Debriyajsız düz vites otomobil

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
Beğeni puanı
38,644
Marka
Ford
Acaba debriyaj gecisleri nasil ? Tek kavramali otomatiklestirilmis araclar gibiyse bir esprisi yok. Ama sorun etmeyecek konforda ve hizda gecisler yapiyorsa ve satin alim maliyeti bildigimiz otomatiklerden uygunsa gayet iyi.

Alper45

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
995
Dur kalk trafikte ve arabayı park ederken nasıl çalışacak onu merak ediyorum. Bu sistemin benzerini Saab, 900 modelinde sensonic adıyla yapmıştı.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
821
İnternette okuduğuma göre yeni bir teknoloji değilmiş. Saab 1993’te sensonic isminde tiptronik sistemlerin atası kabul edilen debriyajsız vites değiştirmeye yarayan sistemi yapmış.

Ayrıca yine okuduğum bir bilgiye göre ülkemizde de bulunan Mercedes Benz A160 modelinin 1999-2000-2001 modellerinde de bu özelliğin olduğu söyleniyor.
(Kaynak: hyundai'nin debriyajsız düz vites araba üretmesi )

Çalışma mantığı anladığım kadarıyla şöyle işliyor. Vitesi değiştirmeye çalıştığımızda örneğin devir yükselince vitesi değiştireceğimiz zaman sensörler vasıtasıyla algılayıp vitesi yükseltiyor. Devir düşünce de vitesi düşürüyor.

Kullanışlı mıdır değil midir bilmiyorum. Ama değişik teknolojilerin denenmesinde bir olumsuzluk görmüyorum. Belki de başarılı olurlar ve artık manuel vitesli araçlar yerine debriyajsız manuel vitesli araçlar görürüz.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
Beğeni puanı
3,138
Marka
Hyundai
Hyundailerin debriyajı yumuşak oluyor zaten. İlgi çekici ama ürkütücü bir teknoloji aynı zamanda. Şimdi atıyorum ışıkta yanımızda duran heyecanlı gencoyla kalkmamız gerekti, verdik beygirleri kaldırdık kafayı vites çakmamız gerekecek çat çat, bu debriyajsız arkadaş yetişebilecek mi, yoksa cartlayacak mı? :D

Fiyat da önemli, otomatik parasına denk gelecekse bir anlamı yok.

Son düzenleme:

fujiwara

Elit Apaçi
Beğeni puanı
236
Marka
Opel
Bunun gibi abuk subuk şeylerle uğraşacaklarına biraz daha şasiye veya motora yatırım yapsınlar.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
Beğeni puanı
19,435
Marka
Skoda
A160 mı ne var burda bu cinslerden dışardan seyrederken normal gibi gidiyo da bi denemek lazım :D

g.c.

Gökhan
Panpa
Beğeni puanı
1,964
Marka
Mitsubishi
Yazana göre vites topuzunda sensör olucak, 1den 2ye çekme esnasında elektronik sitem bizim yerimize debriyaja basacak.

Kagan

Kağan Güleç
Profesör
Beğeni puanı
1,376
Marka
Nissan
Ne alakasız şey ya, manasız.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
Beğeni puanı
42,816
Marka
Opel
Mercedes A160'ta yıllar önce çok çok kısa mesafede kullanmıştım. Kavramayı ne zaman nasıl bir zamanlamayla ayırdığını fark edememiştim, henüz o tecrübede değildim, ama vites değiştikten sonra tekrar kavramayı gaza tekrar basınca yaptığını hatırlıyorum. Tek kavrama robotize şanzımanlar varken şahsen gereksiz bulduğum bir teknoloji.

OzanDnz

Panpa
Beğeni puanı
2,751
Marka
Ford
bazı motosikletler vardı böyle, sınıflandırmasının adını unuttum şimdi. debriyaj yok ama, ayaktan vites değiştiriyorsunuz. lüzumsuz olaylar. pazarlama stratejisi diye düşünüyorum.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
Beğeni puanı
22,355
Marka
Toyota
Kanka debriyajı kaçırdım yatak sardık derdine son ! HYUNDAI

Ozan Alagöz

Ozan Alagöz
Senkromeççi
Beğeni puanı
7
Marka
Citroen
Bence bu sistemin amacı hindistan türkiye gibi alım gücü düşük ülkelerde otomatik vitese alternatif çok daha ucuza otomatik vites konforunu sunabilen araba yapmak. Örnek olarak Easy-R gibi yarı otomatikler. Tabi bu sistem de bu tip yarı otomatikler gibi saçmalayacaktır ve kullananlara keşke manuel olsaymış dedirtecektir ama ille de otomatik olsun diyen araba kullanmayı yeni öğrenmiş kesime hitap edebilir.