KAPALI Düşük Hızda Sallantı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ömer.

Profesör
23 Ağu 2020
57
32
1,020
Malatya
Marka
Fiat
Herkese merhabalar,
Araç yaklaşık 38-42 km/h hızlarındayken araç içinde hissedilen orta derecede çalkalanma/sallanma oluyor. Belirli yüksek hızlarda ise gaz pedalında titreşim hissediliyor. Servise gitmeden buradan önbilgi almak istedim. Sizce sorun ne olabilir? Sadece balans bozukluğu buna sebep olur mu? Teşekkürler

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hocam o kadar düşük hızdaki sallantı az bir ihtimal aks yüksek ihtimalle de jant eğriliğinden yapar. Özellikle göbekten yamuk jantlarda olur bu durum. Hani yoğurdu koysanız ayran olur o misal. Jant eğriliğininde belli bir noktaya kadar tamiri mümkün. Öncesinde ağır bir hasar ve tamiri yok ise halledilebilir. Balans kaynaklı titremeler genelde 80-90 gibi başlar özellikle 110-120 de aşırı rahatsız eder.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Jant-Lastik ve bunların balansından emin olduktan sonra, düşük hızlardaki sallamanın genellikle şaft balansından olabileceğini söylemişlerdi. Hatta benim aracımdaki bir sallamanın nedenini ararken, şaft kontrolünü 40 km/h ile 60km/h hızlarda yapmışlardı.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
gaz pedalıda titiriyorsa motor kulaklarına baktır ilk önce. ayrıca lastik basınçlarıda etkiliyor. arkalar 26 önler 31 deneyebilirsin araç ne bilmiyorum ama bende gaz titremesi varken bu şekilde çözdüm.

Ömer.

Profesör
23 Ağu 2020
57
32
1,020
Malatya
Marka
Fiat
Herkese tek tek teşekkürler. Ben bu kadar genel kapsamlı ve ciddi olabileceğini tahmin etmemiştim, anlaşılan sorun balanstan çok farklı da olabilir.

durumuna bağlı ama genelde düzeltiliyor, rot balansçılara veya lastikçilere danışmak lazım. Araç servis bakımlıysa servise danışırsanız tespitini yaparlar
Hocam aslında yetkili servise gitmeyi düşünmüyordum ama şu an acaba gitsem mi diyorum
Hocam o kadar düşük hızdaki sallantı az bir ihtimal aks yüksek ihtimalle de jant eğriliğinden yapar. Özellikle göbekten yamuk jantlarda olur bu durum. Hani yoğurdu koysanız ayran olur o misal. Jant eğriliğininde belli bir noktaya kadar tamiri mümkün. Öncesinde ağır bir hasar ve tamiri yok ise halledilebilir. Balans kaynaklı titremeler genelde 80-90 gibi başlar özellikle 110-120 de aşırı rahatsız eder.
Her hızla giderken sallamıyor ama sürekli 40 gibi bir hızla gidersem yoğurdu koy ayran olsun durumu az biraz mevcut. Öneriler için sağolun
Jant-Lastik ve bunların balansından emin olduktan sonra, düşük hızlardaki sallamanın genellikle şaft balansından olabileceğini söylemişlerdi. Hatta benim aracımdaki bir sallamanın nedenini ararken, şaft kontrolünü 40 km/h ile 60km/h hızlarda yapmışlardı.
Siz yazmasanız asla aklıma geleceğini sanmıyorum, sağolun
gaz pedalıda titiriyorsa motor kulaklarına baktır ilk önce. ayrıca lastik basınçlarıda etkiliyor. arkalar 26 önler 31 deneyebilirsin araç ne bilmiyorum ama bende gaz titremesi varken bu şekilde çözdüm.
Lastik basınçlarını çoğunlukla fabrikanın dediği ayarlarda tutuyorum. Ama yüksek hızdaki durum için motor kulakları ömrünü dolduruyor olabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım