KAPALI "Enjektorleri kontrol ettir" hatasi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaslar clio 4 aracimda bostayken biraz gaz verdim gazin tepkisine bakmak icin ekranda enjektorleri kontrol ettirin yazisi cikti gazdan ayagimi cekince kayboldu. Internette baktim ama bulamadim belki aramizdan birileri biliyordur diye sorayim dedim.(Arac 295 kmde suan)

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Depodaki benzini bitirin, yeni benzin alin. Yine yaparsa servise girmeli.
Daha arac sifir 20 gun oldu alali deponun bitmeside uzun surer okul ev arasinda kullaniyorum normalde bir sikinti yok sadece durup oyle gaz vereyim deyince devir 5 6ya cikinca boyle bisey dedi ama ekstra hissettigim bisey yok yani sadece yazi cikti.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Daha arac sifir 20 gun oldu alali deponun bitmeside uzun surer okul ev arasinda kullaniyorum normalde bir sikinti yok sadece durup oyle gaz vereyim deyince devir 5 6ya cikinca boyle bisey dedi ama ekstra hissettigim bisey yok yani sadece yazi cikti.

Yakit kirlenmiştir. Enjektörden yeterince hizli püskürmüyordur.. Ondandir.. Canin sikma.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Internette shell in nami cok iyi degil oradan aldim.
İstasyona göre değişir bu durum. Denemelerim sonucu gerektiğinde yakıt aldığım 4 kaliteli istasyon var, ikisi shell.

Rodaj süresince yüksek devir çevirmeyin, ani frenleme yapmayın, hep aynı devirde ve hızda gitmeyin vb. yapılmaması gereken şeyler var. Hele geçmişte çokça yapılan, aracı çalıştırıp ısınsın diye gaz vermek yanlış bir şey. Rodaj sonu bakıma gittiğinizde söyleyin bence, bir şey yoksa bile kafanız rahatlamış olur.

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
İstasyona göre değişir bu durum. Denemelerim sonucu gerektiğinde yakıt aldığım 4 kaliteli istasyon var, ikisi shell.

Rodaj süresince yüksek devir çevirmeyin, ani frenleme yapmayın, hep aynı devirde ve hızda gitmeyin vb. yapılmaması gereken şeyler var. Hele geçmişte çokça yapılan, aracı çalıştırıp ısınsın diye gaz vermek yanlış bir şey. Rodaj sonu bakıma gittiğinizde söyleyin bence, bir şey yoksa bile kafanız rahatlamış olur.
Rodaj kurallarina uyarak suruyorum zaten ilk calismada gaz vermek hic huyum degildir hem yaglansin hemde isinsin diye beklerim zaten oyle isiklarda durunca iki gaz vereyim dedim oyle dedi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Diğeri nedir hocam :)

Diğerleri Bp ve Opet'in istasyonları. Gerçi Opet ortalamayı tutturmuş bir firma istasyonun önemi diğer markalar kadar yok gibi ama bu 4'ü dışında almıyorum. Hatta Opet'ten almayalı çok oldu. Bp veya Shell (fuel-save) alıyorum uzun süredir (marka Bp öneriyor aslında, her ne kadar kullanmasam da forever kartın anlaşması var).

Bunlar benim yaşadığım bölgedeki istasyonlar tabii, markanın çok bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Bu yazdıklarım başka birinin yaşadığı çevre için geçerli olmayabilir.

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Diğerleri Bp ve Opet'in istasyonları. Gerçi Opet ortalamayı tutturmuş bir firma istasyonun önemi diğer markalar kadar yok gibi ama bu 4'ü dışında almıyorum. Hatta Opet'ten almayalı çok oldu. Bp veya Shell (fuel-save) alıyorum uzun süredir (marka Bp öneriyor aslında, her ne kadar kullanmasam da forever kartın anlaşması var).

Bunlar benim yaşadığım bölgedeki istasyonlar tabii, markanın çok bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Bu yazdıklarım başka birinin yaşadığı çevre için geçerli olmayabilir.
Şu ana kadar alışveriş yaptığım bütün BP istasyonlarından memnun kaldım (nazar değmesin). Marketler hemen hemen bütün markalarda aynı fakat yakıt olarak BP benim için (arabam için) en mutlu edici yakıt oldu sonrasında Opet ve sonra Total. Ben nedense Shell'in yakıtından hiçbir istasyonunda memnun olamadım (motorin için konuşuyorum).

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Şu ana kadar alışveriş yaptığım bütün BP istasyonlarından memnun kaldım (nazar değmesin). Marketler hemen hemen bütün markalarda aynı fakat yakıt olarak BP benim için (arabam için) en mutlu edici yakıt oldu sonrasında Opet ve sonra Total. Ben nedense Shell'in yakıtından hiçbir istasyonunda memnun olamadım (motorin için konuşuyorum).
Peki yakitin kotulugunu nasil anlayabilirim?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Peki yakitin kotulugunu nasil anlayabilirim?
Arabayla uzun süreli iletişiminizin olması, motor ve gaz tepkilerini biliyor olmanız gerekiyor bu da aylar gerektiren bir süre. Kısacası arabanızı iyice tanıdıktan sonra hangi yakıtta nasıl bir motor sesi değişikliği nasıl bir gaz tepkisi değişikliği, tüketim değişikliği olduğunu anlayabilirsiniz.
Benim aracımla en iyi iletişim kurduğum ortamlar camlar kapalı vaziyette uzun ve düz bir yolda ara ara motoru sıkıştırarak sakin bir şekilde kullandığım ve bir de park halinde kaputu açıp kulağımı yanaştırıp bana fısıltadığı şeyleri dinlediğim ortamlar. Her şekilde ortam sessiz sakin olmalı.
Fakat en basit farkı rampa yukarı sürüşlerde gözlemleyebilirsiniz.
Bu kadar yazdım ama 20 günlük bir araç için yapılacak en iyi şey servisten bilgi almak. Çünkü yakıt kötü olsa bile şu an bunu söyleyebileceğini sanmıyorum. Anca zamanla acısı çıkar ki bu yüzden enjektörlerin başka bir sorunu olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
20 günlük bir aracın enjektörlerinin yakıt yüzünden hata vermesi biraz düşük bir ihtimal gibi. Bilindik bir firmadan alınan en kötü yakıtın bile. Çünkü ortada 20 günlük-295kmlik bir yakıt filtresi söz konusu :D

Son düzenleme:

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
yeni bir 0 araç aldım kusurlu vakası mı :D
Aman hocam yani arac degisimi bile olacaksa istemem oyle birsey olsun gerci biraz sanssizimdir bu konuda telefonumda kusurlu cikip degismisti.
20 günlük bir aracın enjektörlerinin yakıt yüzünden hata vermesi biraz düşük bir ihtimal gibi. Bilindik bir firmadan alınan en kötü yakıtın bile. Çünkü ortada 20 günlük-295kmlik bir yakıt filtresi söz konusu :D
Yakit filtresine ne olurki bu kadar zamanda. Bugunde denedim bostayken gazi kokleyip devri sona getirince enjeksiyon hatasi diyor servis isigiyla esp isigi yaniyor 1 2 sn durup sonuyor bana beyinle alakali gibi geldi yani sorun yok beynin kafasi karisiyor gibi

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Aman hocam yani arac degisimi bile olacaksa istemem oyle birsey olsun gerci biraz sanssizimdir bu konuda telefonumda kusurlu cikip degismisti.

Yakit filtresine ne olurki bu kadar zamanda. Bugunde denedim bostayken gazi kokleyip devri sona getirince enjeksiyon hatasi diyor servis isigiyla esp isigi yaniyor 1 2 sn durup sonuyor bana beyinle alakali gibi geldi yani sorun yok beynin kafasi karisiyor gibi
Hocam ben o hareketi 10 yıllık arabada bile yapmıyorum napıyosunuz siz boşta devir mi çevrilir yapmayın etmeyin sağlam olan arabayı bozacaksınız. Rodajda yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında okuyarak bilgi alıp bu bilgiler ışığında rodaj sürecinizi bitirin, tavsiye.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
El kitabını okudunuzmu arabanin. Benim arabada klim açinca buhu yapardı. Sonra el kitabında iç sirkulasyon açıkken buhu yapar maddesini okudum.. Ben klimanin bozuk oldugunu bile duşunmuştum...
Birde siz boş vitesde hareketsiz devir çevirmişsiniz..
Belki el kitabında dururken devir çevirmekle ilgili maddede buna değinmişlerdir..

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Hocam ben o hareketi 10 yıllık arabada bile yapmıyorum napıyosunuz siz boşta devir mi çevrilir yapmayın etmeyin sağlam olan arabayı bozacaksınız. Rodajda yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında okuyarak bilgi alıp bu bilgiler ışığında rodaj sürecinizi bitirin, tavsiye.
Dun oyle olunca bugun dayanamayip yeniden deneyeyim diye yaptim normalde surerken uyuyorum kurallara.
El kitabını okudunuzmu arabanin. Benim arabada klim açinca buhu yapardı. Sonra el kitabında iç sirkulasyon açıkken buhu yapar maddesini okudum.. Ben klimanin bozuk oldugunu bile duşunmuştum...
Birde siz boş vitesde hareketsiz devir çevirmişsiniz..
Belki el kitabında dururken devir çevirmekle ilgili maddede buna değinmişlerdir..
Cok detaylica bakmadim yani cok dolu dolu hazirlanmamisti corollaninki 500 sayfa biseydi gercekten el kitabiydi clionun el kitabi 90 sayfa bisey motor kodumu bile zar zor buldum icinde.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
süre uzamadan servise dayan
daha bu kadar km de anca enjektör ve fitreyi tıkaman için çamurlu yakıt koyman lazım
lamı cimi yok ortada bir sorun var.
boşa basmayacakmışız zorlanırmış viteste hiç zorlanmaz sanki. araç geçecek olursun tatlı tatlı kapışacak olursun devir artırman gerekir ortada kalıverirsin Allah korusun.
Shel konusunda da bazıları orjinal değil Türk petrolden vs dönüşenler kendi yörende yıllardır Shel olan yerleri araştır ve oaralardan al
bu bir sorun ve geç olmadan bu sorun ile ilgili bir resmi başvurun mutlaka olsun. servise gittiğinde mutlaka işleme alınsın elinde tarihli ve sorunun ne olduğunu içeren bir evrak mutlaka olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım