DSLR Fotoğraf Makinası Acil Yardım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Arkadaşlar öncelikle soracağım sorula vs saçma gelirse lütfen düşüncenizi dışa vurup benle paylaşmayın zira daha önce hiç slr makinam olmadı yıllardır hep heves ederim ama bir türlü alamadım bilmiyorum cahilim :D

Lensleri ucuz diye Canon önerdi bir abim. Sağolsun selamı kesti başkada yardımını göremedim :mad:
Bütçem 700-800 civarında 2. el temiz bişey almak istiyorum. Ararken bir tane 650d modeli buldum araştırdım ettim olumlu olumsuz bişeyler var. 2. el bir makinada buldum adam 1000 tl ye bırakıyor. 24,000 çekim sayısındaymış ve LS ekranında yani dokunmatik ekranda renkler karışıyormuş. Trabzonda anlayan birini bulamamış. Çekilen fotolar pc de normal çıkarken makina ekranında renkler karışık çıkıyormuş. Bu yüzden 2 adet lensiyle birlikte bu paraya verecekmiş.
Öte yandan 500d 550d 600d modelleri var ve pek çoğuna buna yakın paralar isteniyor.
Bu makina sizce alınır mı?
Neden fujifilm tarzı markalar önerilmiyor oysaki adamların tek işi fotoğraf üzerine. Canon gibi yazıcı felan yapmıyorlar.
Kompak makinalarım oldu daha önce ama hiçbirinden o istediğim tadı nedense alamadım.
Slr önerilerinze açığım beni aydınlatın gece uzun araba farı görmüş davşan gibi aydınlanmak istiyorum :D

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Hocam öncelikle şunu ifade edeyim. Herhangi bir sektörde ürün veren biri için "şunu da üretiyor bunu da üretiyor, belli bir uzmanlık alanı yok" şeklinde bir mantıkla yaklaşmak yanlış. O sadece bir firma politikası. Bu şekilde düşünmek sizi yanlış yönlendirmese bile dikkate almanız gereken asıl konuları ikinci plana iter, dolayısıyla tam manada doğru seçim yapmanız zorlaşır.

Bir fotoğraf makinesi almadan önce fotoğraf ile alakalı internette biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bu işe başlamadan önce ne istediğinizi bilmeniz çok önemlidir zira fotoğraf epey pahalı bir hobidir. Arkadaşınızın söylediği Canon'un lensleri ucuzdur önermesi kısmen doğru. Canon daha geniş bir ürün gamı sunduğu için diğer markalarla benzer yapıdaki objektifleri 'bir tık' daha ucuzdur sadece. Asık büyük avantajı Canon markalı objektifler dışında farklı üreticilerin de Canon makinelere uygun objektifler üretiyor olmaları ve diğer markalara göre daha kolay ulaşılabilir olmasıdır. Fiyat olarak bariz bir ucuzluk durumu yoktur ama daha fazla seçenek olduğu için siz bütçenize uygun olanı daha hızlı bulursunuz.

Bu yüzden Canon tercihiniz bence de doğru. Fakat hala tam olarak ne çekeceğinizi bilmiyor iseniz makine almadan önce ilgi alanınızı muhakkak belirlemelisiniz, aksi halde cüzdanınız hala tehlikede demektir.

Ama siz de benim gibi tembellik yapıyorsanız elinizdeki bütçe ile alabileceğiniz en ucuz makineyi alıp yol haritanızı ona göre çizmek isteyebilirsiniz. Bunun için elinizdeki bütçe ile 600D, 650D gibi modellerin temizini bulmanız imkansıza yakın. ben 1100D öneririm. O bütçelerle çok az kullanılmış, bir hevesle alınıp kenara bırakılmış temiz makineler bulmanız mümkün. 650D ile 1100D arasında imaj kalitesi olarak yeni başlayan birinin hissedebileceği bir fark yok. Eğer video çekmeyi düşünmüyorsanız 1100d işinizi görür. üstelik bu model 18-55mm ve 75-300 mm lensler ile birlikte satılıyordu. İkinci elini de bu şekilde set halinde alırsanız bir süre kullandıktan sonra ne istediğinizi daha net ifade edebilir kıvama gelirsiniz. O fiyatlara aldığınız 650D temiz olmayacak üstelik 1100D den farklı olan özelliklerini kullanacak teknik bilginiz olmadığı için gereksiz para harcamış olacaksınız. 500D de bildiğim kadarıyla daha eski bir cihaz, ucuzunu bulsanız bile temizini bulmanız zor olacaktır.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Aslında fotoğrafını çekmeyi istediğim şeyler otomobil ve doğa fotoğrafları. Ama öyle çok profesyonel olarak değil. Birde hayatımda ilk kez tatile çıkacağım. Hazır niyetine girmişken gitmeden evvel alayım istiyorum.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Açıkçası bahsettiğiniz cihazın dokunmatik ekranındaki renkler karışıyorsa, o cihaz mutlaka bir yere çarptırılmış veya düşürülmüştür.

Düşürülen bir DSLR'ı bana 500 TL'ye verseler yine almam çünkü bu cihazlar dijital kompakt kameralar gibi değil, birden fazla mekanik parça içeriyorlar ve bunların bazılarının arızalanması veya bozulması durumunda onarımı beklediğinizden pahalıya çıkabilir.

O yüzden @Onemanband 'in dediği gibi, 1100d gibi fiyat performans konusunda iyi olan ve hedefi fotoğrafçılığa giriş olan bir fotoğraf makinesini alabilirsiniz. 650d ile bir farkı çok yoktur, ikiside giriş seviyesi cihazlardır. 1100d daha yeni nesilimsidir.

Beraberinde gelen 18-55 lens işinizi görür. Veya bulabilirseniz 75-300 lensde oldukça işinize yarar. Yarın öbürgün bir 50mm prime lens aldıktan sonra demeyin keyfinize.

Bu makineler otomatik modda pek harikalar çıkartmazlar genellikle sonuç iyidir ama bir kere manuele alıştıktan sonra bir daha gidip otomatikte hiçbir zaman çekmezsiniz. O yüzden fotoğrafçılık ile alakalı temel kavramları ve onların birbirleriyle olan ilişkilerini anlayıp çözdükten sonra ileride bütçeniz olursa, orta segment üstten ekranlı bir makineye geçersiniz (70d,80d) gibi.

Video çekmeyecekseniz sizi Nikon'a da alabiliriz aslında :p Ama bizde maalesef lens fiyatları yüksek, doğrudur.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Açıkçası bahsettiğiniz cihazın dokunmatik ekranındaki renkler karışıyorsa, o cihaz mutlaka bir yere çarptırılmış veya düşürülmüştür.

Düşürülen bir DSLR'ı bana 500 TL'ye verseler yine almam çünkü bu cihazlar dijital kompakt kameralar gibi değil, birden fazla mekanik parça içeriyorlar ve bunların bazılarının arızalanması veya bozulması durumunda onarımı beklediğinizden pahalıya çıkabilir.

O yüzden @Onemanband 'in dediği gibi, 1100d gibi fiyat performans konusunda iyi olan ve hedefi fotoğrafçılığa giriş olan bir fotoğraf makinesini alabilirsiniz. 650d ile bir farkı çok yoktur, ikiside giriş seviyesi cihazlardır. 1100d daha yeni nesilimsidir.

Beraberinde gelen 18-55 lens işinizi görür. Veya bulabilirseniz 75-300 lensde oldukça işinize yarar. Yarın öbürgün bir 50mm prime lens aldıktan sonra demeyin keyfinize.

Bu makineler otomatik modda pek harikalar çıkartmazlar genellikle sonuç iyidir ama bir kere manuele alıştıktan sonra bir daha gidip otomatikte hiçbir zaman çekmezsiniz. O yüzden fotoğrafçılık ile alakalı temel kavramları ve onların birbirleriyle olan ilişkilerini anlayıp çözdükten sonra ileride bütçeniz olursa, orta segment üstten ekranlı bir makineye geçersiniz (70d,80d) gibi.

Video çekmeyecekseniz sizi Nikon'a da alabiliriz aslında :p Ama bizde maalesef lens fiyatları yüksek, doğrudur.
Vallahi video çekerim ne yalan söylim :)

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Şöyle söyleyeyim. Kapalı mekan ya da düşük ışıklı garaj çekimleri mesela. Doğa olarakta malum yaşadığım yer karadeniz şöyle duvar kağıdı tadında kareler yakalamayı hayal ediyorum.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Şöyle söyleyeyim. Kapalı mekan ya da düşük ışıklı garaj çekimleri mesela. Doğa olarakta malum yaşadığım yer karadeniz şöyle duvar kağıdı tadında kareler yakalamayı hayal ediyorum.

Akşam olana kadar duvar kağıdı tadında kareler yakalarsanız ve çok memnun olursunuz.

Geceleri ise durumlar değişir, şunlar olur;

Çekeceğiniz kapalı garajda yeterli ışıklandırma varsa sorun olmaz. Ama düşük ışıklıysa ISO'yu arttırmak zorunda kalırsınız. Bir yerden sonra, cep telefonlarımızda olduğu gibi kumlanma görürsünüz.

Fotoğraflarda çok problem olmuyor, RAW formatında çekip Photoshop'ta kumlanmayı azaltabiliyorsunuz ama sonuç olarak çektiğiniz gibi kullanamadığınız için bir miktar uğraşmış oluyorsunuz.

Ama kumlanma hoşlandığımız bir şey değil ki giriş seviyesi cihazlarda bir süre sonra çok göze batıyor. Bilgisayara aktarıp, yani şimdi bunu mu çekti bu makine diyorsunuz.

Peki bunu nasıl çözüyoruz? Uzun pozlama yöntemi ile. Kıpırdamayan obje ise çekeceğiniz şey, sizin gözünüzün dahi görmediği ortamda bile çekim yapabilirsiniz. Ve herşey ap aydınlık net olur. Peki nasıl?

Normalde kamerada bulunan perde(shutter), örneğin 1/60 hızla çarpıp açılır, ama bunu eğer yavaşlatırsanız karanlık ortamlarda ap aydınlık kumsuz fotoğraflar çekebilirsiniz. Örneğin 30 saniyelik bir uzun pozlama ayarlarsınız, düğmeye basarsınız. Kamera perdeyi kaldırır ve 30 saniye boyunca sensör çıplak olarak ışık toplar. 30. saniyede perde kapanır fotoğraf işlenir. Bir bakmışsınız tertemiz kumsuz aydınlık bir fotoğraf :)

İki kural var. Obje hareket etmeyecek, kamera çekim esnasında 1mm dahi kıpırdamayacak. Dolayısıyla sabit yer veya tripod şart bu çekim tarzında.

Üçüncü olarak, eğer çekeceğiniz şey uzakta ise prime lens kullanabilirsiniz. Örneğin 50mm prime lensler 1.4/1.8 gibi yüksek diyafram değerlerine sahiptir. Bu ne anlama gelir? f dediğimiz diyafram rakamı düştükçe, kamera daha fazla ışık toplar. Dolayısıyla uzun pozlama ihtiyacınız olmadan dahi geceleri kumsuz-az kumlu fotoğraflar çekebilirsiniz.

Burada da bir şart var, çekeceğiniz şey yakında ise bu yöntem pek geçerli olmaz. f değeri düşük oldukça, arka plan bulanıklaşır. Dolayısıyla örneğin 50mm f/1.4 bir lens ile garajda fotoğraf çekerseniz arabanın önü net ama ön camından geri kalanı bulanık olur :))

Son olarak, kesinlikle bu cihazlarla çektiğiniz fotoğraf kalitesini videoda da beklemeyin. Bu makineler fotoğraf amacıyla üretildiklerinden dolayı videoları sıkıştırarak çekerler. Kesinlik olmaz. Ama sinematik bir çekim deneyimi sunarlar.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,696
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Akşam olana kadar duvar kağıdı tadında kareler yakalarsanız ve çok memnun olursunuz.

Çekeceğiniz kapalı garajda yeterli ışıklandırma varsa sorun olmaz. Ama düşük ışıklıysa ISO'yu arttırmak zorunda kalırsınız. Bir yerden sonra, cep telefonlarımızda olduğu gibi kumlanma görürsünüz.

Fotoğraflarda çok problem olmuyor, RAW formatında çekip Photoshop'ta kumlanmayı azaltabiliyorsunuz ama sonuç olarak çektiğiniz gibi kullanamadığınız için bir miktar uğraşmış oluyorsunuz.

Ama kumlanma hoşlandığımız bir şey değil ki giriş seviyesi cihazlarda bir süre sonra çok göze batıyor. Bilgisayara aktarıp, yani şimdi bunu mu çekti bu makine diyorsunuz.

Peki bunu nasıl çözüyoruz? Uzun pozlama yöntemi ile. Kıpırdamayan obje ise çekeceğiniz şey, sizin gözünüzün dahi görmediği ortamda bile çekim yapabilirsiniz. Ve herşey ap aydınlık net olur. Peki nasıl?

Normalde kamerada bulunan perde(shutter), örneğin 1/60 hızla çarpıp açılır, ama bunu eğer yavaşlatırsanız karanlık ortamlarda ap aydınlık kumsuz fotoğraflar çekebilirsiniz. Örneğin 30 saniyelik bir uzun pozlama ayarlarsınız, düğmeye basarsınız. Kamera perdeyi kaldırır ve 30 saniye boyunca sensör çıplak olarak ışık toplar. 30. saniyede perde kapanır fotoğraf işlenir. Bir bakmışsınız tertemiz kumsuz aydınlık bir fotoğraf :)

İki kural var. Obje hareket etmeyecek, kamera çekim esnasında 1mm dahi kıpırdamayacak. Dolayısıyla sabit yer veya tripod şart bu çekim tarzında.

Üçüncü olarak, eğer çekeceğiniz şey uzakta ise prime lens kullanabilirsiniz. Örneğin 50mm prime lensler 1.4/1.8 gibi yüksek diyafram değerlerine sahiptir. Bu ne anlama gelir? f dediğimiz diyafram rakamı düştükçe, kamera daha fazla ışık toplar. Dolayısıyla uzun pozlama ihtiyacınız olmadan dahi geceleri kumsuz-az kumlu fotoğraflar çekebilirsiniz.

Burada da bir şart var, çekeceğiniz şey yakında ise bu yöntem pek geçerli olmaz. f değeri düşük oldukça, arka plan bulanıklaşır. Dolayısıyla örneğin 50mm f/1.4 bir lens ile garajda fotoğraf çekerseniz arabanın önü net ama ön camından geri kalanı bulanık olur :))

Son olarak, kesinlikle bu cihazlarla çektiğiniz fotoğraf kalitesini videoda da beklemeyin. Bu makineler fotoğraf amacıyla üretildiklerinden dolayı videoları sıkıştırarak çekerler. Kesinlik olmaz. Ama sinematik bir çekim deneyimi sunarlar.

Berkin peki p20 pro inceleme şansın oldu mu?

Şimdi Xiaomi Mİ 8 geliyor, çıkış fiyatı 420 $ olacak ve p20 prodan iyi sonuçlar elde ettiği paylaşılmış.
dxomark sitesinde acayip puanlar ve övgüler almış. Senin gibi bu işlerden anlayan biri için acaba bu kameralar benim gibi amatör fotoğrafçılar için ne kadar yeterli?

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan

Bahsettiklerini telefonun manuel kamera modunda uygulayabilme sansim var mi ?
BzEZqg.png

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan

Şimdi Xiaomi Mİ 8 geliyor, çıkış fiyatı 420 $ olacak ve p20 prodan iyi sonuçlar elde ettiği paylaşılmış.
dxomark sitesinde acayip puanlar ve övgüler almış. Senin gibi bu işlerden anlayan biri için acaba bu kameralar benim gibi amatör fotoğrafçılar için ne kadar yeterli?
Birinde yapay zeka var birinde yok. Ama amator biri icin mi 6 bile muazzam is gorur.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ben 60D bakarken ibreyi Nikon D7000'e çevirdim. 4-5 ay oldu resmen sınıf atladım yahu :)

Hocam ışık yoksa fotoğraf da yok. Tek kural bu.
Çekeceğiniz fotoğrafları ışığı kullanmayı öğrendiğiniz zaman beğenmeye başlayacaksınız. Bir fotoğrafın kalitesini fotoğraf makinesi değil, ışığın niteliği belirler. Işığı kullanmayı öğrendikten sonra raw (ham yani) çekebilen herhangi bir makineyle amatör düzeyde harika işler çıkarabilirsiniz ortaya. DSLR makine almak isteyen birisi objektiften önce ışık ekipmanları almalı, bu bir. (aksi takdirde sadece iyi ışık şartları altında çekim yapmak durumunda kalır.) İkincisi de, photoshop veya raw formatında fotoğraf işlemeye imkan veren herhangi bir yazılımı en azından renk düzenlemesi yapacak kadar öğrenmeli.

Video da sonraki iş bence. Siz bütçenize uygun bir makine alıp ufak ufak çekim yapmaya başlayın, internetten de temel kavramları (diyafram, enstantane, ISO, alan derinliği vs.) öğrenip fotoğrafa etkilerini uyguladıkça anlarsınız zaten. Sonrası artık tamamen ihtiyaca göre ekipman tamamlamayla geçer.

Raw nedir, neden bu kadar önemlidir anlarsanız bence baya gaza gelirsiniz. Bana öyle olmuştu :D Öğrendiğim günden beri de kesinlikle JPEG formatında fotoğraf çekmiyorum. Youtube Amcaoğlu kanalı var, en basit anlatımları orada bulabilirsiniz. Biraz video izleyin kafanızda fikir oluşur. Örnek;

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Bahsettiklerini telefonun manuel kamera modunda uygulayabilme sansim var mi ?
BzEZqg.png

Diyafram değeri hariç evet, pozlama süresini düşürdükçe daha aydınlık fotoğraflar çekilir lakin cihazın kıpırdamaması lazım. Uzun pozlama yapan telefonlarda var tabii. Lakin DSLR'da yaşattığı etkiyi beklememek lazım abi.

Ben çin telefonlarına pek sıcak bakamıyorum neden bilmiyorum. Psikolojik olarak :D Ama fiyat performans oranları çok iyi, lakin ben P20 Pro alırdım şahsen. Muhteşem bir kamerası var.

Şimdi açıkçası amatör fotoğrafçı kavramı çok değişkenlik gösteriyor. Daha çok amaca bakmak lazım hani sadece çekip, telefonda sosyal medyada filan paylaşacaksanız muazzam iş görür. Ama ben halen bilgisayara atılacak, televizyonda gösterilecek görseller fotoğraflar için DSLR makineleri tek geçerim.

Ne yaparlarsa yapsınlar DSLR'ın o büyük sensörünün elde ettiği renkleri, keskinliği elde edemiyorlar ve edemezlerde. Fiziksel olarak imkanı yok çünkü.

Bir yere gidildiğinde makine taşıma gerekliliği rahatsız etmeyecekse, bütçe de yeterliyse mutlaka DSLR öneririm. Ama ben ekstra bir cihazı şarj etmek taşımak istemiyorum diyorsanız, P20 Pro bence ziyadesiyle yeter tepe tepe kullanabilirsiniz :D

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Ben 60D bakarken ibreyi Nikon D7000'e çevirdim. 4-5 ay oldu resmen sınıf atladım yahu :)

Hocam ışık yoksa fotoğraf da yok. Tek kural bu.
Çekeceğiniz fotoğrafları ışığı kullanmayı öğrendiğiniz zaman beğenmeye başlayacaksınız. Bir fotoğrafın kalitesini fotoğraf makinesi değil, ışığın niteliği belirler. Işığı kullanmayı öğrendikten sonra raw (ham yani) çekebilen herhangi bir makineyle amatör düzeyde harika işler çıkarabilirsiniz ortaya. DSLR makine almak isteyen birisi objektiften önce ışık ekipmanları almalı, bu bir. (aksi takdirde sadece iyi ışık şartları altında çekim yapmak durumunda kalır.) İkincisi de, photoshop veya raw formatında fotoğraf işlemeye imkan veren herhangi bir yazılımı en azından renk düzenlemesi yapacak kadar öğrenmeli.

Video da sonraki iş bence. Siz bütçenize uygun bir makine alıp ufak ufak çekim yapmaya başlayın, internetten de temel kavramları (diyafram, enstantane, ISO, alan derinliği vs.) öğrenip fotoğrafa etkilerini uyguladıkça anlarsınız zaten. Sonrası artık tamamen ihtiyaca göre ekipman tamamlamayla geçer.

Raw nedir, neden bu kadar önemlidir anlarsanız bence baya gaza gelirsiniz. Bana öyle olmuştu :D Öğrendiğim günden beri de kesinlikle JPEG formatında fotoğraf çekmiyorum. Youtube Amcaoğlu kanalı var, en basit anlatımları orada bulabilirsiniz. Biraz video izleyin kafanızda fikir oluşur. Örnek;

Ben d7100 aldığımda 2-3 ay kendime gelememiştim :D

artears

Düz Yol Gazcısı
21 May 2018
14
8
145
Canon veya Nikon alınabilir. Bunlardan birinin bir modeli bir jenerasyonda diğerinden iyi oluyor, öbür jenerasyonda diğeri. Ama Nikon sensörünü Sony'den alır ve Sony sensörleri çok iyidir. Canon giriş seviyesinde dönüp dolaşıp aynı haltı biraz değiştirip sunuyor. Ben o yüzden crop sensörlü makinalarda Canonu sevmem. Full frame tarafında Canon'u seviyorum ama...

Işık önemlidir, ama sağlam yatırım ister. Tripod bile gitzo gibi bir marka olmazsa iyi randıman vermez, ki o da pahalıdır. Size en çok fotoğrafçılık öğretecek şey prime lens kullanmaktır. Canon crop sensörlü çarpanı 1.6 iken Nikon 1.5 tur. Bu çok fark yaratmaz ama ben Nikon ile 35mm f/1.8 lens almanızı öneririm. Tam 50mm gibi bir alan yakalarsınız. 18-55 gibi lenslerin kalitesi iyi değildir ve ışık yatırımı yapacak bütçeniz yoksa bu lenslerden mucize beklemeyin. Prime lens ise size kadraj kurmayı, ışık kullanımını, alan derinliği ve bokeh kavramlarını öğreteceği için çok faydalı olacaktır. Nikon crop sensörlü gövde fiyatlarını bilmiyorum ama 35mm lens ile almanızı öneririm. Ayrıca 3. Parti lenslerde ilerisi için sigma art serisi lensleri de tavsiye ederim...

Sent from my fridge using Tapatalk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım