mehmettt932

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
17
145
Aracımın lastiklerini değiştireceğim malum kış yaklaştığı için dört mevsim lastik takayım diyorum. Kullananlar tavsiye eder mi?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Edirnede kullanacağım.
Edirne iklimini ben bilmiyorum. Ama kışları yoğun kar olmuyorsa 4 mevsim iyi bi lastik işinizi görür. Ben Ankara şartlarında yılda en fazla 4-5 gün yollarda kar olduğu için 4 mevsimi tercih ederim. Eğer sizin oralar da öyleyse bi yazlık bi kışlık alıp 2 takım lastik parası vermek yerine 1.5 takım parasına 4 mevsim iyi bir lastik almak işinizi görebilir

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Daha önce kullanmadım o nedenle yorumumu bu bağlamda değerlendirin.
Bana her ikisini de yapandan ziyade hiçbirini tam yapmayan bir lastik gibi geliyor. Yazın kullanacaksın yazlık kadar iyi değil kışın kullanacaksın kışlık gibi değil yani bence ortalama biri için hadi neyse de otomobil sürmeyi seven yola tutunduğu parçaya değer veren biri için alınası değil gibi geliyor ki ucuz da değil iyi bir 4 mevsim parasına f/p lastiklerinden 2 takım zaten alınıyor

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Edirne'nin ikliminde 4 mevsim lastik olabilir. Ancak unutmayın ne tam anlamıyla bir yaz lastiği ne de tam anlamıyla bir kış lastiği performansı verir.

Kabaca anlatmak gerekirse yaz lastiği hamuruna (tabii kauçuk, silikon kauçuk, stiren bitadien kauçuk, butil kauçuk vs vs vs artık hangisini kullanmışsa o marka) bunun yanına yarı yarıya silika hamuru ekliyorlar. Silika hamuru kış lastiklerinde yoğun olarak bulunan ve kış soğuklarında, ayazda lastiğin sertleşmemesini sağlayan bir madde. Hatta günümüzde bazı markalar yazlık lastiklerine silika eklemeye başladılar (yumuşaklığı sayesinde yol tutuşu arttırdığı için). Örnek Continental Premium Contact 6.

Beklentiniz yüksek olmasın, Edirne iklimine uyum sağlar. Neden olmasın..

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
4 mevsim diye lastikçiler yaz lastiği satıyor bence şu marka şu model alınır mı derseniz daha iyi olacaktır :)

alianil

Elit Apaçi
23 Mar 2019
158
158
885
29
Tekirdağ
Marka
Toyota
Ben tekirdağ da yaşıyorum edirnenin soğunu ve kış mevsimini iyi biliyorum serttir ve geçen kış binek araçlara dahi zorunluluk getirildi kış lastiği kullanımı için kışın çevirmeye girseniz 4 mevsim ile ceza yersiniz onu geçtim 4 mevsim sert lastiktir. Konfor, yakıt tüketimi ve performansı olumsuz etkileyecektir zaten bir lastiğin hem kış hemde yazın performans vermesini beklemeyin. 4 mevsim lastiğe her zaman karşıyım

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
İki model arasındayım.
goodyear vector 4seasons gen-2
michelin crossclimate

İki lastikte kaliteli ve iyi lastikler , CC yaz koşullarında Vectorün kalbini kırar , Vector kış koşullarında CC yi üzer , düşünüp taşının 😬

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
Ben tekirdağ da yaşıyorum edirnenin soğunu ve kış mevsimini iyi biliyorum serttir ve geçen kış binek araçlara dahi zorunluluk getirildi kış lastiği kullanımı için kışın çevirmeye girseniz 4 mevsim ile ceza yersiniz onu geçtim 4 mevsim sert lastiktir. Konfor, yakıt tüketimi ve performansı olumsuz etkileyecektir zaten bir lastiğin hem kış hemde yazın performans vermesini beklemeyin. 4 mevsim lastiğe her zaman karşıyım
Ceza yemez bilmeden sallamayın lütfen

alianil

Elit Apaçi
23 Mar 2019
158
158
885
29
Tekirdağ
Marka
Toyota
Salladığım filan yok ayrıca üslubunuza dikkat edin,
4 mevsim kış lastiği değildir, ister yazlık ister 4 mevsim olsun yinede cezası var kış lastiği olmadığı sürece akrabam bundan dolayı trafik cezası yedi

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
4 mevsim kış lastiği değildir, ister yazlık ister 4 mevsim olsun yinede cezası var kış lastiği olmadığı sürece akrabam bundan dolayı trafik cezası yedi
4 mevsim lastiklerin kış sertifikalı olanları var. Yanılmıyorsam crossclimate in üzerinde kar işareti var. Bu çeşit kış onayı olanlar kışlık sayılır ceza yemez

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
4 mevsim lastiklerin kış sertifikalı olanları var. Yanılmıyorsam crossclimate in üzerinde kar işareti var. Bu çeşit kış onayı olanlar kışlık sayılır ceza yemez
alacağınız 4 mevsim lastik üzerinde mud + snow anlamına gelen M+S sembolü muhakkak olsun. Yoksa karlı havalarda, yol polis / jandarma aracılığıyla kapatıldığında, araçların geçmesine izin verilmesi için bu işarete bakıyorlar. Bu işaret yoksa zincir takmadan geçmenize izin vermiyorlar.

Son düzenleme:

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
Ms logosu varsa farketmez gidip buna bakılmadan lastik alınırsa ceza yenebilir tabi, bu da illa 4 mevsimden kışın ceza yenir demek değil

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Eğer deli gibi karda sürmek zorunda değilseniz, Michelin, Goodyear ve Continental in 4 mevsimler alınır, gayette güzel kullanılır. Bunlar sertifikalı lastikler ceza falan da yenmez... Türkiyenin en sıcak zamanı ve bölgesinde (Antalya - Çıralı), Michelin CrossClimate + kullandım ve neredeyse hiç bir handikapını görmedim bunun ötesinde lastik inanılmaz uzun ömürlüydü (yeni seriler + olarak geliyor.. böyle olmasına dikkat edin) .. kış performası olarakta, bir yaz lastiğine göre çok daha iyi çekiş sunuyor ama bir kış lastiğini de beklememek lazım tabiki.. bunların testleri var youtube da .. inceleyebilirsiniz.

Eğer yaz performansı biraz daha iyi bir 4 mevsim istiyorsanız, CrossClimate+, kış performansı daha önde istiyorsanız Goodyear Vector gen2, ikisinin arasında bir lastik istiyorsanı Continental in 4 mevsimlerini değerlendirebilirsiniz.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım