Dolandırıcı

yaqear

Taklacı Güvercin
26 Ocak 2018
28
25
295
İstanbul
Herkese iyi günler,
Ufak bir durumu sizlerle paylaşıp fikir almak istiyorum.
Bir arkadaşım Letgo üzerinden telefon alma niyetindeyken maalesef dolandırılmış. Kendisini İznikte tarif eden birisi EFT ile parayı aldıktan sonra arkadaşımı engellemiş.

Olayın yazışma kayıtları, Kişinin: Adı, Soyadı, Hesap numarası, Cep telefon numarası ve Bulunduğu semt hepsi elimde
Hiçbir şekilde yazışmalara dönmemekte kendisi, bu durumda nasıl bir yol izlenmeli?
Sizlerden fikir beklemekteyim,
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Benzer bir durum da arkadaşın başına geldi. sahibinden üzerinden bilgisayar ilanı için parayı gönderdi. aynı şekilde engellemiş. farklı farklı hatlar ve hesapları var. Aynı anda birçok kişiyi dolandırmışlar. Hatta donanımhaberde konusu vardı. Adam milleti sıradan dolandırmış :) Herkes ayrı ayrı dava açarsa daha etkili olur demiş savcı. Dava açıldı. Hatta hesap sahibinin kimlik kartı fotokopisine bile ulaşıldı avukatlar aracılığı ile. Fakat 5 ay oldu sonuç yok. Savcılığa suç duyurusunda bulunun. Sistemi iyi kurmuşlar. tepeye ulaşamıyorlar galiba. Avukat bir arkadaşımız kendini savcı gibi gösterip adresini de adliye olarak verdi ve bir ilan üzerinden iletişim kurdu. Adam ücreti eft yapın göndericez dediler. Demek ki adamların savcıyı bile dolandıracak sistemi var. Oysa ki savcı olduğumuzu anlayınca telefonu kapatır diye beklemiştik :)

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Böyle olaylarda nasıl oluyorda karşı tarafa güveniyorsunuz? Letgo üzerinden alınıyorsa bence yüz yüze alışveriş olması gerekiyor. Sahibinden için ise get ilan açanlar ile ticaret yapılması gerekli olduğunu düşünüyorum tanıdık vs değil ise. Geçmiş olsun.

yaqear

Taklacı Güvercin
26 Ocak 2018
28
25
295
İstanbul
Benzer bir durum da arkadaşın başına geldi. sahibinden üzerinden bilgisayar ilanı için parayı gönderdi. aynı şekilde engellemiş. farklı farklı hatlar ve hesapları var. Aynı anda birçok kişiyi dolandırmışlar. Hatta donanımhaberde konusu vardı. Adam milleti sıradan dolandırmış :) Herkes ayrı ayrı dava açarsa daha etkili olur demiş savcı. Dava açıldı. Hatta hesap sahibinin kimlik kartı fotokopisine bile ulaşıldı avukatlar aracılığı ile. Fakat 5 ay oldu sonuç yok. Savcılığa suç duyurusunda bulunun. Sistemi iyi kurmuşlar. tepeye ulaşamıyorlar galiba. Avukat bir arkadaşımız kendini savcı gibi gösterip adresini de adliye olarak verdi ve bir ilan üzerinden iletişim kurdu. Adam ücreti eft yapın göndericez dediler. Demek ki adamların savcıyı bile dolandıracak sistemi var. Oysa ki savcı olduğumuzu anlayınca telefonu kapatır diye beklemiştik :)

Ben de savcılığa yönlendirdim ilk başta arkadaşımı ama işte bir umut başka bir yol izleyen var mı diye foruma da sormak istedim, savcıya bile niyetlenmişler baksanıza :D arkadaşınıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum :)

yaqear

Taklacı Güvercin
26 Ocak 2018
28
25
295
İstanbul
Böyle olaylarda nasıl oluyorda karşı tarafa güveniyorsunuz? Letgo üzerinden alınıyorsa bence yüz yüze alışveriş olması gerekiyor. Sahibinden için ise get ilan açanlar ile ticaret yapılması gerekli olduğunu düşünüyorum tanıdık vs değil ise. Geçmiş olsun.

İşte bir anlık basiret bağlanması olarak tanımladı arkadaşım, yoksa dediklerinizde siz de haklısınız letgo konusunda elden sarı sitede ise get açmak mantıklı :) Mesajlarda telaşa düşürüp hızlıca ödeme yapmasını istemiş arkadaşım da düşünmeden yollayıvermiş en kötüsü de yapanın yanına kar kalacak olduğunu bilmek

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Letgo metgo ama aslında şahsen benim de satıcıya güvenip get'siz filan bir şeyler aldığım oluyor. Her zaman işi sağlama almak lazım.

Çok geçmiş olsun.

yaqear

Taklacı Güvercin
26 Ocak 2018
28
25
295
İstanbul
Letgo metgo ama aslında şahsen benim de satıcıya güvenip get'siz filan bir şeyler aldığım oluyor. Her zaman işi sağlama almak lazım.

Çok geçmiş olsun.
çok teşekkür ederim, bu arada biz de get'siz alıyoruz evet ama önden para göndermek bu devirde yürek yemeye eşdeğer hale geldi. İşi sağlama almak dediğiniz gibi en mantıklı seçenek :)

Machine

Profesör
22 Eki 2016
92
119
1,060
İstanbul
Bir avukat olarak şöyle söyleyebilirim, bu tür dolandırıcılıkta adalet sistemimizin en fazla yapabileceği bankaya ve gsm operatörüne yazı yazarak paranın gönderilmiş olduğu hesabın ve telefon numarasının kime ait olduğunu tespit etmektir. Ardından kişi hakkında zorla getirme kararı çıkarılarak ifade vermesini sağlamaktır. Bulunursa ne ala... Sonra yargılama sonunda da bir kaç yıl ceza vermektir. Tabi bu süreç en az 3 yıl... Adam parayı geri vermeyi kabul ederse ne ala aksi halde bir bardak soğuk su... Bizim adalet sistemimiz zararın karşılanmasını değil, kanuna aykırı yapılan davranışı cezalandırmaya yönelik olduğundan biz parayı vermekle kalıyoruz. Sonra gerçekten hiçbirşey olmuyor.
Abide yürek yemiş, malı görmeden para göndermek biraz şov değil mi gerçekten?

yaqear

Taklacı Güvercin
26 Ocak 2018
28
25
295
İstanbul
Bir avukat olarak şöyle söyleyebilirim, bu tür dolandırıcılıkta adalet sistemimizin en fazla yapabileceği bankaya ve gsm operatörüne yazı yazarak paranın gönderilmiş olduğu hesabın ve telefon numarasının kime ait olduğunu tespit etmektir. Ardından kişi hakkında zorla getirme kararı çıkarılarak ifade vermesini sağlamaktır. Bulunursa ne ala... Sonra yargılama sonunda da bir kaç yıl ceza vermektir. Tabi bu süreç en az 3 yıl... Adam parayı geri vermeyi kabul ederse ne ala aksi halde bir bardak soğuk su... Bizim adalet sistemimiz zararın karşılanmasını değil, kanuna aykırı yapılan davranışı cezalandırmaya yönelik olduğundan biz parayı vermekle kalıyoruz. Sonra gerçekten hiçbirşey olmuyor.
Abide yürek yemiş, malı görmeden para göndermek biraz şov değil mi gerçekten?
Yazdıklarınızı arkadaşıma ilettim, yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Yürek yemek olarak değil de basiret bağlanması olarak söylüyor kendisi :rolleyes:

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım