KAPALI El freni dondu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TaN54

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2016
7
1
595
Arkadaşlar kardan önce aracın el frenini çekik unutmuşum ve donmuş, açmak için bir kaç yöntem biliyorum ama ne kadar sağlıklıdır bir fikrim yok o yüzden denemeden önce sorayım dedim(Aracın arka frenler disk kampana değil)
1. Aracı sert bir şekilde geri hareket ettirirsem tak sesi ile birlikte açıldığını biliyorum, yapmıştım daha önce ama o kampanaydı.
2. Disklere sıcak su dökmek(bunu hiç denemedim, bana bu soğukta mantıklı gelmedi)

Şimdi sorum bu yöntemler araca zarar verir mi yada bildiğiniz sağlıklı bir yöntem var mı?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,188
45,757
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sıcak su ve zorlamayla falan uğraşma hocam. Hele sıcak suyu hiç deneme, diskin yapısını bozarsın. Soğuk olmaması kaydıyla ılık su dökebilirsin zaten hemen çözer onu. Buzlanma olabilecek havalarda da el frenini son dişliye kadar çekmeyin yeter.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Ben düz yere park ettiğim için eğer hava eksilerdeyse ve gece çok daha soğuk olacaksa el frenini çekmiyorum. - 2, - 3 dereye kadar bir şey olmaz ama Ankara'da bile 10 gün önce - 15 dereceyi gördük. Şanzıman kilidi yeterlidir (otomatik).

Yok manuel ise ve yokuşa parketmek zorunda kalıyorsanız tekeri kaldırıma değdirdikten sonra vitese takıp el frenini fazla çekmemek gereklidir.

Diyeceksiniz ki peki elektromekanik el freni olanlar ne yapacak? Onlar zaten tel sistemi ile değil elektrik & hidrolik sistemi ile çalıştıklarından aşırı soğuk olmadıkça sorun çıkartmıyorlar.

Bu noktada donan yerin neresi olduğuda önemli. Balatalar mı diske yapışmış? Yoksa tel mi donmuş? Tel donduysa balataya su da dökseniz işe yaramaz.

Balatalar disklere yapışmışsa ev sıcaklığındaki suyu dökseniz yeterlidir. Sıcak su dökerseniz disklerde gözle anlaşılmayacak derecede eğilme yapabilir. Frene dokununca pedalı iter sürekli.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
sıcak su diskleri bozmaz korkma çünkü su en fazla 95-99 derece olur soğuk diske döksende sorun olmaz
AMA sıcak diske soğuk su dökmek diski yamultur çünkü disk metal karışımıdır ve yüzlerce dereceye kadar ısınabilir ortaya çıkacak ısı farkı çok olduğu için yamulturyor zaten ama şu an disk hadi olsun -10 derece su ısıttın getirdin döktün diyene kadar 80 derece ortada 90 derece fark olur ki isterse 150 olsun sıkıntı olmaz sakın vurdurma astarı yüzünden pahalıya gelir

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Arkadaşlar kardan önce aracın el frenini çekik unutmuşum ve donmuş, açmak için bir kaç yöntem biliyorum ama ne kadar sağlıklıdır bir fikrim yok o yüzden denemeden önce sorayım dedim(Aracın arka frenler disk kampana değil)
1. Aracı sert bir şekilde geri hareket ettirirsem tak sesi ile birlikte açıldığını biliyorum, yapmıştım daha önce ama o kampanaydı.
2. Disklere sıcak su dökmek(bunu hiç denemedim, bana bu soğukta mantıklı gelmedi)

Şimdi sorum bu yöntemler araca zarar verir mi yada bildiğiniz sağlıklı bir yöntem var mı?
Cevap verilmis hocam konuyu kapatin isterseniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım