Dizel Satışları 2019'da İyice Düştü

ALINTI-JATO'nun verilerine göre 2011 de pazarın %54 ünü oluşturan dizel araba satışları, 2019 da %33 e geriledi
18587

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Dizel motorun sesi gar gar gar hocam ne cekiciligi var :D
Hocam yıllardır sessiz ama gitmeyen,hatta sesli ama yine gitmeyen benzinli motorlu araçlara binmekten gına geldi.Artık gitmesi için devir çevirmesi gereken bir arabaya binmek istemiyorum,1500-2000 devirde o turbo fıss diye bassın,o içeri gelen hafifçe bir gar gar sesiylr yol alayım üstelik ekonomik olarak yol alayım istiyorum :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Hocam yıllardır sessiz ama gitmeyen,hatta sesli ama yine gitmeyen benzinli motorlu araçlara binmekten gına geldi.Artık gitmesi için devir çevirmesi gereken bir arabaya binmek istemiyorum,1500-2000 devirde o turbo fıss diye bassın,o içeri gelen hafifçe bir gar gar sesiylr yol alayım üstelik ekonomik olarak yol alayım istiyorum :)
Dedigim gibi amac ekonomi ise 0 km arac aliyorsam hayatta dizel almam.hem cok daha pahali hem vergisi cok hem bakim daha pahali.
Ha ikinci el aliyorsam dizel alirim ama kesinlikle.

KorcanTufan

Profesör
10 Eki 2016
82
180
1,060
İstanbul
Marka
Honda
Yıllarca atmosferik benzinli, tork konvertörlü otomatik vites otomobil kullandım. Rutin bakım haricinde servise uğramadım. Dizel otomatiğe geçtim hem yakıt masrafım azaldı hem de sürüş zevkim arttı. Aynı performansı verebilecek benzinli araçlar mevcut dizel aracım ile aynı fiyatlarda. Bakım maliyetleri arasında da çok fark yok. 2. elde dizel, 0km'de turbo benzinli diyorum. vergi avantajı sağlanır ise hybrid de tercih edilebilir. orada da bakım maliyetleri iyi incelenmeli.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Yıllarca atmosferik benzinli, tork konvertörlü otomatik vites otomobil kullandım. Rutin bakım haricinde servise uğramadım. Dizel otomatiğe geçtim hem yakıt masrafım azaldı hem de sürüş zevkim arttı. Aynı performansı verebilecek benzinli araçlar mevcut dizel aracım ile aynı fiyatlarda. Bakım maliyetleri arasında da çok fark yok. 2. elde dizel, 0km'de turbo benzinli diyorum. vergi avantajı sağlanır ise hybrid de tercih edilebilir. orada da bakım maliyetleri iyi incelenmeli.
Sole diyeyim gunumuz 0 km araclarinda benzin ve dizel arasinda 15 milyar fark olabiliyor.
Bende yillarca atmosferik benzinli tk sanzimanli araba kullandim su anda dusuk hacimli turbo kullaniyorum yakit masrafim baya dustu.
1.6 tdi motor alacagima ornegin 1.2 turbo alirim boy boy gecebiliyor cunku. 320d alinmadigi surece guclu dizel bildigim kadariyla opel astra da var orta segmentte.
Bakim maliyetleri arasinda kafadan 400 lira fark var cogu firmada. He tabi dizel ariza verirse cikabilecek masraflarin benzinliden cok daha fazla ve agir masrafli olabileceginide belirteyim.
Ozet olarak kesinlikle sizinle hemfikirim 0 alacaksam asla dizel almam. İkinci elde dizel dusunulebilir ama.
Hybrid candir :D

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
D üstü premium dizelleri de bu sefer benzin konforu yerine neden dizel olsun olmuyor mu?
Doğan kabağın arteon testinde Okan Altan’ın dedikleri aklıma geliyor.
demek istediğim d üstü premiumda ses, titreşim gibi konforu pek etkileyen bir durum olmuyor. bir diğer tercih sebebi dizelin performansını, yüksek torku seviyorsundur, gazlaya gazlaya gittiğin halde en fazla 10 11 litreleri görünce psikolojik olarak daha tatmin ediyordur.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
demek istediğim d üstü premiumda ses, titreşim gibi konforu pek etkileyen bir durum olmuyor. bir diğer tercih sebebi dizelin performansını, yüksek torku seviyorsundur, gazlaya gazlaya gittiğin halde en fazla 10 11 litreleri görünce psikolojik olarak daha tatmin ediyordur.
3,0 turbo dizel ve benzinli arasında 60 nm fark var örnek olarak tfsi tdi aldım.Arasa 70 HP de fark var zaten Torku verdiği aralığı hiç saymayayım.Dediğinde sadece 11 litreye katılıyorum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım