Emektarımız Marea

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Merhabalar Değerli Otopark.com forum üyeleri :)

(Selamın aleyküm baylar bayanlar ve çocuklar) [Noyan spec dalga geçtiğim sanılmasın kesinlikle :)]

2001 model İtalya da uretilenlerden 176.xxx kmde ...

Size biraz aracımızdan bahsedeceğim .
Kendisini aldığımız gün tamda 9 yaşına girdiği gün yani 9.yaş günü idi .
Bundan önceki aracimiz r9 broadway (orta kasa) idi . Ondan sonra bu çok teknolojik gelmişti .
Ön - arka kolcagi ,yükseklik ve bel desteği ayarı , hidrolik direksiyonu , bel destekli ve broadwaya gore rahat koltukları ve ona gore performanslı olan bir motoru vardı ... Bu özellikleri ile begenimizi kazanmıştı .
O zamanlar adı pek duyulmuş bir araç değildi ama nedense aldik , cok memnunuz ama yaşlanıyor işte :)

Henüz 106bin kmde idi , şuan 176 binlerde .

Hem çok keyifli hemde aksiyon dolu yolculuklarimiz oldu ...
Bunlardan en adrenalinlisi pistte veya dağ yolunda çok hizliyken vesaire olmamıştı ... Üsküdar da çıkmaz sokağa girerken sokağın çıkışı olmadigini farketmemisiz biraz gittikten sonra farkettik babam durup geri vitese atmaya çalıştı o sırada sesler geldi sonra arac 5.viteste kaldı sokak sakinlerinin yardımıyla kenara çekildi .
Acele yetismemiz gereken bir işimiz varken aksilikler bununlada kalmayıp birde bardaktan bosalircasina yağmur başlamıştı bilmediğimiz bir yerde hiç tanımadığımiz bir ustaya emanet ettik aslanimizi sonra yolumuza devam ettik ama fazlasıyla heyecan ve korku doluydu :)
Keyiflilerden bahsetmek gerekirse Hitler motorlu golf tokatlamamiz vb. Bunlara örnek verilebilir .

Araçla çok ilgileniyorum pek eklenti yapmasamda yikarim , yagina suyuna bakarım , icini temizlerim , elimden geldigince bazı parçalarını sokuyor temizliyorum :)

b930d35033072bd328525038c6a9c102.jpg

94544a581af6ef81645fe3102f087fb9.jpg

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Bagajdaki gamzede gozum kaldi nazarlik kalsin ama sizede takilirsa vakumlatin cektirin tertemiz olur :)
Gamzenin olduğu yerde boyada çatlamış darbe alınca , vakum ile olmaz gibi .
Resimlerde belli olmasa da aracın birçok yerinde çizikler ezinler mevcut babamı çok rahatsız etmesede ben detayci bir insanım , en ufak sey gozume batıyor .
Yaza komple boya dusunuyoruz yani ben dusunuyorum inşallah babamda dusunur Kaptanim :)

Bu arada babam öğretmen olduğundan öğrenciler hıncını mi çıkarıyor nedir bu göçüğün sebebi ... Bilimum top ezikleri ...

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
5 Silindirli olanının sahibi konu açmıştı , " Otopark.com Aracımı test etsin ! Başlığı altında ...başka bir forumdan tanıyorum , aracın eski sahibinide tanıyorum fabrika çıkışı güzel bir sesi var performans olarak takipçi doyuracak bir potansiyele sahip :)

Herkese iyi dilekleri için tesekkur ederim :)

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Önü çok güzel görünüyor. Arabanın arka stoplarını beğenmedim ama onun dışında güzel. Yalnızca daha büyük bir jant takılabilir. Böyle lastikler çok etli görünüyor. Jantla daha sportif bir görünüm elde edilebilir ama baba arabasıysa gereksiz bir detay.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Önü çok güzel görünüyor. Arabanın arka stoplarını beğenmedim ama onun dışında güzel. Yalnızca daha büyük bir jant takılabilir. Böyle lastikler çok etli görünüyor. Jantla daha sportif bir görünüm elde edilebilir ama baba arabasıysa gereksiz bir detay.
Te37 mesela ne güzel olur :)
Benimde aklımda , en azından gunmetal rengine boyamak istiyorum . 8senedir stock olarak biniyoruz (kozmetik olarak) artık değişikliğe ihtiyaç var bencede :)

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Araç az önce 10.000 bakımına girdi , 9 ay ve 8-9bin km civarı olmuştu .

Shell Helix hx7 yağ , bosch yağ filtresi , yan sanayi hava filtresi (ustanın elinde o vardi , mecbur) ...
Yağ 60TL , Yağ Filtresi 15TL , Hava filtresi 10 TL tuttu işçilik te 25TL oluyor ...

Bunuda ucuza mal ettik [emoji23] , mart sonuda bujiler değişecek ...

Araç eski model olunca bakım maliyetleri de dusuk oluyor :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Te37 mesela ne güzel olur :)
Benimde aklımda , en azından gunmetal rengine boyamak istiyorum . 8senedir stock olarak biniyoruz (kozmetik olarak) artık değişikliğe ihtiyaç var bencede :)

Hocam sizin yerinizde olsam orijinal haline yaklaştırmaya çalışırdım atıyorum 5 silindirli ya da avrupa marea modellerinde bulunan orijinal çelik jantlarını bulup takabilirsiniz ve ön kaputla tampon arasındaki siyah bantı çıkarabilirsiniz.TE37' nin bile modası geçer ama orijinal arabanın modası hiç geçmez aksine kalır.;)Bir de modlu Japon aracı olmayınca TE37'yi yakıştıramıyorum.o_O

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Hocam sizin yerinizde olsam orijinal haline yaklaştırmaya çalışırdım atıyorum 5 silindirli ya da avrupa marea modellerinde bulunan orijinal çelik jantlarını bulup takabilirsiniz ve ön kaputla tampon arasındaki siyah bantı çıkarabilirsiniz.TE37' nin bile modası geçer ama orijinal arabanın modası hiç geçmez aksine kalır.;)Bir de modlu Japon aracı olmayınca TE37'yi yakıştıramıyorum.o_O

Bende aslında orjinale daha yakın olmaya çalışıyorum ama oem parçalar pahalı olabiliyor .
Bu aracın orjinalinde mercekli farlar var ancak 2012 yılında bir kaza gecirmistik
Kazada farlarin birinin cami patlamıştı .
Bizde aracın aydınlatmasından memnun değildik , ustamiz da merceksiz takalim demişti taktik ama ilk zamanlar memnunduk şuanda kör gidiyoruz ... Bu yaz tekrardan mercekli fara geçeceğiz , bu arada kaput ve tamponun arasındaki panjur daha sportif duruyor diye bunu takmıştık ama bende begenmemeye başladım :) , jant olarak bunda aslında (üretildiği yıllarda en dolusu olmasına karşın) teneke jant + Orjinal Kapak vardı bizde bu jantı ucuza almistik tanıdık birinden kullanıyoruz :) , kışlık lastikleri takarken bir takım daha jant bulmaya çalıştım ama bazılarının fiyatları çok ucuktu uygun fiyatlı bulamadik birazda lastiklerin takilmasi aceleye geldi bu sene olmadı , aracın çeşitli yerlerinde top çarpmasından kaynaklanan göçükler var - çizikler var ... Planimizda komple boyada var o yüzden kozmetik açıdan yapacağımız değişiklikleri komple boyanın sonrasına ertelemeye çalışıyorum :)

Bu arada araç uzerinde jant ve panjurun haricinde orjinal olmayan bir eklenti yok :)

Bu arada bizimkide Avrupa (İtalya üretimi ) yalnız hlx haricinde sadece bursada üretilen marealarda çelik jant var exclusive jantı ...

Yaptigim güncellemeleri yeniden paylaşacağım inşallah :)

CetinAdam

Profesör
23 Kas 2016
89
129
1,060
30
İstanbul
Marka
Honda
Askerde vardı bunların 2004 modeli olanı çok iyiydi. Mercekli farlar otomatik arka camlar alışım şantlar ama arka farları biraz farklıydı böyle değil emekli paşa hanımlarını taşırdık genelde benzinli arabanın keyfini hiç bir motor veremez.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Askerde vardı bunların 2004 modeli olanı çok iyiydi. Mercekli farlar otomatik arka camlar alışım şantlar ama arka farları biraz farklıydı böyle değil emekli paşa hanımlarını taşırdık genelde benzinli arabanın keyfini hiç bir motor veremez.
Hocam bahsettiginiz araç liberty veya exclusive dir . Arka farları üçgen biçimde .
Zamanında koç holding Askeriyeye baya hibe etmiş/ satmış ...

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
14Ağustos Muayene tarihimizdi . Aracın yürürüyle ilgisi olmayan yeni çıkan 2 maddeden dolayı kusurluyduk , Bilerek girdik . Muayenenin amacıda bu zaten :) Çift Aplikasyonlu Jant (8delikli) ve Lpg borularının spiralli olması ... Birde aydınlatmadan ve lpg tankının - regülatörünün üzerindeki bilgilerin okunmadığından hafif kusur yazmışlar .

Muayaneden çıkınca arrtık kusurları giderme vakti :)

Öncelikle kışın aldığımız teneke jantlar bodrumda duruyordu orjinal fiattır kendileri . Paslarını temizlemiştik sonrada iş görüntüsünü düzeltmeye geldi . Gri renkli Henkel jant boyası ile boyandı rot-balansına bakılıp kurşun çakıldıktan sonra aracın üzerine takıldı . Ustalar bununla uğraşırken bizde yeryer yardımcı olduk ve kampana ile kaliperleri boyadık .

Sıra spiralleri söktürmekte ... Dem-Al otogazın yolunu tuttuk .Tanıdık ustamız vardı araca o bakmasada yardımcı olur diye düşündük . Lifte kaldırıp 2 falçata sallayıp spiralleri söktüler sonrada klima gazı bastıralım dedik orada . Usta arabanın başında durmadı telefonla konuştu vesaire ... Şahsen hiç memnun kalmadım . Ve Lpg spirallerinin sökülüp klima gazı basılmasına 150TL ücret aldılar ...

Aydınlatma kusurları içinde bir sonraki gün elelktrikçimize gittik . General Electric Megalight ampullerimizi birkaç ay öncesinden almıştık onları taktırdık ,ayarları yapıldı sağ fartasının kararmış olduğunu öğrendik :( Sislerden birinin ampulu patlaktı kısalardan çıkan ampulun birini oraya taktırdık .

En iyisi kendi kendinin ustası olmak ... Lpg spiral sökme işlemi hepimizin yapabileceği birşey ,klima gazında ise alet çalışıyor el övünüyor . Ampul değiştirme ise en basiti ...

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Son zamanlarda ufak tefek talihsizlikler yaşadık .

Mahallede altyapı çalışmalarında kaldırım üzerindeki rögar kapağı yola taşacak şekilde monte edilmişti , birgün birisinin lastiğini yaracagini komşularla konuşuyorduk evet kapimizin onundeki kapak bizim lastigimizi yardi :) Yaklaşık 1ay yazlik lastiklerden birini takmıştık , Bugün yenisi ile degistirdik aslinda üretimden kalkmıştı ama akrabamiz lastikçi depoda varmış . Snoways3 sökme takma dahil 180TL ödedik .

Aracın aküsüde 4.yıla yaklaşıyordu , 10-15 gün yatınca sifirlanmiş , 60ah Mutlu Akü aldık 240TL ödedik .

ceyhansuyu

Panpa
8 Eyl 2016
499
1,229
2,520
38
Son zamanlarda ufak tefek talihsizlikler yaşadık .

Mahallede altyapı çalışmalarında kaldırım üzerindeki rögar kapağı yola taşacak şekilde monte edilmişti , birgün birisinin lastiğini yaracagini komşularla konuşuyorduk evet kapimizin onundeki kapak bizim lastigimizi yardi :) Yaklaşık 1ay yazlik lastiklerden birini takmıştık , Bugün yenisi ile degistirdik aslinda üretimden kalkmıştı ama akrabamiz lastikçi depoda varmış . Snoways3 sökme takma dahil 180TL ödedik .

Aracın aküsüde 4.yıla yaklaşıyordu , 10-15 gün yatınca sifirlanmiş , 60ah Mutlu Akü aldık 240TL ödedik .

Geçmiş olsun.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım