Değişik Bir Lastik Problemi

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Merhabalar otopark ailem , herkese iyi forumlar dilerim.

Kısa zaman önce Corsa C sahibi oldum ve lastikleri değiştirmek için ilk adımı attım fakat kafama takıldı siparişi verdikten sonra , problemim şu ;

-Aracı basmışlar ve üzerine 185/55 R14 ebadında bir lastik takmışlar , bu elbette orijinal ebat değil arabam için
-Bende aracın artık lastiklerini değiştirmek istediğimden 175/65 R14 ebadında lastik sipariş verdim

Şimdiyse kafamdaki problem bu lastikleri taktıktan sonra bir yerleri kırma ihtimali ve lastiği yeme ihtimalim. Sizce bu durumda ne yapabilirim bunun hesabını kitabını nasıl çıkartırım ? Teşekkür ederim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Örnek teşkil eder mi bilmem ama şöyle duruyor 👀

5D8B0F07-1B51-4088-A9AE-E6DCEB8E1538.jpeg

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Üstündeki jant ölçüsünü biliyor musun? Eğer jant orjinali ise direkt onu alırsan sanmıyorum sürtme yapacağını

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Basmaktan kasit spor yay mi takilmis yoksa orjinal yaylar kesilmis / preslenmis mi ? Kesme - presleme islemi varsa lastik uysa bile o arac oyle surulmez. Guvenli degil. Yaylari degistirmeniz gerek. Yok spor yay alip takmislarsa lastik siparisinizi iptal ettirip herhangi bir lastikciye gidip o ebati taktirip bir bakmanizi oneririm. Cunku lastikleri takip surtup surtmedigini kullandiktan sonra anlamaya kalkarsaniz lastikleri iade etme sansiniz zor olur. Aracin yere ne kadar yakin oldugunu gormeden surter veya surtmez demek zor.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Basmaktan kasit spor yay mi takilmis yoksa orjinal yaylar kesilmis / preslenmis mi ? Kesme - presleme islemi varsa lastik uysa bile o arac oyle surulmez. Guvenli degil. Yaylari degistirmeniz gerek. Yok spor yay alip takmislarsa lastik siparisinizi iptal ettirip herhangi bir lastikciye gidip o ebati taktirip bir bakmanizi oneririm. Cunku lastikleri takip surtup surtmedigini kullandiktan sonra anlamaya kalkarsaniz lastikleri iade etme sansiniz zor olur. Aracin yere ne kadar yakin oldugunu gormeden surter veya surtmez demek zor.

Kasap işi yapmışlar yayları , biliyorum güvenli değil fakat problemim şu an lastikler uyar mı uymaz mı :)

Şimdi farkettim de, harbiden eğer basıklık varsa sıkıntı olabilir
Üstündeki jant ölçüsünü biliyor musun? Eğer jant orjinali ise direkt onu alırsan sanmıyorum sürtme yapacağını

Jant orijinal GM 14 , lastikleri de orijinal ebat söyledim .

Ben bu basıklıkla sürme yapacağını düşünmüyorum açıcası.

Yani bir ölçme işlemi falan varsa inip ölçüde alırım :D içime öküz oturdu :D

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Kasap işi yapmışlar yayları , biliyorum güvenli değil fakat problemim şu an lastikler uyar mı uymaz mı :)

Jant orijinal GM 14 , lastikleri de orijinal ebat söyledim .

Yani bir ölçme işlemi falan varsa inip ölçüde alırım :D içime öküz oturdu :D
Basık olduğu için sürtme yapabilir ya, en iyisi bir Lastikçiye gidip sor

Retrocarsturkey

Arda G.
Taklacı Güvercin
16 Eyl 2019
27
14
295
İstanbul
Marka
Dacia
@S.Asil Şöyle örnek vereyim, eski ölçü için; 185 (18.5 cm) /55 (Tabanın yüzde 55'i kadar) 14 (Jant inch)
Yeni ölçüde ise; 175(17.5 cm) / 65 (Tabanın yüzde 65'i kadar) 14 (jant inch)
Bir tık yükselme olacaktır.
Az çok kafanda canlandırırsan... :)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
100 tl lastikçiye veresim nedense gelmiyor :(
Ya onun bir hesabı vardı ama, hatta bizim superbde mesela 215/60 r16 ebat normalde ama önceki sahibi 205/55 r16 takmıştı ve sorun yoktu.
Ama şöyle bir durum var sende, araban basık diye tampon yere sürter mi ona emin olamıyorum

• Wow
Tepkiler: S.Asil

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
@S.Asil Şöyle örnek vereyim, eski ölçü için; 185 (18.5 cm) /55 (Tabanın yüzde 55'i kadar) 14 (Jant inch)
Yeni ölçüde ise; 175(17.5 cm) / 65 (Tabanın yüzde 65'i kadar) 14 (jant inch)
Bir tık yükselme olacaktır.
Az çok kafanda canlandırırsan... :)

3 parmak civarı bir yükseklik var şu an dodikle lastik arasında , sanırım sorun olmayacak dediğinize göre ?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,179
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hesaplamalarıma göre (matematiğime güvenmeyin) 1cm yanak büyüyecek. Altta üstte aynı yanak var dersek 2cm. Sadece çamurluk tarafını düşünürsek yine 1cm kadar bi büyüme söz konusu. Şuan sürtmüyosa çok yüksek ihtimalle gene sürtmez. Bi de sürtme durduğu yerde değil de yay oynayınca şeyolur. Sıcak presse zaten öyle bi dert de yok oynamaz yay hiç :D

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Ya onun bir hesabı vardı ama, hatta bizim superbde mesela 215/60 r16 ebat normalde ama önceki sahibi 205/55 r16 takmıştı ve sorun yoktu.
Ama şöyle bir durum var sende, araban basık diye tampon yere sürter mi ona emin olamıyorum

Yanağı büyüteceğim sürtmeden çok yükselmiş olacak diye düşünüyorum ? benimse meselem davlumbazlar ve dış dodik çamurluk bağlantıları :D

mustafa.irez

Takipçi
16 Eyl 2019
1
0
10
29
Kocaeli
Marka
Peugeot
Hocam hesaplarıma göre eski ölçünün çapı 559.1mm Yeni ölçünün çapı ise 583.1mm. Yeni lastiğe geçtiğinde çapta 24mm büyüme olacaktır. Eski lastiğin üzerinden 24mm fazla ölçerek sığar mı sığmaz mı öğrenebilirsiniz hocam.

Retrocarsturkey

Arda G.
Taklacı Güvercin
16 Eyl 2019
27
14
295
İstanbul
Marka
Dacia
Yakından görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil, fotoğraf ve ölçüler neticesinde, tahminim ve tecrübem sürmeyeceği yönünde, arkadaşlarında dediği gibi 1-1,5 cm lik bir yükselme olacaktır.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Hesaplamalarıma göre (matematiğime güvenmeyin) 1cm yanak büyüyecek. Altta üstte aynı yanak var dersek 2cm. Sadece çamurluk tarafını düşünürsek yine 1cm kadar bi büyüme söz konusu. Şuan sürtmüyosa çok yüksek ihtimalle gene sürtmez. Bi de sürtme durduğu yerde değil de yay oynayınca şeyolur. Sıcak presse zaten öyle bi dert de yok oynamaz yay hiç :D

Basit hesaplamalar nasıl hoşuma gidiyor anlatamam :D gidip metreyle bir ölçüm yapayım ben en iyisi :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım