Dizel Otomatik C Sınıfı Yerine Alınabilecek +200 Beygir Arabalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hayat kısa kuşlar uçuyor.. Peki ben niye uçmuyorum diye düşündüğünüz oluyor mu? Ya da dünyaya zaten bir kez geliyoruz neden dizelin gürültüsünü çekelim diye düşündüğünüz oluyor mu? Benim oldu ve sıfır kilometre dizel otomatik orta paket c sınıfı bir araba almak yerine 200 beygir ve fazlasını sunan ne marka-model arabalar var diye araştırdım ve bu yazımda sizinle bunları paylaşacağım.

Öncesinde bir kaç kriter ayarlamamız gerekiyor. Buraya 2000 model bir Audi S8 yazmayacağım ( 4.2 litre V8 motorda apayrı bir dünya). Bu yazacağım arabalar aynı zamanda yürütmesi kısmen rahat ve güncel modeller olmalı. Bu yüzden kriterlerimi şöyle ayarladım.

Bütçe: Ortalama bir dizel otomatik c sınıfı araba olması lazım. Peki şuanda (26.02.2018) bu arabaların fiyatları ne kadar.

• Renault Megane 1.5 Dci Edc Touch 124000 Tl
  • Hyundai İ30 1.6 Crdi Dct Elite 125000 Tl
  • Opel Astra 1.6 Cdti At6 Elite 129000 Tl
  • Peugeot 308 1.6 BlueHdi Eat6 Active 137000 Tl
  • Volkswagen Golf 1.6 Tdi Dsg Comfortline 152000 Tl
Bu fiyatlara bakarak ortalama bir dizel otomatik c sınıfı araba 130000 Tl diyebiliriz bu yüzden bütçemi 130000belirledim.

Tabii çok eski bir araba olması kötü olur bu yüzden model olarak minimum 2012 diyorum.

Motor gücü +200 beygir ve üstü ayrıca hacmi 1600 cc den küçük olmalı malum mtv den dolayı.

Bu yazımda 2. el arabalarda dahil ve baktığımız arabalarda kazalı olmaması olmaması önemli bu yüzden kesinlikle değişensiz olmalı ama 1-2 parça boya sorun olmaz.

Kia ProCeed

Pro_Ceed.jpg

2013-2014 modellerini ortalama 80000 Tl bulabilirsiniz. 1.6 Gdi GT motoru 204 beygir 265 tork üretiyor. Kasası biraz ağır olduğu için (1448 kilo) teknik verileri biraz kötü gözüküyor. 0-100 7.4 saniye son hız 230 kilometre ama fiyatı,sunduğu donanım ve sürüş keyfi ile bu açığı kapatacaktır. :)

Mini Cooper:

Mini John Cooper 1.6 Works

mini01.jpg

2012 ve 2013 modellerini ortalama 105000 Tl civarına bulabilirsiniz. 1.6 motor 211 bg 250 torklu motoru 1200 kiloluk gövdeyi 0 dan 100 e tam 6.5 saniye de ulaştırıyor ayrıca son hız 240 km olarak belirtilmiş.

Mini John Cooper 1.6 Works Countryman

mini-john-cooper-countryman.jpg

2012-2013 modellerini ortalama 120000 Tl civarında bulabilirsiniz. 1.6 motor 218 beygir 280 tork üretiyor ve gücünü 4 çeker sistemi ile yere aktarıyor. 0-100 verisi ise 7 saniye son hız da 225 km olarak belirtilmiş.

Opel

Corsa Opc

opc_corsa.jpg

2016 modellerini 105000 Tl civarına bulabilirsiniz. 1.6 Sidi motoru 210 beygir 245 tork üretiyor. Teknik verilere de bakarsak 0-100 6.9 saniye ve son hız 230 km.

Opel Astra 1.6 Turbo

Opel-Astra-OPC-Line-Sport-Paket-Arka-720x445.jpeg

2017 modellerini ortalama 110000 Tl ye bulabilirsiniz. 1.6 Sidi motor 200 beygir 280 tork üretiyor. Teknik verilere göre 0-100 7.2 saniye ve son hız 235 km olarak belirtilmiş.

Peugeot 208 Gti

peugoet-208-gti-30th-rt-1.jpg

Bu arabanın 2016 modelini 105000 Tl civarına bulabilirsiniz ama eğer sıfırını almak isterseniz 130500 Tl (ufak aştık farkındayım :) ) fiyatı var. 1.6 Thp motor 208 beygir 300 tork üretiyor ve bu motor 1160 kiloluk gövdeyi 0 dan 100 e 6.5 saniye de ulaştırıyor ve maksimum 230 km hıza ulaştırıyor.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Eğer saf sürüş için alacaksam 208 gti yönelirdim ama işin içinde kullanışlılık,hacim ve günlük kullanım için otomatik vites gerekecekse astra bakardım. Tabii bir de işin içinde para da söz konusu 80k ya proceed alıp kalan para ile güzel şeyler yapılabilir :)
Astra otomatik olduğu için gücünü hissettirmez. 80k ya da 1.5 ton kia almam. Sanırım gider m3 m5 falan bakarım paranın durumuna göre. Yada swap işine girerim kalan parayla da modelsiz dizel alırım. Hayaller güzel :D Sanırım benim sorunum yeniden nefret edip eskiye aşık olmam :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Astra otomatik olduğu için gücünü hissettirmez. 80k ya da 1.5 ton kia almam. Sanırım gider m3 m5 falan bakarım paranın durumuna göre. Yada swap işine girerim kalan parayla da modelsiz dizel alırım. Hayaller güzel :D Sanırım benim sorunum yeniden nefret edip eskiye aşık olmam :)
otomatik tam hissettirmese de günlük hayat için iş yapar hani ikisini de biraz biraz yapayım arabası. 80k ya kia yı düşünürdüm 1.5 ton ama baya övüyorlar bir tek direksiyonu beğenilmiyor sanırım o da az para çok iş e dönüyor :) eski m3-m5 filan bu listeye dahil olacaksa işin içinden zaten çıkılmaz normalde yazım 2.0 motorlara kadardı ama baktım baya şey çıkıyor mtv bahane edip 1.6 yapayım dedim :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
C segment otomobillerin de bu listede olduğunun farkındayım ama sıfır aracın cazibesi başkadır. Otomatik şartı aranmıyorsa güzel bir pazarlıkla 208 gti by ps'u 130 bin liranın altında sıfır olarak alır geçerdim.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
C segment otomobillerin de bu listede olduğunun farkındayım ama sıfır aracın cazibesi başkadır. Otomatik şartı aranmıyorsa güzel bir pazarlıkla 208 gti by ps'u 130 bin liranın altında sıfır olarak alır geçerdim.
Ben bu yazıyı 2-3 hafta önceye planlamıştım aslında ama sonra sitede bir problem oldu yazamadım. Sonra belli bir süre geçti diye 0 fiyatlarına bir daha bakayım dedim aslında corsa opc ve astra turbonun da 0 fiyatları 130 altındaydı bir baktım ki ikisi de satıştan çekilmiş.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben bu yazıyı 2-3 hafta önceye planlamıştım aslında ama sonra sitede bir problem oldu yazamadım. Sonra belli bir süre geçti diye 0 fiyatlarına bir daha bakayım dedim aslında corsa opc ve astra turbonun da 0 fiyatları 130 altındaydı bir baktım ki ikisi de satıştan çekilmiş.
Astra'nın o motor şanzıman kombinasyonlu modelinin satıştan çekildiğini ben de duymuştum. Opc hakkında da fikrim yok açıkçası. by ps'un fiyatı makul. Direkt motor sporları altyapısıyla üretilmiş gerçek bir hothatch ve üstelik sıfır. Oldukça mantıklı.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Astra'nın o motor şanzıman kombinasyonlu modelinin satıştan çekildiğini ben de duymuştum. Opc hakkında da fikrim yok açıkçası. by ps'un fiyatı makul. Direkt motor sporları altyapısıyla üretilmiş gerçek bir hothatch ve üstelik sıfır. Oldukça mantıklı.

Opel donanım paketlerini hep güncellemiş acaba neden böyle bir karar aldılar ve getirmeyi kestiler. Belki de almanya merkez burada yeterince pazar olduğunu düşünmedi ve satmaya gerek yok dedi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Opel donanım paketlerini hep güncellemiş acaba neden böyle bir karar aldılar ve getirmeyi kestiler. Belki de almanya merkez burada yeterince pazar olduğunu düşünmedi ve satmaya gerek yok dedi.
Muhtemelen öyle oldu. Zaten 200 hp'lik spor paketli bir astra'yı pek fazla kimse almazdı. 180'lik focus da aynı akıbeti gördü zaten. Bir tek vag grubu ve hondacı kitle yüzünden civic rağbet gördü güçlü motorlara sahip araçlarda.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Muhtemelen öyle oldu. Zaten 200 hp'lik spor paketli bir astra'yı pek fazla kimse almazdı. 180'lik focus da aynı akıbeti gördü zaten. Bir tek vag grubu ve hondacı kitle yüzünden civic rağbet gördü güçlü motorlara sahip araçlarda.
Opel motor seçenekleri konusunda her modeli için değişik davranıyor satılmadığı için mi yoksa kota dolduğu için mi getirmiyorlar onları bilmiyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Opel motor seçenekleri konusunda her modeli için değişik davranıyor satılmadığı için mi yoksa kota dolduğu için mi getirmiyorlar onları bilmiyorum.
Psa grubuna geçişiyle alakalı olabilir bu güncelleme. Geçişten ötürü planlamalarda değişiklik olmuş yahut olacak olabilir.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Psa grubuna geçişiyle alakalı olabilir bu güncelleme. Geçişten ötürü planlamalarda değişiklik olmuş yahut olacak olabilir.

Umarım el atarlar. Şuraya opel modellerinde gelmeyen motorları yazsam neden diye sende sorgularsın. Sanırım en çok motor seçeneği sundukları araba mokka :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Umarım el atarlar. Şuraya opel modellerinde gelmeyen motorları yazsam neden diye sende sorgularsın. Sanırım en çok motor seçeneği sundukları araba mokka :D
Doğrudur.. Olmasa ayrı sorguluyorsun, olup da getirmeseler ayrı sorguluyorsun :D Ama işte ülkedeki otomobil ve yakıt fiyatlarıyla doğru orantılı olarak böyle kararlar almaları normal. O konuda en istikrarlı olan vag grubudur zaten. Her türlü araçta, her türlü donanım paketinde, her türlü ihtiyaca uyacak motor - şanzıman kombinasyonunu sunmada çok başarılılar. İnşaallah diğer markalar da aynı konumlara gelebilir.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Doğrudur.. Olmasa ayrı sorguluyorsun, olup da getirmeseler ayrı sorguluyorsun :D Ama işte ülkedeki otomobil ve yakıt fiyatlarıyla doğru orantılı olarak böyle kararlar almaları normal. O konuda en istikrarlı olan vag grubudur zaten. Her türlü araçta, her türlü donanım paketinde, her türlü ihtiyaca uyacak motor - şanzıman kombinasyonunu sunmada çok başarılılar. İnşaallah diğer markalar da aynı konumlara gelebilir.

Doğuş ve vag ın bu konuda başarısı taktir edilmeli. Opel konusunda sadece 1.6t değil ki daha güçsüz ekonomik motorlar da gelmiyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Doğuş ve vag ın bu konuda başarısı taktir edilmeli. Opel konusunda sadece 1.6t değil ki daha güçsüz ekonomik motorlar da gelmiyor.
Vallahi ben distribütörlerin işlerine pek akıl erdiremediğim için neden gelmediği sorusunun cevabını çok sorgulayamıyorum :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım