Debriyajsız düz vites otomobil

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Acaba debriyaj gecisleri nasil ? Tek kavramali otomatiklestirilmis araclar gibiyse bir esprisi yok. Ama sorun etmeyecek konforda ve hizda gecisler yapiyorsa ve satin alim maliyeti bildigimiz otomatiklerden uygunsa gayet iyi.

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,066
3,046
4,070
26
Dur kalk trafikte ve arabayı park ederken nasıl çalışacak onu merak ediyorum. Bu sistemin benzerini Saab, 900 modelinde sensonic adıyla yapmıştı.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
İnternette okuduğuma göre yeni bir teknoloji değilmiş. Saab 1993’te sensonic isminde tiptronik sistemlerin atası kabul edilen debriyajsız vites değiştirmeye yarayan sistemi yapmış.

Ayrıca yine okuduğum bir bilgiye göre ülkemizde de bulunan Mercedes Benz A160 modelinin 1999-2000-2001 modellerinde de bu özelliğin olduğu söyleniyor.
(Kaynak: hyundai'nin debriyajsız düz vites araba üretmesi )

Çalışma mantığı anladığım kadarıyla şöyle işliyor. Vitesi değiştirmeye çalıştığımızda örneğin devir yükselince vitesi değiştireceğimiz zaman sensörler vasıtasıyla algılayıp vitesi yükseltiyor. Devir düşünce de vitesi düşürüyor.

Kullanışlı mıdır değil midir bilmiyorum. Ama değişik teknolojilerin denenmesinde bir olumsuzluk görmüyorum. Belki de başarılı olurlar ve artık manuel vitesli araçlar yerine debriyajsız manuel vitesli araçlar görürüz.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Hyundailerin debriyajı yumuşak oluyor zaten. İlgi çekici ama ürkütücü bir teknoloji aynı zamanda. Şimdi atıyorum ışıkta yanımızda duran heyecanlı gencoyla kalkmamız gerekti, verdik beygirleri kaldırdık kafayı vites çakmamız gerekecek çat çat, bu debriyajsız arkadaş yetişebilecek mi, yoksa cartlayacak mı? :D

Fiyat da önemli, otomatik parasına denk gelecekse bir anlamı yok.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
A160 mı ne var burda bu cinslerden dışardan seyrederken normal gibi gidiyo da bi denemek lazım :D

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,698
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Yazana göre vites topuzunda sensör olucak, 1den 2ye çekme esnasında elektronik sitem bizim yerimize debriyaja basacak.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Mercedes A160'ta yıllar önce çok çok kısa mesafede kullanmıştım. Kavramayı ne zaman nasıl bir zamanlamayla ayırdığını fark edememiştim, henüz o tecrübede değildim, ama vites değiştikten sonra tekrar kavramayı gaza tekrar basınca yaptığını hatırlıyorum. Tek kavrama robotize şanzımanlar varken şahsen gereksiz bulduğum bir teknoloji.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
bazı motosikletler vardı böyle, sınıflandırmasının adını unuttum şimdi. debriyaj yok ama, ayaktan vites değiştiriyorsunuz. lüzumsuz olaylar. pazarlama stratejisi diye düşünüyorum.

Ozan Alagöz

Ozan Alagöz
Düz Yol Gazcısı
24 Nis 2020
18
7
145
25
İzmir/Torbalı (Denizli ve Aydın)
Marka
Citroen
Bence bu sistemin amacı hindistan türkiye gibi alım gücü düşük ülkelerde otomatik vitese alternatif çok daha ucuza otomatik vites konforunu sunabilen araba yapmak. Örnek olarak Easy-R gibi yarı otomatikler. Tabi bu sistem de bu tip yarı otomatikler gibi saçmalayacaktır ve kullananlara keşke manuel olsaymış dedirtecektir ama ille de otomatik olsun diyen araba kullanmayı yeni öğrenmiş kesime hitap edebilir.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım