Engelli Raporu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Coskun

Elit Apaçi
14 Kas 2016
82
39
970
Tokat
Marka
BMW
Merhabalar.Babannemde kalp yetmezliği var ve kalbine pil takıldı.Babannem engelli raporu alabilir mi?Alırsa onun üzerinden araç alabilir miyiz?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bizde de benzer durumda olanlar vardı ama hiç aklımıza gelmedi. o_O
Zannetmiyorum olacağını, kalp yetmezliği yaşayan çok kişi var. Öyle olsa trafikte çok daha fazla engelli aracı olur.

Vergi avantajından yararlanabilmek için şu durumlardan birine sahip olmak gerek:
1- Sol alt ekstremiteden, sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden birden kısıtlılığı olmak

2- Sol üst ekstremiteden veya sağ üst ekstremiteden kısıtlılığı olmak

3- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak

4- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak.
Söylediğiniz ilk 3'e uymuyor zaten. Son maddeninde uyacağını zannetmiyorum.
*Ekstremite: Kol, bacak anlamına geliyormuş.

Coskun

Elit Apaçi
14 Kas 2016
82
39
970
Tokat
Marka
BMW
Bizde de benzer durumda olanlar vardı ama hiç aklımıza gelmedi. o_O
Zannetmiyorum olacağını, kalp yetmezliği yaşayan çok kişi var. Öyle olsa trafikte çok daha fazla engelli aracı olur.

Söylediğiniz ilk 3'e uymuyor zaten. Son maddeninde uyacağını zannetmiyorum.
*Ekstremite: Kol, bacak anlamına geliyormuş.
Hocam ama babannemi düzenli olarak hastaneye götürüp getirmem gerekiyor bu şartlar altında hiç mi birşey yapılamıyor.

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645
Geçmiş olsun. Babamda da ritim bozokluğu kalp pili ve yapay kalp kapakçığı var. Engelli raporu alabilirsiniz ama araç alınamıyor. Galiba fiziksel engel durumu arıyorlar. Ancak engelli raporuyla belediye otobüsüne ve hızlı trene bedava, uçağa da indirimli binebiliyor babam.

Yakup♤34

Profesör
14 Kas 2016
547
1,373
2,470
İstanbul
Merhabalar.Babannemde kalp yetmezliği var ve kalbine pil takıldı.Babannem engelli raporu alabilir mi?Alırsa onun üzerinden araç alabilir miyiz?

Öncelikle geçmiş olsun..
Sosyal devlet olma kapsamında engelli vatandaşlara bazı haklar tanınmıştır. Bu haklardan yararlanmak için başka bir deyişle devletin sizi özürlü statüsünde tanıması için alacağınız sağlık kurulu rapor oranının en az %40 ve üzeri olması gerekmektedir ( Bunun tek istisnası ÖTV indirimli engelli aracı almaktır ) alacağınız rapor oranı %40 ve üzeri olursa engelli erken emekliliği, 2022 engelli maaşı, evde bakım aylığı vb. gibi engelli haklarından yararlanırsınız. (Kaynak : https://engelliler.gen.tr/f25/ozurlu-saglik-kurulu-raporu-nasil-alinir-26973/ )

Siz babaannenizde kalp yetmezliği olduğunu ve pil takıldığını soyluyorsunuz ki bu durumda rapor alabilirsiniz. Ancak rapor oranı hastanede muayene sonrası heyetin vermiş olduğu karara bağlı ve üst taraftaki kaynakta belirtildiği gibi %40 ve üzeri orana engelli arabası alabilirsiniz .

Bu konuyu araştırırken insanların tamamen bilgisizlikten kaynaklanan bazı durumlar ile karşılasabilirsiniz bunlar;

*Rapor vermezler alsan bile sen kullanamazsın
*Araç alırken mutlaka tertibat takılması lazım
*Hastanın ehliyeti olması lazım
*Alınan arabayı hastadan baska hiç kimse kullanamaz gibi gibi...

Benim kullanmış olduğum engelli arabasıda var anneannem üzerine alındı ve diyaliz hastası olduğu için %95 oranında rapor. Şunuda belirtiyim özel tertibatı taktırma olayı hastanızın dış fiziksel bir kaybı varsa eğer heyet bunu alacağınız raporda belirterek hangi tertibatın takılacagını raporda belirtmiş oluyor zaten. ancak sizde böyle bir kaybın olmamasından dolayı aracınızda tertibat takılması söz konusu bile değil.

Aracı bir başkasının kullanma durumuda hastanızın 1.2.3 dereceden akrabaları rahatlıkla kullanabilir eğer bunun dışında bir kullanım söz konusu ise hastanın noterden vekalet vermesi lazım.

Biraz uzunca bir açıklama oldu ama umarım işinize yarar .. tekrardan geçmiş olsun.:)

Coskun

Elit Apaçi
14 Kas 2016
82
39
970
Tokat
Marka
BMW
Öncelikle geçmiş olsun..
Sosyal devlet olma kapsamında engelli vatandaşlara bazı haklar tanınmıştır. Bu haklardan yararlanmak için başka bir deyişle devletin sizi özürlü statüsünde tanıması için alacağınız sağlık kurulu rapor oranının en az %40 ve üzeri olması gerekmektedir ( Bunun tek istisnası ÖTV indirimli engelli aracı almaktır ) alacağınız rapor oranı %40 ve üzeri olursa engelli erken emekliliği, 2022 engelli maaşı, evde bakım aylığı vb. gibi engelli haklarından yararlanırsınız. (Kaynak : https://engelliler.gen.tr/f25/ozurlu-saglik-kurulu-raporu-nasil-alinir-26973/ )

Siz babaannenizde kalp yetmezliği olduğunu ve pil takıldığını soyluyorsunuz ki bu durumda rapor alabilirsiniz. Ancak rapor oranı hastanede muayene sonrası heyetin vermiş olduğu karara bağlı ve üst taraftaki kaynakta belirtildiği gibi %40 ve üzeri orana engelli arabası alabilirsiniz .

Bu konuyu araştırırken insanların tamamen bilgisizlikten kaynaklanan bazı durumlar ile karşılasabilirsiniz bunlar;

*Rapor vermezler alsan bile sen kullanamazsın
*Araç alırken mutlaka tertibat takılması lazım
*Hastanın ehliyeti olması lazım
*Alınan arabayı hastadan baska hiç kimse kullanamaz gibi gibi...

Benim kullanmış olduğum engelli arabasıda var anneannem üzerine alındı ve diyaliz hastası olduğu için %95 oranında rapor. Şunuda belirtiyim özel tertibatı taktırma olayı hastanızın dış fiziksel bir kaybı varsa eğer heyet bunu alacağınız raporda belirterek hangi tertibatın takılacagını raporda belirtmiş oluyor zaten. ancak sizde böyle bir kaybın olmamasından dolayı aracınızda tertibat takılması söz konusu bile değil.

Aracı bir başkasının kullanma durumuda hastanızın 1.2.3 dereceden akrabaları rahatlıkla kullanabilir eğer bunun dışında bir kullanım söz konusu ise hastanın noterden vekalet vermesi lazım.

Biraz uzunca bir açıklama oldu ama umarım işinize yarar .. tekrardan geçmiş olsun.:)
Hocam teşekkür ederim Allah razı olsun.Özel hastaneden felan alabiliyor muyuz bu raporu?

Yakup♤34

Profesör
14 Kas 2016
547
1,373
2,470
İstanbul

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
3. dereceye kadar kullanılabildiğini ben de bir sitede okumuştum ama kesinliğinden emin değildim.

Bilgilendirme güzel olmuş elinize sağlık..

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,601
18,387
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Araba almak için raporun %90 ve üzeri olması gerekmiyor mu? %40 da araba alınamıyor diye biliyorum.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
3. dereceye kadar kullanılabildiğini ben de bir sitede okumuştum ama kesinliğinden emin değildim.

Bilgilendirme güzel olmuş elinize sağlık..

hastanın yakını olarak 3. dereceye kadar kullanılabilirlik verilmesi çok iyi bence .. hem hasta için büyük iyilik yani

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
Engelli aracı alabilmek için eğer engelli kendi kullanmayacaksa %90 ve üzeri engelli raporu alması lazım eğer engelli kendi kullanacaksa raporu oran yüzdesi önemli değil sadece raporda donanımlı araç kullanabilir ibaresi olması gerekiyor yaklaşık sekiz senelik engelli aracı sahibiyim bu böyle ,benim raporum da normalde %22 yazıyor ama rapordaki yüzde oranına değil raporun içindeki donanımlı araç kullanabilir ifadesine bakıyorlar

icon1.png
Malul ve Engellilere Ait Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Uygulaması

Malul ve Engellilere Ait Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Uygulamasına İlişkin Açıklamalar
Tarihi : 17/05/2010
Sayısı : Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu-4/2010-2
İlgili olduğu maddeler : Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu Madde 4

1. Giriş
197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında malul ve engelliler adına kayıt ve tescil edilmiş taşıtlar için uygulanan motorlu taşıtlar vergisi istisnası hakkında oluşan tereddütlerin giderilmesine yönelik açıklamalar bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

2. Yasal Düzenleme
197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 3 üncü maddesinde "Motorlu Taşıtlar Vergisinin mükellefi; trafik sicili ile Ulaştırma Bakanlığınca tutulan sivil hava vasıtaları sicilinde adlarına motorlu taşıt kayıt ve tescil edilmiş olan gerçek ve tüzel kişilerdir." hükmü yer almaktadır.

Anılan Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde, sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden istisna olduğu belirtilmiştir.

10/1/2004 tarihli ve 25342 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 21 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nin "II-İSTİSNALAR" başlıklı bölümünde,

"1-Sakatlık Dereceleri % 90 ve Daha Fazla Olan Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması
Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirmeleri halinde, söz konusu malûl ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu istisnadan yararlanmak için, söz konusu malûl ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.

2-Diğer Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması
Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten "Motorlu Araç Tescil Belgesi"nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.

3- Malûl ve Engelliler İstisnası İle İlgili Bildirim
Malûl ve engelliler istisnasından yararlanacak olan malûl ve engelliler tarafından, "Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu" düzenlenerek (Bildirim Formu'nun internetteki GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI adresinde bulunan örneğinin düzenlenmesi mümkün bulunmaktadır.) istisnadan yararlanmak için gerekli olan diğer belgeler ile birlikte ilgili vergi dairesine verilecektir. "

açıklamaları yer almaktadır.

3. Otomatik Vitesli Taşıtlarda İstisna Uygulaması
Anılan Kanun hükümleri ve Tebliğdeki açıklamalar uyarınca, sakatlık derecesi % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin, adlarına kayıt ve tescil ettirecekleri taşıtlarda özel tertibat yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak, sakatlık derecesi % 90 dan az olan malul ve engelliler adına kayıt ve tescil edilecek taşıtların, bizzat malul ve engelli kişinin sakatlığına uygun özel tertibatlı hale getirilmesi gerekmektedir.

Sakatlık derecesi % 90 dan az olan malul ve engellilerin adlarına kayıt ve tescilli taşıtlarda sakatlıklarına uygun bir tertibat bulunmaması halinde bu taşıtlar için motorlu taşıtlar vergisi istisnası uygulanmamaktadır. Buna göre, otomatik vitesli taşıtlar, sağ ayağında veya sağ bacağında sakatlığı bulunanların engellilik hallerine uygun özel tertibatlı olması halinde motorlu taşıtlar vergisinden istisna olacaktır.

Ancak, anılan Kanun hükmünün malul ve engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından; sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik vitesli taşıtlarının başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması gerekmektedir.

Duyurulur.

Mehmet KİLCİ
Gelir İdaresi Başkanı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım