Ekonomi yazılımı ile ilgili

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Merhabalar ,
Yakın zamanda fiestadan poloya geçiş konusuyla sorular sormuştum :) Şimdi başka konuyla ilgili sorular sormak istiyorum , danışmak istiyorum. Ailemizde iki araç var biri chevrolet epica , diğeri ford fiesta. Epicayı babam güncel kullanmaktadır işimiz gereği uzun yola da çıkıyor şehiriçinde de çok kullanıyor.
Arabanın teknik özelliklerinden başlıyım. Aracımız 2 litre dizel otomatik 150 hp dir. Genelde şehiriçi 8.5 9 litre civarları yakıyor. Uzun yolda daha da düşüyor. Belki böyle kuvvetli bir araba için çok yüksek veriler değil ancak çok yol yaptığımız için bütçemizi biraz zorluyor. Babam hep nasıl daha az yaktırırızın peşinde :) Arabasından çok memnun satmak istemiyor ama yakıtı yüzünden satmayı düşünüyor falan kafası çok karışık. Bir gün geliyor lastik tabanını küçültsek ne kadar etki eder diyor bir gün geliyor yazılım ne kadar etki eder diyor :) Daha fazla uzatmadan danışmak istediğim konuya geleyim ben yazılım 1 1.5 litre en fazla düşürüyor diye biliyordum ancak babam bir haber okumuş 2 litre ve üstü dizel araçlarda %25-30 civarları yakıt tasarrufu %20-25 performans verileri elde ediyorlarmış. Babam çok agresif kullanmaz performansı ara ara acelesi olduğunda veya sollamalarda ( lazım olduğunda ara ara) kullanır. Yani 150 hp fazlasıyla yetiyor zaten amacımız güç artışı değil , yakıt tasarrufu. Sosyal medyada Dr. Ecu instagram hesabında gördüm ücretsiz deneme imkanı sunuyorlarmış. Deniyoruz beğenirsek gidiyoruz yaptırıyoruz diye anladım ben bunu. 15 gün içinde de koşulsuz şartsız geri iade imkanı sunuyorlar. Zaten bir çok firma bu tarz satış taktikleri yapıyormuş diye duydum. Özellikle severek takip ettiğim bu konularda bilgisi olan (dti'ına hayran olduğum :) ) @kerpetenemir başta olmak üzere bu konuyla ilgili bilgisi olan abilerim , kardeşlerim yardımcı olursanız çok sevinirim. Motor konusundaki zararları veya etkilerini de paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
Şahsen konuya bakış açım biraz psikolojik , araç fabrikadan çıkarken en optimum seviyede ayarlar yapılıyo , ekonomi yazılımında güç artışı alınıyor ve gücün devir aralığındaki dağılımı değişiyor , örneğin üst devirlerdeki güç aşşalara iniyor üst devirler daha cansız oluyoki fazla yakmasın :D çok etki ediceğini sanmam maksimum 1 litre falan oynar , jantlarınızı hafifletebilirsinizi yani jant değişikliğine gidebilirsiniz , arabanın içindeki gereksiz eşyaları eve çıkarın , daha hafif bi jant almak baya farkeder , eğer test etme imkanı sunan bi yazılım şirkete yaptırmanızı tavsiye ederim

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,448
4,970
İstanbul
Motorlar fabrikadan çıkarken ekonomi, güç ve sağlamlık ön plana alınarak üretiliyor..
örneğin,
enjektör sürelerini açıp yakıtı arttırıp güç alırım ama ömründen yerim, buna yazılım diyorlar
stock halde binmek işin en temizidir.

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Jantımız arabanın orjinal jantı ve maalesef aracın içinde gereksiz eşyamız yok bomboş dolanıyoruz :) Dediğiniz gibi artık deneyebileceğimiz bir yerde deneriz olursa yaparız olmazsa ilan alım-satım kısmına bir konu da biz bırakırız :D Peki motora verdiği zarar var mıdır motor etkisi tepkisi ne olur ?

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Motorlar fabrikadan çıkarken ekonomi, güç ve sağlamlık ön plana alınarak üretiliyor..
örneğin,
enjektör sürelerini açıp yakıtı arttırıp güç alırım ama ömründen yerim, buna yazılım diyorlar
stock halde binmek işin en temizidir.
İşte nasıl bir şekilde güç arttırıyorlarsa yine o tarz şeylerle yakıtı azaltamaz mıyız diye düşünüyordum :p

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
İşte nasıl bir şekilde güç arttırıyorlarsa yine o tarz şeylerle yakıtı azaltamaz mıyız diye düşünüyordum :p

Ülkede yazılımda sadece yakıt pompasına müdahale ediliyor hangi devirde ne kadar yakıt püskürteceği ayarlanıyor , ekonomi yazılımında ise alt devirleri güçlendiriyolar yani alt devirdeyken daha fazla yakıt geliyor ve tork artıyor bunu çok güzel bi seviyede ayarladıkları için ortalama düşüyor , soft yazılımın pek zararlı olduğunu düşünmüyorum çünkü fabrikanın sunduğu değerlerin sadece yerini değişiyolar yani malzemeler zaten o değerlere dayanıklı sadece 1500 devirde 5birim mazot geliceğime 10birim geliyo 3000binde 10 birim geliceğine 7-8 birim geliyor , aracın alt devirleri daha canlı olucağı için bize baya güçlenmiş gibi gelicek aslında orjinalinden pek farkı olmayacak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım