AÇIK Emniyet kemeri

KeremDK

Profesör
2 Şub 2017
204
203
1,185
istanbul
Merhabalar, yaklaşık 2 yıl önce bir Skoda bayiiden 2.el bir V40 aldım ve full expertiz yaptırdım tabiki sözlerine güvenerek aracı aldım, ancak bugün şoför emniyet kemerim sarmamaya başladı. Içini biraz kurcaladiktan sonra elektrik bandıyla sarılmış olduğunu gördüm fotoğraf bırakacağım, acaba bu emniyet kemeri ve ya airbag patlamis mi demek oluyor ? Dirençle kandırilmis olabilir mi acaba?bir de yolcu tarafında kemerin girdiği yerde koruyucu gibi bir şey var şoför tarafında yok. Eğer böyle bir durum varsa ben bunları bu süreden sonra dava açabilir miyim? Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210729-231255.jpg
    Screenshot_20210729-231255.jpg
    1,007.9 KB · Görüntüleme: 0
  • Screenshot_20210729-231237.jpg
    Screenshot_20210729-231237.jpg
    701.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Screenshot_20210729-231312.jpg
    Screenshot_20210729-231312.jpg
    913.8 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Emre Aktas

Emre Aktaş
Elit Apaçi
20 Tem 2019
88
135
760
24
İstanbul
Marka
Volkswagen
Şüpheniz varsa Tarcanlar expertize götürün derim orası detaylı bakıyor ama siz alalı 2 yıl olmuş eğer patlak ise bir sonuç çıkar mı bilmiyorum. Araba zaten 2 yıl önceki değerini ikiye katlamıştır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,341
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Geçmiş olsun. Patlak kemerli araba satmışlar. Bardağın dolu tarafı, kemeri sağlamıyla değiştirebilirsiniz. Sanayide sadece airbag gibi patlayan gergi mekanizmasını yenileyebiliyorlar artık. Ama bunu Volvo'da yapabiliyorlar mı sormak soruşturmak gerek. En kötü ihtimalle sürücü airbag'ini de değiştirir binersiniz. Yine de içinize sinerek binebilmeniz açısından aracı Tarcanlar gibi bir yerde ekspertize sokun derim. Güvenlik açısından toplanamayacak kadar kötüyse elinizden çıkartmaya bakın. Eğer yazdığım gibi değişecek parçalarla çiçek gibi olacaksa değiştirin, Volvo gibi arabaya içiniz rahat binmeye devam edin.

KeremDK

Profesör
2 Şub 2017
204
203
1,185
istanbul
Abi Allah korusun böyle bir şey varsa ve ben bunu 2 senedir böyle kullanıyorsam bildiğin canıma kastedilme değil mi bu valla ne diyeceğimi bilemiyorum bende ufak bir şok etkisi yarattı.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,124
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Abi Allah korusun böyle bir şey varsa ve ben bunu 2 senedir böyle kullanıyorsam bildiğin canıma kastedilme değil mi bu valla ne diyeceğimi bilemiyorum bende ufak bir şok etkisi yarattı.
"Cana kasıt" kadar ağır bir olay değil. İptal edilme varsa tabi sıkıntılı bir durum.

Fakat kemerlerde olay şu, normal kemer zaten sert çekince kitleniyor. Aktif gergi mekanizması ekstra olarak barutlu bir mekanizmayı patlatarak kemeri adeta halat gibi gererek sizi koltuğa çakıyor. Öyle ki tokayı sökmeden hareket etmek mümkün dahi olmuyor kazadan sonra. Kemer patlayıp da airbag patlamayabiliyor bu arada. Birbirine bağlı değiller.

Yoksa "cana kasıt" aranıyorsa mesela airbag'in tamir bile edilmeyip doğrudan iptali bu kategoriye girebilir.

Tabi tüm bu ihtimaller, kemerin dirençle kandırılmış olması üzerine.

Son düzenleme:

KeremDK

Profesör
2 Şub 2017
204
203
1,185
istanbul
Yapılan kontroller sonrasında, her hangi bir airbag patlamasi ve ya emniyet kemeri patlaması yokmuş, elektrik bandı fabrika çıkışı böyleymiş, ben de çok şaşırdım nasıl fabrika çıkışı diye ama bunlar Çin'de üretildiği için işçilik kötü oluyormuş. Sadece emniyet kemeri trimini sökmüşler, neden olduğunu çözemedik belki aynı nedenden dolayıdır.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Yapılan kontroller sonrasında, her hangi bir airbag patlamasi ve ya emniyet kemeri patlaması yokmuş, elektrik bandı fabrika çıkışı böyleymiş, ben de çok şaşırdım nasıl fabrika çıkışı diye ama bunlar Çin'de üretildiği için işçilik kötü oluyormuş. Sadece emniyet kemeri trimini sökmüşler, neden olduğunu çözemedik belki aynı nedenden dolayıdır.
V40'lar çinde üretilmiyor diye biliyorum. Saçma geldi bana doğrusu. Bence siz yinede bir Tarcanlara gösterin. Fabrikanın böyle bantlı iş yapacağını pek sanmıyorum.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
V40'ın Çin ile alakası yok, hepsi Belçika üretimidir.
Daha önce kemer trimi söküldüyse belki kablo ses vs. yapıyorsa onu kesmek için sarmış olabilirler. Veya gerçekten fabrikadan böyle çıkmış da olabilir, o bandı saran kişi sizin araca takılacak parçayı bu şekilde yapmıştır.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım