Eneos 0W 50 Sustina Rollcü Yağı mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CetinAdam

Profesör
23 Kas 2016
89
129
1,060
30
İstanbul
Marka
Honda
Merhabalar arkadaşlar herkese yeni yıllar, Uzun zamandır merak ettğim bir durum var. Nedir bu yağ daha geç ısınıp daha çabuk soğuma özelliği olan, aşınma oranı çok daha düşük olan yağ deniliyor. Özellikle yuksek devir çeviren arabalar için tavsiye ediliyor. Normalde 0.20 yağ kullanıyorum fakat ara ara ivmelenmeyi seven birisiyim 5k da yağ değişimi sabittir fakat bu yağı kullanmak istiyorum nedir ne değildir yorumları alalım ?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Sondaki rakam büyüdükçe motor ideal sıcaklığındaki yağ viskozitesi artıyor. Bu motor sıcakken istenilen bir durum, yağ filmi kalın oluyor ve sürtünme azalıyor.
Sürekli gazlayan biri için ve kilometresi ilerlemiş bir motor için 0-50 güzel fakat arada gazlanılan genel olarak normal kullanılan bir motor için gereksiz.
Hem yakıt sarfiyatını artırır hem motor sesini ve titreşimini artırır. Bir de turbo beslemeli bir motorda çok yüksek viskozite önerilmez. Kalın yağdan ince yağa geçmek sorun oluşturmaz ana ince yağa alışan bir motorda kalın yağ kullanmak sorun oluşturabilir.
Aracınızın modelini ve motorunu bilmiyorum ama yapacağınız şey yakıt tasarrufu amaçlı üretilmiş yağ değil de normal kullanım için üretilmiş bir yağ kullanmanız. (Örn motul x clean fe(fuel economy) modeli değil de xclean+ Xcess veya xmax gibi modelleri kullanmanız)
Ben de genel olarak gazlayan biriyim ama 5w30 kullanıyorum.

CetinAdam

Profesör
23 Kas 2016
89
129
1,060
30
İstanbul
Marka
Honda
Sondaki rakam büyüdükçe motor ideal sıcaklığındaki yağ viskozitesi artıyor. Bu motor sıcakken istenilen bir durum, yağ filmi kalın oluyor ve sürtünme azalıyor.
Sürekli gazlayan biri için ve kilometresi ilerlemiş bir motor için 0-50 güzel fakat arada gazlanılan genel olarak normal kullanılan bir motor için gereksiz.
Hem yakıt sarfiyatını artırır hem motor sesini ve titreşimini artırır. Bir de turbo beslemeli bir motorda çok yüksek viskozite önerilmez. Kalın yağdan ince yağa geçmek sorun oluşturmaz ana ince yağa alışan bir motorda kalın yağ kullanmak sorun oluşturabilir.
Aracınızın modelini ve motorunu bilmiyorum ama yapacağınız şey yakıt tasarrufu amaçlı üretilmiş yağ değil de normal kullanım için üretilmiş bir yağ kullanmanız. (Örn motul x clean fe(fuel economy) modeli değil de xclean+ Xcess veya xmax gibi modelleri kullanmanız)
Ben de genel olarak gazlayan biriyim ama 5w30 kullanıyorum.
Teşekkür ederim, R16B Honda motoru klasik fakat tedirginliğim var bu konuda motor sesi artırma durumunu biliyorum henüz 25 k da bu zamana kadar hep Eneos 0W 20 Kullandım şehir içi düşük devirlerde Lpg kullanırım benzini yüksek devir çevirirken 3 rpm yukarısından genelde ve stop ederken eğer motor soğuyacaksa kullanırım. 1.6 düşük bir hacim evet yakıt sarfiyatını arttırır dediğiniz gibi özellikle İzmir Aydın otobanı gibi yollarda hızlı gitmeyi seviyorum ama 10 dk yüksek devirde kullanıyorsam belli bir zamandan sonra sanki yağ ısısı arttığı için performans azalıyor gibi hissettim her zaman devir çevirmeyi sevmem ondan dolayı 0W20 ye devam edeyim en iyisi :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım