Değişik taksiler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
JQ5p15.jpg

Böyle değişik insanlar gören var mı ? Acaba bilmediğim bişeymi var,ağır hasarlı olsa bile ben böyle bir arabayı taksi yapmam,bide c200d yani

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Hükümet bir süre önce ticari araçlarda ÖTV'yi indirmişti, gaza gelen bazı taksiciler lüks araçları alıp taksi yaptılar. Millet de araçları lüks görünce tarifesi farklıdır diye düşünerek binmedi. Bu araçların parçası, bakımı, ıvırı zıvırı da haliyle Fiat Linea'dan pahalı olduğu için taksiciler birer birer patladı. Ben de bir ara çok görüyordum ama benim çevremde hızla azaldı, belki de bitti.

Bunun için adamın birine çok teşekkür eden, ondan önce herkesin çaldığını ama onun esnafa sahip çıktığını söyleyen taksici bi abi çıkmıştı gazeteye. Şu an Avrupa seviyesinde hizmet vermenin hazzını yaşıyordur umarım.

Gokberk

Profesör
18 May 2017
88
155
1,060
Uzun süredir aklımda, bu araçlar taksiden çıkıp normal kullanıma girdiği zaman ötv ödeyeceklermi?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,585
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
200-220 bin lira bandında bir lüks aracı 100-110 bin lira civarı bir paraya taksiciler ötv indirimi ile alabiliyor. Yani taksicilere ötv indirimi nereden baksanız 100 bin liraları bulan bir avantaj sağlıyor. Bir çok çakal lüks araçları böyle alıyor, asgari kullanım süresi olan 3 yılı doldurup yüksek fiyattan satıp işi ticarete döküyor. Özellikle ticari taksi plaka parası uygun olan bazı Anadolu şehirlerinde bunu daha çok yapıyorlar. Bu mevzuya acayip ayarım, kılım. Daha önce de bahsettim çok muhalefet gördüm. Ama umurumda bile değil. Bir şey yapılıyorsa cılkını çıkarmanın alemi yok. Taksici çeksin altına son model Egea'yı kazansın ekmeğini. Hem müşteri temiz ve donanımlı araca binsin hem de biz sıradan vatandaşlar salak yerine koyulmayalım. Adam taksiden para kazanıyor diye ötv indirimi yapıyorlar, benim sahip olduğum araçtan ben 1 lira kazanmazken dünyanın vergisini alıyorlar.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
200-220 bin lira bandında bir lüks aracı 100-110 bin lira civarı bir paraya taksiciler ötv indirimi ile alabiliyor. Yani taksicilere ötv indirimi nereden baksanız 100 bin liraları bulan bir avantaj sağlıyor. Bir çok çakal lüks araçları böyle alıyor, asgari kullanım süresi olan 3 yılı doldurup yüksek fiyattan satıp işi ticarete döküyor. Özellikle ticari taksi plaka parası uygun olan bazı Anadolu şehirlerinde bunu daha çok yapıyorlar. Bu mevzuya acayip ayarım, kılım. Daha önce de bahsettim çok muhalefet gördüm. Ama umurumda bile değil. Bir şey yapılıyorsa cılkını çıkarmanın alemi yok. Taksici çeksin altına son model Egea'yı kazansın ekmeğini. Hem müşteri temiz ve donanımlı araca binsin hem de biz sıradan vatandaşlar salak yerine koyulmayalım. Adam taksiden para kazanıyor diye ötv indirimi yapıyorlar, benim sahip olduğum araçtan ben 1 lira kazanmazken dünyanın vergisini alıyorlar.
Bence buna bir önlem gelebilir. Yoksa bende alırım aracı, yatırırım garajda. 3 yıl sonra missss

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Burada mesela son kasa e serisi almış adam, fabrikasyon sarı renk böyle metalik çok tatlı bir rengi var işte t plaka takmış. Zaten başka bir taksici dayıyla sohbette sormuştum o arabayı o adamın durağı var onu almış işte t plaka indirimli, şahsi biniyor ama taksi diye görünüyor. Rengi de fabrikasyon diye çok güzel duruyor zaten aşırı tatlı, mis Valla. Golflerdeki şu sarı renk varya ona benziyor diyeyim şimdi sitesine baktım da görünmüyor, özel renk galiba.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,585
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bence buna bir önlem gelebilir. Yoksa bende alırım aracı, yatırırım garajda. 3 yıl sonra missss
Yapan var zaten. Adamın sıradan bir Anadolu şehrinde uygun fiyatlı bir taksi plakası varsa alıyor lüks aracı büyük indirimle, koyuyor garajına yahut özel işleri için kullanıyor. Asgari kullanım süresi dolunca aracı ticari plakadan çıkarıp satıyor mis gibi. Arada ki farkı at cebe kar diye. Olan senin benim gibi maaşlı çalışana oluyor. Kimse demiyor ki kardeş senin aldığın araba sana hep kaybettiriyor, hep zarar o yüzden sana da indirim yapalım diye.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,585
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Burada mesela son kasa e serisi almış adam, fabrikasyon sarı renk böyle metalik çok tatlı bir rengi var işte t plaka takmış. Zaten başka bir taksici dayıyla sohbette sormuştum o arabayı o adamın durağı var onu almış işte t plaka indirimli, şahsi biniyor ama taksi diye görünüyor. Rengi de fabrikasyon diye çok güzel duruyor zaten aşırı tatlı, mis Valla. Golflerdeki şu sarı renk varya ona benziyor diyeyim şimdi sitesine baktım da görünmüyor, özel renk galiba.
Burada da yapan var aynılarını. Sadece premium araçta yapıyorlar. Adam Passat, Mondeo falan alıyor onu da aynı zihniyette kullanıp daha sonra satıyor. Ben aşırı yapılan her şeye karşıyım ama haksızlığa hepten karşıyım.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Yapan var zaten. Adamın sıradan bir Anadolu şehrinde uygun fiyatlı bir taksi plakası varsa alıyor lüks aracı büyük indirimle, koyuyor garajına yahut özel işleri için kullanıyor. Asgari kullanım süresi dolunca aracı ticari plakadan çıkarıp satıyor mis gibi. Arada ki farkı at cebe kar diye. Olan senin benim gibi maaşlı çalışana oluyor. Kimse demiyor ki kardeş senin aldığın araba sana hep kaybettiriyor, hep zarar o yüzden sana da indirim yapalım diye.
Bu işi araştıralım başkan. Gonya'dan alırız bir plaka.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Burada da yapan var aynılarını. Sadece premium araçta yapıyorlar. Adam Passat, Mondeo falan alıyor onu da aynı zihniyette kullanıp daha sonra satıyor. Ben aşırı yapılan her şeye karşıyım ama haksızlığa hepten karşıyım.
Londradaki gibi veya Amerikadaki gibi yapsınlar ülkenin durumuna uygun taksi araçlarını, belirlesinler işte desinler aha bu bu arabalar taksi olabilir diye, yap mesela de ki accent blue, egea, symbol gibi piyasada parçaları bol olan, yürütme maliyeti nispeten ucuz olan, dayanıklı ve en azından ülkemizde üretilen arabaları. Zaten şehiriçi kullanılacak önemli olan da bu, güvenlik olarak da fena değiller.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,585
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu işi araştıralım başkan. Gonya'dan alırız bir plaka.
Londradaki gibi veya Amerikadaki gibi yapsınlar ülkenin durumuna uygun taksi araçlarını, belirlesinler işte desinler aha bu bu arabalar taksi olabilir diye, yap mesela de ki accent blue, egea, symbol gibi piyasada parçaları bol olan, yürütme maliyeti nispeten ucuz olan, dayanıklı ve en azından ülkemizde üretilen arabaları. Zaten şehiriçi kullanılacak önemli olan da bu, güvenlik olarak da fena değiller.
Vallahi hocam herkesin kendi fikri, düşüncesi tabii bir şey diyemem. Ama ben bunu normal vatandaşa haksızlık olarak gördüğüm için o düzene dahil olmam. İmkanım olsa da olmam öyle söyleyeyim. Hesabını veremeyeceğim parayı, malı mülkü kazanmaktan korkarım.

Ben de aynı düşüncedeyim. Taksiciler dökülen, arıza çıkaran, uyduruk araçlara binsin müşteriye de öyle hizmet versin demiyorum. Ama bir şeyi yaparken cılkını çıkarmanın da alemi yok diyorum. B segment ile D+ ve E segment arasında bir sürü araç var. Ha illa özel müşteriler de lüks araç istiyor diyorlarsa o zaman devlet tedbirini alacak, bu işin ticarete dökülmesini önleyecek, biz sıradan vatandaşların da keriz yerine koyulmasını önleyecek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben İzmit'te yeni Tiguan, yeni Passat, Insignia taksiler gördüm. Hepsi AVM yanında duraktaydı. Aynı Tiguan'ı bir kez de trafikte sollamıştım. Bizim buralarda da bir tane Superb var ticari ve faal, iki kez denk geldim. Bunlar sanırım çakal bireysel kullanımdan ziyade ticari olarak çalışıyorlar. Yalnız, bu ötv teşvikinden sonra İzmit'teki Opel bayii, dışarıda yüksek bir standa ticari sarı kaplanıp üst ışığı bile takılmış ticari taksi olarak hazır donatılmış bir Astra Sedan hazırlayıp koymuştu, o çok garibime gitmişti. :) Ben görmedim ama alıp kullanan da varmış.

DKB34

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
862
2,004
2,520
27
İstanbul
Marka
Seat
Böyle değişik insanlar gören var mı ? Acaba bilmediğim bişeymi var,ağır hasarlı olsa bile ben böyle bir arabayı taksi yapmam,bide c200d yani

ooo bizim mahalle:D
2-3 tane mercedes c kasa taksi gördüm ben istanbulda yine tesla, passatta gördüm. bence normal olması indirimden sonra.
Hatta Alaçatı da tiguan, passat, (r line hemde) superb, mondeo takside gördüm.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,572
18,323
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bu olaya artık bir limit gelmeli bence.Alsınlar Egea'dır Focus'tur Megane'dir binsinler.Hem biz yeni arabaya binmiş oluruz hem de çakallık gene bir nebze önlenmiş olur.Ama nerdeeeee

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
İşin ortası olmuyor herhalde ya gereksiz lüks araçlar alınıyor ya da yine parçası vs ucuzdur diye symbol stepway'den falan devam

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Ben İzmit'te yeni Tiguan, yeni Passat, Insignia taksiler gördüm. Hepsi AVM yanında duraktaydı. Aynı Tiguan'ı bir kez de trafikte sollamıştım. Bizim buralarda da bir tane Superb var ticari ve faal, iki kez denk geldim. Bunlar sanırım çakal bireysel kullanımdan ziyade ticari olarak çalışıyorlar. Yalnız, bu ötv teşvikinden sonra İzmit'teki Opel bayii, dışarıda yüksek bir standa ticari sarı kaplanıp üst ışığı bile takılmış ticari taksi olarak hazır donatılmış bir Astra Sedan hazırlayıp koymuştu, o çok garibime gitmişti. :) Ben görmedim ama alıp kullanan da varmış.

@Ugur biz de Malatya Kia bayisinde kaplaması filan her şeyi yapılmış cerato görmüştük.

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,447
6,785
4,270
26
Denizli
Marka
Fiat
Bizim burda geçen gün mercedes c serisi gördüm taksi plaklı, değişik bir sarı kaplaması var ama hiç bir yerinde taksi olduğuna dair bir şey yazmıyor. Büyük ihtimal kendine aldı ve günlük kullanıyor. Benim anlamadığımsa taksi plakası sahibi olucak kadar paran var ama yinede gidip ötv indiriminden yararlanıp araba alıyorsun. Zengin böyle olunuyor demekki.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Üretim yapan adama vergi desteği verirsin anlarım da, direk özel tüketim sınıfına hizmet eden bir kitleden nasıl vergi almazsın anlamıyorum. Adamların ekonomiye hiçbir katkısı olmadığı gibi birde aldıkları ithal araçlarla cari açığa sebep oluyorlar.
Madem arpanız bu kadar boldu, niye yıllarca her yanı dökülen araçlarla çalıştınız ? Taksi plakasında dönen rantlara falan hiç girmiyorum.

He birde konuya cevap verelim.
Antalya plakalı taksilerde gözüme çarpan D ve üzeri araçları sayayım:

BMW 5.20i (M paket) - 2 serisi
Mercedes E - C - Cla
Skoda SuperB
Jeep Renegade
Opel Insignia
Nissan X-trail
Peugeot 3008
Honda Hrv
Vw Golf (TSI DSG R-line, hakikaten abartılı taksi için) - Passat - Passat Variant - Tiguan

He bir tane de Hyundai İoniq var, onun sahibini hibrid tercihi için tebrik ederim. Belli zaten çok düzgün bir tipti.

Mazot derdine klima açmayan adamlar şimdi benzinli araç alıyor, ilginç.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım