"Detailing" ürünleri almaya değer mi ?

CaganBey

Profesör
7 Ocak 2019
125
337
1,285
İstanbul
Marka
Nissan
Bu lekeleri ben mi yaptım ? Amway LOC kullandım.
bc21a02efccc7f294b22435788756622.jpg
fcbf7986b4cc9609701edb6dda3ba9d1.jpg

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Hazırladığın çözeltideki LOC miktarı fazla olmuş, bu yüzden plastiklerin beyazlamış. Üstündeki aslında sabun tabakası. 500ml 'ye yarım kapak koyarak tekrar dene sonrasında ıslak bir bezle bastıra bastıra üstünden geç. Muhtemelen düzelecektir

CaganBey

Profesör
7 Ocak 2019
125
337
1,285
İstanbul
Marka
Nissan
Islak bezle iyice temizledim ama az biraz izler gene kaldı. Yarın 1 litreye 1 kapak yapip tekrar yikiyacagim.

cemdogu

Profesör
12 Eyl 2016
164
459
1,535
Ankara
Marka
Citroen
Bu soruyu cevaplamadan önce şunu sormak lazım; neden bu kadar çok marka var, ve neden bu kadar çok marka otomobil sektörü içinde gelişiyor?

Örnek vermek gerekirse, Nanolex ve Gyeon Quartz gibi markalar. Nanolex Alman menşeili bir marka. Almanya'da sadece AR-GE için kurdukları bir tesis var. Florian Kessler, bu markanın tanıtımı ve ürünlerin denemesi için kalkıp Ankara'ya, DBY Detailing'e gelebilecek kadar da gözü kara bir abimiz. Gyeon Quartz, Türkiye'deki mevcut distribütörü ile, sertifikalı uygulama bayii sayısını artırmak için ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Gyeon'da Q2 ve Q2M olarak farklı ibareler görürsünüz ürünlerde, buradaki M'in açılımı "Maintenance" yani "Bakım"dır. Adamlar sadece seramik kaplama çözümü üretmemişler, o seramik kaplama ürününe bakım sağlayabilecek yan ürünleri geliştirmişler. Bunların hepsi sadece otomotiv kullanımı için.

Deri temizleyici için bebek şampuanı kullanıyorum demişsiniz. Belki de hiçbir zararı yoktur, uzun dönem kullanmadan bilemeyiz elbette. Ancak uzun dönemler boyunca otomotiv kaplamaları üzerinde test edilmiş AutoGlym Leather Cleaner, Koch-Chemie PolStar gibi ürünler piyasadayken, ben bu riski almayı göze almam. Gerçekten diğer arkadaşların da belirttiği gibi, bir kere yapacağınız güzel bir yatırımla, oto yıkamacılarda alacağınız hizmetin kırk katını kendiniz uygulayabiliyorsunuz. Zamanla kendini amorti eden bir sistem haline geliyor. Üstelik ciddi bir hobiye, hatta bazı kafalarda aşırı bağımlılığa dönüşebiliyor. Bu sebeple önerim, otomotiv üzerinde denenmiş, sektörde bilindik markaları kullanın.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
@by bin aktardıklarıyla arabamı yıkıyor ve bakıyorum.Bu başlığa bakarsa yardımcı olacağından eminim.

Doktor başlığa davet etmiş, icabet etmemek olmaz. Bildiğim kadarını aktarayım.

* Öncelikle markasına bakarak ürünün güvenilir olduğunu anlayamazsınız. Mesela Auto Finesse ürünleri benim için büyük pişmanlıktır. Bu biraz tecrübe biraz da şans işi. Ürünü kullanacağınız yere ve ihtiyaçlara göre seçim yapmalısınız. Şampuan seçerken kriteriniz markasının Meguiar's olması değil ; içeriğinin ph nötr olması olmalıdır.
* APC'ler (All purpose cleaner) genel olarak tercih edilen fakat benim asla tercih etmediğim ürünlerdir. Sebebine gelince çok güçlü bir temizleyici ve çeşitli seyreltme oranlarıyla hemen hemen her alanda kullanabiliyorsunuz. APC'ler günü kurtarır ancak uzun vadede pek mantıklı seçenekler değildir. Bir ürün her işi yapamaz. Her işi yaptığını iddia eden bir ürün o işleri yarım yamalak yapıyordur emin olabilirsiniz. Otomobili temizleyeyim derken zarar vermeyin.
* Tavsiyem her alan için farklı ürünler kullanın. Total bütçesi 300-400 TL'yi (iyi bir set) geçmez ve uzun süre kullanırsınız.
* Piyasa ürünlerinden uzak durun. Meguiars, Sonax vs..Bu markaların tüm ürünleri olmasa da piyasada satılanların çoğu verdiğiniz parayı hak etmez. 30-40 TL'ye Sonax alana kadar üstüne 20 TL daha koyarak premium bir ürün alabiliyorsunuz.
* Deri için bebek şampuanı biraz enteresan geldi. Açıkçası sonucunun ne olacağı konusunda bir fikrim yok. Bebek şampuanı belki cilt için zararsız olabilir fakat otomobildeki mantık tam olarak bu değil.
Otomobildeki deriler eldeki terden, kirden vs.. dolayı zamanla parlar. Önce bunu temizlemek sonra da kirlenme sürecini geciktirmek için korumak gerekir. Eğer gerçek deriyse çeşitli besleyici ürünler de kullanmanız gerekecektir.
* Son olarak : Bu sektörde "ucuz etin yahnisi pek olur" diye her ürüne yaklaşılmayacağı gibi, "pahalıysa vardır bir hikmeti" diye de bir ürüne yaklaşılmaz. Amatör ve profesyonel kullanıma ve içerikleri ile ihtiyaçlara yönelik seçim yapmak gerekir. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok, ürünleri uygulayan insanların tecrübelerini okusanız ortalama bir fikir sahibi olursunuz.

CaganBey

Profesör
7 Ocak 2019
125
337
1,285
İstanbul
Marka
Nissan
Doktor başlığa davet etmiş, icabet etmemek olmaz. Bildiğim kadarını aktarayım.

* Öncelikle markasına bakarak ürünün güvenilir olduğunu anlayamazsınız. Mesela Auto Finesse ürünleri benim için büyük pişmanlıktır. Bu biraz tecrübe biraz da şans işi. Ürünü kullanacağınız yere ve ihtiyaçlara göre seçim yapmalısınız. Şampuan seçerken kriteriniz markasının Meguiar's olması değil ; içeriğinin ph nötr olması olmalıdır.
* APC'ler (All purpose cleaner) genel olarak tercih edilen fakat benim asla tercih etmediğim ürünlerdir. Sebebine gelince çok güçlü bir temizleyici ve çeşitli seyreltme oranlarıyla hemen hemen her alanda kullanabiliyorsunuz. APC'ler günü kurtarır ancak uzun vadede pek mantıklı seçenekler değildir. Bir ürün her işi yapamaz. Her işi yaptığını iddia eden bir ürün o işleri yarım yamalak yapıyordur emin olabilirsiniz. Otomobili temizleyeyim derken zarar vermeyin.
* Tavsiyem her alan için farklı ürünler kullanın. Total bütçesi 300-400 TL'yi (iyi bir set) geçmez ve uzun süre kullanırsınız.
* Piyasa ürünlerinden uzak durun. Meguiars, Sonax vs..Bu markaların tüm ürünleri olmasa da piyasada satılanların çoğu verdiğiniz parayı hak etmez. 30-40 TL'ye Sonax alana kadar üstüne 20 TL daha koyarak premium bir ürün alabiliyorsunuz.
* Deri için bebek şampuanı biraz enteresan geldi. Açıkçası sonucunun ne olacağı konusunda bir fikrim yok. Bebek şampuanı belki cilt için zararsız olabilir fakat otomobildeki mantık tam olarak bu değil.
Otomobildeki deriler eldeki terden, kirden vs.. dolayı zamanla parlar. Önce bunu temizlemek sonra da kirlenme sürecini geciktirmek için korumak gerekir. Eğer gerçek deriyse çeşitli besleyici ürünler de kullanmanız gerekecektir.
* Son olarak : Bu sektörde "ucuz etin yahnisi pek olur" diye her ürüne yaklaşılmayacağı gibi, "pahalıysa vardır bir hikmeti" diye de bir ürüne yaklaşılmaz. Amatör ve profesyonel kullanıma ve içerikleri ile ihtiyaçlara yönelik seçim yapmak gerekir. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok, ürünleri uygulayan insanların tecrübelerini okusanız ortalama bir fikir sahibi olursunuz.
Cevabının için çok teşekkür ederim. Bundan sonra Detailing forumlarına kayıt olacağım. Hiç bilmediğim bir konu Detailing işi. Eskiden CamSil kullanırdım plastikte. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

NeR0N

Profesör
22 Kas 2017
230
266
1,335
Cevabının için çok teşekkür ederim. Bundan sonra Detailing forumlarına kayıt olacağım. Hiç bilmediğim bir konu Detailing işi. Eskiden CamSil kullanırdım plastikte. Cevap veren herkese teşekkür ederim.
Detailing işi, bir zamandan sondan “hobi” olmaktan çıkar ve yerini hastalığa bırakır.
Tabii, güzel bir hastalık bu :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım