Çok İyi Olduğu Halde Ülkemizde Yeterince Rağbet Görmeyen Otomobiller

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,769
2,050
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Stationwagon şehiriçi kullanıcısı için büyük sıkıntı.Hele hele konu İstanbul ve Ankara ise.Mondeo konusunda kesinlikle katılıyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ben jaguar xe yazacaktım alsında :) Cidden nasıl satılmıyor anlamış değilim passat parasına jaguar :) Mondeo konusunda da gelecek olursak kullanan en iyisi olduğunu söylüyor
Piyasada bir suru 320d var. Jaguar'in satmamasi icin hic bir sebep yoktu. Zf sanziman, 180'lik motor, arkadan tahrik ne ararsan var. Ustelik cok zevkli ve konforlu surusu var daha ne olsun. Ama bizim millet otomobil konusunda tutucu.

Mondeo'nun eksikleri var. Ama bu kadar az satilmasi icin sebep degildi. Zamaninda son kasa bile cok uygun fiyatliydi. Hele 2 3 sene once 2.elde highline golf parasina 1.5 ecoboost otomatik titanium mondeo alinabiliyordu. 2.eli bile satmadi.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,695
5,320
26
Avcılar-Darıca
Genel olarak herkesin önerip kimsenin almadığı otomobillerdir. (Mazda 6, Ford Galaxy, Exeo vb. )

Bence bu tip araçların genelde talep görmeme nedeni genelde ülkemiz vergi sistemine uymayan motor hacimleri, yedek parça kaygısı, ihtiyaç olduğunda satabilir miyim düşüncesi ve bacanağın bazzatı :D

Winters

Özgür
Düz Yol Gazcısı
19 Ocak 2020
7
28
195
26
İstanbul
Marka
Mercedes
subaru levorg
2017'de octavia alırken bakmıştım 120-130 civarındaydı şuan 180'lere falan gelmiş. Bence güncel ikinci el piyasası düşünüldüğünde hala ucuz ama gel gör ki insanımız almıyor.
Screenshot_1.png

(ODD'den aldığım 2019 yılı markalara göre araç satış sayısı)
Keşke yollarda daha çok görebilsek

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Genel olarak herkesin önerip kimsenin almadığı otomobillerdir. (Mazda 6, Ford Galaxy, Exeo vb. )

Bence bu tip araçların genelde talep görmeme nedeni genelde ülkemiz vergi sistemine uymayan motor hacimleri, yedek parça kaygısı, ihtiyaç olduğunda satabilir miyim düşüncesi ve bacanağın bazzatı :D
Böyle arabalara binmek
Güven
Özveri
Tecrübe ... ister

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ben pek paylaşmıyorum böyle arabaları, elde kalan nadideler benim için.

Ve şöyle arabalardır;

Bugün birine bakarken dedim ki "sol sinyali kırık, kırık olmasa tam olsa alınabilir." Böyle ufak detaylar bile o arabayı almada etken olabiliyor çünkü bulamazsınız. :D

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Şimdi şöyle söyleyeyim. Mazda 6 sahibiyiz. O yüzden birinci elden konuşabilirim.

Piyasa arabası olan çoğu araçtan fazla özellik sunuyor. Araban temiz olduğu sürece her türlü alıcısı çıkıyor.

Yedek parçası ise şöyle. Az arıza çıkaran ve çok satılmayan bir model olduğu için parça stok tutulmuyor. Yani dükkana girip her istediğiniz parçayı alıp direkt çıkamıyorsunuz. (Genel parçalar hep hazır) Fakat şöyle bir olay var. Parçası yok değil. Sipariş veriyorsun. İki-üç güne geliyor. Yetkili servisten termostat aldım. Kutusu artık beklemekten yıpranmıştı. Devirdaim, arka salıncaklar, buji ve buji kabloları vs. İki güne elinde. Kaporta parçası da bulunmuyor değil. O da bulunuyor. O da aynı şekilde. İlla orijinal kullanmak zorunda da değilsin. Yan sanayi opsiyonu da var.

Model yılı eskidikçe yan sanayi ihtimali artıyor. Bir kaç tane kasası ve bir kaç parçası var sadece, onlar sıkıntılı işte. Balon kasa mazda 626 diye geçer mesela. Yuvarlak hatlı. Trim sıkıntı. 323'lerin açılır kapanır farları, pahalı vs vs.

Motor mondeo 2.0 ile oldukça benzer. Şanzıman zaten direkt 4 ileri ford otomatik şanzımanı. Parçaların kodları değişiyor iki marka arasında. Fakat parçalar aslında aynı. Sanayici de çakal. Aynı parça fordda 150 lira, iş mazdaya gelince "ağbi bunun parçası yoh" . Al sana 300 lira. Ne güzel İstanbul be..

Asıl avantaj: Kullanıcı kitlesi. Böyle arabalara , "birinden arabayı türlü yalanla koparayım, iki ay bineyim, bakım falan hak getire, sonra gene türlü yalanlarla birine çakarım" cı mezar görevlileri binmiyor. Bundan "ekmek" yiyemez çünkü. Apaçinin de bu araçla işi yok. Haliyle bakımlı ve temiz kullanılmış araç bulma şansı yüksek. İlla ırzına geçilmiş olanlar oluyor ama bir e46 aramak mı, mazda 6 aramak mı ? Yani.. İlanlara bakıyorsun. 200k'dan aşağı çok az var. Alan biniyor aga.

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Stationwagon şehiriçi kullanıcısı için büyük sıkıntı.Hele hele konu İstanbul ve Ankara ise.Mondeo konusunda kesinlikle katılıyorum.
BMW F30 ve F31'in uzunluğu birebir aynı, Skoda Octavia'nın sedanıyla wagonunun uzunluğu birebir aynı, Skoda Superb'in wagonu sedanından 5 milimetre daha kısa, Passat Variant sedandan 2mm daha kısa, Volvo S60 ile V60 uzunlukları birebir aynı. Daha saymaya gerek yok ama sanılanın aksine station wagonlar çok daha uzun otomobiller değil, şehiriçi kullanıcısı için büyük sıkıntı derken kastınız buysa.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım