11 yaşında gösteriyor mu?

• Yaşını gösteriyor

Kullanılan: 24 54.5%
  • Daha genç gösteriyor

Kullanılan: 14 31.8%
  • Daha yaşlı gösteriyor

Kullanılan: 6 13.6%

• Kullanılan toplam oy
    44

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
2 yıla yakındır forumda aktif olarak bulunmaktayım.Ama bir gün olsun Corolla'yı tanıtmaya parmaklarım gitmedi... Sebebi muhtemelen bilinen ekstra olarak kendini tanıtmaya teşvik ettirmeyen yapısıydı.Gerçekten de baktığında Corolla öyle bir model olarak piyasaya çıktı.Low Cost Family Car segmentine çıktığından itibaren ambargo koymaya başlayıp, dünya da en çok satan model oldu.Biz de alırken erkek kardeşim ve ben büyüyenen kadar bizi 4 kişi sorunsuz masrafsız ve güvenle taşısın diye almıştı babam bu Japonu.Japon diyorum çünkü kendisi 10.nesil Corolladır.Türkiyede makyajsız versiyonları üretilmemiştir.Biz de aldığımızda Türkiye'ye ilk gelen Corolla partisiydi.İzmir Alsancak Limanına arabamız indiğinde bizi aradılar.Ve gittik Limandan arabamızı aldık.Üstünde tüm işaretler ve ibreler japoncaydı.Toyota City'den İzmire gelmişti turist japon.Elinde fotoğraf makinesi olmadan...Şimdi aklınızda 10.nesil hangisi yahaaahh! diyebilirsiniz aşağıya fotoğrafları koyunca heee diyeceksiniz az sakin.
Birlikte 11 yıl geçirdik sayılır.Tüm Türkiye'yi gezdirdi bize 4 tekerinin üstünde.Bir gün olsun çalışmamazlık bir gün olsun far patlatma bir gün olsun elektronik bir aksamı bozulma olayı vs vs aklınıza gelebilecek hiçbir problem yaşatmadı bize.Ben, kardeşim onun direksiyonunda öğrendik araba kullanmayı.Evin 3 erkeği olarak birlikte 168.000 km yol yaptık onunla.Sağ koltuğunda onlarca akraba yüzlerce arkadaş taşıdı.Ne çok muhabbete ortak oldu.Ne çok şimdi hayatta olmayan dostlar/ahbapları bir yerden bir yere taşıdı sırtında.E biz de onu çok taşıdık.Üzerinde şuan 4. set lastiklerini taşıyor.17 kere rutin bakıma girdi.9500 litre mazot tüketti bu 11 yılda.En sevdiği mazot hep Shellin bişeyleri bişeyleri oldu.Opette tıksırır sevmez gitmez yakar.
En sevdiği devirler 1800-2000. Vites oranlarını düzgün seçmeni ister yoksa ay bayılıcam yapar. 5300 devre kadar çevirir.Değişik bir devir kesicisi vardır.Ağır başlıdır virajlarda ama.Son hidrolik direksiyonlu kasa olarak virajlarda üstüne bindiğinde bağını koparmaz.Biraz yatar ama limiti kendinden beklenmeyecek kadar yüksektir.Şanzımanı absürt şekilde sağlam ve pedalları heel&toe ya müsaittir. Genel olarak böyledir işte.Hiç bir şekilde bozulmaz elektronik aynası bozulmaz,radyo cd si bozulmaz, alt takım bozulmaz, motor bozulmaz,süspansiyonlar herkese göre çok daha geç biter, fren diskleri balatalar ortalama üstünde değişim ister, klima kalorifer bozulmaz.Öyle bir arabadır kendileri. Uzun bir süre daha bizimle birlikte hayatına devam edecek gibi duruyor.Seviyoruz kendisini.

oXPNVm.jpg

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
kazasız belasız kullanmanız dileğiyle güzel bir anlatım olmuş klavyenize sağlık bir dönem dizel motorları yağ yakıyordu bu o kasamı

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Arka tampon boyalı :D

Güle güle kullanın. En az bir 11 yıl daha gider bu çocuk. 500k km görmeden satmaya gerek yok.
Sen sağ tarafı görmedin:D Eyvallah kaza bela olmazsa binilir
kazasız belasız kullanmanız dileğiyle güzel bir anlatım olmuş klavyenize sağlık bir dönem dizel motorları yağ yakıyordu bu o kasamı
210-215 tork güncellemesi yaptıkları euro6 ya uydurdukları d4d lerde bu sorun var.2013-2015 arası olmalı

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
4020.gün. Hayatında 5.kere tüvtürk vizeye girdi.Kusursuz atlattık.
Vizeye girmeden önce geçen sene aldığımız sileceklerden aldık RBW nin hibriti 26 ya 17 sileceklerini aldım taktım.Geçen sene de memnunduk.Bu sene de umarım memnun kalırız.Hala silecekler sağlam olmasına rağmen.Benzilikteki pompacının eliyle çekerken eğmesi sonucu uzun ucu iyi silmiyordu.Ucuz bir silecek takımı olduğu için takımı değiştim.
Ayrıca 25.000 km yaptığımız PirelliCinturato 4season lastikleri arka ön yer değiştik.

4021.gün. Lastikleri krikoyla çıkardık.Arabayı takozlara oturttuk.Sac cantlardaki paslı bölgeleri pas sökücüyle çıkartıp 1500 zımparayla kazıdık.Sonra siyah mat metal boyasıyla(koçtaş malı) boyadık.Arabaya 2 saat içinde tekrar takmak için saç kurutma makinesiyle boyayı kurutmayı hızlandırdık.Bu işlemler ve detaylı yıkamayla 4 saat kardeşim ve ben bunlarla uğraştık.
Not: Başlıktaki ilk fotoğrafta cantlardaki pası görüyorsunuz.Canımızı sıkıyordu

-4022. gün. Canı Shell çekmiş çıktık.
26yJX2.jpg

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
4052.gün sabahı; Hava 0 derece camların vs buzlandığı soğuklar geldi İzmir'e de.İlk marştan önce buji ısıtması milisaniyelerle ölçülecek kadar uzun sürdü.Güneşin üzerinde yansıması çok hoşuma gitti paylaşmak istedim.Ha bu arada 168.500 km ye ulaştı bugün.Okuldan dönerken 5100-5200 devirde red light çektik.
JZAn05.jpg

Son düzenleme:

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
Müsaade ederseniz daha evvel kullandığım 2012 model makyajlı kasaya uyguladığım navigasyonlu multimedya, gündüz ledleri, bi-xenon farlar, pistonlu bagaj açma düzeneği, kumandadan kapanan ayna ve camlara ait video ve fotoğrafları faydalı olabileceği için paylaşmak isterim. :)

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Müsaade ederseniz daha evvel kullandığım 2012 model makyajlı kasaya uyguladığım navigasyonlu multimedya, gündüz ledleri, bi-xenon farlar, pistonlu bagaj açma düzeneği, kumandadan kapanan ayna ve camlara ait video ve fotoğrafları faydalı olabileceği için paylaşmak isterim. :)
Tabi paylaşabilirsiniz ancak burası ailemizin 11 yıllık arabasının günlük sayfası başka bir başlıkta olacak ise mutlaka görmek isterim

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bozulmayacağına inandığım araçtır kendileri.
Aynısını şirket aracı olarak kullandım. Ben aldığımda şirketin kendi aracı olduğundan 80k civarındaydı.
Korkunç az yakma potansiyeline sahip, ama yani hiç te gitmeyen bir araçtır. Fren ve tutuş seviyesinin, lastik- jant kombinasyonu ile birlikte yüksek oluşunu hep beğenmiştim.
Toyota işte... A noktasından B noktasına, total maliyet olarak en düşük götürmek üzere tasarlanmış bir araç .. bir kere alıp, hiç düşünmeyeceğiniz bir ekipmanınız gibi.. işini yapar.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Hesaplarım yanıltmıyorsa aşağı yukarı 1 yıl önce yani Corolla'nın 3700'S gibi zamanlarında, 2 kere yolda kaldı kendileri 1 hafta içinde.İlkinde @bt abinin İzmir'de yakınlarımda olacağı vardı.Corollanın aküsünün voltu @bt nin Corsa dan yüksek olunca onu da bitiririz diye.Oto elektronikçiden akü aktarma çağırdık.
2.olay ise benden 2 yaş küçük kardeşim için baya baya trajikomik.Evet akü ömrünü doldurmuştu benim vakada.O haftasonuna akü taktırmaya gidicez.Cuma gecesi kardeşim yeni yeni acemiliği üzerinden attığı için dışarı çıkacakken araba almamasını ısrarla söyledik.Ona rağmen Üniversite kütüphanesine gideceğini oradan not alıp döneceğini söyledi Corolla'yı aldı çıktı.Neyse 2 saat sonra telefonum çalıyordu.Açtım.
-Abi araba çalışmıyor babama söyleme bişey oldu.
+Noldu olum? Akü bitmiştir nerdesin?
-Marşa basıyorum dinle bi.. şık şık şık şık ses geliyor
+Tamam akü bitmiş bekle olduğun yerde zorlama konum at.
-Tamam

Hava -3 derece gece 1.Ben evden aktarmayı da alarak çıkıp gitmeye hazırlanıyorum.Babam uyandı o sırada elimde aktarmayı gördü.Ben daha konuşmadan Corolla dimi dedi.Artık başka bişey diyemedim evet dışında.Babam da benle gelmeye karar verdi.Yola çıktık.Attığı konum Üniversite'nin derinliklerini gösteriyordu.2 tane güvenlik kulübesi geçerek kocaman bir binanın önünde corollayı gördük yanaştık.Aktarma yapmaya başladık.Ancak bizim aktarmalardan anot uç oksitlenmiş.Yapamadık.Geceden aile dostu ustayı aradık konumu ona yolladık.Sabah arabanın başına kardeşimin geleceğini akü değişimi işini yapacağını konuştuk.Telefon kapandı.Kardeşimi de alarak Corollayı orada bırakıp giderken babamın bir yere odaklandığını gördüm. Binanın ismi...
Bina Üniversite Kız Öğrenci Yurduymuş Corolla da tam olarak önünde kalmış. ... Kardeşim çok büyük BUSTED... WASTED... yemiş haberimiz yokmuş.
Resmen Corolla çocuğu suçüstü babama gammazlamış.. Komik araba.
-UWi-F.gif

Sonrasında: Evet sorun aküydü.200 tl ye çıktık işin içinden.Kısa bir süre beyni yine japoncaya döndü.2.marştan sonra yine Ingilizce devam.
Nasıl bitmiş akü orda: Kontak kapattıktan sonra fanı çalıştırmış motorun bir süre daha sıcaklığı idare etsin mantığı ... Ah be oğlum

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hesaplarım yanıltmıyorsa aşağı yukarı 1 yıl önce yani Corolla'nın 3700'S gibi zamanlarında, 2 kere yolda kaldı kendileri 1 hafta içinde.İlkinde @bt abinin İzmir'de yakınlarımda olacağı vardı.Corollanın aküsünün voltu @bt nin Corsa dan yüksek olunca onu da bitiririz diye.Oto elektronikçiden akü aktarma çağırdık.
2.olay ise benden 2 yaş küçük kardeşim için baya baya trajikomik.Evet akü ömrünü doldurmuştu benim vakada.O haftasonuna akü taktırmaya gidicez.Cuma gecesi kardeşim yeni yeni acemiliği üzerinden attığı için dışarı çıkacakken araba almamasını ısrarla söyledik.Ona rağmen Üniversite kütüphanesine gideceğini oradan not alıp döneceğini söyledi Corolla'yı aldı çıktı.Neyse 2 saat sonra telefonum çalıyordu.Açtım.
-Abi araba çalışmıyor babama söyleme bişey oldu.
+Noldu olum? Akü bitmiştir nerdesin?
-Marşa basıyorum dinle bi.. şık şık şık şık ses geliyor
+Tamam akü bitmiş bekle olduğun yerde zorlama konum at.
-Tamam

Hava -3 derece gece 1.Ben evden aktarmayı da alarak çıkıp gitmeye hazırlanıyorum.Babam uyandı o sırada elimde aktarmayı gördü.Ben daha konuşmadan Corolla dimi dedi.Artık başka bişey diyemedim evet dışında.Babam da benle gelmeye karar verdi.Yola çıktık.Attığı konum Üniversite'nin derinliklerini gösteriyordu.2 tane güvenlik kulübesi geçerek kocaman bir binanın önünde corollayı gördük yanaştık.Aktarma yapmaya başladık.Ancak bizim aktarmalardan anot uç oksitlenmiş.Yapamadık.Geceden aile dostu ustayı aradık konumu ona yolladık.Sabah arabanın başına kardeşimin geleceğini akü değişimi işini yapacağını konuştuk.Telefon kapandı.Kardeşimi de alarak Corollayı orada bırakıp giderken babamın bir yere odaklandığını gördüm. Binanın ismi...
Bina Üniversite Kız Öğrenci Yurduymuş Corolla da tam olarak önünde kalmış. ... Kardeşim çok büyük BUSTED... WASTED... yemiş haberimiz yokmuş.
Resmen Corolla çocuğu suçüstü babama gammazlamış.. Komik araba.
-UWi-F.gif

Sonrasında: Evet sorun aküydü.200 tl ye çıktık işin içinden.Kısa bir süre beyni yine japoncaya döndü.2.marştan sonra yine Ingilizce devam.
Nasıl bitmiş akü orda: Kontak kapattıktan sonra fanı çalıştırmış motorun bir süre daha sıcaklığı idare etsin mantığı ... Ah be oğlum
Arabayı toplam 3 kere filan gördüm, birinde yolda kalmıştı :D:D

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Ahahahah sonra corolla sorunsuz..

Bu japonlarla anca akü biterse yolda kalabiliyorsun bizimde 2001 den 2015 e 15 yıl süren civic maceramız olmuştu 12. senesine girdiğinde akü biter kalırız korkusundan orjinal aküsünü tedbir amaçlı değiştirmiştik o yüzden hiç yolda bırakmadı sağolsun. Şimdi de japon sevdasını mazda 3 le devam ettiriyoruz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Birinde de off-road yaptı :D :D
Abooow hakikaten ha.. Hafriyat kamyonu gibiydi :p
Bu japonlarla anca akü biterse yolda kalabiliyorsun bizimde 2001 den 2015 e 15 yıl süren civic maceramız olmuştu 12. senesine girdiğinde akü biter kalırız korkusundan orjinal aküsünü tedbir amaçlı değiştirmiştik o yüzden hiç yolda bırakmadı sağolsun. Şimdi de japon sevdasını mazda 3 le devam ettiriyoruz.
Nitekim akü bitince yolda kaldı :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım