Corolla Hybrid Hakkında

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Merhaba arkadaslar 2.el 19 model corolla hybrid almayi dusunuyoruz ancak kafama takilan bi kac soru var bunlari ne internette ne de toyotanin sayfasinda bulamadim yanitlarsaniz cok sevinirim
Alicagimiz model flame x-pack
19 model 10-20k km de 160-165k tl ye

1. Bu modelde halojen far mi var ?
2. Kor nokta uyari sistemi varmi ?
3. Navigasyonu varmi yoksa android auto varmi ?
4.Koltuk isitma varmi ?
5. Rutin bakimlarinda sadece 1.8 atmosferik motormu elden geciyor elektrik motorunada bi seyler yapiliyorsa onun maaliyeti nedir ?
6.Araci uzun yillar kullanmayi dusunuyoruz elektrik motoru kac km de biter bunun degisim maaliyeti nedir ?
7. Arac ilk calistirmada her zaman elektrik motoruylami calisiyor ?
8. Sinan abinin test ettigi hyundai ioniq hybrid testinde gazladiktan sonra elektrik motorunun sarji bitmisti corolladada boyle bi durum varmi varsa benzinli motor elektrikli motoru kac dk da sarj eder ?
9. Uzun yolda 120-130 la giderken kac devirde oluyor kafa utulermi ?

Biraz uzun oldu kusura bakmayin ancak bayadir araba bakiyoruz ve corolla hybrid de karar kildik gibi
Sorularimi yanitlarsaniz cok sevinirim simdiden herkese tesekkur ederim iyi forumlar :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Merhaba arkadaslar 2.el 19 model corolla hybrid almayi dusunuyoruz ancak kafama takilan bi kac soru var bunlari ne internette ne de toyotanin sayfasinda bulamadim yanitlarsaniz cok sevinirim
Alicagimiz model flame x-pack
19 model 10-20k km de 160-165k tl ye

1. Bu modelde halojen far mi var ?
2. Kor nokta uyari sistemi varmi ?
3. Navigasyonu varmi yoksa android auto varmi ?
4.Koltuk isitma varmi ?
5. Rutin bakimlarinda sadece 1.8 atmosferik motormu elden geciyor elektrik motorunada bi seyler yapiliyorsa onun maaliyeti nedir ?
6.Araci uzun yillar kullanmayi dusunuyoruz elektrik motoru kac km de biter bunun degisim maaliyeti nedir ?
7. Arac ilk calistirmada her zaman elektrik motoruylami calisiyor ?
8. Sinan abinin test ettigi hyundai ioniq hybrid testinde gazladiktan sonra elektrik motorunun sarji bitmisti corolladada boyle bi durum varmi varsa benzinli motor elektrikli motoru kac dk da sarj eder ?
9. Uzun yolda 120-130 la giderken kac devirde oluyor kafa utulermi ?

Biraz uzun oldu kusura bakmayin ancak bayadir araba bakiyoruz ve corolla hybrid de karar kildik gibi
Sorularimi yanitlarsaniz cok sevinirim simdiden herkese tesekkur ederim iyi forumlar :)

5. Atmosferik motorlu Corolla'nın bakımından farklı birşey, herhangi ekstra maliyet yok.
6. Direkt km söylenemez. 10 yıldan önce bitmesi öngörülen birşey değil ve garanti kapsamında, 15 yıldır ilk batarya ile kullanan da var. Aracın kullanım sıklığı, kullanılan yer, kullanım karakteri vs. etmenler var. 250 bin kmde de bitebilir, 500 binde de, 150 binde de. Maliyeti o anki dövize göre değişir. 2000-2500 dolar civarındaydı.
7. Pil durumuna bağlı, bir de çok soğuklarda direkt benzinli motor çalışıyor.
8. Hyundai ile Toyota'nın sistemi aynı değil. Tapagaz gezerseniz zaten elektrik motoru doğru düzgün devreye giremez. Rejenerasyonla şarj oluyor, yokuşlu yollar, frenlemeler (şanzımanda bunun için seçenek var, kolu oraya getirince bataryanın dolması için gazı bırakınca frenleme eğiliminde oluyor) enerji olarak geri dönüyor, dakika olarak bilmiyorum.
9. Uzun yolda, şehiriçi hızlarda ortaya çıkan hibrit motor avantajı o kadar da kendini gösteremiyor. Hız arttıkça elektrikli motor kullanımı azalacak ve devir artacak, e-cvt şanzıman sanal oranı olmayan klasik cvt şanzıman karakterinde.

Buraya kadar yazdıklarım genel olarak Toyota hibritlerde geçerli (Auris 1.8h vs).

Emin olmamakla birlikte:
1. Arkalar, gündüz ve sisler led, ön halojen.
2. Kör nokta uyarı sistemi var.
3. Navigasyon ücret karşılığında serviste aktif ediliyor.
4. Koltuk ısıtma yok.
diye biliyorum.

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Cok tesekkur ederim hocam bide bi ust modelde passion da on arka park sensoru var yaziyor ancak en ustun bi alti olan flame de sadece geri gorus kamerasi yaziyor bu gercekten boyleyse serviste on arka park sensoru taktirilabiliyomu veya disardan taktirsak garanti bozulmaz demi ?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Cok tesekkur ederim hocam bide bi ust modelde passion da on arka park sensoru var yaziyor ancak en ustun bi alti olan flame de sadece geri gorus kamerasi yaziyor bu gercekten boyleyse serviste on arka park sensoru taktirilabiliyomu veya disardan taktirsak garanti bozulmaz demi ?
Akü elektronik sistemle ilgili garanti bozuluyor.Bilginize

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Bu kadar basit ve gerekli bir seyden nasil kacmislar ya simdi 189 a flame x pack alinca sirf geri gorus kamerasiylami park etmem lazim :( bugune kadarda hep hatcback kullanmistim uzdun beni toyota :(

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Bu kadar basit ve gerekli bir seyden nasil kacmislar ya simdi 189 a flame x pack alinca sirf geri gorus kamerasiylami park etmem lazim :( bugune kadarda hep hatcback kullanmistim uzdun beni toyota :(
Kamera 170 derece gösteriyor rahat olun.Bende de sensör yok kamera çok yeterli sensörlerden birine çamur sıçrasa daha büyük tehlike:D

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Arabayi ilerde satarken yazicagim cumleler simdiden kafamda beliriyo valla
Aracimizda toyota 189k lik arabaya on arka park sensoru koymadigi icin on arka tamponlar citir hasarlidir lutfen ölücüler aramasin :D

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Arabayi ilerde satarken yazicagim cumleler simdiden kafamda beliriyo valla
Aracimizda toyota 189k lik arabaya on arka park sensoru koymadigi icin on arka tamponlar citir hasarlidir lutfen ölücüler aramasin :D
Bu kadar takılacaksanız taktırın gitsin:D
Arkadaslar bide bayinin sattigi 2. El arabalar test aracimi oluyor ?
Yo kullanıcı takasa gelenlerin de arabaları olabiliyor her çeşit araba var.Test arabası olup olmadığını anlamak zor

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hocam park sensörünü bu kadar da abartmayın. Bizde yok diye vuruyoz mu sürekli :D kamera zaten sensörden daha güvenilir emin olun. Sensörün kör noktasındaki direklere girenlerle dolu ortalık.

Zahmet olcak ama siz de bakıverin biraz sağa sola dimi :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hocam sensorun kor noktasinda direklere girenlerle dolu ortalik demissinizde onlardan biride benim bu arada :D
E tamam işte daha niye istiyosunuz ki sensörü bu kadar :D 50 liralık dandik kamera bile çok iş görürken orijinalden geniş açılı bi kamera fazlasıyla iş görür. Ki normal şartlarda hiçbiri yokken de vurmamamız lazım :D 1-2 kere fazladan ileri geri yapın risk almayın ben kara direksiyon arabayla üşenmiyorum o arabalarla üşenmeyin yani fazladan ileri geri yapmaktan risk almadan devam :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Üstte douglas yazmış dışarıda taktırınca olan işleyişi.
Serviste ön arka park sensörü taktırabilirsiniz ama pek uygun olmuyor tabii. Toyota.com.tr de aksesuar bölümünde fiyatını bulabilirsiniz.

Yine douglas yazmış, test aracı veya takasa gelmiş araç olabilir. Genelde test araçlarını belirtirler, içinizin rahat etmesi için sormanızı öneririm.

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Dogru valla hocam ama o kadar para verincede o donanimlarda olsun istiyo insan ama test surusune gidicem bi ara umarim memnun kalirim geri gorus kamerasindan tesekkur ederim yorumlariniz icin

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,645
2,895
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
Büyük ihtimalle donanım paketinde bi alt pakete ek olarak diye yazıyordur alt pakette olanlara ek olduğu için park sensörü vardır büyük ihtimal

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Corolla hybrid bir ara bizde niyetlenmiştik bu yüzden detaylıca kullanma fırsatım olmuştu.

5. Bayinin verdiği bilgiye göre aracın yıllık bakımı standart atmosferik motor ile aynıymış.

6. Pil konusu kullanıma bağlı ama sanırım 10 yıllık garantisi mevcut.

7. Hava koşullarına ve o anki şarj durumuna bağlı. Eğer hava çok soğuk veya pil bitikse direk benzinli motor gibi çalışıyor.

8. Bence hybrid en büyük sorunu burada. Performanslı kullanımda eğer pil biterse araba bir anda cvt ve günümüz için güçsüz bir 1.8 atmosferik arabaya dönüyor ve yakıtta ister istemez artıyor. Ben performanslı kullanımda chr hybrid de 14 corolla da ise 15 lt ortalamalar görmüştüm. Eğer hybrid alacaksanız %95 şehir içi içinde kullanırsanız verim alırsınız ama uzun yolda o kadar da verimli olduğunu düşünmüyorum.

9. Araba tam 120 ile gitmek için tasarlanmış rüzgar sesi de o hızlarda geliyor.

Bana bayideki arkadaş yıllık 15000 km yapmıyorsanız hybrid almaya gerek yok demişti. Hybrid kullanıma göre tasarruflu bu doğru ama liste fiyatı ve mtv ve pillerin geleceğinin belirsizliği sebebi ile ben bu sistemlere hala güvenemiyorum.

Mtv de yıllık 1300 tl fark var. Her şeyi düz hesap yapsak benzin 7 lira olsa 185 litre benzin parasını hybrid olduğu için peşin veriyorsunuz. 1.6 atmosferik versiyona lpg de takıp daha da tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bide liste fiyat olayı var. Aynı donanım Hybrid 184k iken benzinlisi 155k fiyatı var.

Eğer ciddi düşünürseniz park sensörü olayına çok takılmayın. Hiç bir park sensörü milimetrik ölçmüyor arada baya mesafe bırakıyor. Kamera gayet yeterli olacaktır. Kameranın görmediği noktayı da ayna ile görebilirsiniz.

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Tesekkurler hocam ama benzinliye tup takinca garanti devam etmiyorsa sıkıntı bence bizde senede min 11-12 k km yapiyoruz o yuzden hybrid alicaz gibi

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım