KAPALI Corolla mı Civic mı Almaliyim? Yardim Lütfen!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kahin

Düz Yol Gazcısı
25 Ağu 2018
18
26
145
Herkese merhabalar .80-90 civarı bütçem var. Sedan ve otomatik araba alcam . Iki tanesi arasında kaldım , civic (1.6 benzin/lpg elegance) ve corolla (1.6 benzin/lpg advanced) ...
1-aracin görünümü, sportifligi falan aşırı derecede önemli değil benim için.
2-herkes gibi bende sorunsuz ve masrafsiz binmek istiyorum.
3-performans olarak elbette yarışlara katilmicam ama yinede yokuşlarda falan bayilmasin, sollarken birazcık seri olsun isterim.
4-yakiti biraz önemsiyorum.
5-ikinci elinde cok fazla değer kaybım olsun istemiyorum , en az 2 3 sene binmek için alicam.
6-servisine her defasında yüklü paralar ödemek istemiyorum , yanı bakımları makul olsun istiyorum . Yıllık tahmini yaptigim kilometre 20 bin ...

Not: 2015 corolla advanced paket düşük kilometreler 80 civarı, 2015 civic elegance 90 civarı. Sizce aradaki 10 lira verilip civic mi alınmalı yoksa corolla mı?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Kia ve Hyundai, rakibi Vag grubundan çok daha iyi otomobiller üretiyor.
Bizim insanda ki marka algısı ve kullanmadan yorum yapma hastalığı işte...

@Garaj TV Çift kavramalı olduğu için uzun vadede problem olabilir, 5 yıl veya 150 bin km garanti sunuyor fakat o süre zarfında servise verilen paraları hesaplamak gerekli. Araba çok güzel

Kia/Hyundai'ye bir şey demedim yahu, genel olarak dsg/dct/powershift veya her ne adla satılırsa satılsın çift kavrama işine sıcak bakmıyorum, özellikle uzun süre kullanılacaksa hiç ama hiç düşünmem.
Kia/Hyundai bir çok araştırmada sorunsuzluk olarak tepelerde çıkıyor, o konuda iyiler.

hadsafhada

Asfalt Kurutucu
12 May 2018
10
40
595
İstanbul
Marka
Peugeot
Yaklaşık 40.000 km makyajlı fb7 kasa civic kullandık ve özellikle yol-lastik sesine dayanamadığımız için sattık. Corollayı uzun süreli kullanmadığım için yorum yapamayacağım fakat yılda 20.000 km yaptığınızı söylediğiniz için diyorum ki civic pek tercih edilmemeli. Üst devirlerde gitmeyi seven bir araç olduğu için hafif rampalarda bile 3000-4000 bandında gitmek yol-lastik sesiyle beraber oldukça yorucu oluyor.

Bakımlarını İstanbul da yetkili servis mutluhanda ortalama 750 TL civarı fiyata yaptırıyorduk.(döviz artışından sonra ne oldu bilmiyorum)

Olumsuz özelliklerinin dışında bilemiyorum insanlardan sorunsuz araba laflarını duyduğumuz için mi aşırı güven veriyordu, bozulmayacak gibi hissediyordum. (gerçi çokta bozulacak teknolojik oyuncakları olduğu da söylenemezdi ya neyse:)) yol sesi canımı sıktığı zaman ufak neşelenmek için devir kesicide giderdim kısa bir süre :) (arabalardan pek anlamam ama bunu bu seviyede pek fazla aracın yapacağını da sanmam)

Yol tutuş, motor, tasarım(öznel olarak) konularında her ne kadar civic daha üstün olsada bence corolladan konfor ve sorumsuzluk anlamında corollanın civicten kötü olacağını sanmıyorum.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Kia/Hyundai'ye bir şey demedim yahu, genel olarak dsg/dct/powershift veya her ne adla satılırsa satılsın çift kavrama işine sıcak bakmıyorum, özellikle uzun süre kullanılacaksa hiç ama hiç düşünmem.
Kia/Hyundai bir çok araştırmada sorunsuzluk olarak tepelerde çıkıyor, o konuda iyiler.
isterse 300 bin yıl garanti versin ben yine sıcak bakamıyorum dct şanzımanlara, japoncuyum ben :oops:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Benim ilk aracım makyajlı Civic Vtec2 idi @hadsafhada arkadaşımızın yazdıklarını okuyunca eski anılarım depreşti... gerçekten benim aracımda ciddi yol sesi alıp (kapıları izolasyonlu olup, o zamanın en gürültüsüz lastiklerini kullanmama rağmen) birde motor sesi ile birleşince bence çekilmez oluyordu... Babamın 96 model Corolla sı da böyleydi... hatırlarım ..

daha sonraki yıllarda 2010 model Corolla D4d aracım oldu (şirket aracı) lastik kalitesi vasat olmasına rağmen eski Hondam kadar lastik gürültüsü almıyordu ... makul dü... daha sonra yeni Corolla alınmıştı şirkete (2014 sanırım)... o benim kullandığımdan daha iyiydi....

FD6 Civic ler de ses biraz kesilmiş diyorlardı ancak Fd7 de bile halen böyle anılar yaşanıyorsa ben direk Corolla alırım... araba biraz sade, içi sıkıcı vs ama sırf bu nedenden bile tercih edebilirim... hoş yinede bunlar biraz göreceli olduğu için mümkünse eş zamanlı test etmekte lazım ...

Kahin

Düz Yol Gazcısı
25 Ağu 2018
18
26
145
Değerli yazarlar öncelikle hepinize çok teşekkür ederim fikirlerinizden ötürü. Buraya yazmadan önce çok fazla araştırma yapmıştım ve en son olarak buradaki yazarların da fikrini aldıktan sonra 2015 düşük km bir otomatik advance paket corolla aldım. Tecrübelerimi paylaşmaya gerek yok sanırım, cunki yukarılarda corolla için yazılan olumlu seylerin doğru olduğunu tecrübe etmiş oldum sadece . Umarım bende sorunsuz şekilde 2 3 belki 4 sene binerim aracıma...

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Değerli yazarlar öncelikle hepinize çok teşekkür ederim fikirlerinizden ötürü. Buraya yazmadan önce çok fazla araştırma yapmıştım ve en son olarak buradaki yazarların da fikrini aldıktan sonra 2015 düşük km bir otomatik advance paket corolla aldım. Tecrübelerimi paylaşmaya gerek yok sanırım, cunki yukarılarda corolla için yazılan olumlu seylerin doğru olduğunu tecrübe etmiş oldum sadece . Umarım bende sorunsuz şekilde 2 3 belki 4 sene binerim aracıma...

Bakimlarini aksatmayin cok daha uzun sure de binersiniz. Hayirli olsun, gule gule kullanin

Kahin

Düz Yol Gazcısı
25 Ağu 2018
18
26
145
Bakimlarini aksatmayin cok daha uzun sure de binersiniz. Hayirli olsun, gule gule kullanin

Teşekkür ederim . 55bin km , alır almaz bakıma soktum içim rahat olsun diye . Yalnız şunu sorcam hocam , birisi sanziman yağı için erken bile olsa değiştir dedi bir arkadaşım, sizce erken mı yoksa 300 400 lira için değmez değiştir mı dersiniz ?

berkay1234

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
312
74
645
bende bu gün bindim rahatmış hakkaten :)

berkay1234

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
312
74
645
Teşekkür ederim . 55bin km , alır almaz bakıma soktum içim rahat olsun diye . Yalnız şunu sorcam hocam , birisi sanziman yağı için erken bile olsa değiştir dedi bir arkadaşım, sizce erken mı yoksa 300 400 lira için değmez değiştir mı dersiniz ?
erken ya dur boş yere çıkarma cebinde dursun daha çok erken

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Son düzenleme:

berkay1234

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
312
74
645
kahin şuan galerid çalışıyorum konum var zaten bence dur bakma ona

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Toyota kullanmiyorum, bir fikrim yok. Teknik konularda da iyi sayilmam. Ama kullanan arkadaslar yardimci olacaktir :)
@motorsinann @DouglasAdams @Mustafak @2jzihtiyar
@sputnik

Hocam benim Yaris'in bakım çizelgesi bu şekilde:

Bakım aralığı.jpg

Şasi kaporta bölümünde 29 numarada CVT ile ilgili bölümü görebilirsiniz.
Corolla ile ilgili bilgim yok, ancak kılavuzuna bakıp yazabilirim. @Kahin

Düzenleme: Toyotaların kullanıcı kılavuzlarına buradan ulaşabilirsiniz.
@Kahin Araba 2015 model olduğuna göre Ağustos 2013-Mayıs 2016 aralığındaki kılavuzdan faydalanacağız.
http://turkiye.toyota.com.tr/Files/KILAVUZ/COROLLA/COROLLA_OM12F04T_05-15.pdf
Kılavuzun 633 ve 634.sayfalarında (pdf'in 635 ve 636.sayfaları oluyor) gerekli bilgiler var.
40 bin km bakımında inceleme, 80 bin km bakımında değişim gözüküyor.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım