar maliyet kaygısıyla ucu ucuna üretiliyor hemen hemen tüm tsi larda su pompası gibi soğutma sistemi kronikleri varken ben olsam girişmezdim bu işe. Çevreye zarar falan üstte yazılmış zaten ben araba açısından söyledim sadece

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Egzoz sistemi, kat iptali vs. olmadıkça emisyonda pek değişim olmuyor. En azından bizde öyle.

Chip tuningi alt segment araçlarda riskli buluyorum, şanzımanın tork dayanımı, turbo, soğutma sistemi vs. sınırda oluyor genellikle. Hele kuru DSG'li araçlara nasıl cesaret ediyorlar merak ediyorum.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ortam kötü diye biz de kötü olalım diyorsunuz yani
Hayır, benzinli euro5 motorum var bir şey sökmüyorum iptal etmiyorum emisyonda fark olacağını bile sanmıyorum. Mantıken yakıt tüketimi düşüyorsa emisyonda düşmesi lazım.
Egzoz sistemi, kat iptali vs. olmadıkça emisyonda pek değişim olmuyor. En azından bizde öyle.

Chip tuningi alt segment araçlarda riskli buluyorum, şanzımanın tork dayanımı, turbo, soğutma sistemi vs. sınırda oluyor genellikle. Hele kuru DSG'li araçlara nasıl cesaret ediyorlar merak ediyorum.
Peki 1.4 TSI 122PS ile 150PS arasında ne gibi bir farklar var? Aynı motordan alınmıyor mu bu güçler?

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Hayır, benzinli euro5 motorum var bir şey sökmüyorum iptal etmiyorum emisyonda fark olacağını bile sanmıyorum. Mantıken yakıt tüketimi düşüyorsa emisyonda düşmesi lazım.

Peki 1.4 TSI 122PS ile 150PS arasında ne gibi bir farklar var? Aynı motordan alınmıyor mu bu güçler?
VVT farklı, 150hp'nin turbosu daha büyük, soğutma sisteminde farklar var, 125hp'de MQ200 150hp'de MQ250 var yani şanzıman tork dayanımı daha fazla. Fark sadece yazılım değil.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Jetta 1.2 TSI 2015 model aracıma bir kaç yerden chip tuning için fiyat aldım. Stock 105PS 175NM gücü 132PS 215NM torka çekebileceklerini söylüyorlar. Peki bunu fabrika neden yapmıyor? O kadar AR-GE yapılıyor, test yapılıyor sonucunda bu arabaya 105PS veriyorlarsa ben bu işten biraz şüphelendim açıkçası. Daha önceden böyle bir uygulama yapıp sorun yaşayan oldu mu? Ya da memnun musunuz? Bu aracın motoru şanzımanı turbosu soğutma sistemi artık aklıma neler gelmiyorsa onlar bu gücü kaldırabilecek kapasitede mi? Yakıt tüketimininde düştüğünü söylüyorlar bu ne kadar doğru? Aynı soruları fiyat aldığım yerlerede sordum ama güvenmiyorum doğrusu dediklerine.
Aracin optimum calisma degerleri ile oynaniyor. Yazilim oncesi yuksek rakimli bolgelere cikildiginda veya dandik yakitlara karsi toleranstan tutun sicaklik vb degerlere karsi calismasi icin ayarlanan degerler degistiriliyor daha narin hale geldigini dusunuyorum

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW

Tabi ki yakıt haritasıyla ve hava/yakıt karışımıyla oynanınca emisyon hiç ama hiç değişmez, emisyon sadece bir şey sökülünce değişir. Cehaletimi mazur görün.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Aradaki fark hayatınızda neyi değiştirir bence ona göre düşünüp yapın, benim hayatımda etkisi olur ama stock motora yazılım yaptırmazdım sanırım.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aradaki fark hayatınızda neyi değiştirir bence ona göre düşünüp yapın, benim hayatımda etkisi olur ama stock motora yazılım yaptırmazdım sanırım.
Aslında amacım turbo boşluğunu ve güç patlamasını biraz olsun azaltmak. 2000-2400 devre kadar araç ölü gidiyor bu devri geçtikten sonra birden güç geliyor. Turboyu daha erken doldurabilmek aslında amacım yoksa şu an bile gücü çok iyi bana göre.

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Merhabalar. Yazılım konusunu ben motordan motora değişen bir şey olarak görüyorum. Her motor aynı kalitede olmuyor. Zarar konusunu motor direk olarak motor bazında bakmak lazım.
İlk önce Jetta ile ilgili sorunuzu cevaplayayım. Birebir aynı yazılımı arkadaşımın arkadaşı 1.2 tsi dsg jetta sını yaptırmıştı. 45000 km sıkıntısız şekilde kullanmış. Dediğine göre yakıt ortalaması 1-1.5 lt civarı kullanıma bağlı düştüğünü ve 0-100 ün de 9 sn lere düştüğünü söyledi. Yazılımdan çok memnun kalmış.

Fabrikalar neden yapmıyor gelirsek.
1. Tabiki de emisyon
2-Belirli motorlara yapıyorlar. Mesela 1.0 ecoboost 100 bg ile 125 bg arasında sadece yazılım farkı var 140 lık motorda parça değişimleri var. Ya da Opel in 2013 de çıkardığı 1.6 Sidi benzinli motoru Eco ve Pro diye 2 versiyonda satılıyor Eco olan 170 bg 280 tork (Ülkemizde makyajlı insignialarla geldi) Pro ise 200 bg 300 tork (Ülkemize astra k ile geldi). Bu motora yazılım yaparsanız. 210 bg alınabildiği konuşuluyor. Yani marka ufak bir pay bırakmış ama hemen hemen tüm gücünü veriyor.
3- Pazarlama taktiği. Şimdi 1.2 tsi 105 değilde 130 bg olarak satılsaydı. Bu sefer 1.4 tsi 125 liği kim ne için alacaktı. Tabii bu motorlara göre arabalarımıza arge yapıldığını da unutmamak lazım. Frenler,süspansiyon ayarları hep farklı oluyor.

Tabii bunlara motorun optimum dayanımı,yakıt kalitesine vereceği tepkilerde belirliyor. Her bizler gibi arabasını zamanı gelince bakıma götüren insanlar değil. O yüzden motor da dayanıklılık önem de kazanıyor.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,124
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Aslında amacım turbo boşluğunu ve güç patlamasını biraz olsun azaltmak. 2000-2400 devre kadar araç ölü gidiyor bu devri geçtikten sonra birden güç geliyor. Turboyu daha erken doldurabilmek aslında amacım yoksa şu an bile gücü çok iyi bana göre.
Turboyu daha erken doldurabilmek için yapılması gerekenler şunlardan birisi:

1.2 motor kullanmamak , 105-115 hp güçten vazgeçmek veya motoru daha pahalı bir araba satın almak.

Geçen bir başlıkta 1.2 motorun vergi avantajından bahsediyordunuz. Böyle geri dönüşleri olacak tabi. Bu paraya kusursuz bir sistem yok. Bir şeylerden feragat edilecek.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Merhabalar. Yazılım konusunu ben motordan motora değişen bir şey olarak görüyorum. Her motor aynı kalitede olmuyor. Zarar konusunu motor direk olarak motor bazında bakmak lazım.
İlk önce Jetta ile ilgili sorunuzu cevaplayayım. Birebir aynı yazılımı arkadaşımın arkadaşı 1.2 tsi dsg jetta sını yaptırmıştı. 45000 km sıkıntısız şekilde kullanmış. Dediğine göre yakıt ortalaması 1-1.5 lt civarı kullanıma bağlı düştüğünü ve 0-100 ün de 9 sn lere düştüğünü söyledi. Yazılımdan çok memnun kalmış.

Fabrikalar neden yapmıyor gelirsek.
1. Tabiki de emisyon
2-Belirli motorlara yapıyorlar. Mesela 1.0 ecoboost 100 bg ile 125 bg arasında sadece yazılım farkı var 140 lık motorda parça değişimleri var. Ya da Opel in 2013 de çıkardığı 1.6 Sidi benzinli motoru Eco ve Pro diye 2 versiyonda satılıyor Eco olan 170 bg 280 tork (Ülkemizde makyajlı insignialarla geldi) Pro ise 200 bg 300 tork (Ülkemize astra k ile geldi). Bu motora yazılım yaparsanız. 210 bg alınabildiği konuşuluyor. Yani marka ufak bir pay bırakmış ama hemen hemen tüm gücünü veriyor.
3- Pazarlama taktiği. Şimdi 1.2 tsi 105 değilde 130 bg olarak satılsaydı. Bu sefer 1.4 tsi 125 liği kim ne için alacaktı. Tabii bu motorlara göre arabalarımıza arge yapıldığını da unutmamak lazım. Frenler,süspansiyon ayarları hep farklı oluyor.

Tabii bunlara motorun optimum dayanımı,yakıt kalitesine vereceği tepkilerde belirliyor. Her bizler gibi arabasını zamanı gelince bakıma götüren insanlar değil. O yüzden motor da dayanıklılık önem de kazanıyor.
Arabayı sıfır almıştım bu zamana kadarda hiçbir bakımını geciktirmedim zamanında önce yaptım. Şu an 60bin küsürde hiçbir masraf açmadı bana. Motorun sağlıklı olduğunu düşünüyorum ama her motorda aynı olmaz tabii ki. Peki bu yazılımlar araca göre baştan mı yazılıyor yoksa hazır yazılımı mı yüklüyorlar? Arkadaşınıza da bu güçleri verdiklerine göre sanırım hazır bunlar.
Turboyu daha erken doldurabilmek için yapılması gerekenler şunlardan birisi:

1.2 motor kullanmamak , 105-115 hp güçten vazgeçmek veya motoru daha pahalı bir araba satın almak.

Geçen bir başlıkta 1.2 motorun vergi avantajından bahsediyordunuz. Böyle geri dönüşleri olacak tabi. Bu paraya kusursuz bir sistem yok. Bir şeylerden feragat edilecek.
Atmosferikte yüksek devirle uğraşacağıma 1.2'de 2000-2400de dolmasını tercih ederim :) Zaten sadece dur kalklarda hissediyorum bu ölülüğü akan trafikte hiçbir sorun yok sürekli dolu oluyor. Gönül isterdi tabii 2.0TSI ama durumlar ortada.

Son düzenleme:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Seninde dediğin gibi firmalar milyonlar harcayıp yıllarca ar-ge çalıştırması yapıyor. Bence chip tuning arabaya çok zararlı ve gereksiz.

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
Yazılım candır hocam bakma millete.
Yok turbo bozuyormuşta yok şöleymişte böyleymiş...
Soft bir yazılımla (merdiven altı olmayan) ne turbo bozuluyor nede motor.
Aksine yakıtta düşme görülüyor aynı seyirdeki halinde bence tek dezavantajı sert kullanımda daha çok yakıt tüketiyor oda bi zahmet normal yani :D

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Arabayı sıfır almıştım bu zamana kadarda hiçbir bakımını geciktirmedim zamanında önce yaptım. Şu an 60bin küsürde hiçbir masraf açmadı bana. Motorun sağlıklı olduğunu düşünüyorum ama her motorda aynı olmaz tabii ki. Peki bu yazılımlar araca göre baştan mı yazılıyor yoksa hazır yazılımı mı yüklüyorlar? Arkadaşınıza da bu güçleri verdiklerine göre sanırım hazır bunlar.

Hocam yazılım konusunda şahsi tecrübem olmadığı için yorum yapamıyorum maalesef. Tahminim motor zaten 130 bg rahat kaldırıyorsa ona yönelik hazır bir yazılım vardır üstüne belki o arabanın motor-şanzıman kondisyonuna göre ufak tefek oynamalar yapılıyordur.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım